You are here
Home > Google Ürünleri > Google Marketing Platform’da (Display & Video 360 – Programatik) Veri Tabanlı Reklam Öğelerinden Faydalanma

Google Marketing Platform’da (Display & Video 360 – Programatik) Veri Tabanlı Reklam Öğelerinden Faydalanma

Google Marketing Platform'da (Display & Video 360 - Programatik) Veri Tabanlı Reklam Öğelerinden Faydalanma

Veri tabanlı reklam öğeleri, gerçek zamanlı olarak geniş ölçekte farklı kitle ve bağlamlar için kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmanıza olanak tanır.

Bu makalede, veri tabanlı reklam öğelerinin, reklam öğelerinin alaka düzeyini yüksek bulacak kitlelere pazarlama mesajları sunmayı nasıl daha kolay hale getirdiğini öğreneceksiniz.

Doğru kişiye doğru anda ulaşın

Programatik satın alma, doğru kişiye doğru anda ulaşmak için kitle analizlerinden ve teknolojiden yararlanır. Ancak genellikle cevaplanmayan önemli bir soru vardır: “Bu kişilere ne gösteriyorsunuz?”

Her gün binlerce pazarlama mesajına maruz kaldığımız bir dünyada yaşıyoruz. Hedef kitlemizin dikkatini çekmeniz gerekiyor. İlgi alanları, demografi bilgileri, amaçları… Tüketiciler hakkında hiç bu kadar bilgiye sahip olmamıştık. Dijital pazarlama verilerinin sağlayabileceği çok sayıda sinyal var. Ancak reklam öğesi, çoğunlukla tüm sinyallere uyan bir seçenek oluyor.

Araştırmalara göre reklam öğeleri kampanya performansını artırıyor. Peki ya kişiselleştirilmiş yeterli sayıda reklam öğesine sahip olmamak? Bu noktada veri sinyalleri, alaka düzeyini artırmaya yardımcı olabilir. Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak amacıyla reklam öğenizin alaka düzeyini artırmak için veri sinyallerini dinamik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz sinyal türleri hangileridir?

Pazarlamacılar, markanız birisiyle doğrudan etkileşime geçmeden önce bile sunduğunuz reklam öğelerini kişiselleştirmek için dijital davranış verilerini kullanabilir. Kitle listeleri, konum ve plan gibi birçok sinyal türü mevcuttur ve zaman içinde daha fazla içerik sinyali eklenecektir.

Konum ve plan sinyalleri

Reklamların tüketicilere ulaştığı bağlamı ve anı göz önünde bulundurarak reklam öğesi mesajlarının alaka düzeyini artırabilirsiniz.

 • Reklam hangi cihaz üzerinde sunuluyor? Mobil cihaz ile masaüstü karşılaştırması yapıldığında hedef ve beklentiler neler?
 • Hedef kitle nerede yaşıyor? Şehirde mi, kırsal alanda mı yoksa mağazanıza yakın bir yerde mi?
 • Reklamınız neyin yanında sunuluyor? Editoryal içerik mi yoksa uygulama içi oyunlar mı? Sayfada hangi anahtar kelimeler bulunuyor?
 • Şu an yılın, haftanın veya günün hangi zamanı? Bir kişinin işe gitmek için tren yolculuğu yaparken veya akşamüstü koltuğunda oturup dizüstü bilgisayarına bakarken farklı mesajlarla karşılaşması daha iyi yankı uyandırır mı?

Kitle sinyalleri

Bu sinyaller ulaştığınız kitleyi daha iyi anlamanıza ve bu kitleyle anlamlı bir şekilde etkileşime geçmenize yardımcı olabilir.

Örneğin:

 • Kitlenin ilgi alanları neler? Seyahat etmeyi veya spor yapmayı seviyorlar mı? Macera peşindeler mi?
 • Hayatlarının hangi dönemindeler? Yeni mezun mu oldular yoksa yakın zamanda mı evlendiler?
 • Hangi yaş ve gelir grubuna dâhiller?

Tüketici yolculuğu boyunca elde edilen veriler

Veriler, marka hakkında bilgi sahibi olmalarından satın alma işlemine kadar müşteri yolculuğunun tamamı boyunca kullanılabilir.

Alakalı reklam öğelerinin hedefi, yeni müşteri adaylarıyla etkileşime geçme ve görüşme sırasında markayı konumlandırmaktan, adayı satın almaya yönlendirmeye ve satın alma işlemini tekrarlamaya kadar, yolculuk aşamasına göre belirlenebilir.

Veriler arasında aramanın amacı, pazar içi segmentler, müşterinin web sitesinden gerçekleştirilen işlemler, reklam veya site etkileşimi, satın alma işlemleri ve daha fazlası yer alır.

Kampanya yolculuğu boyunca verilere dayalı reklam öğesi

Arya, Rubi Retail Group ile birlikte çalışarak Fresh Kickers markaları için reklam öğeleri tasarlıyor.

Veri tabanlı reklam öğelerinin, reklam öğesi süreçleri, çözümleri ve marka odaklı stratejilerinin nasıl bir parçası olduğunu öğrenmek için kampanya yolculukları boyunca Arya ve Fresh Kickers ekibinin yaptıklarını takip edeceğiz.

Sinyallerin işleyiş şekli

Bu sinyallerin Arya’ya ve ekibe, Fresh Kickers markasının lansmanında nasıl yardımcı olabileceğine bakalım.

Kampanya lansmanı

Rubi Retail Group, Fresh Kickers kampanyasını başlattığında hedefi marka bilinirliği oluşturmaktı. Yeni akıllı teknoloji özellikli ayakkabılarını sergilemek için ekip, bir prestij reklamı oluşturdu. Sahip oldukları reklam öğesi, TV içeriği veya daha uzun video içerikleri için idealdi.

Dijital ve daha kısa videolar için online davranış ilgi alanlarına ve demografik grup sinyallerine göre kişiselleştirilmiş mesajlar kullanmaya karar verdiler.

Kullanıcıların kim olduğuyla ilgili sinyaller

“Moda aşığı” kullanıcılara, renk özelleştirme seçeneklerini ve ayakkabıların modaya uygun diğer özelliklerini gösteren 15 saniyelik bir reklam spotu sunuldu.

“Teknoloji meraklısı” izleyiciler için reklam öğesi mesajı, uzun pil ömrünü ve daha önce hiçbir ayakkabının sunmadığı gelişmiş teknolojileri öne çıkaracak şekilde özelleştirildi.

Yeni akıllı ayakkabının belirli gruplara hitap edebilecek birçok özelliği olduğundan ekip, bu işlemi kitle hedefleme amaçlarına göre 40’ı aşkın segment (müzik ve seyahat meraklıları gibi) için tekrarladı.

Kullanıcıların bulunduğu konumla ilgili sinyaller

Fresh Kickers’ın lansman kampanyası başarılı oldu. Bunun ardından ekip, değerlendirme aşamasına geçişi artırmak ve ayakkabının dünya çapındaki 20 kilit pazar için yapılan ilk lansmanında pazardaki alıcıları hedefleyen belirli sinyallere göre talebi yakalamak için tasarlanmış bir kampanya oluşturdu.

Kentsel alanlarda; sabah egzersizi, işe gidiş geliş ve iş sonrası etkinlikler için yoğun saatlerde mobil cihazlarını kullanan kullanıcıları hedeflemeye başladılar.

Özellikle büyük şehirlerdeki 20 perakende satış mağazasından birine yakın olan kullanıcıları hedeflediler. Bu mağazalarda ayakkabılar denenebiliyor ve moda temalı lüks bir alışveriş merkezinde bir kiosk’tan satın alınabiliyor.

Kullanıcıların ne istediğiyle ilgili sinyaller

Fresh Kickers, siteye eklenecek içerik türlerine karar vermek için trend olan giyilebilir teknoloji ürünleri ile ilgili arama analizlerinden en iyi şekilde yararlandı. Ayrıca, kullanıcılara özelleştirilmiş bir mesajla ulaşmak için arama amacı özelliğini kullandı. Kullanıcıların göreceği mesaj, belirledikleri iki segmente göre değişiyor ve kullanıcıya özel olarak hedefleniyor:

 1. İşleve önem veren kullanıcılar: Reklam ve ayakkabı kullanışlılığa önem veriyor. Ayakkabı, aktif bir yaşam tarzı için oldukça ideal.
 2. Görünüşe önem veren kullanıcılar: Reklamda ünlü kişiler yer alıyor. Ayakkabı modaya uygun ve ünlüler tarafından giyiliyor.

Veri Tabanlı Reklam Öğeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Verilere dayalı reklam öğesi, reklam öğelerini gerçek zamanlı olarak geniş ölçekte kitleye ve bağlamsal sinyallere göre kişiselleştirmenizi sağlar.
 • Veri sinyalleri, reklam öğesi mesajınızı doğru kişi için doğru anda kişiselleştirir. Sinyal, müşteri segmentinizi tanımlayan bir kitle, bağlam veya belirli bir koşuldur (coğrafi bölge ya da zaman gibi).
 • Veri tabanlı reklam öğesi, standart HTML5’e göre %50 oranında daha fazla dönüşüm sağlar.

Google Marketing Platform hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top