You are here
Home > Google Analytics > Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Müşterilerin sitenizi nasıl bulduğunu, sitenizde neler yaptığını ve sizin açınızdan önemli bir işlem gerçekleştirip, gerçekleştirmediklerini bilmek harika olmaz mıydı?

Google Analytics ile bunları ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Müşterilerinizi daha iyi anlayabiliyor olmak internet üzerinden iş yaparken en büyük avantajı sağlayan noktalardan biridir. Google Analytics, web sitenizle ilgili kim, ne, ne zaman, nerede ve nasıl sorularının cevaplarını verir.

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu aracı web sitenize ekledikten sonra yalnızca birkaç gün içinde ilk bilgilerinizi almaya başlayabilirsiniz. Büyük küresel şirketlerden, tek kişilik dükkanlara kadar her işletme Google Analytics’ten yararlanabilir. Müşterilerin web sitenizde nasıl etkileşimde bulunduğunu ne kadar iyi anlarsanız ziyaretlerinin daha uzun sürmesini, sizden alışveriş yapmalarını veya sizinle iletişim kurmalarını sağlayacak bir web sitesi oluşturma olasılığınız o kadar artar. Ayrıca Google Analytics ile aşağıdaki gibi temel soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

  • Web siteme kaç kişi ziyaret etti?
  • Sitemde ne kadar zaman geçirdiler?
  • Sitemi Google yada başka arama motorları veya başka web siteleri yoluyla mı buldular?
  • Ziyaretçiler yerel miydi yoksa ülkenin yada dünyanın başka yerlerinden miydi?
  • Sitemden alışveriş yaptılar mı ve istediğim başka bir işlemi gerçekleştirdiler mi?
  • Web sitemden hangi noktada ve neden ayrıldılar?

Bu bilgilerden yararlanarak web sitenizi daha fazla potansiyel müşteri çekmenizi sağlayacak şekilde geliştirebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics yüklemek için 2 yoldan birini seçebilirsiniz. Google AdWords kullanıyorsanız, AdWords hesabınızdaki “Raporlama” sekmesinden bir Analytics hesabı oluşturabilirsiniz. Şu an AdWords kullanmıyorsanız “google.com/analytics“ adresine giderek bir Google Analytics hesabı oluşturabilirsiniz.

Google Analytics hesabınızı oluştururken web sitenizin adresi istenir. Sonrasında Google Analytics izleme kodunu web sitenize eklemeniz gerekir. Bu kod yüklendikten sonra Google Analytics sitenizi izlemeye başlar ve size ziyaretçilerin sitenizde nasıl etkileşimde bulunduğu ile ilgili bilgiler veren kolay okunabilir raporlar sağlar. Artık işletmenizi büyütmek için tahminlere başvurmayı bırakın. Ve Google Analytics’i hesabınızda hemen etkinleştirin. Google Analytics kullanmaya başlamak için google.com/analytics adresini ziyaret edin.

One thought on “Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

Top