You are here
Home > Google Adwords > Otomatik Kural Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Otomatik Kural Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Google AdWords

Otomatik Kurallar oluşturmak, hesabınızı yönetirken harcayacağınız zamandan ve kişisel çabadan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Otomatik kuralları kullanarak bilgisayar başında olmanıza gerek kalmadan kampanyalarınızı düzenleyebilir, bildirim e-postaları gönderebilir, hatta teklifleriniz ile bütçelerinizi değiştirebilirsiniz.

OTOMATİK KURAL NASIL OLUŞTURULUR

İşe bir kampanya için yeni bir kampanya oluşturarak başlayın. Öncelikle kuralınızın geçerli olacağı reklam gruplarını seçin. Ardından “Otomatik” menüsünden oluşturmak istediğiniz kural türünü seçin.

Otomatik Kural Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Reklam grupları için maksimum TBM’nizi değiştirecek, reklam grubunuzu duraklatacak ya da yeniden başlatacak veya bir değişiklik olduğunda size e-posta ile bildirecek kuralları oluşturabilirsiniz.

Reklam grubunuzun rekabet gücü yüksek anahtar kelimeler için teklif verdiğini ve maliyetlerinizin çok yüksek olmasından endişe duyduğunuzu varsayalım. Bunu önlemek için dönüşüm maliyetiniz 4 TL’yi aştığında reklam grubunuzu duraklatabilirsiniz.

Öncelikle reklam grubunuzu ne zaman duraklatmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için gereksinimler tanımlamanız gerekir. Bu durumda sizi esas ilgilendiren konu dönüşüm başına maliyet olur.

Otomatik Kural Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Ardından dönüşümle sonuçlanan tıklama başına maliyet 4 TL’yi aştığında duraklatılacak reklam grubu belirleyin. Burada dönüşüm değerimiz 4 TL olacağı için 4 TL değerini girmeyi unutmayın.

Otomatik Kural Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Kuralınızın koşullarını belirlediğinize göre artık “Sıklık” bölümüne gitmeniz ve dönüşümle sonuçlanan tıklama başına maliyet 4 TL’yi aşan bir reklam grubu olup olmadığını görmek için hesabınızın hangi sıklıkla taranacağını seçmeniz gerekiyor. Bütçenize dikkat ettiğiniz için kuralın “Günlük” olarak çalıştırılmasını seçebilirsiniz. Bu kuralın günlük hesap yönetiminiz ile çakışmaması için de kuralı gece 01:00’de çalışacak şekilde ayarlayın.

Son olarak kuralınıza açıklayıcı bir ad verin ve kuralın amacınıza uygun bir şekilde çalıştığına emin olmak için sonuçların ön izlemesini yapın. Ön izlemede 4 TL’yi tüm reklam gruplarının duraklatıldığından ve kuralın dönüşümle sonuçlanan tıklama başına maliyeti 4 TL’nin altındaki hiçbir reklam grubunu duraklatmadığından emin olun. Herhangi bir sorun yok ise “Kaydet” tıklayın.

Teklifleri, bütçeleri ve daha fazlasını değiştirmek üzere anahtar kelimeler ve reklamlar için kurallar koymak amacıyla da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Hesabınızda etkin olan tüm kuralları görmek istediğinizde “Toplu işlemler” alanındaki “Otomatik Kurallar” bölümüne gelin. Buradan kurallarınızı düzenleyebilir veya kuralların ne zaman çalıştığını da görebilirsiniz. Reklamları düzenlediğinizde olduğu gibi kuralları düzenlediğinizde de mevcut kural kaldırılır ve düzenlemeleriniz için yeni bir kural oluşturulur.

Kural çalıştığında gerçekleşen değişiklikler  “Günlükler” bölümünde gösterilir.

Bir cevap yazın

Top