You are here
Home > Youtube > YouTube TrueView – Atlanabilir Video Reklamlar

YouTube TrueView – Atlanabilir Video Reklamlar

YouTube TrueView Reklamları

YouTube TrueView Reklamları, bilinen bir diğer adı olan Atlanabilir video reklamlar ile kullanıcılar eğer ki videoların 30 saniyesini izler ya da 30 saniyeden daha kısa olan videoların tamamını izlerse ücretlendirilirsiniz. Google reklamları arasında video kategorisinde en çok tercih edilen modellerin başında yer alan YouTube TrueView – Atlanabilir Video reklamlar hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Ağlar

Site ziyaretleri için optimize etmek üzere hem YouTube Arama hem de YouTube Video Ağı’nı etkinleştirin (bu şekilde, hem Yayın içi TrueView hem de TrueView discovery reklam biçimlerini kullanarak TO’yu yükseltirsiniz).

Yayın İçi

Onaylı web sitelerine video izleyicileri çekerek site ziyaretlerini en üst düzeye çıkarmak için harekete geçirici mesaj yer paylaşımlarını ve kartları kullanın.

NOTLAR

 • Site ziyaretlerini en üst düzeye çıkarma konusunda harekete geçirici mesaj yer paylaşımları genellikle kartlardan daha etkilidir. Bunlar, trafiği tek tıklamayla yönlendirir, kartlar ise iki tıklama gerektirir (ilk tıklama simgeye, ikinci tıklama karta).
 • Kartlar ve harekete geçirici mesaj yer paylaşımları aynı videoda birlikte kullanılamaz.

Site ziyaretlerini en üst düzeye çıkarmak için “tıklamalı” belirgin bir harekete geçirici mesaj içeren 300×60 tamamlayıcı banner (yalnızca masaüstü) kullanın.

NOT

 • Tamamlayıcı banner’ın bir başka faydası ise, video sona erdiğinde ekranın sağ tarafında kalmasıdır. Böylece, kullanıcıyla karşılaşma artar.

YouTube TrueView Reklamları - Atlanabilir Video Reklamlar

Pazardaki Kitleler

Site ziyaretlerini en üst düzeye çıkarmak için, genellikle en yüksek TO sağladığından Pazardaki Kitleleri Hedeflemeyi kullanın.

NOTLAR

 • Aynı reklam grubunda Pazar İçi ve Yakın İlgi Alanı hedeflemelerini kullanmak, envanteri önemli ölçüde sınırlandırır. Bu nedenle, her iki hedefleme türüne de ihtiyaç duyulursa bunlar ayrı Reklam Gruplarında kullanılmalıdır.
 • Birden fazla hedefleme türlerinin etkisini test etmek istiyorsanız (bu işlem önerilir), birden çok Reklam Grubu oluşturmalısınız. Her bir Reklam Grubunda ayrı hedefleme seçeneği olmalıdır. Hangi hedefleme türünün siteye en fazla sayıda tıklama sağladığını belirlemek için “Segmentlere ayır” işlevini kullanın.

Yeniden Pazarlama

Müşterinin sitesini ziyaret eden ancak istenen işlemi gerçekleştirmeyen kullanıcıları hedeflemek için yeniden pazarlama listelerini kullanın.

Daha önce müşterinin reklamlarını izlemiş/markayı tanıyan ve siteyi ziyaret etme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılarla yeniden bağlantı kurmak için, önceki kampanyalarda oluşturulan yeniden pazarlama listelerini kullanın (marka konusunda daha yüksek bilinirliğe/ilgiye sahip olabilirler).

NOTLAR

 • İdeal olan, (kampanyanın daha genel reklam öğesi içeren geri kalan kısmı yerine) spesifik Reklam Grupları oluşturup yeniden pazarlama listelerindeki spesifik kitleye uyacak şekilde video reklam öğesini uyarlamanızdır.

Kısa biçimli içerikle denemeler yapın ve içerikte tıklamaya teşvik eden harekete geçirici mesaja yer verildiğinden emin olun.

Kampanya veya reklam grubu düzeyinde kullanıcıları hariç tutmak ve siteden daha önce alışveriş yapmış veya bir işlem gerçekleştirmiş olan kullanıcılara reklam sunumunu engellemek için de bir yeniden pazarlama listesi kullanabilirsiniz.

Müşteri Eşleştirme

Müşteri Eşleştirme özelliği, müşteriye ait CRM verilerini kullanarak müşterinin en değerli müşterilerini belirlediğinden, site ziyaretlerini artırmada çok etkili olabilir. Bu sonucu, kampanyanın benzer özellikler taşıyan ve etkileşimi olasılığı yüksek olan kullanıcılara erişimini genişletmek için Benzer Kitle hedeflemesiyle kullanın.

İçerik ve Reklam Öğesi

Kullanıcıdan reklam öğesini tıklamasını isteyen net bir harekete geçirici mesaj kullanın (bu, site ziyaretlerini en üst düzeye çıkarmak için kritik öneme sahiptir).

NOTLAR

 • Kullanıcının tıklaması için yeterince zaman tanıyın (en az 5 saniye önerilir). Bunu yapmanın etkili bir yolu, videonun sonunda “tıklamalı” net bir harekete geçirici mesaj içeren statik bir çerçeve oluşturmaktır.
 • Etki düzeyini artırmak için, reklam öğesini kullanıcının nereye tıklaması gerektiğini göstermek üzere kullanın (örneğin, dikkati müşterinin site bağlantısını içeren CTA yer paylaşımına yönelterek).

A/B Reklam Öğelerini Test Etme

Site ziyaretleri elde etme olasılığı en yüksek reklam öğesini belirlemek için farklı reklam öğelerine A/B testi yapın ve TO’ları karşılaştırın. Sonrasında yapılacak analiz için TO’ları birbirinden ayırmak üzere her reklam öğesine ayrı bir kampanya atayın.

Ölçüm

YouTube reklam kampanyalarının markalı arama hacimleri üzerindeki etkisini ölçmek için Marka Algısı Güçlendirme Anketlerini (Markaya İlgi) kullanın.

NOT

 • Kampanyadan markalı arama hacmindeki artışı belirlemek için Google Trendler’i de kullanabilirsiniz. Kampanyadan sağlanan site ziyaretlerinin toplam sayısını ölçmek için hem TO’yu hem de Görüntüleme Dönüşümlerini ekleyin.

NOTLAR

 • Görüntüleme Dönüşümleri kolayca göz ardı edilebilse de kampanyayla ilişkilendirilebilir çünkü reklamın bir kısmını atlayan ancak sonrasında yine de sitede bir işlem yapan kullanıcıları yansıtır. Bu, elde edilen doğrudan tıklamaların ötesinde kampanyanın verimliliği ve etkisi için önemli bir kaynaktır.
 • Arama aktivitelerinde yinelenmeleri önlemek için MM dönüşüm izleme özelliğini kullanın.

Bir cevap yazın

Top