You are here
Home > Arama Ağı > Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanı nedir örnekle anlatmak gerekirse; şunu hayal edin: Çok çalıştınız ve en sonunda bir tatil yapmaya karar verdiniz. Valley Country’de birkaç gün geçirip rahatlamak istiyorsunuz. Dolayısıyla Google’da “Napa Vadisi’nde rahat otel” için arama yapıyorsunuz. Sonuçlar arasında şöyle bir reklam bulunuyor.

Reklamı tıkladığınızda otelin web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Sitede otelle ilgili bilgiler ve %20 özel indirim hakkında ayrıntılar bulunuyor. İkna oluyor ve tatiliniz için hemen rezervasyon yaptırıyorsunuz. Diğer bir deyişle arama yaptığınız ve tam da arama yaptığınız şeyi buldunuz. İşte bu Google’nin başarmak istediği ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi olarak kabul ettiği şeydir. Kullanıcılar Google’da arama yaptığında Google her zaman yalnızca en alakalı reklamları göstermeyi hedefler. AdWords her aramada binlerce reklamı göz önünde bulundurur ve yalnızca kullanıcının aradığını sağlama olasılığı en yüksek olanları gösterir.

KALİTE PUANI NEDİR

Kalite Puanı; AdWords tarafından belirlenen birkaç faktör dikkate alınarak yapılan tahminlere ait hesaplama ve değerlendirmedir. 1’den 10’a kadar ölçeklendirilen puanlama sisteminde göz önünde bulundurulan faktörler:

  • Kullanıcılarınızın reklamlarınıza gerçekleştireceği beklenen tahmini tıklama oranı
  • Reklamlarınızın ilgi ve alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi (Burada reklamınız ile alakalı içeriklerin bulunması, sitenizin hızlı açılması gibi birçok etken bulunmaktadır.)

Açılış Sayfalarının Önemi Nedir?

Peki reklamlarınızın iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayıp sağlamayacağını nasıl bilirsiniz? Kalite Puanı bunu yansıtır. AdWords anahtar kelimelerinizin her biri için çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak bir Kalite Puanı hesaplar.

Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

BİLEŞENLERİ

Bu faktörler arasında kullanıcıların arama yaptığı kelimelerle alaka düzeyi kullanıcıların reklamınızı alakalı bularak tıklayıp tıklamaması, açılış sayfanızın kalitesi ve başka birçok faktör bulunur. AdWords bu faktörleri göz önünde bulundurarak kullanılan anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında Kalite Puanı değeri verir. 1 en düşük, 10 en yüksek Kalite Puanı olarak değerlendirilir. Her bir anahtar kelimenin Kalite Puanı yaptığınız değişiklikler ve aldığınız tıklama sayısı göz önünde bulundurularak düzenli olarak güncellenir. Reklamlarınızın başarılı olabilmesi için iyi bir Kalite Puanına sahip olmak önemlidir. Bununla birlikte Kalite Puanı reklamınızın konumu ve bir tıklama karşılığında ne kadar ödeyeceğiniz belirlenirken de önemli bir rol oynar.

Kalite Puanı NE İŞE YARAR

Genel olarak reklamınızın alaka düzeyi ne kadar yüksekse Kalite Puanınız da o kadar yüksek olur. Kalite Puanınızın yüksek olması reklamınızın üst sıralarda gözükmesine ve bir tıklama karşılığında ödeyeceğiniz tutarın daha az olmasına yarar. Diğer bir deyişle Google, ürünlerinizi arayan, reklamlarınızı tıklayan ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara iyi bir deneyim sağlayan reklam yayınladığınız için sizi ödüllendirir.

KALİTE PUANI NASIL ÖĞRENİLİR

Kalite Puanınızın vaziyetini öğrenmek için AdWords hesabınıza giriş yapın ve anahtar kelimelerinizi inceleyin. Kalite Puanı ayrıntıları için anahtar kelimelerinizden her birinin yanındaki konuşma balonu simgesini tıklayın.

KALİTE PUANI NASIL ARTTIRILIR

Bir anahtar kelimenin Kalite Puanından memnun değilseniz endişelenmeyin. Kalite Puanını iyileştirmenin yolları vardır. anahtar kelimelerinizi veya reklamlarınızı nasıl daha alakalı bir hale getirebileceğinize ilişkin ipuçları için alakalı anahtar kelimeleri nasıl seçileceği, nasıl iyi reklam yazılacağı ve sitenizde iyi bir kullanıcı deneyiminin sağlanacağı ile ilgili Google’nin Kalite Puanı Arttırma sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

AdWords’te başarılı olmak ürün veya hizmetlerinizi müşteriniz olma ihtimali en yüksek kullanıcılara sunmak anlamına gelir. İyi bir Kalite Puanı ise bunun gerçekleşmesine yardımcı olabilir. Daha düşük maliyetler ile daha üst sıralarda yer almak için kalite puanınızın yüksek olmasına dikkat edin.

2 thoughts on “Kalite Puanı Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  1. Açılış sayfası deneyimi kalite puanı ortalama seviyelerinde. Bunun kalite puanının ortalamanın üzerinde olması için ne yapmam gerekir?

Bir cevap yazın

Top