You are here
Home > Pazarlama > Open Bidding Nedir? Ne İşe Yarar?

Open Bidding Nedir? Ne İşe Yarar?

Open Bidding Nedir? Ne İşe Yarar?

Başarılı ölçüm, sürekli dikkat ve bakım zor olabileceğinden, talep iş ortaklarınızı envanterinizde getiriyi en üst düzeye çıkarmak için yönetmek karmaşık bir iştir.

Open Bidding, üçüncü taraf reklam kaynaklarınızdaki gerçek zamanlı teklif bilgilerini kullanarak geleneksel üçüncü taraf para kazanma ayarlarınızı tamamlayıp iyileştirir ve bu sayede daha yüksek getiri ve operasyonel avantajlar elde etmenize yardımcı olur.

Bu modülde şunları öğreneceksiniz:

 • Open Bidding’in reklam envanterinizde getiriyi artırmanıza nasıl yardımcı olacağını tanımlama
 • Open Bidding’in bazı üçüncü taraf toplu teklif uygulamalarına oranla sağladığı avantajları öğrenme
 • Farklı envanter türlerinde Open Bidding’i kullanmaya uygun olan bir reklam isteği için reklam seçimi sürecini tanımlama

 Open Bidding, şu anda yalnızca Google Ad Manager 360’ta bulunur. Bununla birlikte Google, özelliği Ad Manager ağlarına nasıl ölçekleyebileceğini keşfetmek adına aktif olarak çalışmaktadır.

  Not: Bu modülde ve ürünün kendisinde aynı getiri grubunda yer alan üçüncü taraf reklam kaynakları için “getiri iş ortağı” ve talep iş ortağı” terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını görebilirsiniz. 

Open Bidding’e giriş

Ad Manager’da Open Bidding; üçüncü taraf exchange’ler, ağlar ve Authorized Buyers talepleri de dahil olmak üzere birden çok talep kaynağının şeffaf ve gizlilik odaklı bir birleştirilmiş ilk fiyat açık artırmasında rekabet etmesine olanak sağlayan, gerçek zamanlı, sunucular arası bir getiri optimizasyonu çözümüdür. GDPR, CCPA ve LGPD gibi gizlilik düzenlemelerine uyum sağlamada size yardımcı olan çeşitli özellikler sunar.

Ayarlaması hızlı ve kolaydır, operasyonel karmaşayı azaltır, gecikmeyi en aza indirir ve alıcıların ödediğiyle teklif verdiği tutar arasında bir fark olmadan entegre raporlama sağlar. Open Bidding farklı envanter türlerinde (web, uygulama ve video) kullanılabilir ve en popüler biçimleri sunmanın yanı sıra yayıncılara garantili net 30 günlük ödeme sağlar.

Open Bidding’in temel avantajları

Open Bidding’in basitleştirilmiş uygulama ve işlem sürecinin, getiriyi en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra birkaç avantajı bulunur.

Büyük ölçekte azaltılmış gecikme

Üçüncü taraf exchange’lere doğrudan, sunucular arası bağlantı ve web için 160 milisaniyelik, daha uzun açık artırma süresi (uygulama ve video ortamları için 300 milisaniye) sağlayan Open Bidding, diğer toplu teklif çözümlerine kıyasla daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için gecikmeyi azaltır.

Not: 160 milisaniye, Authorized Buyers’daki garantili kampanyalar ve teklifler için Ad Manager’ın 100 milisaniye gereksiniminden daha yüksektir.

Daha az operasyonel karmaşa

Bazı üçüncü taraf toplu teklif çözümlerinin aksine Open Bidding, yayıncının sayfasına özel kod ekleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ad Manager’da trafiğe eklenen uygun envanterler, ek teknik geliştirme gerekmeden Open Bidding’den yararlanabilir.

Daha fazla şeffaflık ve birleştirilmiş ödemeler

Doğru ve birleştirilmiş raporlamayla her bir exchange’den kazandığınız geliri tam olarak öğrenin. Diğer toplu teklif çözümlerinin sıkça uyguladığı %5 ila %10 arası tutarsızlıklar olmadan daha hızlı ödeme alın (net 30 gün içinde) ve daha doğru bir faturalandırmadan yararlanın.

İyileştirilmiş raporlama ve analiz

Birleştirilmiş raporlama arayüzü, satış kanallarını kapsayan iyileştirilmiş raporlarla değerli reklamveren ve marka bilgileri sağlar. Raporlar iş ortaklarınızın sağladığı değere açıklık getirmenin yanı sıra Authorized Buyers ve Open Bidding talepleri üzerinden doldurulan gösterimler satın alan reklamverenler ve markaları belirlemenize, raporlamanıza ve analiz etmenize yardımcı olur.

Anahtar terim: Gecikme

Gecikme, bir reklam öğesinin yaşam döngüsü boyunca oluşabilecek gecikmelerin ölçümüdür. Bu gecikmeler, genellikle sayfalarınızdan oluşturulan gösterimlerin sayısı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. Görüntülenebilir gösterimlerin sayısı üzerinde ise daha büyük bir etkiye yol açar.

Open Bidding ve başlıktan teklif alma (header bidding) karşılaştırması

Başlıktan teklif almanın (header bidding) aksine Open Bidding, web siteleri veya uygulamalardaki mevcut etiketlemelerinizi kullanır. Bunun yerine bir yazılım geliştirme kiti (SDK) uygulaması da kullanabilirsiniz. Open Bidding ile yayıncı ve üçüncü taraf exchange iş ortakları arasındaki her etkileşim, doğrudan ve sunucular arası bağlantıyla Ad Manager’da yönetilir.

Open Bidding ve diğer çözümler arasındaki temel farklılıklar

Gerçek zamanlı teklif verme ve sunucular arası olarak konumlandırılan diğer toplu teklif çözümleriyle Open Bidding çözümü arasındaki farklara bakalım.

İstemci tarafı: İstemci tarafı teklif uyumluluk bağımlılıklarını, tek seferde istek sayısına ilişkin fiziksel sınırlamaları ve tarayıcıların web sayfalarını oluşturabileceği performans ve hızı yavaşlatabilen ek mantığı sağlayan tarayıcıda çalışır.

Sunucu tarafı: Üçüncü taraf sunucu tarafı çözümler, kendi sunucular arası açık artırmaları başlamadan önce genellikle sayfa başlığından bir ilk çağrı gerçekleştirir. Ardından en yüksek teklifi, genellikle karşılık gelen satır öğesiyle ilişkilendirilmiş anahtar/değer çifti biçiminde tekrar yayıncının reklam sunucusuna gönderir. Bu reklam sunucusunun, son açık artırmanın karara bağlanabilmesi ve reklam yayınının başlayabilmesi için yanıt almayı (veya zaman aşımının gerçekleşmesini) beklemesi gerekir.

Open bidding: Ad Manager’da Open Bidding, birden çok talep kaynağının birleştirilmiş, ilk fiyat açık artırmasında rekabet etmesine olanak sağlayan, gerçek zamanlı, sunucular arası bir getiri optimizasyonu çözümüdür.

Gecikmenin maliyeti nedir?

 • Daha uzun gecikmeler, yapıları gereği kazanan reklam öğesinin oluşturma şansını kademeli olarak azaltır. Bu durum, elde edilen genel gösterim sayısının azalmasına sebep olurken oluşturulan gösterimlerin görüntülenebilirliğini ise daha çok etkiler.
 • Uzun gecikmelerin, yayıncının rezervasyon kampanyaları üzerinde de dolaylı bir etkisi vardır.
 • Kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

Open Bidding, gecikmeyi nasıl azaltır?

Ad Manager’da Open Bidding, geçmişte başlıktan teklif alma (header bidding) ile ilişkilendirilmiş gecikmeleri azaltır. Open Bidding ile web ortamlarında 160 milisaniyeden uzun süren reklam istekleri zaman aşımına uğrar. Uygulama ve yayın içi (in-stream) video ortamlarında bu pencere, üçüncü taraf alıcıların bu belirli ortamlarda yanıt vermeye daha çok zamanı olması için 300 milisaniyeye çıkar.

Bazı toplu teklif çözümlerinin önerdiği yanıt zaman aşımları Open Bidding’in 3 katı ila 10 katından daha yavaş olsa da Ad Manager, yayıncıların garantili rezervasyon kampanyaları ve garanti edilmeyen Authorized Buyers talepleri için 100 milisaniye yanıt süresine uymaya devam etmektedir.

Gecikme maliyetini değerlendirme

Geleneksel olarak yayıncılar, reklam gecikmesinin gerçek maliyetini doğru bir şekilde ölçmekte zorlanmıştır. Ad Manager’ın Reklam Hızı Ana Sayfa kontrol paneli, hızlı veya yavaş yükleme sürelerini etkileyen faktörleri tespit etmeye yardımcı olmak ve farklı ağlarda gecikmeyi azaltmanın yöntemlerini göstermek için ağınızın son 30 gün içindeki reklam sunma hızının anlık bir görüntüsünü sağlar.

“Gecikme Maliyeti”, bu sorunun büyüklüğüne dair bir fikir vererek gecikmeyi azaltmak için ne kadar yatırım yapacağınız konusunda karar vermenize yardımcı olmayı amaçlar.

Anahtar terim: Getiri grupları

Open Bidding, Ad Manager’da getiri grupları kullanılarak yapılandırılır ve yönetilir. Getiri grupları, talep iş ortaklarından (veya “getiri iş ortakları”) oluşur ve satır öğelerine benzer hedeflemeler içerir. Authorized Buyers, üçüncü taraf exchange’ler ve uyumlulaştırma reklam ağlarından gelen taleplerin bir kombinasyonunu içerir.

Ad Manager, uygun bir getiri grubuna atanan her bir Open Bidding talep iş ortağı için teklif isteği göndererek en yüksek tekliflerini toplar.

Birleştirilmiş ilk fiyat açık artırmasında rekabet etme

Ad Manager, tek ve birleştirilmiş bir ilk fiyat açık artırması düzenleyerek tüm reklam taleplerinizin getirisini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Envanterinizi en verimli ve en etkili şekilde yönetmeniz için bunlar şeffaf, gizlilik odaklı ve sürdürülebilir bir pazar yerinde gerçekleştirilir.

Açık artırma dinamikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Yardım Merkezi makalesinin Açık Artırma dinamikleri bölümüne göz atın.

Open Bidding’in işleyiş şekli

Aşağıdan Open Bidding’in işleyiş şekli hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ad Manager en iyi getiriyi belirlemek için birleştirilmiş bir açık artırma düzenlediğinden 2, 3 ve 4. adımlar reklam seçim sürecinin bir parçası olarak sunucu tarafında eşzamanlı olarak tamamlanır.

 1. Bir reklam isteği tetiklenir ve bilgiler Ad Manager reklam sunucusuna iletilir

İstekler Ad Manager’a Google Yayıncı Etiketleri, Google Mobile Ads SDK’sı veya Google Interactive Media Ads SDK’sı ile gönderilir. Ad Manager, her istek ile birlikte kullanıcı, cihaz ve hedefleme hakkında bilgi alır.

 1. Ad Manager, birleştirilmiş açık artırmada rekabet etmeye en uygun trafiğe eklenen satır öğesini seçer

Ad Manager, erişim ve yayınlanma hızı bilgilerini kullanarak Ad Manager reklam sunucusunda rezerve edilen uygun tüm satır öğelerini kataloglara ayırır. Ardından birleştirilmiş açık artırmadaki dinamik ayırma aracılığıyla rekabet edecek en iyi satır öğesini seçer.

 1. Ad Manager, hedeflenen talep iş ortaklarına teklif isteği gönderir

Ad Manager, birleştirilmiş açık artırmada rekabet etmek üzere Authorized Buyers, üçüncü taraf exchange’ler ve uyumlulaştırma reklam ağlarından gelen talepleri içeren getiri gruplarını kullanır. Ad Manager, en yüksek tekliflerini toplamak için uygun bir getiri grubunda yer alan tüm talep iş ortaklarına teklif isteği gönderir.

Uygun talep iş ortakları kendi açık artırmalarını gerçekleştirerek en yüksek tekliflerini tekrar Ad Manager’a gönderir.

 1. Ad Manager, birleştirilmiş bir açık artırma düzenler ve kazananı seçer

Ad Manager, her gösterimin getirisini en üst düzeye çıkardığından emin olmak için dinamik ayırma aracılığıyla talep iş ortağı tekliflerini, en yüksek Authorized Buyers teklifini ve diğer doğrudan satır öğelerini karşılaştıran, birleştirilmiş bir açık artırma düzenler.

 1. Reklam öğesi veya uyumlulaştırma listesi, tekrar yayıncıya gönderilir

Dinamik ayırma ve tüm Open Bidding açık artırmaları tamamlanıp bir kazanan seçildikten sonra Ad Manager reklam sunucusu, kazanan öğeyi görüntülenmesi için tekrar yayıncıya gönderir.

 • Birleştirilmiş açık artırmayı bir Ad Manager satır öğesi kazanırsa Ad Manager reklam öğesi tekrar yayıncıya gönderilir.
 • Ad Manager birleştirilmiş açık artırmasını başka bir talep iş ortağı veya Authorized Buyer kazanırsa alıcının reklam öğesi tekrar yayıncıya gönderilir.
 • Ad Manager birleştirilmiş açık artırmasını uygulama isteği ve uyumlulaştırma talep iş ortağı kazanırsa uyumlulaştırma listesi veya “zinciri” tekrar yayıncıya gönderilir. Buna en yüksek Authorized Buyer veya Open Bidding talep iş ortağı teklifinden daha yüksek BGBM’ye sahip uyumlulaştırma talep iş ortakları da dahildir. Yayıncının mobil uygulaması, ardından görüntülenecek reklam öğesi için listedeki iş ortaklarına tek tek, sırayla çağrıda bulunur.

Open Bidding, uygulamalar ve videolar için uyumlulaştırmayı iyileştirir

Open Bidding, gerçek zamanlı olarak ek talep iş ortaklarına erişim sağlarken gecikmenin yanı sıra gelişim ve operasyonel karmaşaları azaltan güçlü bir araçtır.

Uygulama içi veya şelale benzeri yedek videolu istemci tarafı uyumlulaştırma zincirlerinin aksine, uygulama ve video getirisi yönetimi gerçek zamanlı teklif vermeye (GZT) bağlıdır. GZT benzer alıcı ve satıcılar için verimi artırırken pazardaki tekliflerin daha şeffaf olmasını sağlar.

Temel çıkarımlar

 • Open Bidding, web siteleri veya uygulamalardaki mevcut Ad Manager etiketlerinizi kullanmanıza olanak sağlayarak operasyonel karmaşayı azaltır.

 • Sunucular arası doğrudan bağlantı yoluyla gecikmeyi azaltır.

 • Birleştirilmiş, ilk fiyat açık artırması, envanterinizde getiriyi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

Top