You are here
Home > Google Ürünleri > Youtube Neden Bu Kadar Kullanılıyor? Youtube’nin Değeri ve Özellikleri Nelerdir?

Youtube Neden Bu Kadar Kullanılıyor? Youtube’nin Değeri ve Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcıların YouTube'u tercih etmesinin üç nedeni

YouTube’nin misyonu, sesini duyurma fırsatını tüm kullanıcılara sunarak onları dünyaya tanıtmaktır.

YouTube’da, kullanıcılardan ve içerik üreticilerden reklamverenlere kadar herkese hitap eden bir şeyler vardır. Kullanıcılar çeşitli içeriklere ulaşmak ister. İçerik üreticiler, çalışmalarını dünyayla paylaşabilecekleri bir platform arar. Reklamverenler de kesin sonuçlar elde etmeyi amaçlar. YouTube, tüm tarafların hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Kullanıcıların YouTube’u tercih etme nedeni

Kullanıcılar; içerik zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra bağlantı kurabilecekleri toplulukların ve etkileşime geçebilecekleri içerik üreticilerin bulunması nedeniyle YouTube’u tercih eder.

Bu modülde, kullanıcıların YouTube’u tercih etmesinin üç nedeni hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Günde bir milyar saat izlenme süresine giden yol

2005’ten beri YouTube olağanüstü bir hızla büyümektedir.

Günümüzde YouTube’a her ay iki milyardan fazla kullanıcı giriş yapıyor. Kullanıcılar, toplamda 3.000 kez güneşe gidip gelme süresi kadar video izliyor!

Mobil cihaz ve TV ekranlarında YouTube

  • Günümüzde YouTube’daki izlemelerin yarısından fazlası mobil cihazlardan gerçekleşiyor.
  • Kullanıcılar, TV ekranlarından YouTube izlemek için günde 180 milyon saat ayırıyor.

Kullanıcıların YouTube’u tercih etmesinin üç nedeni

Kullanıcıların YouTube'u tercih etmesinin üç nedeni
1. İçerik zenginliği ve çeşitliliği

Kullanıcıların masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarından yalnızca kaykay yapan köpek videolarını izlediği eski YouTube günleri artık mazide kaldı. Günümüzde kullanıcılar diledikleri her yerde istedikleri cihazdan zengin ve çok çeşitli içerikler izleyebiliyor. Örneğin, Charlie Puth ve Selena Gomez’in “We Don’t Talk Anymore” adlı müzik videosu bu yıl iki milyardan fazla görüntülemeye ulaştı.

Kullanıcıların YouTube’a bu kadar tutkuyla bağlı olmasının nedeni, geleneksel TV yayınlarının aksine, ne kadar özel ilgi alanlarına ve farklı ruh hallerine sahip olursa olsunlar, istedikleri içeriği, istedikleri zaman izleme imkanını sunuyor olması.

2. İçerik üreticilerle etkileşime geçme fırsatı

İzleyiciler, içerik üreticilerle doğrudan YouTube üzerinden etkileşime geçebilir. TV yıldızlarına kıyasla YouTube içerik üreticileriyle daha samimi ve gerçek bir deneyim yaşarlar. İzleyicilerin kendilerini içerik üreticilerle bağdaştırabildiği bir platform olan YouTube’da, anında etkileşime geçilebilir ve derin bir bağ kurulabilir.

İçerik üreticiler genellikle video yayınladıktan sonra her hafta canlı yayında yorumları yanıtlar. İzleyiciler bu tür bir etkileşimi TV üzerinden yaşayamaz. Diyalog, YouTube platformunun ayrılmaz bir parçasıdır.

3. Toplulukla bağlantı kurma

İzleyiciler, bağ kurdukları içerik üreticilerin etrafında toplanır. Popüler ve çok sayıda kullanıcının bağlı olduğu gruplardan, son derece özel bir ilgi alanına sahip ilginç gruplara kadar, gitgide büyüyen irili ufaklı topluluklar bulunmaktadır. İzleyiciler, kendileriyle aynı ilgi alanlarını, yaratıcılığı ve tutkuları başkalarının da paylaştığını hisseder.

Sina & Co. şirketinde marka müdürü olan Volkan ve birlikte çalıştığı Google temsilcisi Sibel ile tanışın

  • Volkan ve Sibel, YouTube’da izleyici sayısının artmasının Volkan’ın markası açısından ne anlama geldiği üzerine konuşuyor.

Volkan – Merhaba Sibel. YouTube içeriğinin komik kedi videolarından öteye geçtiğini biliyorum ancak benim açımdan ve markam açısından YouTube’un önemi ne?

Sibel – Güzel soru, Volkan. YouTube içerikleri çok çeşitli olduğundan, kullanıcılar istedikleri hemen her şeyi bulup izleyebiliyor. Bu nedenle izlenme sayıları da katlanarak büyüyor. Bu da çok sayıda ilgili izleyiciye mesajınızı ulaştırabileceğiniz anlamına geliyor.

 – Volkan – Bunu öğrendiğime sevindim. Kullanıcıların YouTube’a geri gelmesi için başka neler yapıyorsunuz?

Sibel – Bunu iyi ki sordun! Kullanıcı sayısını ve reklamcılık fırsatlarını artırma yöntemlerimizden seve seve bahsederim.

Kullanıcı sayısını artırmayı amaçlayan platform yenilikleri

YouTube, kullanıcıların en çok ilgilendikleri içerikleri keşfedebilmesi için çalışır. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz bazı yeni çalışmaları burada bulabilirsiniz.

Mobil Canlı Yayın

Canlı yayınlar veya etkinlikler sayesinde, zengin bir deneyim sunarak izleyicilerle bağlantı kurabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Canlı yayınların çok çeşitli biçimleri (360°, 4K, mobil ve daha fazlası) vardır. Kullanıcılar, yayınları gerçek zamanlı olarak takip edip sohbet edebilir ya da daha sonra dilediği zaman izleyebilir.

VR180

İçerik üreticilerin, kitleleriyle daha etkileyici ve ilgi çekici deneyimler paylaşmasını sağlamaya devam ediyoruz. VR180 ve 360° videolar, içerik üreticilerin ve markaların etkileyici bir deneyim oluşturmasını sağlar. Bu videoları izleyen kullanıcılar, farelerini sürükleyerek ya da telefonlarını tüm açılardan videoyu görüntüleyecek şekilde hareket ettirerek çevreleriyle etkileşime girebilir.

YouTube TV (Yalnızca ABD)

Canlı TV yayınlarını YouTube içeriğiyle bir araya getiren bu yepyeni TV deneyiminde, programları kolayca kaydetme imkanının yanı sıra canlı TV ve DVR için kişiselleştirilmiş öneriler sunulur.

Premier

Premier önceden kaydedilen videoları planlı olarak yayınlamak için yeni bir yöntem sunar. Bu özellikten yararlanan içerik üreticiler ve markalar, video yayınlanmadan önce gösterilen izleme sayfasıyla videoya dair beklenti oluşmasını sağlayabilir.

Bu yeni özellik, en yeni videonuzu hayranlarınızla birlikte gerçek zamanlı olarak izleyebilmenizi sağlar. Videoyu izlerken kullanıcılarla sohbet edebilir, etkileşime geçebilir ve topluluğunuzla daha sıkı bir bağ kurmak için bu heyecandan yararlanabilirsiniz.

TV Ekranlarında YouTube

Aynı zamanda YouTube içeriğinin ekranlarda gösterilme şeklini de yeniledik. Geleneksel TV ortamının daha rahat bir deneyime elverişli olduğunu fark ettik. Bu nedenle TV ekranı arayüzümüzde (Chromecast/Apple TV/Akıllı TV’ler üzerinden erişilebilir) mevcut izleme deneyimine uygun içerikler öneriliyor. Bu noktada, mobil cihazlardan farklı bir yaklaşım izleniyor.

Hikayeler

Hikayeler, daha rahat ve günlük etkileşimleri destekler. Bu özellik sayesinde YouTube içerik üreticileri ve markalar, kısa mobil videolar yoluyla kendilerini kolayca ifade ederken kitleleriyle daha rahat ve sık etkileşime geçebilir. Sektörde standart haline gelen hikaye formatına kattığı bu kendine özgü yorum, YouTube’u yeni, kısa ve hızla tüketilebilecek içerikler için sık ziyaret edilen bir adres haline getirdi.

YouTube Go

Video yayınının maliyetli olabileceği, gelişmekte olan pazarlar için YouTube Go adlı farklı bir uygulama geliştirdik.

YouTube Go, kablosuz ağa bağlanıldığında kullanıcıları bilgilendirir. Böylece kullanıcılar, internet bağlantısı olmadan izlemek amacıyla video indirebilir. Bu uygulama ayrıca, canlı yayın veya video kaydı için harcanan veri miktarını da gösterir.

Temel çıkarımlar

Her ay iki milyardan fazla aktif kullanıcının YouTube’u tercih etmesinin nedenleri:

  • İçerik zenginliği ve çeşitliliği
  • Online bir toplulukla bağlantı kurma fırsatı
  • Doğrudan etkileşim kurabilecekleri içerik üreticiler

Google, izleme deneyimini geliştirip yenilikler sunarak kullanıcı sayısını artırmaya odaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

Top