You are here
Home > Arama Ağı > Arama Ağı Teklif Verme Seçenekleri

Arama Ağı Teklif Verme Seçenekleri

Arama Ağı Teklif Verme Seçenekleri

Manuel

Teklifleriniz üzerinde en fazla kontrolü elde etmek için manuel teklif verme veya kampanyaları AdWords açık artırma anında teklif verme algoritması ile ölçeğe göre yönetmek için otomatik teklif verme (diğer adı Esnek Teklif Stratejileri) özelliğini kullanabilirsiniz.

Teklifleri optimize ederken, performans metriklerini incelemenin yanı sıra gösterim payı veya Açık Artırma Bilgilerinden elde edilen rekabet bilgilerini (ör. Teklifleri düşürürseniz, rakibiniz avantaj sağlayarak daha sık sizinkilerden yukarıda gösterilebilir) ve ilişkilendirme sekmesinden edinilen verileri (örneğin “Tıklama Destekli Dönüşümler” veya “Gösterim Destekli Dönüşümler” içeren anahtar kelimeler, son tıklama gerçek EBM’sinden daha değerli olabilir) göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Teklif verme kararları verirken cihazlar arası dönüşümleri de hesaba katın.

EBM için optimize etmek yerine kârları en üst düzeye çıkaracak bir bakış açısıyla teklif vermeyi düşünün.

Cihazda teklif verme

Masaüstü ve tablet cihaz tekliflerini ayrıştırırken masaüstü teklifini de gözden geçirin (ör. EBM’nin iyileştirilmesi için Tablet teklifini azaltmak, zaten ortalama EBM’nin altında olduğu için Masaüstü teklifini arttırmanıza olanak sağlayabilir).

Anahtar kelimelerin, uzantıların, reklamların vb. daha etkili yönetimi için tüm cihazları hedefleyen kampanyaları birleştirilmiş şekilde tutun.

Hedef EBM’nize toplu olarak ulaşmak için anahtar kelime düzeyindeki teklifleri ve ardından cihazlar genelinde EBM’yi eşitlemek için cihaz tekliflerini kullanın.

Otomatik (Akıllı Teklif Verme)

Otomatik teklif kullanırken ayarları çok sık değiştirmekten kaçının (en az iki hafta beklemeyi deneyin; ortalama dönüşüm elde etme süreniz 5 günden fazlaysa daha uzun süre beklemeniz gerekebilir). Hedef EBM/ROAS’a ilişkin amaçların, reklamların ve kampanya günlük bütçelerinin olabildiğince istikrarlı olmasını sağlayın.

AdWords teklif verme algoritmasının uyum sağlaması için gereken süreyi azaltmak üzere tüm değişikliklerinizi tek seferde yapın.

Benzer performans gösteren anahtar kelimeleri, teklif portföyleri halinde düzenleyin ve her portföy için en anlamlı olan stratejiyi kullanın (ör. Arama Sayfasındaki Konumu Hedefle veya Hedef Geçiş Payı üzerindeki marka anahtar kelimeleri).

Üçüncü taraf teklif verme platformlarıyla birlikte geliştirilmiş TBM kullanmak mümkündür.

Araçlar sekmesi >Dönüşümler > Ayarlar’a giderek AWFE içinden cihazlar arası dönüşüm raporlamayı etkinleştirin.

Arama Ağı Teklif Verme Seçenekleri

ARYPL

Müşterinin kullanıcı listesi başına özelleştirilmiş reklam metni yoksa Yalnızca Teklif olarak kullanıcı listeleri eklemesini önerin.

Ana sayfa veya tüm ziyaretçiler gibi geniş kullanıcı listeleriyle başlayın ve kademeli olarak daha ayrıntılı listeleri oluşturun. Ör. web sitesi dönüşüm hunisine dayalı listeler şöyle görünebilir: tüm ziyaretçiler, kategori ziyaretçileri, potansiyel müşteri formunu bırakan kullanıcılar (e-ticaret ve olası satış yaratma) ve daha önce dönüşüm gerçekleştirenler (bağlılık ve potansiyel müşterileri besleme).

Kampanyalarınızdaki tüm kitlelerin istatistiklerini görüntülemek için Kitle sekmesini kullanın ve ilgili her kitlenin performansı hakkında bilgi edinin. Kitle teklif ayarlamasını dönüşüm oranına göre belirleyin.

Bilginize: Yeniden pazarlama listeleri, ortalama olarak liste dışı trafiğin iki katı dönüşüm oranına sahiptir, ancak otomatik teklif ürünleri yeniden pazarlama listelerinde hesaba katılmaz.

Müşteri Eşleştirme

Dönüşüm hunisindeki farklı segmentler için kademeli tekliflere sahip olun (dönüşüm hunisi ne kadar düşükse teklif o kadar yüksek olur). Müşteri Eşleştirme listenizi mevcut tüm Arama Ağı Reklam Gruplarına “Yalnızca Teklif – %0” olarak ekleyin; sonuçları analiz edin; teklifleri optimize edin; Dönüşüm hunisinde daha düşük yerde olan kullanıcıların maliyeti, eski kullanıcılardan veya yeni müşterilerden daha düşük olmalıdır. Dönüşüm hunisi genelinde aynı EBM’leri beklemeyin ve buna göre teklif verin.

Yaygın segmentasyon fikirleri bağlılığı artırmak için premium müşterileri , geçmişteki bir satış döneminden satın alanları ve ek satış/çapraz satışı içerir.

Yakın bir zamanda aktif olup önlenmiş olan müşteriler/ e-postalarınızın tümünün durdurulması, eskiden ödeme yapmış yeniden edinilebilecek müşteriler olabileceğine dikkat edin.

Konum

Geniş bir hedefleme yapıp tekliflerinizi performansa ve satışlara dayalı olarak ayarlayın.

Performansı yere göre inceleyin ve yere dayalı teklif ayarlamasını şu formüle göre belirleyin: 100 * (EBM hedefi/bu coğrafi bölgenin gerçek EBM’si) – 1).

AWFE bölümünde (Detaylar sekmesinde) Kullanıcı Konumları Raporunu Analiz Edin ve hedeflenebilecek ek konumları belirleyin.

Yalnızca geçerli bir sebebiniz olduğunda (ör. Bütçe dağılımı, dil hedefleme, reklam mesajlarındaki farklılıklar, farklı siteler vb. nedenlerle) yere dayalı farklı kampanyalar oluşturun.

Kampanya ayrıntıları raporuyla kampanyalardaki yere dayalı teklif ayarlamalarınızı inceleyin.

Zaman

Zaman performansını inceleyin ve zamana dayalı teklif ayarlamasını şu formüle göre belirleyin: 100 * (EBM hedefi/bu zaman segmentinin gerçek EBM’si) – 1).

Performansa dayalı uygun ayarlamaları yapmak için Haftanın Günü ve Günün Saati raporlarını analiz edin.

Reklam yayını için kâr sağlamayan saat/gün varsa, bu zamanlarda gösterim payının önemini göz önünde bulundurmak önemlidir.

İş saatleriyle uyum sağlamaları için belirli uzantıların zamanını planlayın (ör. müşterilerle sohbet edebilecek temsilcileriniz varsa yalnızca çevrimiçi sohbeti özelliği hakkındaki site bağlantılarını gösterin).

Mobil Cihazlara Özel

MM düzeyinde kampanya ve/veya reklam grubu ayarlarıyla bir rapor oluşturarak mobil cihazlar için etkinleştirilmemiş kampanyaları inceleyin (bu sık yapılan bir hatadır).

Başlangıç teklifi belirleyin: Başlangıç mobil teklif çarpanını şu formüle göre hesaplayın: 100 * (Mobil tıklama başına değer / masaüstü ve tablet tıklaması başına değer). Mobil tıklama başına değerin belirlenmesinde genellikle göreli dönüşüm oranı, biraz da Mobil An etkili olur.

Cihazlar arası davranışın etkilerini değerlendirin: cihazlar arası, telefon araması, mağaza içi (ABD), toplam dönüşümler sütunlarını etkinleştirin ve ardından performansı cihaza göre segmentlere ayırıp uygun mobil teklif ayarlamalarını uygulayın. Ayrıca, mobil dönüşümler gibi, segment haline getirilmiş bir metriğe özel sütunlar da oluşturabilirsiniz.

Konum etkisini belirleyin: Üst ve alt konumun performans ve kârlılığını kıyaslayarak inceleyin. Mobil tıklamaların büyük çoğunluğu sayfanın üst kısmında gerçekleşir.

Rekabet hedeflerini dikkate alın: Kampanyalarınızın rakipler üzerindeki etkisini açık artırma bilgilerini kullanarak inceleyin (ör. rakipleri sınırlı mobil alanlar dışına itiyor olabilirsiniz).

Hesaplarınızın yanlışlıkla mobil trafiği kaçırmadığından emin olmak için bir denetim yapılabilir.

Bir cevap yazın

Top