You are here
Home > Arama Ağı > Etkili Metin Reklamlar Oluşturma

Etkili Metin Reklamlar Oluşturma

Etkili Metin Reklamlar Oluşturma

Başarılı metin reklamlarda, doğru mesajı doğru anda iletmek için alakalı reklam öğelerinden yararlanılır. Amaca yönelik bir metin yazın, basmakalıp sözlerden kaçının ve karakter sınırlarını en etkili şekilde kullanın.

 • Kullanabileceğiniz alanlar; 30 karakterlik iki adet başlık, 80 karakterlik bir adet açıklama satırı ve 15 karakterlik iki adet URL yolu alanıdır. Bu yüzden, her bir kelimeyi özenle seçin.
 • Metniniz, kullanıcılara ürün veya hizmetinizin değerini yansıtmalıdır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, sitenizi ziyaret etmelerini sağlayacak ilgi çekici bir metin oluşturun.
 • Başlığınızın içeriği ve kalitesi, genellikle reklamınızın nasıl performans göstereceğini belirler. Bu nedenle olabildiğince dikkat çekici bir başlık oluşturun. Ayrıca uzun başlıklar oluşturduğunuzda, reklamınızda daha fazla tıklanabilir alan olur.
 • Açıklama satırında, işletmenizin ilginç bir yönünden bahsedebilirsiniz. Bu alanı, ikinci bir başlık gibi kullanmayın.
 • Tipik pazarlama dili ve “Bizi hemen arayın” gibi cümleler, gereksiz yere ısrarcı görünmenize neden olabilir. Tüketicilerin büyük kısmı, bu tür reklamlara aldırış etmez. Müşterilerin sitenizi ziyaret ederek ne elde edeceğini düşünün ve bunu göz önünde bulundurarak onları harekete geçmeye teşvik edin.
 • İşletmeniz, kullanıcıların sorularına yanıt niteliği taşısın. Reklamlarınızda soru sormaktan kaçının. Başlığında soru sorulan metinlerin genellikle düşük performans sergilediğini, bir soruna çözüm sunan reklamlarınsa genelde daha çok ilgi çektiğini tespit ettik.
 • Reklamınızın gösterileceği cihazı göz önünde bulundurun. Mobil cihazlarda iyi performans göstereceğini düşünerek hazırladığınız teklif veya harekete geçici mesajları doğrudan mobil cihaz kullanıcılarına ulaştırabilirsiniz. Ayrıca onları, İnternet sitenizdeki en iyi mobil cihaz deneyimi sunan sayfalara önlendirebilirsiniz.

Reklam uzantıları, araya eklenen anahtar kelimeler ve reklam özelleştiricilerle başarılı reklamlar hazırlayın.

 • Reklam uzantıları sayesinde reklamlarınız daha ilgi çekici olabilir. Ayrıca, kullandıkları cihaza bağlı olarak tüketiciler için sunulan deneyim iyileştirilebilir. Çeşitli uzantılar arasından seçim yapabilirsiniz (ör. yer, telefon ve uygulama yükleme uzantıları). İşletmenizin yararına olacak uzantıları etkinleştirmeyi deneyin.
 • Belirli bir teması olan reklam gruplarınız varsa araya anahtar kelime ekleme özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu AdWords özelliği, kullanıcı aramasıyla eşleşen anahtar kelimenizi metin reklamlarınıza ekleyerek onları dinamik olarak günceller.
 • Reklam özelleştiriciler sayesinde reklamlarınızı kullanıcı aramalarına göre uyarlayarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Örneğin, geri sayım özelliğinden yararlanarak kullanıcıyı anında harekete geçmeye teşvik edebilir veya konum özelleştirici yoluyla müşterilere aradıkları şeyin yakında olduğunu bildirebilirsiniz.

Reklam öğelerini test ve optimize etme

Test ve optimizasyon süreci sayesinde, reklam öğelerinizin nasıl performans gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

 • Reklamları test ederek kullanıcı tercihleri hakkında bilgi edinebilir ve reklam metnini (özellikle de başlıkları) iyileştirerek performansınızı artırabilirsiniz.
 • Yüksek değerli kampanyalarınızı test etmeye odaklanın. Bu sayede, yeni mesajları değerlendirip daha iyi sonuçlar elde edebileceğiniz çok sayıda fırsatınız olur.
 • Reklam rotasyonu ayarlarınızı değerlendirmeyi unutmayın. Reklamlarınızı daha fazla tıklanacak veya dönüşüm sağlayacak şekilde optimize ederek hem rekabet avantajınızı artırır hem de daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Bir cevap yazın

Top