You are here
Home > Google Merchant Center > Akıllı Alışveriş Kampanyaları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Alışveriş Kampanyaları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı Alışveriş Kampanyası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Perakendecilerin müşterilere yeni ve karmaşık satın alma yollarında ulaşması gerektiği için kampanyaları yönetmek giderek daha zorlu hâle geldi. Google Akıllı Alışveriş kampanyaları, kampanya yönetiminizi basitleştirmenize, dönüşüm değerinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bu makalede Google Ads Reklamları Akıllı Alışveriş kampanyalarının amacını ve avantajlarını öğreneceksiniz.

Neden Akıllı Alışveriş Kampanyalarını Kullanmalısınız?

Yeşim, Akıllı Alışveriş kampanyalarıyla ürün envanteri verilerini Google Merchant Center’a girip reklam yerleşimini ve tekliflerini otomatik hâle getirebilir. Akıllı Alışveriş kampanyalarının Yeşim’e başka ne gibi avantajlar sağladığını inceleyelim.

Akıllı Alışveriş kampanyaları nedir?

Akıllı Alışveriş kampanyaları, Yeşim gibi perakendecilerin ürünleri ve işletmeleri ağlarda tanıtması için teklif verme ve reklam yerleşimi işlemlerini otomatik hâle getirecek şekilde Standart Alışveriş kampanyaları ile Görüntülü Reklam Ağı Yeniden Pazarlama kampanyalarını birleştirir.

Bu kampanya alt türü, resimlerin ve metnin farklı kampanyalarını test ederek en alakalı reklamları gösterir. Böylece, Arama, Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Gmail dahil olmak üzere tüm Google ağında satışlar artar. Akıllı Alışveriş kampanyaları bu ağlarda reklam oluşturma, hedefleme, teklif verme ve bütçe ayırma işlemlerini otomatik hâle getirir. Böylece, Yeşim gibi perakendecilerin bunları düşünmesine gerek kalmaz!

Not: Avrupa’da yayınlanan Akıllı Alışveriş kampanyalarınızı çalışmakta olduğunuz herhangi bir Karşılaştırmalı Alışveriş Hizmeti (CSS) ile birlikte kullanabilirsiniz. Reklamlar, Google.com’da ve CSS kapsamındaki tüm ortamlarda gösterilir.

Akıllı alışveriş kampanyalarının işleyiş şekli

Akıllı Alışveriş kampanyaları kullanıldığında, ağlarda çeşitli reklamların gösterilmesi için Yeşim’in mevcut ürün feed’i ve öğeleri Google’ın makine öğrenimiyle bir araya getirilir. Yeşim’in tek yapması gereken ise Merchant Center hesabını bağlamak, bütçe belirlemek, öğeleri yüklemek ve satışın yapılacağı ülkeyi bize bildirmektir. Sistemimiz ürün feed’inden verileri alarak resimler ile metnin farklı kombinasyonlarını test eder. Akıllı Alışveriş kampanyaları, Google ağlarında hedef kitlelere en alakalı reklamları gösterir.

Google, Yeşim’in her reklamdan en iyi değeri elde etmesine yardımcı olmak için teklifleri, ürünleri ve hedef kitleleri otomatik hâle getirerek belirlediği bütçeye göre maksimum dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarır. Kampanyasında minimum gelir hedefi varsa Yeşim, Google’ın teklifleri belirleme ve reklamları gösterme şeklini etkileyecek bir reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefi de belirleyebilir.

Basitlik: Kampanyaları kolayca yönetin.

Performans: Dönüşüm değerinizi en üst düzeye çıkarın.

Erişim: Google genelinde müşteri bulun.

Google Akıllı Alışveriş Kampanyaları Ne İşe Yarar?

  • Akıllı Alışveriş kampanyaları, kampanya yönetimini basitleştirir, dönüşüm değerinizi en üst düzeye çıkarır ve daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.
  • Bu kampanya alt türü; teklifleri, ürünleri ve hedef kitleleri otomatik olarak optimize etmek, ürünlerinizi ve işletmenizi ağlarda tanıtmak için Standart Alışveriş kampanyaları ile Görüntülü Reklam Ağı’nda Yeniden Pazarlama kampanyalarını birleştirir.

Bir cevap yazın

Top