You are here
Home > Google Merchant Center > Google Merchant Center (Alışveriş Reklamları) Nedir?

Google Merchant Center (Alışveriş Reklamları) Nedir?

Google Merchant Center (Alışveriş Reklamları) Nedir

Google Merchant Center, mağaza ve ürün verilerinizi Google’a yükleyip Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerine sunmanıza yardımcı olan bir araçtır.

Google Alışveriş nedir?

Google Alışveriş, alışveriş yapan kişilerin ürün listelemelerinizi Google’da hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Google Alışveriş, satıcılara aşağıdaki avantajları sunar:

  • Daha fazla potansiyel alıcı çekme
  • Ürün bilgilerinizi kontrol etme

Alışveriş reklamları nedir?

Google AdWords ve Google Merchant Center hesaplarınızı bağlayarak ürünlerinizi Alışveriş reklamları üzerinden doğrudan kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Google Merchant Center (Alışveriş Reklamları) Nedir

Alışveriş kampanyaları ve reklamları hakkında

Bir satıcıysanız İnternet’teki ve yereldeki envanterinizi tanıtmak, web sitenize ya da yerel mağazanıza gelen trafiği artırmak ve daha nitelikli potansiyel müşteriler bulmak için Alışveriş kampanyalarını kullanabilirsiniz. Alışveriş kampanyalarını kullanmaya başlamak için Merchant Center ile ürün verilerinizi bize göndermeniz ve AdWords’de bir kampanya oluşturmanız gerekir. Bir metin reklamdan fazlası olduğu için bu yerleşimlere Alışveriş reklamları diyoruz. Bu reklamlar, kullanıcılara ürününüzün fotoğrafının yanı sıra başlığı, fiyatı, mağaza adı ve diğer bilgilerini de gösterir.

Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce sattığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha nitelikli potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Avantajlar

Daha fazla trafik: Birçok işletme, metin reklamlara kıyasla Alışveriş reklamlarıyla çok daha yüksek tıklama oranları (TO) elde eder.

Daha nitelikli potansiyel müşteriler: Alışveriş yapan kullanıcıların web sitenizde satın alma işlemi gerçekleştirme ihtimalini yükseltmek amacıyla ürün bilgilerini doğrudan reklamlarınızda gösterin. Bu sayede potansiyel müşterilerinizin niteliğini artırabilirsiniz.

Kolay perakende satış odaklı kampanya yönetimi: Alışveriş reklamları, reklamlarınızın alakalı aramalarda gösterilmesi için anahtar kelimeler yerine Merchant Center veri feed’inizde tanımladığınız ürün özelliklerini kullanır.

Daha fazla görünürlük: Belirli bir kullanıcı aramasında birden çok Alışveriş reklamınız gösterilebilir. Bu sayede, tüketicilere tek bir aramada gösterilen reklam sayınız iki katına çıkabilir.

Güçlü raporlama ve rekabet verileri: Ürün performanslarını dilediğiniz ayrıntı düzeyinde görün.

Alışveriş kampanyaları ve reklamlarının işleyiş şekli

Alışveriş reklamları, reklamlarınızın nasıl ve nerede gösterileceğini belirlerken anahtar kelimeleri değil mevcut Google Merchant Center ürün verilerinizi kullanır.

AdWords’deki Alışveriş reklamları, Alışveriş kampanyaları kullanılarak yönetilir. Bunlar, Google Merchant Center ürün envanterini AdWords’de düzenlemenin ve tanıtmanın kolay ve esnek bir yoludur.

Google Merchant Center (Alışveriş Reklamları) Nedir

Reklamlarınızın gösterileceği yerler

Alışveriş reklamlarınızı İnternet’te görebileceğiniz yerler:

  • Google Alışveriş (belirli ülkelerde)
  • Google Arama, metin reklamlardan ayrı şekilde arama sonuçlarının yanında
  • Google Arama Ağı İş Ortağı web siteleri (kampanyanız arama ağı iş ortaklarını dahil edecek şekilde ayarlanırsa)

Alışveriş reklamlarınız metin reklamlarla aynı anda gösterilebilir. Alışveriş reklamları tabletlerde, cep telefonlarında ve masaüstü bilgisayarlarda gösterilebilir.

Maliyet

Alışveriş reklamlarınız tıpkı diğer AdWords reklam biçimlerinde olduğu gibi bir reklam açık artırmasına katılır, ancak sadece kullanıcılar reklamınıza ilişkin bir işlem gerçekleştirdiğinde ödeme yaparsınız. Bu, tıklama başına maliyet (TBM) olarak bilinir. Alışveriş kampanyanızı oluştururken her tıklama için ne kadar ödeme yapmak istediğinize karar verirsiniz.

Bir cevap yazın

Top