You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Işık Kutusu (Lightbox) Reklamları

Işık Kutusu (Lightbox) Reklamları

Işık Kutusu (Lightbox) Reklamları

Işık Kutusu Reklamları nedir?

Işık Kutusu reklamları, zengin ve etkileşimli biçimler yoluyla yeni kitlelere ulaşmanız, onları memnun etmeniz ve onlarla etkileşim kurmanız için bir fırsattır. Hedefinize bağlı olarak amacınıza ulaşan faturalandırma modelini seçebilirsiniz. Resim reklamlara yönelik kurallar genellikle Işık Kutusu reklamları için de geçerlidir.

Işık Kutusu (Lightbox) Reklamları

Teknik Gereksinimler

İki tür Işık kutusu reklamı vardır: Hazır ve Özel.

 1. Hazır Işık Kutusu reklamları

Hazır Işık Kutusu reklamları, AdWords’de bulunan önceden tasarlanmış bir dizi şablondur. Kolayca zengin marka deneyimleri oluşturmak için videolar,resimler, ürün feed’leri ve haritaları içeren mevcut marka öğelerinizi kullanın.

 1. Özel Işık Kutusu reklamları

Özel Işık Kutusu reklamları, AdWords teknik özelliklerine göre tümüyle yaratıcı ajanslar tarafından geliştirilmiş ve üçüncü tarafların sunduğu reklamlardır.

Aile durumu

Google tüm reklamlara bir “aile durumu” atar. Işık Kutusu reklamları ve yönlendirdikleri içerik “aile için güvenli” olmalıdır.

Hazır Işık Kutusu reklamları ve Studio Layouts

 • Hazır Reklam galerisi birimleri dakikalar içinde hazırlanıp reklam oluşturulduktan sonraki 24 saat içinde onaylanır.
 • Studio Layouts’ta ise reklamların oluşturulup onaylanması 3-4 iş günü alabilir.

Işık Kutusu reklamı oluşturma

Işık Kutusu ailesi, potansiyel müşterilere ulaşma, ilgilerini çekme ve onları memnun etmede size yardımcı olan etkileşimli reklam biçimleri paketidir. Bu reklamlardaki etkileşimler, fare imlecini bir reklamın üzerine getirmeden bir birimi genişletmeye, video oynatmaya veya içeriğe dokunmaya kadar değişebilir. Reklamın kendisi bir video döngüsü, etkileşimli oyun veya katalog gibi markanızın mesajını tanıtmak için kullandığınız büyük bir kanvas olabilir.

Işık Kutusu reklamlarını kullanmanın avantajlarından bazıları:

 • Doğru müşterilerle bağlantı kurun: Mevcut farklı Görüntülü Reklam Ağı hedefleme yöntemlerinin tümünü kullanarak reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz. Yalnızca reklamlarınızla nitelikli bir etkileşim olduğunda ödeme yaparsınız.
 • Kitlelerinizin ilgisini çekin: Videolar veya kataloglar gibi zaten elinizde olabilecek çevrimiçi kaynaklardan faydalanarak ilgi çekici reklamlar oluşturmak için zengin biçimlerimizden birini kullanın.

Işık Kutusu reklamlarının işleyiş şekli

Işık Kutusu reklamları, standart etkileşimli Reklamcılık Bürosu (IAB) boyutlarında mevcuttur. Müşteriler bu reklamlarla etkileşim kurduktan sonra, zengin medya reklama veya genişletilmiş kanvasa yüklenir. Bu etkileşim türü, yanlışlıkla yapılan etkileşimleri azaltarak müşteriler için daha iyi bir deneyim ve reklamverenler için daha yüksek değer sunar.

Işık Kutusu reklam biçimleri

AdWords’de iki Işık Kutusu reklam biçimi mevcuttur:

 • Çok videolu Işık Kutusu reklamı
 • Video ve resim galerili Işık Kutusu reklamı

Politika

Google, kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmak için tüm tanıtımların profesyonellik ve içeriğe ilişkin yüksek standartları karşılamasını gerektirir.

İzin verilmeyen içerik örnekleri

 • İzin vermediğimiz içeriğe ilişkin bazı örnekler:

Açıkça anlaşılmayan tanıtım

 • Tanıtım anlaşılmaz, yanlış veya anlamsızdır

Belirsiz alaka düzeyi

 • Açılış sayfasıyla alakalı olmayan tanıtımlar

Desteklenmeyen üstünlük belirten ifadeler veya rakiplere ilişkin iddialar

 • Açılış sayfasında üçüncü taraf doğrulaması tarafından desteklenmeyen iddiaları içeren tanıtımlar

Kullanışlılık

 • Gezinmesi gereksiz şekilde zor veya sinir bozucu olan tanıtımlar veya içerikler

Stil gereksinimleri

 • Reklam biriminin özelliklerini amacına uygun şekilde kullanmayan veya Google Arama sonuçlarının sunum stiliyle tutarlı olmayan tanıtımlar

Yazım ve dil bilgisi

 • Yaygın olarak kabul gören yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayan tanıtımlar
 • Doğru şekilde veya amacına uygun olarak kullanılmayan noktalama işaretleri, simgeler, büyük harf kullanımı, boşluk veya tekrarlar

Bir cevap yazın

Top