You are here
Home > Google Ads > Adwords Hesabı Nasıl Düzenlenmeli?

Adwords Hesabı Nasıl Düzenlenmeli?

Adwords Hesabı Nasıl Düzenlenmeli

İşte başarılı olmak için çok çalışmak gerekir. Ancak işletmenizi Adwords ile başarılı bir şekilde pazarlamak söz konusu olduğunda başlangıçta küçük bir çaba göstermeniz ilerde zamandan ve paradan çokça tasarruf etmenizi sağlayabilir. Adwords hesabınızın işletmeniz için güçlü bir pazarlama kanalına dönüşmesini sağlamak üzere hesabınızı iyi bir şekilde düzenlemenizi öneririz. Peki hesap yapısı ne anlama gelir? Ve neden önemlidir?

Hesap yapısı anahtar kelimeleri ve reklamları temaya veya ürüne göre gruplandırmak anlamına gelir. Diğer bir deyişle ayakkabı ve gömlek satıyorsanız ayakkabı ve gömlekler için ayrı anahtar kelime gruplarınız olabilir. Hesap yapısının çevrimiçi reklamlarınızda fayda sağlamasının ve işlerinizi kolaylaştırmasının  birçok nedeni vardır. 2 ana neden şunlardır.

Adwords Hesabı Nasıl Düzenlenmeli

  • İlk olarak hesabınızı ürün, hizmet veya temaya göre yapılandırmak, söz konusu tema veya ürünle alakalı reklamlar oluşturmanıza olanak sağlar. Örneğin ayakkabılara odaklanan anahtar kelime grubunuz için ayakkabılarla ilgili bir reklam, gömleklere odaklanan anahtar kelime grubunuz için de satmakta olduğunuz gömlekleri vurgulayan bir reklam oluşturabilirsiniz.
  • Hesabınızı yapılandırmak bütçeleri ve teklifleri yönetmenizi, değişiklikler yapmanızı veya raporları görüntülemenizi kolaylaştırır. Yani hesabınızı bir dolap gibi düşünebilirsiniz. Her şeyi tek bir rafa yığmaktansa gömleklerinizi, ayakkabılarınızı, pantalonlarınızı ve diğer eşyalarınızı ayrı yerlere koyarsınız. Böylece aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Şimdi de Adwords hesabınızı nasıl düzenleyebileceğinize bakalım. Adwords hesap yapınızın 4 ana parçası bulunmaktadır. Bu parçalar kampanyalar, reklam grupları, reklamlar ve anahtar kelimelerdir. Kampanyara göz atarak başlayalım.

KAMPANYALAR NASIL OLUŞTURULMALI?

İşletmeniz çeşitli ürünler ve hizmetler sunuyorsa veya birden çok türde müşteriye hizmet veriyorsa kampanyalar ürünlerinizi veya hizmetlerinizi geniş gruplar halinde sınıflandırmanıza olanak sağlar. Örneğin çevrimiçi bir moda eviniz varsa ayakkabılar, gömlekler ve benzeri içerikler için ayrı birer kampanyanız olabilir. Farklı promosyonlar veya dünyanın farklı bölgeleri için bile ayrı kampanyalar oluşturabilirsiniz. Örneğin yaz promosyonları ile ilgili tüm reklamlarınız bir yaz promosyonları kampanyasında bulunabilir. Kampanyalarınız ihtiyacınıza göre istediğiniz kadar genel veya ayrıntılı olabilir.

REKLAM GRUPLARI

Reklam grupları kampanyaların içinde bulunur ve adından da anlaşılacağı üzere bir grup reklam ve bunlarla ilişkili anahtar kelimelerden oluşur. Reklam grupları, reklamlarınızda belirli müşterileri hedeflemenizi kolaylaştırır. Kampanyalarda olduğu gibi reklam gruplarınızda da ne tür reklamların ve anahtar kelimelerin bulunduğunu belirten bir etiket vardır. Örneğin ayakkabılar kampanyasını ele alalım. Makosenler, babetler, sandaletler ve diğer ayakkabı türleri için birer reklam grubu oluşturabilirsiniz. Bu reklam gruplarının her birinde bu ürünlerle ilgili reklamlar ve anahtar kelimeler olacaktır. Artık reklam grubunuz olduğuna göre anahtar kelimelerinizi ve reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

ANAHTAR KELİME LİSTESİ OLUŞTURUN

Her seferde tek bir reklam grubunu ele alın. Ve ürün veya temayla ilgili anahtar kelimelerden oluşan bir liste hazırlayın. Anahtar kelimelerinizi seçerken reklam grubundaki tüm anahtar kelimelerin aynı ürün veya temayla alakalı olduğundan emin olun.

ÇARPICI VE HAREKETE GEÇİRİCİ REKLAM

Anahtar kelime listenizi tamamladığınızda harekete geçirici bir mesajı olan ve ürün veya hizmetle alakalı çarpıcı bir reklam oluşturun. Artık kullanıcılar beyaz makosen veya süet makosen için arama yaptığında reklamınız görünecek ve  makosenle yani kullanıcıların aradığı şeyle alakalı olacaktır. Kampanyalar, reklam grupları, anahtar kelimeler ve ve reklamlarla ilgili yapılması gerekenler bu şekilde. İşletmenizi yönetmek tam zamanlı bir iştir. Biraz zaman harcayarak hesabınızı düzene sokmak yalnızca zamanda ve paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda reklamınızın potansiyel müşterilerin aradıklarıyla yakından eşleşmesine olanak sağlar.

Bir cevap yazın

Top