You are here
Home > Google Ads > Optimizasyon Puanı Nedir, Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? Optimizasyon Puanının İşleyiş Şekli

Optimizasyon Puanı Nedir, Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? Optimizasyon Puanının İşleyiş Şekli

Optimizasyon Puanının avantajları nelerdir

Arama ağı kampanyalarının optimizasyonu zorlayıcı bir iş olabilir. Bunun nedeni, her kampanyanın performansını ve YG’sini artırmanın pek çok yönteminin olmasıdır. Bu süreci kolaylaştırmak için Google Ads, optimizasyon puanını kullanıma sunuyor.

Bu modülde optimizasyon puanının, kampanya performansınızı artırmak ve işletmenizin büyütmesini sağlamak üzere nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edineceksiniz.

Optimizasyon puanı amacı nedir?

Google Ads Öneriler sayfasında bulunan optimizasyon puanı, Arama Ağı kampanyalarınızın ne ölçüde performans gösterdiğini tahmin eder. Puan, %0 ile %100 arasında bir değerdir. Puanınız ne kadar yüksekse hesabınız da o kadar yüksek potansiyelle performans gösteriyor demektir.

Puanınızın yanı sıra kampanya performansını artırarak puanınızı yükseltecek optimizasyon önerilerinden oluşan bir liste bulacaksınız. Yalnızca birkaç tıklamayla önerileri uygulayarak Google Ads yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Optimizasyon puanını, Kalite puanı ile karıştırmayınız.

Optimizasyon Puanı avantajları nelerdir

Optimizasyon Puanının avantajları nelerdir
Anlıktır: Optimizasyon puanı, hesap ve kampanyalarınızın gerçek zamanlı performans tahminlerini sunar. Ayrıca önerileri uygulayarak anlık iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Özelleştirilebilir: Optimizasyon puanı, istatistiksel modelleme gibi çeşitli yöntemler kullanarak hesabınızın performans ihtiyaçlarına özel öneriler sunar.

Ölçeklenebilir: Puanlar ve öneriler; kampanyalar, hesaplar ve çoğu yönetici hesabı (MM hesapları) için kullanılabilir. Bu sayede önerileri reklam stratejinizin birden fazla katmanına uygulayabilirsiniz.

Optimizasyon puanı, çok sayıda işletmenin gelişim göstermesine katkıda bulunmuştur

Blog PPC Hero’nun ardındaki ajans olan Hanapin Marketing, dönüşümleri artırmak istiyordu. Ajans, optimizasyon puanını rutin hesap yönetimi çalışmalarının temel unsuru haline getirdi ve bunun karşılığını aldı. Hesaplardan birine özel olarak sunulan bir öneri, kampanyada %44 dönüşüm artışı sağlarken dönüşüm başına maliyeti de %32 oranında düşürdü.

Dijital pazarlama ajansı wPromote, bütçesini sabit tutarken hesaplarını büyütmenin yollarını araştırıyordu. Bu konuda onlara optimizasyon puanı yardımcı oldu. wPromote, bir yeniden pazarlama kampanyasında teklif stratejisini değiştirdikten sonra dönüşümleri %20 artarken dönüşüm başına maliyetleri de %16 oranında azaldı.

Optimizasyon puanının etkili kampanyalar yürütmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacağını öğrendiniz. Şimdi bu özelliği işletmeniz için nasıl kullanabileceğinizi inceleyelim.

Optimizasyon puanının işleyiş şekli nasıldır?

Hedefiniz ister web sitenize yeni ziyaretçiler çekmek, ister internet satışlarını veya telefon çağrılarını artırmak olsun, optimizasyon puanı işletmenizin istediği sonuçlara ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bu modülde, puanınızın nasıl hesaplandığını ve bu özelliği kullanarak hesabınızın maksimum potansiyelinden nasıl yararlanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Optimizasyon puanından faydalanın

Bildiğiniz gibi optimizasyon puanı %0 ile %100 arasında bir değerdir. Yüksek değer, tam potansiyele yakın bir performans gösteren hesap demektir. Peki Google Ads, puanınızı nasıl hesaplar? İşletmeniz açısından bu puanın anlamı nedir?

Optimizasyon puanı nasıl hesaplanır?

Optimizasyon puanı için istatistikler, ayarlar ve sektör trendleri dahil olmak üzere hesabınızın temel unsurlarını inceleyen bir algoritma kullanılır. Bunun sonucunda kampanyanızın tamamen optimize olup olmadığı belirlenir. Optimizasyon potansiyeli tespit edildiğinde sistem bu açığı gidermeye yönelik öneriler sunar. Örneğin, %80 puana sahip bir hesap listelenen önerileri uyguladığında performansını %20 artırabilir.

Puanlar nasıl belirlenir?

İstatistiksel modellerden, simülasyonlardan ve makine öğreniminden oluşan bir kombinasyon kullanılarak her bir öneriye hesabınızın performansını artırma ihtimaline göre puan verilir. Performansınıza daha fazla etki edebilecek önerilerin toplam puanınızdaki ağırlığı da daha fazla olur.

İşletmeniz açısından bu puanın anlamı nedir?

Optimizasyon puanı, reklamlarınızı daha etkili kılmanıza, yeni kitlelere ulaşmanıza ve daha akıllıca harcamalar yapmanıza yardımcı olacak, 50’nin üzerinde öneriden oluşur. Puan, gerçek zamana dayalı olduğu için belirli bir zamandaki optimizasyon potansiyelinizin anlık görüntüsünü yansıtır. Bu sayede, işletme hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak önerileri uygulayarak hesabınızın performansını hemen yükseltebilirsiniz.

İpucu

Google Ads ile büyüme kaydettikçe optimizasyon puanınız değişebilir. Bunun nedeni, algoritmamızın düzenli olarak hesabınıza yönelik öneriler oluşturması ve gerçek zamanlı verilere dayalı yeni öneriler eklemesidir.

Algoritmamızın hesabınızda; açık artırma dinamiklerinde değişiklikler, izlenen dönüşümlere yapılan bir güncelleme, kampanyalar arasında gerçekleşen harcama farklılıkları gibi yeni açıklar saptaması halindeyse puanlar düşebilir. Bu değişiklikler gerçekleştiğinde yeni bir öneriler grubu görebilirsiniz.

Optimizasyon puanı arayüzünde gezinme

Optimizasyon puanının sezgisel arayüzü sayesinde önerileri kolayca anlayabilir ve uygulayabilir; böylece her platformda daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Optimizasyon puanı arayüzünde gezinme

Optimizasyon Puanı

%73,5 olan bir puan, bu hesaba yönelik tüm önerilerde %26,5’luk optimizasyon fırsatı olduğunu gösterir.

Filtre

Seçiminizi, sadece belirli öneri türlerini (Anahtar Kelime ve Hedefleme gibi) gösterecek şekilde daraltabilirsiniz.

Optimizasyon Önerileri

Öneriler, performans artışı sağlama olasılıklarına göre en etkili öneriler üstte olacak şekilde sıralanır. Bu örnekteki hesap, yeni bir teklif stratejisi uygulayarak 369.000 dönüşüm elde edebilir.

Optimizasyon puanını uygulamada görün

Hilal, online bisiklet mağazası Maceracı’nın dijital pazarlama müdürü. Bahar yaklaşıyor ve işletmesi her yıl düzenledikleri tanıtım haftasına girmek üzere. Bisiklet satışları zirve yapmak üzereyken, Hilal bu yoğun sezonda online satışları artırmaya yardımcı olması için Google Ads’i inceliyor. Hilal ilk olarak Google Ads hesabının Öneriler sayfasına gidip farklı kampanyalarının performansına göre sunulan optimizasyon önerilerini buluyor.

Performansı artırma fırsatı

Hilal, optimizasyon puanının %80,3 olduğunu, yani kampanyasının performansını yaklaşık %20 oranında artırabileceğini görüyor.

Her öneriye uygun hareket ederse (uygulayarak veya uygulamaktan vazgeçerek), hesabının puanı %100 olabilir.

Önerileri kabul etme

Hilal, satışları artıracak şekilde kampanyasının performansını yükseltmeye istekli. En yüksek satış sağlayan özel bisiklet kampanyasındaki tıklama başına maliyeti artırmaya yönelik teklif önerilerini kabul ediyor.

Ardından, en düşük trafiğe sahip bisiklet aksesuarları kampanyasında pek popüler olmayan arama terimlerine yönelik teklifleri düşürüyor.

Başarıya ulaşma

Hilal, önerileri uyguladıktan sonra Google Ads kampanyalarının bu yoğun sezonda satışları artırmaya hazır olduğundan emin.

Optimizasyon puanını kullanması sayesinde, Hilal her bisiklet satışının edinme başına maliyetini düşürürken önemli bir kâr artışı elde ediyor!

Özet

Optimizasyon puanı, performans artırma fırsatlarını tespit etmek için kampanyalarınızın temel unsurlarını inceler. Bu önerileri uygulayarak reklam bütçeniz için en iyi sonuçları elde edin.

Bir cevap yazın

Top