You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Görüntülü Reklam Ağı’nda Hedefleme

Görüntülü Reklam Ağı’nda Hedefleme

Görüntülü Reklam Ağı'nda Hedefleme

Google Görüntülü Reklam Ağı, dünya genelindeki kullanıcıların %90 gibi önemli bir bölümüne ulaşmanızı sağlar. Görüntülü Reklam Ağı’nda hedefleme yaparken hangi noktalara dikkat edilmeli, nasıl bir strateji izlenmeli?

Genel

Aşağıdaki hedefleme ürünleri müşteri dönüşüm hunisinin en altından başlamak üzere artan sırayla listelenmiştir. Konservatif ve Agresif “Otomatik hedeflemenin”, optimum dağıtımı belirlemek için bu hedefleme türlerini otomatik olarak test ettiğini unutmayın.

Performans yine de kötüyse hedefleme seçeneklerini (katmanlama) birleştirmeyi deneyin, ancak bu yaklaşımın, hacmi ciddi oranda düşürdüğünü unutmayın.

Reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz belirli kategorileri hariç tutun (hariç tutulan en yaygın kategoriler cinsel müstehcen, park edilmiş alan adları, hata sayfaları, seviyesiz, uygunsuz ve tuhaf içerik, küfür ve kaba dil, oyun içi ve ölüm ile trajedidir). Bütçeyi tüketen ancak zamanla potansiyel müşteri veya dönüşüm sağlamayan yerleşimleri ve anahtar kelimeleri hariç tutun.

Kampanyanızın performansından memnunsanız ve ek trafik istiyorsanız konservatif otomatik hedeflemeyi etkinleştirmenizi öneririz.

Otomatik Hedefleme

Konservatif otomatik hedeflemenin 1-2 hafta çalışmasını bekleyin. Performanstan memnunsanız ve daha da fazla trafik istiyorsanız agresif otomatik hedeflemeyi etkinleştirmenizi öneririz.

Bu genişletme trafiğinin teklif ve bütçesini daha iyi kontrol etmeyi tercih ediyorsanız yepyeni bir kampanya oluşturmanızı ve yalnızca agresif otomatik hedefleme + Hedef EBM veya Hedef ROAS’ı etkinleştirmenizi öneririz. Bu, size daha otomatik bir kampanya sağlar.

Tüm otomatik teklif verme en iyi uygulamaları Görüntülü Reklam Ağı için de geçerlidir.

Görüntülü Reklam Ağı'nda Hedefleme

Yeniden Pazarlama

Tüm sayfaların (masaüstü ve mobil cihaz) etiketlenmesini sağlayarak tüm site ziyaretçilerine ulaşın.

Tüm site ziyaretçilerini beş segment halinde hedeflemeyi deneyin (ana sayfayı görüntüleyenler, kategori/arama sonuçlarını görüntüleyenler, ürün/öğe görüntüleyenler, alışveriş sepetini terk edenler, dönüşüm gerçekleştirenler veya sektörünüzdeki eşdeğeri) ya da segmentasyonun ARYPL segmentlerinizle uyumlu olmasını sağlayın.

Reklamvereninizin web sitesini daha yakın zamanda ve daha sık ziyaret eden kullanıcılara otomatik olarak daha yüksek teklif vermek için Hedef EBM veya ROAS’ı etkinleştirin.

Kampanya kısıtlamalarını kaldırın: Manuel sıklık sınırı kullanmayın (sistem, sınırı otomatikleştirir), dönüşüm elde ettiğiniz tüm dilleri ve konumları hedefleyin ve reklam zaman planlamasını kaldırın.

Tüm reklam biçimlerini ve boyutlarını ekleyin (mobil dahil) ve ürün/teklif görüntüleyenler, alışveriş sepetini görüntüleyenler ve dönüşüm gerçekleştirenler için Dinamik Yeniden Pazarlama reklam öğeleri ekleyin.

Yeniden pazarlama listeleri oluştururken YouTube görüntüleyenlerinizi ve kanalınızda gerçekleştirmiş oldukları belirli işlemleri temel almalısınız. Bu yeniden pazarlama listelerini GDN genelinde kullanabilirsiniz.

Kitle listelerini reklam gruplarınıza toplu olarak uygulamak için AdWords Editör’ü kullanın.

Dinamik Yeniden Pazarlama (Dinamik Duyarlı Reklamlar dahil)

Aşağıda, Dinamik Yeniden Pazarlama reklamverenleri arasında sık kullanılan en iyi uygulamalar verilmiştir:

Dinamik Duyarlı Reklamlar

En iyi görünüm ve izlenim için 1:1 en boy oranlı bir logo sağlayın. Bu mümkün değilse 4:1 en boy oranını kullanın.

Google’ın renk seçimini optimize etmesine izin verin (renkler ve yazı tipleri altında, AdWords‘ün stilleri otomatik olarak seçmesine izin verin seçeneğini işaretleyin; böylece sistemlerimiz, logonuzu temel alarak dinamik ve statik resim gösterimlerinde renkleri ve yazı tiplerini optimize eder).

1.91:1 en boy oranında pazarlama resmi sunun (bu resim, statik resim ve statik yerel reklamlarda kullanılır. Pazarlama resmi içeren reklamlar, genellikle çok daha güzel görünür. Resim sağlamamak, erişiminizi azaltabilir).

Başlık ve açıklamadan emin değilseniz, diğer yüksek performanslı Arama Ağı veya Görüntülü Reklam Ağı metin reklamlarından olanları kullanın.

Gerekli olmadığı sürece tanıtım veya sorumluluk reddi beyanı kullanmaktan kaçının (çok fazla bilginin okunması zor olabilir).

Resim, metin ve yerel reklamlar genelinde erişiminizi en üst düzeye çıkarmak için Reklam biçimi seçeneğinde “Tüm reklam biçimleri”ni belirleyin.

Yeni reklam öğesini, diğer dinamik reklamlar gibi aynı reklam grubuna yerleştirin ve otomatik teklif kullanın.

Reklam biçimleri

Dinamik duyarlı reklamlar kullanın! Bu mümkün değilse, tüm dinamik reklam gruplarına dinamik resim reklamlar (10 reklam boyutunun tümü) ve dinamik metin reklamlar eklediğinizden emin olun.

Otomatik teklif verme

Dinamik yeniden pazarlama harcamalarınızın en az %80’inde hedef EBM veya Hedef ROAS’ı kullanın.

Liste stratejisi

Masaüstü ve mobil cihazlarda en azından ürün/öğe sayfalarını, alışveriş sepeti sayfalarını ve dönüşüm sayfalarını etiketleyin ve hedefleyin. Tüm listelerin aynı reklam grubunda (veya farklı dönüşüm hunisi aşamaları için farklı mesajlarınız varsa farklı reklam gruplarında) olduğu bir Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyanız olsun. Birbirini dışlar nitelikte listeler kullanın; yeniliği temel alan segmentasyon kullanmayın.

Etiket ve feed

Gösterim uygunluğunu ve her bir gösterimde alakalı ürünler gösterme olasılığını en üst düzeye çıkarmak için Doluluk Oranı %85 ve Yeniden Pazarlama Doluluk Oranı en az %85 olmalıdır.

Bunu, masaüstü ve mobil cihazlarda tüm ürün/öğe, alışveriş sepeti ve “teşekkür ederiz” sayfalarının etiketlenmesini sağlayarak yapabilirsiniz. Ayrıca, mümkün olan en yüksek Doluluk Oranı ve Yeniden Pazarlama Doluluk Oranı elde etmek için feed’i optimize edin.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş

Mobil web sitesinin tamamını etiketleyerek dinamik kampanyanın mobil cihazlarda ve uygulamalarda yayınlanmak için tam uygunluğa sahip olduğundan emin olun. Bununla birlikte, liste stratejinize tüm mobil kullanıcıları ekleyin ve tüm mobil reklam boyutlarını kullanın. Mobil teklifinizin -%100’ün üstünde olduğundan emin olun, tüm cihazları hedefleyin ve uygulama envanterini dahil edin.

Görüntülü Reklam Ağı Anahtar Kelimeleri – İçerik

Mevcut/kıyaslanabilir arama ağı kampanyalarınızdaki şu özelliklere sahip anahtar kelimelere öncelik verin: Marka, yüksek düzeyde dönüşüm getiren, ürün veya kategoriyle ilgili ve yüksek oranda trafik sağlayan.

Reklam gruplarındaki anahtar kelimeleri tema benzerliğine göre gruplandırın ve mümkünse söz konusu temayı yansıtan reklam öğesini özelleştirin.

Kampanya İDAKH idiyse veya bir İDAKH kampanyasından kopyalanmışsa kısıtlayıcı konu yer paylaşımlarını veya çok fazla miktardaki yerleşim hariç tutmalarını kaldırmayı deneyin.

Anahtar kelimeleri harcamaya göre sıralayın, yüksek tıklama/ dönüşüm hacimlerine sahip anahtar kelimeleri genişletin ve harcaması bol olup dönüşümü olmayan anahtar kelimeleri duraklatın.

Düşük tekliflerin trafiği kısıtlayıp kısıtlamadığını belirlemek için anahtar kelime teşhis aracını kullanın.

Görüntülü Reklam Ağı Anahtar Kelimeleri – Kitle

Reklam gruplarını tema temelinde oluşturun ve farklı temaları (ör. ürün, sektör, marka ve/veya müşteriyle alakalı) test edin.

Bu hedefleme türünü kullanıyor ve EBM hedeflerine ulaşmaya çalışıyorsanız, otomatik teklif vermeyi kullanmanız özellikle önerilir.

Otomatik teklif kullanmıyorsanız reklam grubu düzeyinde optimize edin. Tek tek anahtar kelimeler yerine reklam grubunun performansına dikkat edin ve anahtar kelime düzeyinde ayrı olarak belirlenmiş teklifler yerine reklam grubu düzeyinde teklifi yükseltin veya düşürün.

Bu esasen kitleye dayalı olduğundan, yerleşimlerin tümünün, İçerik Anahtar Kelimelerinde oldukları gibi alakalı olmaları beklenmiyor. Genellikle kitle hedefli olmasının bir sonucu olarak, manuel olarak optimize eden kullanıcılar kategori hariç tutmalarını, konu yer paylaşımlarını veya konu hariç tutmalarını tercih etmelidir. Ayrı yerleşim hariç tutmalar genellikle trafik veya performans üzerinde herhangi bir etkisi olamayacak kadar spesifiktir.

Performans yine de kötüyse, verimliliği dengelemeye yardımcı olması için paralel olarak bir İçerik Anahtar Kelimeleri kampanyası oluşturmayı önerin.

Benzer Kitleler

Liste Seçimi

Listeleri belirli bir işlemi, ürünü veya sektörü göz önünde bulundurarak seçin (ör. alışveriş sepetini terk edenler, dönüşüm gerçekleştirenlerden farklı görünecektir ve otel arayanlar, yolcu gemisi arayanlardan farklı olabilir).

Performansı en üst düzeye çıkarmak için en yüksek hacim listelerinin seçili olduğundan emin olun (boyuta göre sıralayın).

Teklif verme

Yeniden pazarlamada kullandığınızla aynı tutarda bir teklif KULLANMAYIN; bunlar yeni kullanıcıdır ve kendilerine bu şekilde değer verilmelidir. Yeterli dönüşüm hacmi oluşturulana kadar geliştirilmiş TO kullanmaya başlayın. Ardından Dönüşüm Optimize Edici veya ROAS’a geçin (birçok reklamveren, Benzer Kitleler ve otomatik teklif özeliğini kullanarak başarıya ulaşır).

Reklam Öğeleri

Yeni kullanıcı edinmeye yönelik statik reklam öğeleri kullanın ve açılış sayfasının net bir harekete geçirici mesaj ile reklam öğelerine uygun hale getirilmesini sağlayın. Perakendeci müşterilere yönelik olarak, içerik açısından sayfayla eşleşen dinamik reklam öğelerini test edin.

Pazardaki kitleler ve Yakın İlgi Alanı Kitleleri

Yakın ilgi alanı segmentleri, çoğunlukla performans hedefleri için marka hedeflerine ve pazardaki kitlelere ulaşmak için kullanılır.

Müşteri hedeflemek için alaka düzeyine dayalı segmentlere öncelik verin.

Pazardaki kitleler için TBM teklifi verin veya otomatik teklif kullanın. Yakın ilgi alanı kitleleri için BGBM teklifi verme kullanın.

Aynı grupta yakın ilgi alanını ve pazar içi segmentleri hedeflemeyin.

Mevcut yakın ilgi alanı segmentleri reklamvereninizin spesifik hedef kitlesine uygun değilse Özel Yakın İlgi Alanı Kitlelerini Test Edin. En yüksek performans gösteren anahtar kelimelerinizin (Arama Ağı veya Görüntülü Reklam Ağı’nda) temalarını kullanın.

Yerleşim Hedefleme

Yerleşimler Sekmesinde reklamınızın hangi web sitesi, video ve uygulamalarda yayınlandığını inceleyin.

Başarılı yerleşimleri “yalnızca teklif ver” olarak ekleyin ve daha yüksek teklifler verin.

Diğer hedefleme temalarına bilgi sağlamak için başarılı yerleşimleri inceleyin (ör. Pazardaki kitleler, daha fazla yerleşim vb.).

Bir cevap yazın

Top