You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Google Ads Reklamları Görüntülü Reklam Ağı Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Google Ads Reklamları Görüntülü Reklam Ağı Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Google Ads Reklamları Görüntülü Reklam Ağı Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır?

Bir kullanıcının web sitenizi veya uygulamanızı ziyaret etmesi, işletmenize ilgi gösterdiği anlamına gelir. Bu da Görüntülü reklam üzerinden ilgili kullanıcıyla yeniden etkileşim kurmak için mükemmel bir fırsattır. Peki Google reklamları ile Görüntülü Reklam Ağında Remarketing yani Yeniden Pazarlama nasıl yapılır?

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

  • İşletmenize ilgi gösteren müşterilerle yeniden etkileşim kurmak için yeniden pazarlama kitlelerinizi ayarlama
  • En iyi uygulamalardan yararlanma
  • Kampanyanızı yayındayken optimize etme

Yeniden pazarlama kitlelerini neden ayarlamalısınız?

Yeniden pazarlama, web siteniz veya mobil uygulamanız ile daha önce etkileşim kurmuş kullanıcılarla yeniden etkileşime geçmenize olanak sağlar.

İşleyiş şekli

Google, web sitenizi ve uygulamanızı ziyaret edenleri yeniden pazarlama listesine eklemek için web sitenizde bir kod bloğu kullanır. Böylece, reklamlarınızın web sitenizle ya da uygulamanızla daha önce etkileşime geçmiş kullanıcılara doğru zamanda ve doğru yerde gösterilecek şekilde stratejik olarak yerleştirilmesi için Yeniden pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Reklamlarınız, Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki milyonlarca web sitesi ve uygulamada gezinen kullanıcıların satın alma işlemi yapmayı hatırlamasına yardımcı olur.

Yeniden pazarlama kitleleri, Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarıyla nasıl çalışır?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları, web siteniz veya uygulamanızla daha önce etkileşim kurmuş kullanıcılara ve yeni kullanıcılara otomatik olarak ulaşır. Teklifiniz ve bütçeniz dahilinde işletmeniz için dönüşümleri artırmak üzere tasarlanmıştır. Google Görüntülü Reklam Ağı Yeniden Pazarlama kampanyanızda özel teklif, bütçe veya reklam öğesi mesajı gibi daha ayrıntılı kontrollere ihtiyacınız varsa standart bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmanız gerekir.

Başlamadan önce

Akıllı Görüntülü Reklam Ağı kampanyası veya standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluştururken, yeniden pazarlama kitleleri ayarlayabilmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Google Ads ya da Google Analytics etiketi kullanarak web sitenizi ve/veya uygulamanızı etiketleyin.

Web sitenizdeki etiketler, web sitenizi ziyaret edenleri yeniden pazarlama listelerine ekleyerek reklamlarınızla bu ziyaretçilere ulaşmanızı sağlayan kod bloklarıdır. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

Google Ads’deki Kitle yöneticisi bölümünde yeniden pazarlama listeleri oluşturun.

Yeniden pazarlama listesi, web sitesi ziyaretçilerinden oluşan bir koleksiyondur. İlk yeniden pazarlama kampanyanızı oluşturduğunuzda Google; “Tüm ziyaretçiler”, “Dönüşüm gerçekleştiren tüm kullanıcılar” veya “Google Ads tarafından optimize edilmiş liste” gibi varsayılan yeniden pazarlama listelerini sizin için otomatik olarak oluşturur. Ziyaretçilerinizin özelliklerine (örneğin, web sitenizi ne kadar süre önce ziyaret ettikleri, hangi sayfaları ziyaret ettikleri gibi) göre çeşitli listeler oluşturabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Temel Kurulum Adımları

Not: Ekran görüntülerinde örnek amaçlı veriler kullanılmıştır.

1. Adım

Yeni bir kampanya hazırlarken Kişiler bölümüne, ardından Kitleler‘e gidin.

Göz at‘ı, ardından İşletmenizle etkileşimde bulunma biçimleri‘ni seçin.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Temel Kurulum Adımları

2. Adım

Web sitesi ziyaretçileri‘ni, ardından yeniden pazarlama kitle listenizi seçin.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Temel Kurulum Adımları

Bir reklam grubunda kaç tane yeniden pazarlama listesi kullanabilirim?

Öneri: Bir reklam grubunda tek bir yeniden pazarlama listesi kullanın.

Mevcut bir kampanyada ayarlama yapıyorsanız kitle seçimi henüz yapılmamış bir reklam grubu seçin.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Kampanyaları için En İyi Uygulamalar

Tüm platformlarda etiketleme yapın: Hem masaüstü ve mobil sitenizin tamamını hem de mobil uygulamanızı etiketleyin. Web sitenizin ve/veya uygulamanızın tamamını etiketlemezseniz yeniden pazarlama listelerinize site ziyaretçilerini eklerken ziyaretçilerin bir kısmını kaçırabilirsiniz.

Farklı yeniden pazarlama listeleri oluşturun: Müşterilerinizin ziyaret ettiği belirli web sayfalarını temel alarak farklı yeniden pazarlama listeleri oluşturun. Bu listeleri belirli reklam gruplarına ekleyerek ilgili müşteriler için özel mesajlar oluşturabilirsiniz.

Akıllı Teklif’i kullanın: Teklif stratejinizi belirlerken Akıllı Teklif’i kullanarak, hem açık artırmaların her biri için uygun teklifin otomatik olarak ayarlanmasını hem de yeniden pazarlama listelerinizin hesaba katılmasını sağlayın.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Kampanyaları Optimizasyonla ilgili ipuçları

Her 2-4 haftada bir kitle listelerinizin performansına bakın. Bunu yapmak için Google Ads hesabınızda Kitleler sekmesini tıklayıp her listenin temel performans metriklerini inceleyin.

Reklamlarınızı düzenleyerek yeniden pazarlama kitlelerine uyarlayın: Duyarlı görüntülü reklamlarınızı ve öğelerinizi güncelleyip mesajınızı her kitle için ayrı ayrı özelleştirin.

Erişiminizi genişletmeyi düşünün: Mevcut bir kampanyanın erişim kapsamını genişleterek daha fazla müşteriye ulaşmak için kitle genişletme kaydırma çubuğunu kullanın:

  1. Google Ads’de Kitleler‘e gidin, ardından kalem simgesini seçip Reklam grubu seçin‘i tıklayın.
  2. Kampanyayı ve reklam grubunu seçin.
  3. Ayarlar bölümüne gidip, performans hedeflerinizi koruyarak daha fazla müşteriye erişmek için kaydırma çubuğunu sağ tarafa çekin.

Gelişmiş stratejiler kullanmayı düşünün:

Dinamik yeniden pazarlama: Önceden yüklenmiş bir feed’den çekilen ürün verileriyle dinamik olarak oluşturulmuş görüntülü reklamlar hazırlayıp, kullanıcıların web sitenizde görüntülediği ürün ve hizmetleri bu raklamlara dahil edin. Dinamik yeniden pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

Müşteri Eşleştirme: Sizinle e-posta adresi, telefon numarası vb. verileri paylaşan müşterilere ulaşmanızı sağlayarak müşteri ilişkileri yönetimi verilerinizi temel alan özel kitle listelerinizi oluşturmanıza olanak tanır. Müşteri Eşleştirme, etikete dayalı (web ve uygulama) yeniden pazarlama kitlelerine ek olarak kullanılabilir. Müşteri Eşleştirmeyi kullanabilmek için minimum gereksinimleri karşılamanız gerekir. Müşteri Eşleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

YouTube yeniden pazarlama listeleri: Belirli videoları izlemiş, kanalınıza abone olmuş veya kanalınızla çeşitli şekillerde etkileşim kurmuş kullanıcılara ulaşan yeniden pazarlama listeleri oluşturmak için YouTube hesabınızı Google Ads hesabınıza bağlayın. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi’ni ziyaret edin.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Ne İşe Yarar?

Yeniden pazarlama kitleleri, etiketlenmiş web ve uygulama sayfalarınızı daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmanızı sağlayarak potansiyel müşterilerle yeniden etkileşim kurmanız için güçlü bir yöntem sunar.

Yeniden pazarlama kitlelerini kullanmak için:

  1. Web sitenizi ve/veya uygulamanızı Google Ads etiketiyle etiketleyin.
  2. Sizin için oluşturulan varsayılan yeniden pazarlama listelerini kullanın veya Google Ads’in Kitle yöneticisi sayfasında kendi listelerinizi oluşturun.
  3. Reklam öğesi mesajlarınızı özelleştirebilmek için Yeniden pazarlama listelerinin her biri için ayrı reklam gruplarıyla ayrı kampanyalar oluşturun. Bu sayede reklam öğesi mesajlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top