You are here
Home > Google Ürünleri > Google Marketing Platform Nedir?

Google Marketing Platform Nedir?

Google Marketing Platform Nedir?

Google’nin heyecanlanmanıza neden olacak dijital marketing araçları hakkında bilgi edinin, firmanız için en uygun olan pazarlama aracını seçin ve stratejilerinize ne gibi katkıları olabileceğini öğrenin. Pazarlama platformları, işletmenizin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu verilerin organize edilmesini sağlar. Söylemeye gerek var mı bilmiyoruz, ama biz Google Marketing Platform’u tercih ediyoruz. Size bu platformla ilgili daha fazla bilgi vermek için sabırsızlanıyoruz. Ancak önce size aşağıdakilerden bahsetmemiz gerekiyor. Peki Google Marketing Platform nedir? Google Pazarlama Platformu kullanmanın avantajları nelerdir?

Google Marketing Platform nedir? Google Pazarlama Platformu kullanmanın avantajları nelerdir?

Google Marketing Platform, tüm pazarlama çalışmalarınızı bir araya toplamanızı sağlayan bir yazılım paketidir. Google Marketing Platform’un çeşitli parçalarından bahsedecek, her bir parçanın işlevini vurgulayacak ve “Küçük işletmeler” ile “Kurumsal” şirketlerin bu parçaları nasıl farklı şekilde kullandığını göstereceğiz. (Spoiler uyarısı: Enterprise ürünleri güçlü reklam entegrasyonu sağlar.)

Bu, ayrıntılı bir içerik değildir. Her şeyi 15 dakikadan kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz. Bu içerik, Google Analytics ile denemeler yapıp platformun diğer bölümlerini tanımak isteyenler veya Enterprise ürünlerini kullanmanın avantajlarını merak edenler için idealdir.

Küçük işletme ile Enterprise karşılaştırması

Tıpkı insanlar gibi işletmelerin de boyutları ve şekilleri farklılık gösterir. Google Marketing Platform, her büyüklükte işletmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İşletmenizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için ürünlerimizi iki kategori halinde düzenledik: Küçük işletme ve Enterprise.

Bu ürünlerin hangi açılardan farklılık gösterdiğini merak ediyorsunuzdur. Genel olarak en belirgin fark, küçük işletmelerde ürünlerin ücretsiz sürümlerinin kullanılmasıdır. Ürünlerin her birine göz atarak, farklı ölçekteki işletmelerin başarıya ulaşmak için Google Marketing Platform’dan nasıl yararlandığını öğreneceğiz.

İki sabun şirketinin öyküsü

Yukarıda iki kişi var. İkisi de sabun satıyor. İşletmelerinin hedefleri birçok yönden benzer. Her ikisi de kitlesini büyütmeye ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmaya çalışıyor. Ancak şirketleri birbirinden önemli ölçüde farklı.

Hilal’in küçük bir işletmesi var. Şirketi yedi yaşında ve sadık kullanıcılardan oluşan aktif bir topluluğa sahip. Yakın zaman önce ülkesindeki bir perakendeciyle ilk dağıtım anlaşmasını yaptı.

Cansel, dünya çapında faaliyet gösteren bir sağlıklı yaşam şirketinde kurumsal yönetici. Şirkete dokuz yıl önce girdi. Satılacağı ilk yılda 100 milyon ABD doları kazandırması beklenen yeni bir ürünün lansmanını yapmak üzere.

Bu iki işletme birbirinden oldukça farklı. Ancak her ikisi de Google Marketing Platform’u tercih ediyor. Google Marketing Platform’un, işletmelerin onlar açısından en önemli ölçümleri elde etmesini nasıl sağladığını görelim.

Google Marketing Platform’a genel bakış

Küçük işletme
Enterprise
Kullanım amacı
Analytics Analytics 360 Verilerinizi anlama
Optimize Optimize 360 Web sitenizi optimize etme
Etiket Yöneticisi Etiket Yöneticisi 360 Pazarlama etiketlerinizi yönetme
Surveys Surveys 360 Müşterilerden geri bildirim alma
Data Studio Data Studio Görsel olarak başarılı grafikler üretme
Display & Video 360 Tüm reklamlarınızı bir araya toplama
Search Ads 360 Arama ağı reklamlarınızı güçlendirme

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, her iki grubun da kullandığı beş ürün var. Kurumsal düzeydeki işletmeler, reklamcılığa odaklanan iki ek üründen yararlanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, 360 adı ürünlerin kurumsal sürümlerini belirtiyor. Data Studio’nun ise küçük işletmelere yönelik ve Enterprise sürümleri arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

Peki tüm bu ürünler ne işe yarıyor? Kursun geri kalanında işte bundan bahsedeceğiz. Aşağıdaki bölümlerde, bu ürünlerin bazı özelliklerini vurgulayacak ve işletmenize neler kazandırabileceklerini ele alacağız.

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Analytics ile müşterilerinizi daha iyi anlayın

İnternette varlık göstermesinin şirketinizin başarısı açısından ne kadar önemli olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Ancak müşterilerin web sitenizle ve uygulamalarınızla nasıl etkileşime geçtiğini tam olarak biliyor musunuz? Nelerin işe yarayıp yaramadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Analytics sayesinde gerçek sonuçlar sağlayan analizler elde edebilirsiniz. Kitlenizin karmaşık davranışlarını basitleştiren temel raporlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca online dönüşümlerinizi (ör. bültene kaydolma) görebilir ve fiziksel mağazalarınızı ziyaret eden müşteriler gibi “çevrimdışı” verileri entegre edebilirsiniz.

Google Analytics Hangi Amaçla Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Gerçek zamanlı metrikler. Sosyal medya kampanyası başlattığında Hilal, gerçek zamanlı gösterge tablosunu izleyebiliyor. Buradan, kaç kullanıcının şirket web sitesini tıkladığını görebiliyor. Bu, muhteşem bir özellik.

Müşteri yaşam boyu değeri. Her bir müşterinin ne kadar gelir elde ettiğini daha iyi anlayarak Hilal, pazarlama bütçesini daha iyi optimize edebilir. Örneğin, video veya arama ağı kampanyalarından gelen kullanıcıların daha fazla gelir sağlayıp sağlamadığını karşılaştırabilir.

Veriler. Analytics 360, Cansel’in veri analiz ekibinin örneklenmemiş verilere olduğu gibi erişebilmesini sağlıyor. Ekip aynı zamanda BigQuery gibi teknolojilere ve Salesforce Marketing Cloud entegrasyonlarına erişebiliyor. Böylece trilyonlarca veri satırının etkileşimli analizi, gelişmiş tahmin modellemesi, doğal dil işleme, makine öğrenimi özellikleri ve çok daha fazlasından yararlanabiliyorlar. Evet, bugünlerde popüler olan her şeyden.

Data Studio Nedir? Ne İşe Yarar?

Data Studio Nedir? Ne İşe Yarar?

İlgi çekici ve özelleştirilebilir raporlar oluşturmak için Data Studio’yu kullanın

Analytics gibi ürünler sayesinde çok sayıda veri noktasını bir araya getirebilirsiniz. Ancak bu ham verilerin genellikle daha eksiksiz ve anlamlı bir tabloya dönüştürülmesi gerekir. Data Studio, verilerinizi işletmenizde daha isabetli kararlar verebilmenizi sağlayan etkileşimli ve ilgi çekici gösterge tabloları ile raporlar için birer yapı taşına dönüştürür.

Data Studio Hangi Amaçla Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Gerçek zamanlı veri gösterge tablosu. Data Studio, Hilal’in güncel ve uygulanabilir görsel raporlar oluşturmasını kolaylaştırır. Hilal, web sitesindeki satışları yatırımcılarıyla kolayca paylaşabileceği raporlara dönüştürmek için Data Studio’yu kullanıyor.

Basit tutun. Cansel’in kuruluşu binlerce veri kümesini izliyor. Cansel, kuruluşu için en önemli olan bilgileri doğru kullanıcıların görebilmesi için son derece belirli hedeflere odaklanan raporlar kullanıyor.

İletişimi kolaylaştırın. Cansel çok büyük bir kuruluşta çalışıyor. Bazen karmaşık fikirleri e-postayla veya telefon üzerinden anlatmak zor olabiliyor. Cansel’in ekipleri, hızlı iletişim kurup büyük ekipler halinde çalışmanın getirdiği iletişim “yükünü” hafifletmek için göze çarpan raporlar ve gösterge tablolarından yararlanıyor.

Google Optimize Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Optimize Nedir? Ne İşe Yarar?

Optimize ile sitelerinizin ve uygulamalarınızın varyasyonlarını test edin

Müşteriler, işletmenize dair ilk izlenimlerini genellikle web sitenize bakarak edinir. Optimize ile web sitenizi kolayca test edip geliştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.

Google Optimize Hangi Amaçla Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yeni fikirler test edin. Hilal, ürünlerinin farklı resimlerini denemek için Optimize’ı kullanıyor. Böylece hangi resimlerin siteden daha sık ürün satın alınmasını sağladığını görebiliyor. Optimize görsel editörü sayesinde, web sitesini yeniden kodlamak zorunda kalmadan sayfanın yeni bir varyantını oluşturabiliyor.

Kolay entegrasyon sağlayın. Optimize yerel olarak Google Analytics ile entegre olduğundan, Hilal’in testleri işletme hedeflerine uygun hale getirilmiş. Böylece yaptığı her değişiklik hedefleriyle eşleştiriliyor.

İleri seviyede ölçeklendirmeden yararlanın. Optimize’ın Enterprise sürümüyle Cansel, onlarca dijital mülk genelinde yüzlerce karmaşık deneme yapabiliyor.

Google Surveys Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Surveys Nedir? Ne İşe Yarar?

Gerçek kullanıcıların güvenilir fikirlerine hızla ulaşmak için Surveys’i kullanın

Reklam kampanyalarınızı test ediyor, önemli bilgiler topluyor, yakın tarihli bir etkinliğe verilen tepkileri ölçüyor olabilirsiniz. Her durumda da tüketici analizi büyük öneme sahiptir. Alaka düzeyini korumak için işletmenizin gerçek tüketicilerden hızlı ve doğru analizler elde etmesi gerekir. Surveys’in kullanımı kolaydır. Basit bir online arayüzden anketinizi tasarlayıp kitlenizi seçin ve bulguları inceleyin. İşte bu kadar kolay. Yalnızca tamamlanan anketler için ödeme yaparsınız (ücretler değişiklik gösterir). Google Surveys 360’ı şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletler ve Kanada’daki araştırmacılar kullanabilir.

Google Surveys Hangi Amaçla Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

İnternette gezinen kullanıcılara anket yapın. Hilal, internette gezinen kullanıcılardan yanıt toplamak için Surveys’i kullanıyor. Anketi yanıtlayanları premium içeriğe erişim veya Google Play kredisiyle ödüllendiriyor.

Analizi otomatikleştirin. Surveys, yanıtları otomatik olarak toplayıp analiz eder. Ardından, bulguları basit ve paylaşılabilir bir online arayüzde sunar.

İleri seviyede ölçeklendirmeden yararlanın. Google Marketing Platform’un Enterprise sürümüyle Cansel, binlerce anket düzenleyip bu anketleri kendi Google Ads kampanyalarıyla entegre edebiliyor.

Google Etiket Yöneticisi (Tag Manager) Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Etiket Yöneticisi (Tag Manager) Nedir? Ne İşe Yarar?

Etiket Yöneticisi ile tüm pazarlama etiketlerinizi kodu düzenlemeden yönetin

Pazarlama dünyasında “etiketler”, web sitesi veya uygulama ziyaretçileriyle ilgili bilgi toplamak için kullanılır. Toplanan bilgiler, daha sonra bir araya getirilmeleri ve raporlanmaları için bir pazarlama platformuna gönderilir.

Google Etiket Yöneticisi ile hızlıca etiketlerinizi yönetip güncelleyebilir ve daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi (Tag Manager) Hangi Amaçla Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Her şeyi bir araya getirin. Hilal’in reklam, yeniden pazarlama, analiz, sosyal medya ve site optimizasyonu etiketi gibi birçok pazarlama etiketini yönetmesi gerekiyor. Etiket Yöneticisi, tüm Google ve üçüncü taraf etiketleri entegre ediyor. Hilal artık etiketlerinin ne zaman ve nasıl tetikleneceğini her yönüyle kontrol edebiliyor.

Karmaşıklığın üstesinden gelin. Etiket Yöneticisi kodunu mülklerine yerleştirdikten sonra Hilal, web geliştirme ekibinin yardımı gerekmeden başka pazarlama etiketleri ekledi. Böylece web geliştirme ekibi, siteye daha fazla özellik eklemeye odaklanabildi.

İş akışlarını koruyun. Cansel, pazarlama çalışmalarında verilerden yola çıkmaktadır. Yani şirketin dijital mülklerindeki herhangi bir değişiklik, çok büyük bir etkiye yol açabilir. Cansel, hangi mülklerde kimin neleri değiştirebileceğini kontrol etmek için Etiket Yöneticisi 360’ın gelişmiş özelliklerinden yararlanır. Böylece her şeyin plana göre ilerlediğinden emin olabilir.

Google Marketing Platform Gelişmiş reklamcılık çözümleri

Display & Video 360 Nedir? Ne İşe Yarar?

Display & Video 360, Enterprise müşterilerinin reklam kampanyalarını Google Marketing Platform ile entegre eder. Bu sayede, iletişimi merkezileştiren ve reklamcılık ile Analytics’i tek bir noktada birleştiren sade bir deneyim sunulur.

Ekipler arasında ortak çalışmalar yapın. Display & Video 360 ile Cansel tek bir platformdan reklam, analiz, TV ve dijital platform ekiplerini yönetebiliyor. Bu platformda herkes bir araya gelerek analiz paylaşabiliyor, daha verimli bir şekilde çalışabiliyor ve verilere kolayca ulaşabiliyor.

Premium içeriğe erişin. Cansel, yalnızca Enterprise müşterileri için sunulan premium reklam envanterine erişmek için Display & Video 360’tan yararlanıyor.

Search Ads 360 Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama ağı kampanyalarınızı diğer dijital kanallarınıza bağlayarak, hangi stratejilerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını görün. Arama ağı kampanyalarınızı ve teklif stratejilerinizi desteklemesi için Analytics 360 verilerini kullanın. Ayrıca Search Ads 360 ile tekilleştirilmiş dönüşümleri ölçmek için tek bir Floodlight etiketi grubundan yararlanın.

İşletmenizle ilgili daha isabetli kararlar verin. Müşteri yolculuğunu anlamak için gerekli analizlere ulaşın. Ayrıca sağlam raporlama özellikleri, ilişkilendirme araçları ve üçüncü taraf çözümleriyle daha bilinçli kararlar verin. Sorunsuz entegrasyonla verilerinizi bir araya getirin. Ayrıca çevrimdışı dönüşümleri yükleme ve kanallar arası raporlama olanağından yararlanın.

Gerçek zamanlı olarak harekete geçin. Arama ağı kampanyalarınızı en güncel verilerle güçlendirin. Ayrıca Akıllı Teklif sayesinde arama ağı kampanyalarınızın performansını artırın.

Özet

Google Marketing Platform’un ne olduğunu öğrendiniz. Kısaca “her pazarlama için entegre çözümler” diyebiliriz. Küçük işletmeler için kullanımı kolay araçlardan büyük kuruluşlara yönelik gelişmiş çözümlere kadar, herkes bu platformda kendine göre bir şeyler bulabilir.

Bir cevap yazın

Top