You are here
Home > İnternet > Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

Marka bilinci oluşturma kampanyalarının ana hedefi ürününüzün, hizmetinizin veya amacınızın bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmaktır. Genel olarak reklamlarınızı hedef kitlenizde mümkün olan en fazla kullanıcıya sergilemeyi denemek istersiniz. Bu amaçla reklamlarınızı göstermek için en iyi yerleri seçer ve ardından gösterimleri, dönüşümleri ve diğer istatistikleri izleyerek başarıyı ölçersiniz.

Marka bilinci oluşturma kampanyanıza yönelik ağlar

Google’da reklamlarınızın yayınlanabileceği iki ağ bulunur. Bunlar, Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı‘dır. Arama Ağı’nda öncelikli olarak metin reklamlar yayınlanırken, Görüntülü Reklam Ağı’nda duyarlı reklamlar, renkli resim reklamlar ve multimedya reklamları (video veya animasyon gibi) yayınlanır. Bunlar, marka bilinci oluşturma mesajları için idealdir.

Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

Marka bilinirliğinde neler ölçülür?

Marka bilinci oluşturma kampanyanızın başarılı olup olmadığını gösteren bazı önemli metrikler şunlardır:

  • Gösterimler: Gösterimler, kaç müşterinin reklamınızı gerçekten gördüğünü gösterir. Bin gösterim başına maliyet kampanyası (tıklama başına maliyet kampanyası yerine) oluşturarak gösterimleri önceliklendirebilirsiniz. Bu şekilde reklamlarınızın tıklanma sayısı yerine elde ettikleri gösterimlerin sayısına göre ödeme yaparsınız.
  • Müşteri etkileşimi: Marka bilinci oluşturmaya odaklanıyorsanız Arama Ağı reklamlarındaki müşteri etkileşimini ölçmek için tıklama oranını (TO) kullanabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanıcı davranışı farklıdır ve TO o kadar yararlı değildir. Bunun nedeni müşterilerin bilgi için tarama yapması ve anahtar kelimelerle arama yapmamasıdır. Görüntülü Reklam Ağı için dönüşümler gibi başka ölçümleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Erişim ve sıklık: Erişim, reklamı görüntüleyen ziyaretçi sayısıdır. Erişimin artması, reklamın daha fazla potansiyel müşteriye gösterildiği anlamına gelir ve bu da bilinirliğin artmasını sağlayabilir. Sıklık, bir ziyaretçinin belirli bir zaman dilimi içinde reklamınızı ortalama kaç kez gördüğünü belirten sayıdır.

One thought on “Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Ölçülür?

  1. Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Marka bilinirliği bir firma için çok önemli unsurlarından biridir.

Bir cevap yazın

Top