You are here
Home > Google Merchant Center > Google Alışveriş Reklamları ile İnternet Satışlarını Artırma

Google Alışveriş Reklamları ile İnternet Satışlarını Artırma

Google Alışveriş Reklamları ile İnternet Satışlarını Artırma

Google Alışveriş reklamları, ürünlerinizi internetten alışveriş yapan ve sizin sunduğunuz ürünleri arayan milyonlarca kullanıcının önüne çıkarır. Ayrıca, alışveriş yapanlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri (resim, fiyat, ürün adı ve mağaza adı) bir bakışta sağlar. Kullanıcılar reklamınızı açtığında web sitenize yönlendirilir ve reklamını tıkladıkları öğeyi satın alabilir ya da daha fazla ürün görüntüleyebilir.

Bu makale Google Alışveriş reklamlarının amacı ve avantajlarıyla ilgili bilgi edineceksiniz.

Neden Google Alışveriş reklamlarını kullanmalısınız?

Mine, yeni fotoğraf makinesi için alışverişe başlar. Google’da arama yaptığında, bulduğu sonuçlar arasında metin reklamlardan çok daha fazlasını sunan Alışveriş reklamları yer alır. Alışveriş reklamları ürün fotoğrafı, fiyat, başlık, mağaza adı ve ürün ayrıntılarını gösterir. Böylece Mine, fotoğraf makinesinin kendi ihtiyacı ve bütçesine uygun olup olmadığını bir bakışta anlar.

Yeşim’in Fotoğraf Makinesi Mağazası’nın sahibi olan Yeşim, Alışveriş reklamlarını kullanır. Bu tercihin nedeni ise Alışveriş reklamlarının, alışveriş yapanlara reklamı açmadan Yeşim’in sattığı ürünlerle ilgili kapsamlı bilgi vermesidir. Böylece, Yeşim daha fazla sayıda uygun potansiyel müşteri elde eder.

Yeşim, Alışveriş reklamlarını Google Ads kullanarak oluşturur. Google Ads hesabını, satmak istediği envanter için ürün verilerini yüklemesine ve depolamasına yardımcı olan Google Merchant Center ile bağlar. Bu veriler daha sonra Alışveriş kampanyalarını güçlendirmek için kullanılır.

Google Alışveriş reklamlarının işleyiş şekli

Alışveriş reklamları, reklamların nerede ve nasıl gösterileceğini belirlemek için anahtar kelimeleri değil, Yeşim’in Merchant Center’a yüklediği ürün verilerini kullanır. Yeşim’in Merchant Center üzerinden gönderdiği ürün verilerinde (veya AEA’da CSS) sattığı fotoğraf makineleriyle ilgili bilgiler yer alır. Google, bu ayrıntıları kullanarak alışveriş yapanların aramasını Yeşim’in reklamlarıyla eşleştirir ve en alakalı ürünleri gösterir.

Yeşim, Alışveriş kampanyalarını kullanarak Google Ads’de Alışveriş reklamlarını yönetebilir. Bu, Yeşim’in Merchant Center ürün envanterini düzenleyip tanıtması için basit ve esnek bir yöntem sunar.

Google Alışveriş reklamları nerelerde gösterilir?

Alışveriş reklamları, üst sıralarda reklam yerleşiminde veya Google Arama sonuçları sayfasının sağ üst kısmında ve/veya Google Alışveriş özelliğinde gösterilebilir. Bazı pazarlarda Alışveriş reklamları Arama Ağı İş Ortakları ağında, YouTube’da ve Google Görsel Arama’da da gösterilebilir. Aşağıda farklı Google reklam yerleşimi örnekleri verilmiştir.

Google Alışveriş reklamları nerelerde gösterilir?

Google Müşteri Yorumları: Google Müşteri Yorumları, sitenizden alışveriş yapan müşterilerden geri bildirim almanızı sağlayan ücretsiz bir programdır. Google Müşteri Yorumları’ndan gelen puanlar, satıcı puanınızın uygunluk durumunu belirler. Satıcı puanları; Arama Ağı reklamlarında, Alışveriş reklamlarında ve sitenizde sergilenebilen isteğe bağlı bir rozette gösterilir.

Ürün Puanları: Ürün Puanları, yıldız puanlarını Alışveriş reklamlarında gösterir ve bazı durumlarda Google’da ürün listelemelerde de gösterir. Bu puanlar, kullanıcıların satın alma kararlarına yardımcı olarak daha fazla sayıda uygun potansiyel müşterinin ürün sayfalarınızı ziyaret etmesini sağlar. Ürün Puanları 1-5 yıldızlı puanlama sistemi ile toplam yorum sayısı şeklinde gösterilir. Bu yıldız puanları perakendeciler, üçüncü taraf toplayıcılar, yorum siteleri ve tüketiciler gibi birden çok kaynaktan toplanan, ürünün puan ve yorum verilerini temsil eder.

Satıcı Promosyonları: Satıcı Promosyonları, Google.com’da Alışveriş reklamlarıyla online promosyon dağıtmanızı sağlayan ücretsiz bir özelliktir. Google’da sattığınız ürünlere promosyon eklediğinizde alışveriş yapanlar “özel teklif” bağlantısı görür (ör. %15 indirim, ücretsiz kargo). Bu bağlantı, Alışveriş reklamlarınızın cazibesini artırır ve alışveriş yapanları ürünü satın almaya teşvik eder.

Google Alışveriş Reklamları Ne İşe Yarar?

  • Alışveriş reklamları, Google Arama sonuçları sayfasında ve Google Alışveriş’te çeşitli yerleşimlerde gösterilir.
  • Alışveriş reklamları, ürününüzün bir fotoğrafıyla birlikte başlığı ve mağaza adını gösterir.
  • Reklamlarınızın nasıl ve nerede gösterileceğini belirlemek için anahtar kelimeleri değil, Merchant Center ürün verilerinizi kullanın.

Bir cevap yazın

Top