You are here
Home > Arama Ağı > Arama Ağı Reklam Uzantıları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Arama Ağı Reklam Uzantıları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Arama Ağı Reklam Uzantıları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Pazarlamanın temelinde doğru mesajı doğru kullanıcıya doğru zamanda ulaştırmak yatar. Arama ağı reklam uzantıları sayesinde, kullanıcılar reklamlarınızla etkileşim kurduğu anda doğrudan harekete geçebilirsiniz.

1. Reklam uzantılarının önemi nedir?

Google’daki tüm sorgular, belirli bir tüketici ihtiyacını temsil eder. Genel bilgi, ürün, konum ya da başka bir şey arayan kullanıcıların ortak isteği, alakalı bulacakları sonuçlara ulaşmaktır. Bu durum reklamlar için de geçerlidir: Doğru reklam uzantılarını kullanmak kullanıcı deneyimlerini iyileştirir ve etkileşimi artırır.

Bu içerikte, arama ağı reklam uzantılarının kullanıcı etkileşimini nasıl iyileştirebileceğini öğreneceksiniz.

Reklam Uzantılarının Faydaları
Reklam Uzantılarının Faydaları

Kullanıcılar ne ister?

Alakalı bilgiler: Kullanıcılar, Google aramalarını belirli bir sorguya yanıt bulmak için yapar. Google’ın temel amacı da buna hizmet etmektir.

Kullanıcının içinde bulunduğu anla bağlantılı bilgiler: Günümüzde birden fazla cihaz üzerinden çok sayıda kaynağa başvuran kullanıcılar, artık daha talepkâr davranıyor ve sonuca hemen ulaşabilmek istiyor. Google, bu talebi karşılayabilmek için kullanıcıların amaçları, ilgi alanları, konumları gibi çeşitli ölçütlerle eşleşen sonuçları hızlı bir şekilde sunmak zorunda.

Kullanıcı deneyimini iyileştiren reklamlar: Google ekosisteminin bir parçası olan reklamlar, bu ekosistemle aynı kurallara tabidir. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve kullanıcıları işlem yapmaya teşvik etmek için reklamların alakalı olması gerekir.

Biz de kullanıcı davranışı ve talepleri doğrultusunda, doğru bilgileri doğru kullanıcılara doğru zamanda veren çeşitli reklam uzantıları sunuyoruz.

Bu konunun kullanıcılar açısından önemi nedir?

Alakalı reklam uzantıları sunmak, kullanıcıları daha bilinçli kararlar vermeye ve işlem yapmaya teşvik eder.

Daha fazla etkileşim: Alakalı reklam uzantılarını kullanmak, kullanıcının o andaki isteğine uygun içerik sunabilme ve amaç, cihaz, ilgi alanı, konum gibi sinyallerine hitap edebilme olasılığınızı yükseltir.

Daha yüksek reklam kalitesi: Reklam biçimleri, reklam sıralamasını etkiler. Biçimlerin tahminî etkisini hesaplarken alaka düzeyi, tıklama oranı ve reklam biçiminin belirginliği gibi unsurları dikkate alırız.

Uygun potansiyel müşterilerin sayısında artış: Kullanıcılara doğrudan alakalı bilgileri vermek, genellikle uygun potansiyel müşteriler kazanmanızı sağlar. Kullanıcılar web sitenizde neyle karşılaşacaklarını bildikleri için reklamın amacına ulaşma olasılığı daha yüksek olur.

Alakalı reklam uzantılarının neden önemli olduğunu öğrendiniz. Şimdi, işletmeniz için en iyi reklam uzantılarını nasıl seçeceğinize ve pazarlamayla ilgilenen herkesin kullanması gereken üç evrensel reklam uzantısına geçebiliriz.

2. Doğru reklam uzantılarını seçme

Reklam uzantıları, reklamverenin işletmesi hakkında ek bilgi vererek metin reklamı zenginleştirir. Google Ads, performansı olumlu etkilediği tahmin edilen reklam uzantılarını otomatik olarak sunar.

Bu içerikte, işletmeniz için en iyi reklam uzantılarını nasıl seçeceğinizi ve pazarlamayla ilgilenen herkesin kullanması gereken üç evrensel reklam uzantısını anlatacağız.

Reklam uzantıları nasıl sunulur?

Reklam uzantıları bölümündeki tüm uzantılar, beraber tetiklenecek şekilde tasarlanmıştır. Belirli bir sorgu veya cihaz için herhangi bir zamanda dört adede kadar uzantı gösterilebilir.

Hatta Google Ads, uzantının (veya beraber kullanılan birden fazla uzantının) kampanya performansını artıracağını hesapladığında ve reklam sıralaması yeterince yüksek olduğunda, müşterinizin reklamıyla beraber bir ya da daha fazla uzantıyı gösterebilir.

Evrensel uzantılar

Pazarlamayla ilgilenen herkesin metin reklamları iyileştirmek için kullanması gereken üç uzantı vardır: site bağlantıları, açıklama metni uzantıları ve ek açıklamalı snippet’ler.

Site bağlantıları: Web sitenizin belirli bölümlerine yönlendirin

Site bağlantıları, kullanıcıları web sitenizin belirli sayfalarına yönlendiren, arama reklamlarınızın metninin hemen altında gösterilen ek bağlantılardır.

Site Bağlantıları
Site Bağlantıları

Site bağlantılarının avantajları nelerdir?

Daha fazla etkileşim: Site bağlantıları eklemek, reklamverenin marka terimlerinden biri için yapılan aramalar da dahil olmak üzere reklamların ortalama tıklama oranını (TO) artırabilir.

Daha fazla dönüşüm: Kullanıcıları doğrudan ilgili sayfaya göndererek istediğiniz bir işlemin gerçekleşmesi için gereken adım sayısını azaltırsınız.

Yönetim kolaylığı: Ayrı teklif vermeye veya ayrı anahtar kelimeler eklemeye gerek kalmadan hesap, kampanya ya da reklam grubu düzeyinde site bağlantıları ekleyin ve güncelleyin. Sistem, her sorgu için en iyi performansı gösteren veya en alakalı site bağlantılarını otomatik olarak görüntüler.

Site bağlantıları neden kullanılmalı?

Site bağlantıları, kullanıcıları web sitenizin belirli sayfalarına yönlendirir ve sitede alakalı içerik bulunduğu sürece pazarlama hedeflerinin çoğunu destekleyebilir. Site bağlantısındaki bağlantının başlıktaki bağlantılarla aynı olamayacağını unutmayın. Hedefleri arasında şunlar yer alır:

 • Mağaza satışlarını artırma: Mağazanın çalışma saatleri ve konumları, mağaza bulma
 • Online dönüşüm kazandırma: Özel indirimler, yeni teklifler, erkek ayakkabı, hemen abone olun
 • Marka bilinirliğini artırma: Değerlerimiz; işletmemizin hikayesini öğrenin

Site bağlantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Olabildiğince fazla site bağlantısı ekleyin: Kampanya başına 8 ila 10 adet aktif site bağlantısı eklemenizi öneririz. Web sitenizde en az iki site bağlantısına yetecek kadar içeriğin yer aldığından emin olun. Aksi takdirde site bağlantıları gösterilmez.

Doğru açılış sayfalarını seçin: Doğrudan web sitenizin popüler veya yüksek dönüşüm sağlayan kısımlarına yönlendirin.

Kullanıcıyı yönlendirin: Site bağlantısının başlığında, kullanıcıları açılış sayfasında neyin beklediğini açıkça belirtin.

Açıklama metni uzantısı: Katma değerli özellikleri öne çıkarın

Açıklama metni uzantısı, kısa (25 karakter ve spesifik) metin snippet’lerinden oluşur. İşletmeye, ürüne veya hizmetlere değer katan özellikler hakkındaki bilgileri vurgulamak için kullanılabilir.

Açıklama metni uzantısı

Açıklama metinlerinin avantajları nelerdir?

Etkileşimi artırır: Yaptığımız testler, bu ek bilginin TO’yu yaklaşık %10 artırdığını ortaya koydu. Açıklama metni uzantıları, belirli bir ürün veya hizmetin katma değerli özelliklerini öne çıkarmanın güçlü bir yoludur.

Uygulaması kolaydır: Çoğu dil için 25, çift genişlikli diller (Çince, Japonca ve Korece gibi) için de 12 karakter eklemeniz yeterlidir.

Açıklama metinleri neden kullanılmalı?

Açıklama metni uzantıları, kısa metin snippet’leridir. Bu uzantılar birden fazla pazarlama hedefi doğrultusunda çalışır. Örneğin:

 1. Mağaza satışlarını artırma: Mağazadan, kasa sırası beklemeden ücretsiz teslim
 2. Online dönüşüm: 365 gün iade, 25 TL üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo; 7/24 müşteri hizmeti
 3. Marka bilinirliği: Sıfır atık politikası, yalnızca organik materyal kullanımı

Açıklama metinleri ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

İçeriği kısa tutun: Açıklama metniniz olabildiğince kısa ve öz olsun. Ayrıca kampanyanızda metinlerden en az altı tanesine yer verin.

İlgi çekici olun: Benzersiz tekliflerden bahseden ve tüm işletmeniz için geçerli olabilecek genel açıklama metinleri yazabilirsiniz.

Kesin bilgi verin: Belirli bilgilere odaklanın (ör. “4,7 inç LED ekran” ile “büyük LED ekran” arasındaki farkı ve “maksimum 14 km/litre” ile “ekonomik yakıt tüketimi” arasındaki farkı düşünün).

Maddeler halinde ilerleyin: “Ücretsiz gönderim”, “Ücretsiz gönderim seçeneğimiz mevcuttur”dan çok daha nettir. Cümle yapısı, başlık yapısına tercih edilmelidir (ör. “%100 İpek” yerine “%100 ipek” gibi).

Ek açıklamalı snippet: Neler sunduğunuzu kısaca gösterin

Ek açıklamalı snippet’ler, kullanıcı reklamı tıklamadan önce işletme tarafından sunulan belirli bir ürün veya hizmet yelpazesinin özelliklerini açıklayabilmenizi sağlar.

Ek açıklamalı snippet

Ek açıklamalı snippet avantajları nelerdir?

Uygun potansiyel müşteri sayısını artırma: Kullanıcılara, web sitenizi ziyaret etmeden önce ne sunduğunuz hakkında spesifik bilgiler verirseniz tıklamanın dönüşüm getirme olasılığı artar.

Ek açıklamalı snippet ne zaman kullanılmalı?

Ürün ve hizmetlerinizin belirli özelliklerini vurgulamak istiyorsanız ek açıklamalı snippet’ler işinize yarayabilir. Örnekler:

 • İmkanlar: Wi-Fi, kahvaltı, havuz, spor salonu, spa
 • Tür: Loose fit jean, tapered leg jean, relaxed fit jean
 • Varış noktaları: Las Vegas, New York, Tokyo, Roma, Cancun, Paris

Ek açıklamalı snippet ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Esas konuya odaklanın: Seçtiğiniz başlıkların kullanıcılar için faydalı ve ilgi çekici içerik sunmasına özen gösterin. Her başlığa dört değer eklenmesi önerilir. Ancak web sitenizde en az iki değer için yeterli içerik bulunduğundan emin olun.

Alakalı olun: Başlıklar için seçilen değerlerin, başlığın bağlamında anlamlı olması gerekir. Her değer için “[değer], [seçili başlıktır]” demek doğru olur mu? Ör. “Wi-Fi” bir imkandır veya “spor ayakkabı” bir ayakkabı türüdür.

Not: Ek açıklamalı snippet’leri ve açıklama metni uzantılarını birbiriyle karıştırmayın. Ek açıklamalı snippet’ler, sunulan ürün ve hizmetlerin spesifik özelliklerini, açıklama metni uzantıları ise işletmenizin kendisini özgün kılan yönlerini vurgular.

Yer uzantıları

İşletmenin adresini verin: Yer uzantıları, işletmenizin adresini, telefon numarasını ve bir harita işaretleyiciyi reklam metninizle birlikte gösterir. Mobil cihazlarda, işletmenize giden yol tarifinin gösterildiği bir bağlantı eklenir.

Yer uzantıları

Yer uzantılarının yararları nelerdir?

Mağaza satışlarını artırın: Kullanıcıların yakındaki mağazaları bulmasına yardımcı olarak mağazalarınızda ziyaret ve satış oranını artırabilirsiniz.

Online satışları artırın: Kullanıcılar, genellikle alışveriş yaptıkları yerin kendilerine yakın bir şubesi olduğunu bildiğinde online alışveriş yapmaya daha istekli olur (gerekirse ürünü değiştirebilmek veya iade edebilmek için).

Performansı artırın: Yer uzantısı olan reklamların TO’su genellikle %10 artar.

Görünürlüğü artırın: Mağazaya yakın olan kullanıcılar için teklif değiştirici ekleyin. Böylece, reklamın görünürlüğü ve kullanıcının mağazayı ziyaret etme şansı artar.

Mağaza ziyaretlerini raporlayın: Mağaza ziyaretlerini raporlamak isteyen reklamverenler, yer uzantılarını kullanmalıdır.

Yer uzantıları ne zaman kullanılır?

Müşterileri çekebileceğiniz fiziksel bir mağazanız varsa yer uzantıları işinize bir hayli yarayacaktır.

Yer uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Bilgileri güncel tutun: Yer uzantıları, Google Benim İşletmem (GMB) hesabı üzerinden sunulur. Adres ve telefon numarası gibi bilgilerin güncellendiğinden emin olun.

Duruma uygun teklifler verin: Satış noktalarına yakın olan kullanıcıların reklamınızı görmesi için daha yüksek teklifler verin. Bunu, Google Ads’deki gelişmiş konum ayarları üzerinden yapabilirsiniz.

Satış ortağı yer uzantıları

Satıcıların bulunduğu konuma giden yol tarifleri verin (belirli ülkelerde kullanılabilir): Satış ortağı yer uzantıları sayesinde üreticiler, ürünlerinin satıldığı iş ortaklarının ziyaret edilmesini sağlayabilir. Bu biçimde üreticinin web sitesine ait başlık ve URL, üreticinin ürününü tanıtan metin reklam ve kullanıcıya en yakın satıcı gösterilir.

Satış ortağı yer uzantıları

Satış ortağı yer uzantıları yararları nelerdir?

Mağaza satışlarını artırın: Tüketicilerin yakındaki mağazalarda ürünlerinizi bulmasına yardımcı olarak mağazanızda ziyaret ve satış oranını artırabilirsiniz.

Online satışları artırın: Mağazaya gitmeye zamanı olmayan kullanıcılar satıcının web sitesine gidip online alışveriş yapmayı tercih edebilir.

Mağaza ziyaretlerini raporlayın: Mağaza ziyaretlerini raporlamak isteyen üreticiler, satış ortağı yer uzantılarını kullanmalıdır.

Satış ortağı yer uzantıları ne zaman kullanılır?

Üreticiler, satış ortağı yer uzantılarını tercih edebilir. Bu uzantılar, tüketicilerin ürünleri belirli satıcılarda bulmalarına yardımcı olurken bir yandan da web sitesine gidip online alışveriş yapma seçeneği sunar.

Satış ortağı yer uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Yerel erişimi artırın: Google Ads arayüzünde, tüketicilerin ürünlerinizi bulabileceği yakın konumları vurgulamak için perakende zincirlerini veya oto galerilerini seçin.

Duruma uygun teklifler verin: Satış noktalarına yakın olan kullanıcıların reklamınızı görmesi için daha yüksek teklifler verin. Bunu, Google Ads’deki gelişmiş konum ayarları üzerinden yapabilirsiniz.

Telefon uzantıları

Müşterilerinizin sizi telefonla aramasını istiyorsanız telefon uzantılarını kullanın. Bu uzantılar, müşterilerin işletmenizi doğrudan arayabileceği telefon numaralarını reklamlarınıza eklemenize olanak tanır.

Telefon Uzantıları

Telefon uzantıları yararları nelerdir?

Kolaylık: Reklamlarınız üzerinden doğrudan arama olanağıyla, müşterilere size ulaşmaları için daha kolay bir yol sunabilirsiniz.

Uygun potansiyel müşteriler: Müşterilere sizinle iletişime geçmek için daha fazla seçenek sunarak yanıt ve uygun potansiyel müşteri sayısını artırın.

Esnek program: İşletmenizin veya çağrı merkezinizin çalışma saatlerine göre telefon uzantılarının hangi tarih, gün ya da saatte gösterileceğini belirleyin. Reklamda, belirlenen zamanların haricinde telefonla arama düğmesi (mobil) veya telefon numarası (masaüstü) gösterilmez.

Telefon uzantıları ne zaman kullanılır?

Telefon üzerinden çalışıyor ve telefon çağrılarına en az web sitenize gelen tıklamalar kadar önem veriyorsanız telefon uzantılarını kullanın. Kullanıcılara, reklam üzerinden telefonla arama veya tıklayıp web sitenize gitme seçeneği sunulur.

Telefon uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Etkiyi ölçün: Hangi kampanyaların, reklam gruplarının ve anahtar kelimelerin en çok telefon araması dönüşümü sağladığını öğrenmek için hesap ayarlarında telefon araması dönüşümü bildirimlerini etkinleştirin.

Kusursuz hizmet sunun: Müşteri sizi aradığı zaman memnun kalıp kalmayacağı, genellikle çağrı merkezinde aldığı hizmete bağlıdır. Personelinizin, uzantılarınızla alakalı hizmet veya ürünler hakkındaki soruları yanıtlamak için gerekli eğitimi almasını sağlayın.

Not: Yalnızca telefon araması üreten reklamlarla; ek açıklamalı snippet’ler, açıklama metinleri ve konum reklamı uzantıları gösterilebilir.

Uygulama uzantıları

Tanıtmak istediğiniz bir uygulamanız varsa uygulama uzantılarını tercih edebilirsiniz. Bu biçim, size tek bir metin reklamla web sitenize veya uygulama mağazasına trafik çekme fırsatı sunar.

Uygulama uzantıları

Uygulama uzantıları yararları nelerdir?

Uygulamayı uzantı üzerinden yükleme seçeneği sunarak uygulamanızın görünürlüğünü ve yüklenme sayısını artırabilirsiniz. İlgilenen kullanıcılar, uygulamanızı doğrudan reklamınızdan indirebilir.

Uygulama uzantıları ne zaman kullanılır?

Tanıtımını yapmak istediğiniz bir uygulamanız varsa uygulama uzantılarından yararlanabilirsiniz. Bu biçim, size tek bir metin reklamla web sitenize veya uygulama mağazasına trafik çekme fırsatı sunar. Tek bir anahtar kelimeyle uygulama gösterimini garanti etmenin tek yolu da budur.

Uygulama uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Net olun: Başlığınızdaki bağlantı web sitenize, uygulama uzantısı bağlantısı ise uygulama mağazasına yönlendirmelidir. Başlığınızı da uygulama mağazasına yönlendirmeyin. Bunu yapmak gereksizdir ve kullanıcıların kafasını karıştırır.

Açıkça gösterin: Uzantıda hem markaya ait hem de genel anahtar kelimeleri kullanın.

Kendinizi kısıtlamayın: Kullanıcılar için web sitenize gitme seçeneğinin de mevcut olduğunu göz önünde bulundurarak uzantıyı, uygulama indirmeleri için gerekli olan anahtar kelimelerle sınırlamaktan kaçının.

Fiyat uzantıları

Fiyat uzantıları sayesinde hizmetlerinizi ve ürün yelpazenizi fiyatlarıyla beraber gösterebilirsiniz. Dünya genelinde farklı dil ve para birimleriyle kullanılabilir.

Fiyat uzantıları

Fiyat uzantıları yararları nelerdir?

Fiyat uzantıları, ilk andan itibaren beklentileri netleştirerek daha iyi bir müşteri deneyimi sunar.

Fiyat uzantıları ne zaman kullanılır?

Bilgileri yapılandırılmış bir şekilde vurgulamak, kullanıcıların elindeki seçenekleri karşılaştırıp ürün veya hizmetinizle ilgilenip ilgilenmediğine karar vermesini kolaylaştırır. Hangi dil ve para birimlerinin kullanıldığını öğrenmek için Google Ads Yardım Merkezi’nin fiyat uzantıları hakkındaki makalesine göz atın.

Fiyat uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

 • Ayrıntılara yer verin ve kullanıcı sorgularıyla alakalı içerik sunun.
 • Tanımların başlıklarla alakalı olduğundan emin olun.
 • Açıklama satırlarında promosyon metnine yer vermeyin.
 • Başlıklarda ve açıklama satırlarında aynı içeriği kullanmayın.

Promosyon uzantıları

Promosyon uzantıları sayesinde, reklamları tek tek güncellemenize gerek kalmadan promosyonları hızlı ve belirgin şekilde gösterebilirsiniz.

Promosyon uzantıları

Promosyon uzantıları yararları nelerdir?

Promosyon uzantıları, reklamınızın altında dikkat çekici bir biçimde gösterilir.

Promosyon uzantıları ne zaman kullanılır?

Promosyon uzantıları, özel teklif ve indirimleri göstermenin ideal yollarından biridir. Ürün veya hizmetlerinize fiyat indirimi ya da yüzde cinsinden indirim eklemek için de kullanılabilir.

Promosyon uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Özel gün ve etkinlikler: Promosyon uzantısının kalın harflerle gösterilmesi için önceden belirlenmiş özel günler (ör. Okula Dönüş, Black Friday, Yılbaşı) arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm özel günleri Yardım Merkezi’nde bulabilirsiniz.

Esnek zaman planlaması: Promosyon uzantılarınızı özel bir günde gösterebilir veya gösterilmeye uygun olduğu tarihleri, günleri ya da saatleri belirleyebilirsiniz.

Mesaj uzantıları

Yeni iletişim yöntemlerine ayak uydurun: Yalnızca mobilde kullanılabilen mesaj uzantıları, müşterilerin mesaj yoluyla iletişime geçmeyi tercih eden ve sayısı günden güne artan kullanıcılarla kolaylıkla iletişime geçebilmesini sağlar.

Mesaj Uzantıları

Mesaj uzantıları yararları nelerdir?

Kolaylık: Müşteriler, işletmenizle kendi istedikleri şekilde etkileşime geçebilir. Mesaj uzantıları, müşterilerin telefonla ulaşamayacakları bir zamanda işletmenizle bağlantı kurabilmesini sağlar.

Yeterince seçenek: Kullanıcılara soru sorma, ürünleri inceleme, fiyat hakkında konuşma ve web sitenizde mümkün olmayan diğer yollar üzerinden sizinle etkileşime geçme şansı verin.

Potansiyel müşteri kazanabilme: Kullanıcıların mesajını alarak onları uygun bir zamanda arayın.

Mesaj uzantıları ne zaman kullanılır?

Müşterileriniz için telefonla aramaya alternatif bir yöntem sunmak istiyorsanız mesaj uzantılarını kullanabilirsiniz. Bu uzantı potansiyel müşterileri oluşturmak, randevu almak ve satış sürecine başlamak için bir ilk temas noktası görevi görür. Mesajları yanıtlayabileceğiniz bir sistem (e-posta yönlendirme, SMS üzerinden iletişime geçilecek bir yazılım veya mobil telefon gibi) kullanın.

Mesaj uzantıları ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulama yöntemleri nelerdir?

Mesaj uzantılarınızı optimize edin: “Fiyat teklifi almak için bize mesaj yazın” gibi net bir harekete geçirici mesaj kullanın. Kullanıcıların sizinle iletişime geçmelerini kolaylaştıran, önceden hazırlanmış bir mesaj metni hazırlayın. Bu, kullanıcıların SMS uygulamasında mesaj göndermeden önce göreceği metindir.

Mesaj uzantılarınızı planlayarak biri yanıt vermeye hazır olduğunda bunu gösterin.

Kusursuz hizmet sunun: Mesajları profesyonel bir şekilde, geciktirmeden yanıtlayın.

Reklam uzantılarıyla ilgili en iyi uygulamalar nelerdir?

Kullanacağınız uzantıları dikkatli bir şekilde seçin

İşletmeniz için anlamlı olan tüm reklam uzantılarını etkinleştirin. En az üç reklam uzantısı kullanmanız gerekir, ancak açık artırmalara katılan reklamlarda en fazla dört reklam uzantısı gösterilebileceği için dört uzantı kullanmanız önemle tavsiye edilir. En azından site bağlantılarını, yapılandırılmış snippet’leri ve açıklama metinlerini etkinleştirin.

Reklamlarınız yeni ve güncel olsun

İndirim veya özel teklifler gibi, kullanıcılara göstermek istediğiniz yeni bir içeriğiniz olduğunda bağlantı metnini ve URL’leri değiştirin.

Performansı izleyin

Reklam uzantılarının performansını grup düzeyinde incelemenizi tavsiye ederiz. Böylece alakalı trafik ve sorgularla performansı yükseltip yükseltmediklerini görebilirsiniz.

İşletmenize en uygun reklam uzantılarını seçmeyi öğrendiniz. Şimdi sıra hangi reklam uzantılarının otomatik olarak sunulduğunu anlatmaya geldi.

3. Otomatik Reklam Uzantıları nelerdir?

Manuel olarak reklam uzantısı oluşturmasanız bile sistem tarafından performansın artacağı tespit edildiğinde Google Ads dinamik reklam uzantıları sunar.

Bu içerikte, reklam uzantılarından hangilerinin otomatik olarak sunulduğunu öğreneceksiniz.

Otomatik reklam uzantıları nedir?

Reklamverenin sağladığı reklam uzantılarına çok benzeyen otomatik reklam uzantıları, kullanıcılara alakalı bilgileri doğrudan sunar. Bu da genellikle daha uygun potansiyel müşteriler kazanmanızı sağlar.

Tüm Google Ads hesaplarında, uygun bulunan tüm otomatik reklam uzantıları ekinleştirilir. Otomatik uzantılarda yer alan içerik, makine öğreniminin ürünüdür ve Google’ın özel ekibi tarafından desteklenir.

Tümüyle otomatik uzantılar: Tam otomatik uzantılar doğrudan Google tarafından doldurulur ve sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Bu uzantılar, Google tarafından reklam performansını artıracağı düşünülürse otomatik olarak gösterilir.

Reklamverenler tarafından sağlanan uzantılar: Tamamen reklamveren tarafından sağlanan uzantılar otomatik olarak oluşturulmaz ancak Google, mümkün olan en yüksek gösterim sayısını elde etmek için işletmelerin olabilecek en uygun uzantı sayısını seçmesini önerir. Reklamveren tarafından sağlanan uzantılar, her zaman otomatik uzantıların yerini alır.

Dinamik uzantılar

Dinamik site bağlantıları

Dinamik site bağlantıları arama ağı reklamlarıyla sunulabilecek, otomatik olarak oluşturulan site bağlantılarıdır. Tüketicileri bağlama göre alakalı web sayfalarına yönlendirecek şekilde optimize edilmiştir.

Dinamik site bağlantıları

Bir ve iki satırlık çeşitleri vardır. Reklamverenin sunduğu site bağlantısı uzantısıyla aynı görünür. Belirli bir reklamla iki ila altı dinamik site bağlantısı gösterilir. Ancak bu sayı, müşterinin o an kullandığı cihaza göre değişir.

Dinamik yapılı snippet’ler

Dinamik yapılı snippet’ler, faydalı ve yapılandırılmış özel bilgileri otomatik olarak öne çıkartan özelliklerdir. Alakalı sorgular için gösterilen bu veriler; Değer 1, Değer 2 ve Değer 3 olmak üzere tıklanamayan metinden oluşan ek bir satırda başlık biçiminde gösterilir. Bu otomatik uzantının bir veya iki satırlık çeşidi yayınlanabilir.

Dinamik yapılı snippet'ler

İçerik, web siteniz ve dahili kaynaklardan gelen veriler gibi çeşitli kaynaklardan oluşturulur.

Bu snippet’ler, Google Arama’daki herhangi bir konumda metin reklamlarla beraber gösterilebilir. En az iki snippet gösterilir ve gösterilebilecek snippet sayısında üst sınır yoktur. Sayı, sayfa genişliğinin ne kadarını destekleyebileceğine bağlıdır.

Dinamik açıklama metni uzantıları

Dinamik açıklama metni uzantıları

Dinamik açıklama metinleri, arama ağı reklamlarıyla beraber sunulabilecek, otomatik olarak oluşturulan açıklama metinleridir. Dinamik açıklama metinleri, web sitenizdeki mevcut içerikten (ör. reklam öğesinin açılış sayfası) oluşturulur.

Sistem, açılış sayfasında yüksek değere sahip ifadeler bulursa bunlar da açıklama metni olarak kullanılabilir (ör. “ücretsiz fiyat teklifi alın”, “online rezervasyon yapın” veya “ülke çapındaki mağazalarımız”). Belirli bir reklamla en fazla altı dinamik site bağlantısı gösterilir. Ancak bu sayı, içeriğe ve müşterinin o an kullandığı cihaza göre değişir.

Not: Oluşturduğunuz reklam uzantılarını devamlı optimize etmeniz gerekir. Bu sayede uzantılar, daima dinamik sürümlerin yerini alabilir.

Satıcı puanı (yıldız) uzantısı

Satıcı puanları, kullanıcılara işletmenizin kaliteli hizmet puanının yüksek olup olmadığını belirten bir otomatik uzantıdır. Google, verileri aşağıdaki veri kaynaklarından alır. Bu kaynaklar, satıcı puanı oluşturmak için kullanılabilir.

Satıcı puanı (yıldız) uzantısı

Google Müşteri Yorumları (GCR): Google Müşteri Yorumları işletmenizin, web sitenizden alışveriş yapan müşterilerden geri bildirim almasına yardımcı olan ücretsiz bir hizmettir. Müşterileriniz, ödeme sayfanızda yalnızca tek bir tıkla deneyimlerine puan verebilecekleri bir ankete katılabilir. Müşteri anketlerinden gelen bu puanlar, satıcı puanı uygunluk durumunuzu şekillendirir.

Stella Service: StellaService, belirli online işletmelerin müşteri hizmetleri performansını değerlendiren bağımsız bir şirkettir.

Google’ın yürüttüğü alışveriş araştırmaları: Google’ın yürüttüğü alışveriş araştırmaları, belirli online işletmelerin müşteri hizmetleri performansını değerlendirir. StellaService ile benzerlikleri olabilecek, kendine ait metodoloji ve süreçlere göre çalışır.

Google Tüketici Anketleri: Google Tüketici Anketleri, belirli alan adları ve işletmeler için verilmiş puanları toplayan bir platformdur. Anketler Google tarafından oluşturulup yönetilir.

Üçüncü taraf inceleme siteleri: Üçüncü taraf siteler, kullanıcı yorumlarını toplar.

Bu makalede, arama ağı reklam uzantıları sayesinde kullanıcıların etkileşime geçmesini nasıl sağlayabileceğinizi, işletmeniz için doğru reklam uzantılarını nasıl seçeceğinizi ve hangi reklam uzantılarının otomatik olarak sunulduğunu öğrendiniz.

Bir cevap yazın

Top