You are here
Home > Arama Ağı > Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar Kelime

Google Adwords potansiyel müşteriler internette işinizle alakalı bilgiler ararken reklamlarınızın onlara gösterilmesini sağlar. Öncelikle Anahtar Kelime nedir bunu belirtelim. Potansiyel müşterilerin internette arama yaparken kullandıkları kelimeler ve kelime öbekleri, anahtar kelimeler olarak da adlandırılırlar. Reklamlarınızın görüntülenmesine neden olan unsurlardır. İşiniz için kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri özenle seçmeniz gerekir. En iyi sonuçları elde etmek için bu anahtar kelimeler reklamınızda tanıtmak istediğiniz ürünler yada hizmetlerle alakalı olmalıdır.

DOĞRU ANAHTAR KELİME ANALİZİ

Anahtar kelimeleriniz bir kullanıcının Google’da arama yaparken kullanabileceği terimlerle ne kadar alakalı ve benzerse reklamınızın potansiyel müşterilerin ilgisini çekme olasılığı da o kadar yüksektir. O halde iyi ve doğru anahtar kelimeleri nasıl seçeceksiniz?

Ayrıca işiniz için hangileri doğru anahtar kelimelerdir? Aşağıda doğru anahtar kelimeleri seçme ile ilgili 3 basit ipucu verilmiştir.

Anahtar Kelime

2-3 kelimelik anahtar kelimeler kullanın

Anahtar kelimeler tek bir kelimeden oluşabilir. Veya bir kelime öbeği yani kelimelerin kombinasyonu olabilir. Anahtar kelimeleriniz için seçtiğiniz kelimeler fazla genel veya fazla özel olmamalıdır. Ürünleriniz veya hizmetleriniz için doğru dengeyi bulmak amacıyla müşterileriniz gibi düşünmeye başlayın. Yoga kıyafetleri sattığınızı varsayalım. Yeni bir yoga kıyafeti arayan potansiyel müşteriler nasıl bir arama yaparlar? Yoga uygun bir anahtar kelime gibi görünse de reklamınızın gösterilebileceği tüm kelime kombinasyonlarını düşünmeniz gerekir. “Yoga pozisyonları, yoga elbiseleri, yoga videoları, yeni başlayanlar için yoga veya yoga sınıfı” ilk başta akla gelen birkaç örnek olarak gösterilebilir. Bu anahtar kelimelerin tümünün işinizle alakalı olma ihtimali 0’a yakındır. Diğer yandan kadınlar için “büyük boy pembe yoga pantolonları” fazla özel olabilir. Peki sizce “kadın yoga kıyafetleri, şık yoga kıyafetleri veya büyük boy yoga kıyafetleri” nasıl?

Bu anahtar kelimeler çok genel veya çok özel görünmüyor. Dolayısıyla tam aradığımız kelimeler olabilirler.

Negatif anahtar kelimeler kullanın

Adwords reklamınızın hangi kelimeler ve kelime öbekleri için görüneceğini seçmenize izin vermesinin yanı sıra işinizle alakası olmayan kelime kombinasyonlarını hariç tutan negatif anahtar kelimeler seçmenize de olanak tanır. Yoga kıyafetleri örneğimizi bir düşünün. Yalnızca yüksek kaliteli yoga kıyafetleri sattığınızı varsayalım. Bu durumda reklamınızın ucuz yoga kıyafetleri veya indirimli yoga kıyafetleri gibi aramalar için gösterilmesini veya tıklanmasını istemezsiniz. Dolayısıyla ucuz ve indirimli kelimelerini negatif anahtar kelimeler olarak eklersiniz. Diğer bir örnek olarak organik yoga kıyafetleri satmıyorsanız yalnızca organik yoga kıyafetleriyle ilgilenen kişilere reklamınızın gösterilmemesi için “organik” kelimesini negatif anahtar kelime olarak eklersiniz.

Reklamınızın ne zaman gösterilmeyeceğini kontrol edebilmek, reklamınızı kimlerin görebileceği veya görmeyeceğine ilişkin hassas ayarlar yapmanıza olanak tanır.  Bu da maliyetlerinizi kontrol etmede size yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime aracını kullanın

Reklamlarınız için anahtar kelime listeleri oluşturmak söz konusu olduğunda büyük olasılıkla kendi deneyimlerinize dayanarak bir çok anahtar kelime bulabilirsiniz. Ancak anahtar kelime listeleriniz müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bulmak için kullandığı kelimelerin tümünü içermiyorsa satış fırsatlarını kaçırabilirsiniz.  Tüm doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için Google size ücretsiz ve kullanımı kolay bir araç sunmaktadır. Anahtar Kelime Planlayıcı aracına hesabınızın Araçlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Anahtar Kelime Aracı yeni anahtar kelimelerin yanı sıra potansiyel negatif anahtar kelimeler yani reklamınızın görünmesini istemediğiniz kelimeler bulmanıza da yardımcı olur. Ürününüz veya hizmetiniz ile alakalı bir kelime yada kelime öbeğini bu araca girdiğinizde araç size anahtar kelime listenize ekleyebileceğiniz kelimeler ve kelime öbekleri önerir.

Tekrar özetlemek gerekir ise;

  • 2-3 kelimelik anahtar kelimeler kullanın. Fazla genel ve fazla özel anahtar kelimeler arasında dengeyi bulmak sitenize doğru kişileri çekmenize yardımcı olabilir.
  • Negatif anahtar kelimeler ekleyerek paradan tasarruf edin ve sitenize doğru müşterilerin uğramasını sağlayın.
  • Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak yeni anahtar kelime fikirleri edinin.

Bu 3 basit ipucu ile işletmenize daha fazla dikkat ve daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilecek anahtar kelime listeleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

One thought on “Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

  1. Anahtar kelime bulmak için sadece anahtar kelime aracı değil doğru bir şekilde rekabet analizi yapmak da fayda sağlarken, alternatiflere yönelmenizi de sağlar.

Bir cevap yazın

Top