You are here
Home > Google Ads > Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur? (Web Sitesi ve Telefon Numarasına Yapılan Aramaları İzleme)

Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur? (Web Sitesi ve Telefon Numarasına Yapılan Aramaları İzleme)

Google Ads Dönüşüm İzleme Nasıl Kurulur?

Bu makalede birinci hedefi web sitesi trafiğini artırarak potansiyel müşteri oluşturmak ve online satışlarını artırmak olan bir işletme için dönüşüm ölçümünü nasıl ayarlayacağınızı öğreneceksiniz. Ayarlama adımlarını bu işletme senaryosunun belirli ihtiyaçları üzerinden ilerleyerek keşfedeceksiniz.

OneStop’ın sorunu

OneStop, gelişmiş bir e-ticaret sitesi olmak için yakınlarda web sitesinin yeni sürümünü yayınladı. Gerçek dünyada köklü bir yeri olan ancak dijital dünyada daha gidecek çok yolu olan niş bir ambalajlı tüketici ürünleri markası için bu heyecan verici bir projeydi!

Yine de gereken her özelliği bulunan web siteleri satış ibresini yükseltmek için yeterli değildi. Bu nedenle Cansel, Arama ağı reklamlarının performansını belirlemek için dönüşüm ölçümünden faydalanmak istiyor. Cansel’in amacı, web sitesi trafiğini artırmak ve ürün bültenlerine kayıt alarak potansiyel müşteriler oluşturmak ya da daha iyisi satışları artırmak.

OneStop için dönüşüm işlemlerini ayarlama

Başlamak için Cansel’in web sitesinde dönüşüm işlemlerini ayarlaması gerekiyor. Şimdi bunu nasıl yaptığına bakalım.

Aşağıdaki arayüzde Cansel’in onestopbeauty.com için dönüşüm işlemlerini nasıl ayarladığını göreceksiniz. Satışları artırmak en öncelikli hedef olduğundan Cansel, ilk önce bunun için bir dönüşüm işlemi ayarlayarak başlıyor. Daha sonra, kayıt işlemleri için bir dönüşüm işlemi ayarlıyor.

Cansel önce dönüşüm kaynağı olarak web sitesini seçiyor.
dönüşüm işlemlerini ayarlama
Satış öncelikli olduğu için Kategori olarak Satın Almayı seçiyor ve dönüşüme ad veriyor. Bu örnekte Satın Alma adını kullanıyor.
dönüşüm işlemlerini ayarlama
Ardından Satın Alma dönüşüm işlemi için uygun Değer ve Sayma ayarlarını belirliyor.
dönüşüm işlemlerini ayarlama
Cansel Kayıt işlemleri için de bir dönüşüm işlemi ayarlıyor.
dönüşüm işlemlerini ayarlama
Bu kez Sayım ayarı olarak Birini seçeneğini kullanıyor.
dönüşüm işlemlerini ayarlama

Cansel şimdi ne yapmalı?

OneStop, online satışta zorlansa da perakende sektöründe istikrara sahip. Ürünlerini çevrimdışı satın alan istikrarlı bir müşteri akışları olduğunu biliyor. Cansel perakende alanında büyümeye devam etmek ve online reklamlarının çevrimdışı satışları artırmaya nasıl yardımcı olduğunu ölçmek istiyor.

Çevrimdışı dönüşüm izleme işlemi birkaç adımda yapılabilir.

  1. Adım: Çevrimdışı dönüşüm işlemi ayarlama
  1. Adım: Web sitenizi ve potansiyel müşteri izleme sistemini etkinleştirme
  1. Adım Verilerinizi içe aktarma işlemine hazırlama
  1. Adım: Dönüşümleri içe aktarma

Çevrimdışı dönüşümleri ayarlama

Önce Cansel’in çevrimdışı izlemeyi nasıl ayarladığını öğrenelim. Sonraki bölümde çevrimdışı dönüşümleri nasıl içe aktaracağınızı öğreneceksiniz.

Çevrimdışı dönüşümleri ayarlamak için GCLID kullanılması gerekir. GCLID veya Google Tıklama Tanımlayıcısı, bir reklam her tıklandığında URL’ye eklenen rastgele oluşturulmuş bir dizedir. Bu dizede, tıklamayla ilgili reklamın ait olduğu kampanya ve reklam grubu gibi bilgilerin yanı sıra tıklamanın zaman damgası vb. başka bilgiler de bulunur.

Cansel’in çevrimdışı dönüşüm izleme için gerekli adımlarda nasıl ilerlediğini inceleyelim.

  1. Adım: Çevrimdışı dönüşüm işlemi oluşturma

Çevrimdışı dönüşüm izlemenin birkaç adımı vardır. İlk adım, çevrimdışı dönüşüm işlemi oluşturmaktır. Cansel artık bu süreç hakkında bilgi sahibi. Bu kez, önceki dönüşüm işlemlerinde izlediklerine benzer adımlarla ilerliyor. Araçlar > Dönüşümler’i, ardından mavi renkli artı işaretini tıklayarak bu kez İçe Aktar seçeneğini belirliyor. Burada, sunulan farklı entegrasyon seçeneklerinin listesi gösteriliyor. Diğer Veri Kaynakları veya CRM’leri seçiyor. Ardından, reklamlara yapılan tıklamaların çevrimdışı dönüşümler üzerindeki etkisini görmek için Tıklamalardan Elde Edilen Dönüşümleri İzle seçeneğini belirliyor. Sonra Devam’ı tıklıyor.

Önceden aşina olduğu bu ekranda Cansel daha önce diğer dönüşüm işlemleri için yaptığı gibi bu dönüşüm işlemi için de ayrıntıları ayarlayabiliyor. Adı, Satış İçe Aktarma olarak belirliyor. İçe aktardığı veriler yapılan satın alma işlemleriyle ilgili olduğu için kategoriyi Satış/Satın Alma olarak ayarlıyor. Satışları izlemek için daima Her Dönüşüm için Farklı Değer Kullan seçeneğini belirlemesi ve tüm satın alma işlemlerinin dönüşüm olarak değerlendirilmesi için sayı alanında Hepsi’nin seçilmesi gerektiğini biliyor. Kalan kısımlar için varsayılan ayarları kullanmaya devam ediyor. Ardından, Oluştur ve Devam Et’i tıklıyor. Ardından sonraki adımların belirtildiği bir ekran açılıyor. İlk adımı inceleyelim.

  1. Adım: Web sitesini ve potansiyel müşteri izleme sistemini etkinleştirme

Çevrimdışı dönüşüm işlemini oluşturduktan sonra Cansel’in web sitesini ve potansiyel müşteri izleme sistemini etkinleştirmesi gerekiyor. OneStop’ın web yöneticisinden bu işlem hakkında yardım isteyecek ancak şimdilik işlem hakkındaki genel bilgileri burada bulabilir. Bu sayfayı incelerken GCLID ile ilgili üç temel adım olduğunu öğreniyor. GCLID veya Google Tıklama Tanımlayıcısı, bir reklam her tıklandığında URL’ye eklenen rastgele oluşturulmuş bir dizedir. Bu dizede, tıklamayla ilgili reklamın ait olduğu kampanya ve reklam grubu gibi bilgilerin yanı sıra tıklamanın zaman damgası gibi başka bilgiler de bulunur.

İlk adım, GCLID parametresini almak ve kaydetmek için tüm web sayfalarına bir komut dosyası eklemektir. Bu sayfada, web yöneticisinin kullanılabileceği, önerilen bir komut dosyası bulunur. En iyi uygulama, bu komut dosyasını tüm web sayfalarına eklemektir. İlk adımı tamamladık.

İkinci adım, kayıt sayfası veya satın alma sayfası gibi tüm potansiyel müşteri form gönderme sayfalarını güncellemek. Böylece, diğer kullanıcı bilgileriyle birlikte GCLID bilgisi de potansiyel müşteri yönetim sistemlerine veya arka uç CRM sistemlerine aktarılabilir. Bununla ilgili yararlı bir komut dosyasını aşağıda bulabilirsiniz.

İlk ve ikinci adımlarda, web sitesi GCLID ile etkinleştiriliyor. Üçüncü adımda, GCLID’i depolamak için potansiyel müşteri izleme veya arka uç CRM sistemi etkinleştiriliyor. Bunu yapmak için Cansel’in web yöneticisi veya BT ekibinin, diğer kayıt veya satın alma bilgileriyle birlikte gelen GCLID bilgisinin kaydedilebileceği özel bir alan eklemesi gerekecek. Cansel, web yöneticisinin yukarıdaki adımları tamamladığını doğruladığında OneStop’ın çevrimdışı dönüşümlerini Google Ads’e aktarmaya devam edebilir.

Çevrimdışı dönüşümleri içe aktarma

Cansel’in çevrimdışı dönüşümleri nasıl içe aktardığını görmek için aşağıdaki eğiticiyi izleyin. Google’ın sağladığı Dönüşüm İçe Aktarma şablonunu kopyalamak için buradaki bağlantıyı inceleyin.

  1. Adım: Çevrimdışı verileri içe aktarmaya hazırlama

Çevrimdışı dönüşüm izlemeyi ayarladıktan sonra Cansel’in OneStop’ın çevrimdışı dönüşümlerini Google Ads’e aktarması gerekiyor. Bunun için önce içe aktarma işlemine uygun olması için çevrimdışı verileri hazırlaması gerekiyor. Bu aşamada, verilerin Google Ads’e başarıyla yüklenebilmesi için uygun biçimde olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Google Ads arayüzünde doğru biçimde bir şablon indirebilir. Araçlar > Dönüşümler yolunu izleyerek soldaki menüden sırasıyla Yüklenenler’i, artı işaretini ve Şablonları Göster’i tıklıyor. Tıklamalardan elde edilen Dönüşümler için şablonları bulup indirme biçimi olarak Google E-Tablolar’ı seçiyor.

Şablonun bir kopyasını oluşturur ve şablon biçimini korur. GCLID alanının silinmediğinden emin olmak önemlidir. Aksi takdirde içe aktarma işlemi gerçekleşmez. Herhangi bir ek sütun veya kişisel kullanıcı bilgisi eklenmemesi de önemlidir.

Cansel, CRM veritabanındaki girişleri bu şablon biçimine aktarma işlemine başladı. Her çevrimdışı dönüşüm için GCLID ve dönüşüm adı alanlarını dolduruyor. Buradaki adın Google Ads’de oluşturduğu adla birebir eşleşmesi gerekir. Ardından, her dönüşümün gerçekleştiği tarih ve saati ekliyor. Bunun belirli bir biçimde olması gerekiyor. Cansel, biçimleri tanımlamak için şablonun üst kısmında verilen bağlantıyı kullanıyor. Kullanabileceği Dönüşüm zamanı biçimlerini belirlemek için bu tabloyu bularak kullanıyor. Aynı şekilde, Dönüşüm Değer ve Dönüşüm Para Birimi alanlarında da belirli biçimlerin izlenmesi gerekiyor.

  1. Adım: Dönüşümleri içe aktarma

Cansel bu verileri doldurmayı tamamladıktan sonra OneStop’ın çevrimdışı dönüşümleri içe aktarılmaya hazır hale geliyor. Cansel Dönüşümler alanına gidiyor. Bu alanda sol tarafta Yüklemeler’i ve ardından yeni bir yükleme için artı işaretini tıklıyor. Yüklemek için veri kaynağını seçiyor. Bir Excel tablosu veya CSV dosyası kullandıysa bunları da buradan yükleyebilir ancak Cansel Google E-Tablolar kullandığı için bu seçeneği belirliyor, mevcut Google E-Tablolar bağlantısını giriyor ve Uygula’yı tıklıyor. Dönüşümler Google Ads’e aktarılıyor.

Cansel, dönüşümleri başarıyla içe aktarmak için çevrimdışı dönüşüm işlemini oluşturduktan sonra altı saat bekleyip ilgili işlem için dönüşümleri yüklüyor. İlk dört – altı saat boyunca dönüşüm yüklenmesinin hatalara neden olduğunu ve dönüşümlerin tekrar yüklenmesi gerektiğini hatırlıyor. Bununla birlikte, altı saat beklediği için çevrimdışı dönüşümleri başarıyla içe aktarıyor.

Web sitesindeki bir telefon numarasına yapılan aramaları izleme

Cansel’in potansiyel müşteri oluşturmak için kullanabileceği başka bir yöntem de arayan müşterilerin web sitesindeki hangi telefon numarasından aradığını izlemektir. Bunu yapmak için Google’ın web sitesinde telefon araması dönüşümü izleme özelliğinden faydalanabilir.

Web sitesindeki bir telefon numarasına yapılan aramaları izlemek için Google işletmenize benzersiz bir telefon numarası verir. Bu numara kullanıcıların reklamınızı tıkladıktan sonra sitenizden yaptığı aramaları tespit etmeye ve ölçmeye yardımcı olur. Dinamik olarak oluşturulan bu Google yönlendirme numarası, size herhangi bir ücret yansıtmadan işletmenizin sitenizdeki telefon numarasının yerine geçer ve kullanıcılar bu numarayı arayabilir.

Bu şekilde bir kullanıcı reklamlarından birini tıkladıktan sonra OneStop’ın web sitesini ziyaret ederse ve ardından web sitesindeki Google yönlendirme numarasını kullanarak işletmeyi ararsa Cansel web sitesinde telefon araması dönüşümü izleme özelliğini kullanarak bu aramaları tespit edebilir ve ölçebilir. Bu telefon araması dönüşümleriyle ilgili ayrıntılı raporlar alabilir ve hatta daha iyisi hangi anahtar kelimelerin, reklamların, reklam gruplarının ve kampanyaların bu dönüşümleri sağladığını görebilir.

Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama

Cansel’in web sitesindeki bir telefon numarasına yapılan aramalar için dönüşüm işlemini nasıl ayarladığını öğrenelim.

Cansel dönüşüm kaynağı olarak Telefon aramaları seçeneğini belirliyor.
Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama
Cansel telefon aramalarının kaynağını web sitesinde listelenen bir telefon numarası olarak belirtiyor.
Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama
Cansel dönüşüm adını “Telefon aramaları” olarak giriyor ve potansiyel müşteri kategorisini seçiyor. Ardından her telefon aramasına atamak için bir değer seçiyor.
Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama
Tıklama başına bir dönüşüm sayılması gerektiğini ve dönüşüm olarak sayılmak için telefon aramasının minimum süresini belirtiyor. Bu örnekte bu süreyi 60 saniye olarak belirliyor.
Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama
Dönüşüm işlemini oluşturduktan sonra telefon numarasını giriyor. Bu işlemden sonra aramanın izlenebilmesi için Google Ads Hilal’in web sayfasına ekleyebileceği kısa bir telefon snippet’i oluşturuyor. Web sayfasına eklemek için bu snippet’i indiriyor.
Web sitesinden telefon araması dönüşüm işlemi ayarlama
OneStop için sırada ne var?

Cansel’in işletmesi büyüdükçe gerçek mekanda faaliyet gösteren tüm mağazalarına yapılan ziyaretleri de ölçmek için dönüşüm izlemeyi ayarlayabileceğini biliyor muydunuz?

Mağaza Ziyaretleri için dönüşüm izleme Cansel’in reklamlarının kullanıcıları mağazalara çekmek konusunda ne kadar etkili olduğunu göstermesine yardımcı olur. Bu sayede mağazalarına en çok ziyaret çeken kampanyalar, anahtar kelimeler ve cihazlarla ilgili bilgiler edinebilir. Bu verileri kullanarak reklamlarının yatırım getirisini (YG) anlayabilir, reklamları ve teklifleriyle ilgili daha isabetli kararlar verebilir.

Mağaza Ziyaretleri ve uygunluk kriterleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Bu makalede, asıl hedef web sitesi trafiğini artırarak online satışları yükseltmek ve yeni potansiyel müşteriler oluşturmak olduğunda dönüşüm işlemlerinin nasıl ayarlanacağını öğrendiniz.

Web siteniz için dönüşüm izleme etiketlerinin nasıl ayarlanacağını öğrenmek için bu linke tıklayınız.

Bir cevap yazın

Top