You are here
Home > Google Adwords > Ürünleriniz veya Hizmetlerinizle İlgilenen Kişilere Erişim

Ürünleriniz veya Hizmetlerinizle İlgilenen Kişilere Erişim

Ürünleriniz veya Hizmetlerinizle İlgilenen Kişilere Erişim

Reklam hedeflerinize ve müşterilerinizin satın alma sürecinin hangi aşamasında olduğuna bağlı olarak, reklam gruplarınıza ve hedefleme gruplarına farklı kitleler eklemeyi seçebilirsiniz:

  • Yakın ilgi alanı kitleleri
  • Özel yakın ilgi alanı kitleleri
  • Pazardaki kitleler

Kitlelerin işleyiş şekli

Bir kullanıcı Google iş ortağı web sitesini ziyaret ettiğinde, içerikle alakalı reklamları göstermek için sayfanın veya web sitesinin içeriğini kullanabiliriz. İlgi alanlarını bir ziyaretçinin anonim çerez kimliğiyle ilişkilendirmek için üçüncü taraf şirketlerden gelen verilerin yanı sıra sayfadan gelen ana konuları ve temaları kullanırız.

Avantajlar ve en iyi uygulamalar

Kitleler sayesinde, kullanıcılar seçtiğiniz kitleyle içerik bakımından alakalı olmayan web sitelerini ziyaret ediyor olsa bile, seçtiğiniz kitlelerle ilişkili müşterilere reklam gösterebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için pazardaki kitleler

Bu kitleleri reklam gruplarınıza eklemek, belirli bir ürünü veya hizmeti satın almayı etkin biçimde düşünen kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ürünleriniz veya Hizmetlerinizle İlgilenen Kişilere Erişim

Mevcut kitlelerinize benzer kullanıcılara ulaşma

Google yeniden pazarlama, sitenizi önceden ziyaret etmiş olan kullanıcılara ulaşmanıza ve ürün veya hizmetlerinizle zaten ilgilenen bir kitleyle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

“Benzer kitleler” özelliği, site ziyaretçilerinizle ortak özelliklere sahip kullanıcıları bulmanızı sağlar. Böylece yeni ve nitelikli potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Bu özellik, yalnızca Görüntülü Reklam Ağı için kullanılabilir.

 

“Benzer kitleler” nasıl oluşturulur?

AdWords son 30 günde Görüntülü Reklam Ağı’ndaki tarayıcı etkinliğine bakar ve yeniden pazarlama listenizdeki kullanıcıların ortak ilgi alanlarını ve özelliklerini anlamak için bunu içeriğe dayalı motorunuzla birlikte kullanır. AdWords, bu bilgilere dayanarak ilgi alanları ve özellikleri yeniden pazarlama listenizdeki kullanıcılarla benzer olan yeni potansiyel müşterileri otomatik olarak bulur.

Benzer kitleler için uygunluk

Google; orijinal listedeki ziyaretçilerin sayısı, bu kullanıcıların orijinal listeye ne sıklıkla katıldığı ve bu ziyaretçilerin tarayıcıda açtıkları sitelerin türleri dahil olup ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli etkenlere dayanarak yeniden pazarlama listelerinizden hangisinin benzer kitleler için uygun olduğunu otomatik olarak tespit eder.

Yalnızca kendi yeniden pazarlama listeleriniz için benzer bir kitle tanımlayabiliriz.

Benzer kitleleri kullanmanın avantajları

Basitleştirilmiş kitle hedefleme

Benzer kitleler, yeni kitlelere yönelik aramanızdan tahmin işini çıkarır.

Yeni potansiyel müşteriler kazanma

Benzer kitleler sayesinde, mevcut yeniden pazarlama kampanyalarınızın erişimini genişletebilir ve ürün veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı yüksek olan yeni kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top