You are here
Home > Google Ads > Google AdWords Reklamlarınız Ne Kadar Etkili?

Google AdWords Reklamlarınız Ne Kadar Etkili?

Google AdWords Reklamlarınız Ne Kadar Etkili

AdWords, işletmenizi potansiyel müşterilere tam da ürün veya hizmetlerinizi aradıkları sırada tanıtmanın mükemmel bir yoludur. İyi ama sonrasında neler olur? Potansiyel müşterilerin reklamınızı tıklayarak web sitenize gidip gitmediğini nasıl anlarsınız? Dahası potansiyel müşterilerin sitenize geldikten sonra gerçek müşterilere dönüşüp dönüşmediğini nasıl öğrenirsiniz? Diğer bir deyişle AdWords’ün işinize yarayıp yaramadığını nasıl anlarsınız?

İlk olarak genel düzeydeki sonuçlardan başlayıp belirli ayrıntılara inerek aradığımız cevapları doğrudan AdWords hesabınızdan almanın bazı yollarını inceleyelim.

Google AdWords Reklamlarınız Ne Kadar Etkili

AdWords’ün işinize ne düzeyde yaradığını anlamaya çalışırken dikkat etmeniz gereken 3 temel öğe vardır. “Gösterimler, Tıklamalar ve Tıklama Oranı (TO)”

Bunları bulmak için AdWords hesabınızdaki “Kampanyalar” sekmesine gitmeniz yeterlidir. Gösterimler reklamınızın Google’daki görünme sayısıdır. Yani reklamınızın potansiyel müşteriler tarafından kaç kez görüldüğünü ifade eden yaklaşık bir sayı olarak da kabul edilebilir. Tıklamalar reklamınızın tıklanma sayısıdır. Bu sayı reklamlarınızın web sitenize kaç kez potansiyel müşteri çektiği ile ilişkilidir. Son olarak Tıklama Oranı (TO) ise tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen değerdir ve reklamlarınızın ne düzeyde etkili olduğunu gösterir. Tıklama Oranı (TO)’nız ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Tıklama Oranı (TO)’nızın yüksek olması temel olarak reklamlarınızın sıklıkla ve doğru kullanıcılara gösterildiği anlamına gelir. Bu da web sitenizin daha fazla trafik elde etmesi ve daha fazla satış veya kayıt işleminin gerçekleşmesi sonucunu verir. Bu bilgileri gerekirse  Tıklama Oranı (TO)’nızı yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Bir reklamınızın Tıklama Oranı (TO)’nın düşük veya %1’in altında olduğunu saptarsanız bu durum reklamınızın kullanıcılar tarafından görüldüğünü ancak tıklanmadığını gösterir. Buysa reklamınızı tetiklemeleri için seçtiğiniz anahtar kelimelerin reklamın doğru kullanıcılara gösterilmesi açısından daha belirgin olmaları gerektiğinin göstergesi olabilir.

Google AdWords hesabınızdaki veriler size Google’da kaç kişinin reklamınızı gördüğünü ve web sitenizi ziyaret etmek üzere tıkladığını gösterir. Ancak ziyaretçiler web sitenize geldikten sonra neler olduğunu bilmek istiyorsanız kullanmanız gereken araç Google Analytics’tir. Bu araç size reklamınızı tıklayan kişilerin potansiyel müşterilerden gerçek müşterilere dönüşüm dönüşmediğini bildirir. Google Analytics, aşağıdakiler gibi önemli soruları cevaplamanıza yardımcı olacak ayrıntılı bilgiler verir.

  • Kaç kişi web sitenizi AdWords yolu ile buldu?
  • Bu kişiler sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandı?
  • Reklamınızı tıkladıktan sonra sitenizde ne kadar zaman geçirdiler?
  • Alışveriş yaptılar mı veya sizin açınızdan değerli olan başka bir işlem gerçekleştirdiler mi?

Pazarlama harcamalarınızı nerelere yapmanız gerektiğini daha iyi anlamak için bir potansiyel müşteri reklamınızı tıkladıktan sonra neler olduğunu bilmek önemlidir. Bu türden verilere erişebilmek için google.com/analytics adresine giderek kaydolmanız gerekir.

Bu verilerden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken web sitenizin tüm sayfalarına küçük bir kod snippet eklemektir. Böylece müşterilerinizin sitede neler yaptığını görebilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerin sitenize trafik çektiğini öğrenmek için AdWords hesabınıza giriş yapın. Ve web sitenizi kimlerin ziyaret edip müşteriniz olduğunu öğrenmek üzere Google Analytics’i hemen kullanmaya başlayın.

Bir cevap yazın

Top