You are here
Home > Arama Ağı > Metin Reklam ve Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir? Etkili Metin Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Metin Reklam ve Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir? Etkili Metin Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Metin Reklam ve Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir? Etkili Metin Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Arama’daki metin reklam, Google Ads’in sunduğu en basit dijital reklamdır. Metin reklamın bileşenleri, reklam öğeleriyle ilgili en iyi uygulamalar ve doğru mesajı veren etkili metin reklamların nasıl oluşturulduğu hakkında bilgi edinin.

Metin reklam nedir?

Metin reklamlar, adı üstünde metinden oluşan reklamlardır. Bu reklamlar, sizi Google Arama Ağı’nda sunduklarınıza benzer ürün ve hizmetleri arayan kullanıcıların karşısına çıkaracak basit ama güçlü bir yöntemdir.

Potansiyel müşterilere etkili bir şekilde ulaşması için metin reklamların bilgilendirici, alakalı ve ilgi çekici olması gerekir. Metin reklamlarınız, kullanıcılara işletmenizi tanıtan ilk yerdir. Bu nedenle doğru mesajı doğru müşteriye iletmek büyük önem taşır.

Metin reklam nelerden oluşur?

Arama Ağı’ndaki metin reklamlar Google Arama sonuçları sayfasının üst ve alt kısmında gösterilir. Metin reklam oluşturmak için başlık, URL ve açıklama kullanmanız gerekir. Daha yakından inceleyelim.

Metin reklam nelerden oluşur?

1- Başlık

Kullanıcıların başlık metninizi fark etme olasılığı daha yüksektir.

Ayrıntılar:

 • Her biri en fazla 30 karakter içeren en fazla üç başlık alanı kullanılabilir. İlk iki başlık alanı zorunlu, üçüncüyse isteğe bağlıdır.
 • Dikey bir çizgiyle (“|”) ayrılmış uzun başlıkların nasıl görüneceğine dikkat edin. Bu başlıklar mobil cihazlarda kayabilir.

İpucu:

 • Başlığınıza anahtar kelimelerinizden en az birini dahil edin: Metin reklamınızda anahtar kelimeleri kullanmak, reklamınızın kullanıcıların istekleriyle ne kadar alakalı olduğunu gösterir. Örneğin anahtar kelimelerinize “dağ bisikleti” ve “yeni bisiklet” kelime gruplarını eklediyseniz reklamınızın başlığına “Yeni Dağ Bisikleti Satın Alın” yazabilirsiniz

2- Açıklama

Her biri en fazla 90 karakter içeren iki açıklama alanı üzerinden sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgili benzersiz ayrıntıları öne çıkarabilirsiniz. Alanın kısıtlı olduğu mobil cihazlarda Google Ads, reklamınızı en yüksek performansa sahip metni gösterecek şekilde optimize eder.

İpucu:

 • İşletmenizi farklı kılan yönleri vurgulayın: Örneğin ücretsiz gönderim veya baş döndürücü derecede çeşitlilik. Herkes bilsin! Rekabet gücünüzü artıran ürünleri, hizmetleri veya teklifleri sergileyin.

 • Fiyatları, promosyonları ve özel teklifleri ekleyin: Kullanıcılar bilgi edinmek ve işlerini tamamlamak için Google Arama’dan sık sık yararlanır. Onlara karar vermeleri için gereken bilgileri sağlayın. Sınırlı bir süre için indirim sunuyorsanız veya özel bir ürününüz varsa bunu müşterilerinize belirtin.

 • Müşterileri harekete geçmeye teşvik edin: Bir ürün mü satıyorsunuz yoksa hizmet mi sunuyorsunuz? Satın alın, hemen arayın, sipariş verin, göz atın, kaydolun veya fiyat teklifi alın gibi harekete geçirici mesajlar, potansiyel müşterilerinize sonraki adımların ne olduğunu açıklar.

3- URL

URL, web sitenizin adresidir. Kullanıcılara reklamı tıkladıklarında nereye yönlendirilecekleriyle ilgili fikir verir.

İpucu:

Reklamınız ve açılış sayfanız eşleşsin: Reklamınızdan bağlantı verdiğiniz sayfayı (açılış sayfası) inceleyin ve reklamınızda yer alan promosyon veya ürünlerin bu sayfada bulunduğundan emin olun. Web sitenizde beklediklerini bulamayan ziyaretçiler siteden ayrılabilir.

İsteğe bağlı seçenek:

 • Görünen URL’nize isteğe bağlı iki yol alanı eklenebilir. Her biri en fazla 15 karakter içerebilir. Bu özellik, kullanıcılara reklamınızı tıkladıktan sonra nasıl bir içerik görecekleri hakkında fikir verir.
 • Nihai URL’niz www.example.com/magaza/biz/yenidagbisikleti şeklindeyse reklamınızın görünen URL’sinin www.example.com/Dag-Bisikleti olması için yol metninizi “Dag-Bisikleti” olarak değiştirebilirsiniz.

Etkili metin reklamlar nasıl oluşturulur?

Bu modülde, nasıl etkili metin reklamlar oluşturacağınızı ve reklam öğeleriyle ilgili en iyi uygulamaların neler olduğunu öğreneceksiniz.

Google Ads’de metin reklam oluşturma adımları

İlk reklamınızı oluşturmaya başlamak için bu yapılacaklar listesindeki maddeleri uygulayın. Metin reklamınızın kullanıcılara gösterilebilmesi için içeriği ve biçimlendirmesi Google Ads tarafından incelenerek reklamcılık politikalarımıza uygunluğu doğrulanır.

 1. Google Ads hesabınızda oturum açın.
 2. Soldaki sayfa menüsünden Reklamlar ve Uzantılar’ı seçin.
 3. Önce “+” düğmesini, ardından “Metin Reklam” seçeneğini belirleyin.
 4. URL, başlık ve açıklama girin. İsteğe bağlı yol alanlarını da girebileceğinizi unutmayın. Siz yazarken, reklamınızın mobil ve masaüstü sürümündeki önizlemesi gösterilir.
 5. Yeni metin reklamınız istediğiniz gibi olduysa Reklamı kaydet’i seçin.

Mükemmel Google Ads reklam öğeleri için en iyi uygulamalar

Her reklam grubuna üç ila beş reklam ekleyin: Bir reklam grubunda ne kadar çok reklam olursa açık artırmalarda sizi başarıya ulaştıracak seçenek sayısı o kadar artar.

Reklam rotasyonunuzu tıklamalar veya dönüşümler için optimize edin: Reklam rotasyonunu optimize etmek, sistemin her bir açık artırmadaki özel koşullar için ideal reklamı sunmasını sağlar.

Her kampanya veya reklam grubuna en az üç uzantı ekleyin: Açık artırma sırasında reklamınız, en ilgi çekici uzantıların birleştirilmesiyle oluşturulacaktır. Uygun uzantı sayısının artması, reklamlarınızın kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılaması için daha fazla fırsat sunar.

İpucu

Reklamlarınızı tıklama veya dönüşüm için optimize etme amacıyla döndürdüğünüzde üç veya daha fazla kaliteli reklam içeren reklam grupları, bir veya iki reklamlı reklam gruplarına göre %15’e kadar daha fazla tıklama ya da dönüşüm getirebilir.

Bunun sebebi, Google’ın her açık artırma için en iyi reklamı seçerek doğru mesajın doğru müşteriye ulaşmasıdır. Üç veya daha fazla reklam uzantısı kullanılarak bu en iyi uygulamadan daha iyi performans alınabilir.

Duyarlı arama ağı reklamları

Bu modülde, duyarlı arama ağı reklamlarının ne olduğunu ve bu reklamları kampanyalarınızda kullanmanın ne gibi avantajları beraberinde getirdiğini öğreneceksiniz.

Duyarlı arama ağı reklamı nedir?

Duyarlı arama ağı reklamları sayesinde müşterilerinize daha alakalı mesajlar gösterecek şekilde uyarlanan reklamlar oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken reklamlarınız için başlık, açıklama ve URL sağlamaktır. Ne kadar çok başlık ve açıklama girerseniz Google Ads’in test edebileceği, kullanıcıların arama terimleriyle eşleşen reklam varyasyonu sayısı da o kadar artar. Bu da reklam performansınızı yükseltebilir.

Başlıkları ve açıklamaları girdikten sonra, Google Ads fazlalıklardan kaçınarak metni kullanıp birden çok reklam kombinasyonu oluşturur. Zamanla, en fazla umut vadeden reklam kombinasyonlarını test eder ve müşterileriniz için hangi kombinasyonların en alakalı olduğunu öğreniriz.

İpucu

Trafik miktarı iyi olan reklam gruplarını seçtiğinizden emin olup bunların performansını ve reklam durumunu düzenli olarak takip edin.

Duyarlı arama ağı reklamlarının avantajları nelerdir

Duyarlı arama ağı reklamlarının avantajları nelerdir?

 • Esneklik: Cihaz genişliklerine uyum sağlayan esnek reklamlar oluşturarak, mesajınızı potansiyel müşterilerle paylaşmanız için daha fazla yere sahip olabilirsiniz.
 • Alaka düzeyi: Birden fazla başlık ve açıklama seçeneği girerek zaman kazanın. Ardından Google Ads’in müşterilerinize en alakalı kombinasyonları göstermesini sağlayın.
 • Erişim: Reklamlarınıza daha çok açık artırmaya girme ve daha fazla sorguyla eşleşme fırsatı veren birden fazla başlık ve açıklama seçeneğiyle ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını artırabilirsiniz.
 • Performans: Mevcut metin reklamlarınızın yakalayamadığı ek tıklama ve dönüşümleri çekerek reklam grubunun performansını artırın.

İpucu

Tek bir duyarlı arama ağı reklamı için en fazla 15 başlık ve dört açıklama girebilirsiniz. Google Ads, arama sorgusuna göre otomatik olarak farklı kombinasyonları gösterir.

Önemli not

Her reklam grubu için en az bir duyarlı arama ağı reklamı oluşturun ve bu gruba en az iki genişletilmiş metin reklam eklediğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

Top