You are here
Home > Pazarlama > Perakende Şirketler, Google’dan Nasıl Faydalanabilir?

Perakende Şirketler, Google’dan Nasıl Faydalanabilir?

Tüketici yolculuğu

Perakendeci olarak birçok zorlukla yüzleşmek durumundasınız. Müşteri kitlenizi nasıl genişletirsiniz, müşterilerinize satın alma yolunda nasıl benzersiz deneyimler sunarsınız ve kârı nasıl artırırsınız?

Google iş ortağı olarak:

 • Bilgiler, araçlar ve verilerle işletmenizin büyümesini hızlandırabilirsiniz
 • Alışveriş yapanlarla deneyimin her adımında markayı öne çıkaracak şekilde bağlantı kurabilirsiniz
 • Sitede, mağazada ve web’de zorlukların olmadığı, rahat deneyimlerle etki oluşturabilirsiniz

Bu modülde, Google ile perakende işletmesini nasıl büyüteceğinizi öğreneceksiniz.

Google iş ortağı olarak işletme hedeflerinize ulaşma

Alışveriş yapan kullanıcılarla tanışın

Bu arkadaş grubu birlikte konserlere gitmeyi seviyor. Gruptaki herkes, yakın zamanda düzenlenecek bir müzik festivalinde giymek için tişört satın almaya çalışıyor. Aynı tür kıyafeti arıyor olsalar da satın alma yolları, seçtikleri perakendeciler ve satın alacakları tişört farklı olacaktır.

Kişisel satın alma deneyimleri fiyat, beğeni, marka bağlılığı, alışveriş alışkanlıkları, moda trendleri ve dijital tercihler gibi birçok faktörden etkilenir. Gruptaki herkesin kendisi için en uygun tişörtü nasıl satın aldığını inceleyelim. Alışveriş Yapma Amacı Yüksek Yeni Müşterilere Nasıl Ulaşılır isimli makaleye göz atmanızı öneriyoruz.

Perakendede durum

Perakende dünyasında durum hızla değişiyor. İnsanlar daha sık, ancak her seferinde daha az satın alıyor. Ayrıca, artık perakendecilere bağlılıkları daha düşük. Satışların çoğu, perakendecilerin daha az kontrolünün olduğu, verilere daha az erişebildiği ve tüketicilerin satın aldıkları markadan çok platformu hatırladıkları e-ticaret platformlarında gerçekleşiyor. Tüketiciler daha sık ve daha fazla yerden alışveriş yapıyor. Üstelik bu durum, değişmeye devam edecek.

Dönüşüm geçiren tüketici deneyimi

Mobil uygulamaların yaygınlaşması, yeni ortamların ve ekranların artışı tüketicilerin alışveriş yapma şeklini kökünden değiştirdi. Beklentileri yükseldi: Artık daha meraklı, daha talepkar ve hiç olmadığı kadar hızlı sonuca ulaşmak istiyorlar. Tüketiciler artık ürünleri istedikleri zaman, o anda kendilerine en iyi deneyimi sunan perakendeciden veya platformdan satın alıyor.

Perakendeciler için bunun anlamı nedir?

Nasıl başarırsınız?

 • Bu meraklı, beklentileri yüksek ve sonuca hemen ulaşmak isteyen tüketicilerin ihtiyaçlarını nasıl karşılarsınız?
 • Tüketicilerin bulunduğu her yerde beklentilerini karşılayacak kişiye özel deneyimleri nasıl sağlarsınız?
 • Kârlılığı, trafiği, müşteri tabanınızı ve satışları nasıl artırırsınız?

Sorunun yanıtı, yardımcı olmaktır. Tüketiciler aşağıdaki konularda kendilerine yardımcı olan markalardan alışveriş yapmak istiyor:

 • Yeni ürünler keşfetme
 • İhtiyaç duydukları ürünleri bulma
 • Sorunsuz deneyimler elde etme

Müşterilerin tüm bunları kişisel ve alakalı bir şekilde yapmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Google size nasıl yardımcı olabilir?

Google size nasıl yardımcı olabilir?

Google, ileri düzey teknoloji, tüketicileri anlama imkânı ve her birinde 1 milyar kullanıcı bulunan sekiz platform sunuyor. Teknolojimizi, ölçeğimizi ve verilerimizi uzmanlığınız, ürün satışınız ve bilgilerinizle birleştirdiğimizde elde edeceğiniz sonucu hayal edin. Birlikte, muhteşem bir perakende deneyimi sunabiliriz! İş ortaklığını aşağıda daha ayrıntılı inceleyelim.

Büyümeyi hızlandırın

 • Zorluk: Kârlılığı artırma
 • Çözüm: Hız

Kişiselleştirilmiş deneyimleri güçlendirmekten daha iyi iş kararları almaya kadar, veriyi zorluk olmaktan çıkarıp yaptığınız her şeyin temeline koyarak işinizi hızlandırabilirsiniz.

Büyümeyi hızlandırın

1. Verilerden (kendi verileriniz ve Google verileri) yararlanarak ve verileri anlamanıza yardımcı olması için makine öğrenimini kullanarak pazarlamadan fiyatlandırmaya ve ürün satışına kadar her adımda tahmine dayalı karar alma gücünüzü artırın.

2. Ürün önerilerinden dinamik ana sayfalara ve daha fazlasına kadar müşteri deneyimini tüm kanallarda kişiselleştirin.

3. İşinizi ölçeklendirmenize, daha verimli şekilde faaliyet göstermenize yardımcı olan araçlar ile teknolojiler sayesinde operasyonlarınızda ve iş gücünüzde dönüşüm gerçekleştirin ve optimizasyon yapın.

Bağlantı kurun

 • Zorluk: Trafiği artırma ve yeni müşteri edinme
 • Çözüm: Bağlantı kurma

Müşterilerin diledikleri her yerde alışveriş yapabildiğini kabul edin. Alışveriş yolculuğunun her aşamasında markanızın kontrolünü elinizde tutacak ve rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak şekilde onlarla bağlantı kurun.

Alışveriş yapanlar belirli bir ürünü veya mağazayı Google’da bulabileceklerini biliyor ancak ilham almak, fikir edinmek ve hangi marka ya da ürünlerden uzak durmak gerektiğini öğrenmek için de Google’ı kullanıyor. Satın alma deneyimlerinde alışveriş yapanlarla bağlantı kurarak markanızın dikkatlerini çekmesini sağlayın.

Harekete geçirin

 • Zorluk: Satışları artırma
 • Çözüm: Harekete geçirme

Müşterilerinizle bağlantı kurduktan sonra sitenizde, mağazanızda ve web’de alışveriş deneyimlerindeki zorlukları ortadan kaldırarak satışları artırın.

Harekete geçirmek için sorunsuz bir deneyim oluşturma yöntemleri şunlardır:

 1. Kolay bir ödeme süreci sunma
 2. Sepetteki öğeleri daha sonra satın almak üzere kaydetme
 3. Yüksek mobil site hızı sağlama
 4. Mağaza adresleri, çalışma saatleri, konumları ve stoktaki ürünler gibi alakalı ve güncel bilgiler sağlama
 5. Alışveriş yapanların internetten satın alıp mağazadan teslim almasını sağlama

Tüketici yolculuğu
Görüldüğü gibi, tüketici satın alma yolculuğu daha karmaşık ve veriye dayalı bir ekosisteme dönüşmüştür. Ayrıca, alışveriş yapanlar yeni teknolojiler ve dijital hizmetlerle etkileşim kurdukça beklentileri yükseliyor. Markaların müşterileri kazanmak için alakalı, yardımcı ve kişiye özel olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, müşteri beklentilerini kârlı biçimde karşılayan deneyimler de sunmalılar.

Tüketici yolculuğu

Temel çıkarımlar

 • Teknolojideki gelişmeler, günümüzün meraklı, talepkar, hızlı sonuç isteyen tüketicisinin beklentilerini artırdı. Kişiselleştirilmiş ve sorunsuz deneyimler bekliyorlar.
 • Google iş ortağı olarak değişen perakende dünyasında müşteri edinebilir, onlara hizmet verebilir ve müşterileri elde tutabilirsiniz. Ayrıca, mevcut ve yeni müşterilerin istediklerini istedikleri zaman elde etmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Kârlılığı artırıp yeniliği hızlandırırken veri kullanarak tüketicilerle bağlantı kurun ve satışları artırın.

Bir cevap yazın

Top