You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Yeniden Pazarlama (Remarketing) Oluşturma

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Oluşturma

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Oluşturma

Yeniden pazarlama kampanyası oluşturmak için incelemesi kolay makalemizi okuyun. Ardından yanlış yapma ihtimaliniz kalmayacak! Peki Google reklamcılığının en önemli özelliklerinden biri olan Yeniden Pazarlama yani Remarketing nasıl oluşturulur?

Masaüstü ve mobil sitenizin tamamını etiketleyin

Çok açık değil mi? Kaç markanın bu işlemi yarıda bıraktığını bilseniz şaşırırsınız. Etiketler, güçlü yeniden pazarlama listeleri için gereken müşteri analizlerini yakalar. Etiket türü örneklerini aşağıda görebilirsiniz:

Google Ads Etiketi

Yalnızca yeniden pazarlamayı etkinleştirmek istiyorsanız Google Ads etiketini kullanmanız önerilir. Zaten Arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listelerini (ARYPL) kullanıyorsanız aynı etiketi kullanmaya devam edin. Web sayfası URL’lerine veya özel parametrelere dayanan yeniden pazarlama listeleri oluşturun.

Google Analytics (GA) Etiketi

Yeniden pazarlama için ayrıntılı site analizi verilerinden yararlanmak istiyorsanız GA etiketini kullanmanız önerilir. GA aynı zamanda performansı analiz ve optimize etmek için gerekli tüm özelliklere sahip web sitesi analizi araçları da sunar.

GA’yı zaten kullanıyorsanız herhangi bir etiket güncellemesine gerek duymadan yeniden pazarlamayı arayüzden kolayca etkinleştirebilirsiniz. Gelişmiş ayarlarınızın altında Reklamveren Özelliklerini Etkinleştir seçeneğini AÇIK olarak ayarlayın. Web sayfası URL’lerine, özel parametrelere veya müşterilerinizin sitede geçirilen süre ya da ziyaret edilen sayfa sayısı gibi web sitesi davranışlarına dayanan yeniden pazarlama listeleri oluşturun.

Google Etiket Yöneticisi (GEY / Google Tag Manager – GTM)

Web sitenize tamamen yeni bir etiket yerleştiriyorsanız GEY’i kullanmanız önerilir. GEY, Google ve üçüncü taraf etiketlerini tetiklemek için kurallardan yararlanan ve sitenin genelini kapsayan tek bir etiket sunar. Kapsayıcı etiketi sitenizin her sayfasına yerleştirin.

Google Etiket Yöneticisini uygulamak için Etiket Yöneticisi arayüzündeki kod snippet’ini GTM-XXXX‘i kapsayıcı kimliğinizle değiştirerek kopyalayın. Bu snippet’i açılış <body> etiketinden hemen sonra görünecek şekilde web sitenizin şablon sayfasına yapıştırın.

Potansiyel müşterilerinizi segmentlere ayırın

Yeniden pazarlama listelerinizin odağına ana sayfayı görüntüleyenleri, kategori sayfalarını görüntüleyenleri, ürün veya teklif sayfalarını görüntüleyenleri, alışveriş sepetini terk edenleri ve geçmişte dönüşüm gerçekleştirenleri alın. Kısacası, işleri basitleştirmenizi sağlayacak her şeyden yararlanın.

Tekliflerinizi ve reklamlarınızı, en değerli ziyaretçilerinizin etkileşimde bulunma biçimlerine uyarlayın. Aşağıdaki örneği inceleyin:

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Oluşturma

Yeniden pazarlamayı Hedef EBM teklifi ile birlikte kullanın

Hedef EBM teklifi, görüntülü reklam satın almanın daha akıllı, hızlı ve etkili bir yolunu sunar. Reklamlarınızın en çok dönüşüm sağlayacakları yerlerde gösterilmesine yardımcı olur.

Duyarlı, mobil, resim ve HTML5 dahil olmak üzere tüm reklam türlerini kullanın

En iyi performans gösteren reklamlar, ulaşmaya çalıştığınız müşterilere özel hazırlanmış olanlardır. Tüm reklam boyutlarını ve biçimlerini kullanın. Bu sayede doğru zamanda daha fazla yerde görünebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama En İyi Uygulamaları

Doğru şekilde oluşturma

  1. Masaüstü ve mobil sitenizin tamamını etiketleyin.

Neden mi? Etiketler, güçlü yeniden pazarlama listeleri için gereken müşteri analizlerini yakalar.

Potansiyel Müşterilerinizi Segmentlere Ayırma

  1. Yeniden pazarlama listelerinizin odağına ana sayfayı görüntüleyenleri, kategori sayfalarını görüntüleyenleri, ürün veya teklif sayfalarını görüntüleyenleri, alışveriş sepetini terk edenleri ve geçmişte dönüşüm gerçekleştirenleri alın.

Neden mi? Tekliflerinizi ve reklamlarınızı, en değerli ziyaretçilerinizin etkileşimde bulunma biçimlerine uyarlayabilirsiniz.

Tekliflerinizi ve Reklam Biçimlerinizi Belirlerken Başarıya Odaklanma

  1. Yeniden pazarlamayı Hedef EBM teklifi ile birlikte kullanın.

Neden mi? Dinamik teklifler genellikle daha iyi sonuçlar verir ve zamanınızı diğer can alıcı alanlara harcamanızı sağlayabilir.

  1. Duyarlı, mobil, resim ve HTML5 dahil olmak üzere tüm görüntülü reklam boyutlarını ve biçimlerini kullanın.

Neden mi? Bu sayede kitlenize tam olarak doğru zamanda ulaşabilirsiniz.

  1. Mümkün olan en kişiselleştirilmiş reklamı göstermek için dinamik yeniden pazarlamayı kullanın.

Neden mi? Reklamları gerçekte görüntüledikleri teklifle veya benzer tekliflerle birlikte gören tüketicilerin, satın alma işlemi gerçekleştirmek için sitenize geri dönme olasılığı daha yüksektir.

  1. Sonraki aşama: Hedef EBM teklifinden reklam harcamalarıyla elde edilen gelir hedefine (hedef ROAS) geçiş yapın.

Neden mi? Hedef EBM’den hedef ROAS’ye geçiş yapmak genellikle istediğiniz düzeyde en büyük toplam değer sonucunu verir.

En iyi Performans için Kısıtlamaları Kaldırma

  1. Diller, yerler ve yerleşimler için hariç tutmaları kaldırın.

Neden mi? Kullanıcılar sitenizi daha önce ziyaret etmişse bağlamdan bağımsız olarak satın alma işlemi gerçekleştirme ihtimalleri daha yüksektir.

  1. Sıklık sınırlarınızı otomatikleştirin.

Neden mi? Google’ın algoritmaları, her görüntüleyenin reklamınızı tıklama ve reklamınız sayesinde dönüşüm gerçekleştirme olasılığına göre sıklık sınırlarını sizin için optimize eder.

Yeni Kalifiye Müşteriler Arama

  1. Yeniden pazarlama listelerinizi genişletmek ve yeni müşterilere ulaşmak için Benzer Kitleler’den veya otomatik hedeflemeden yararlanın.

Neden mi? Bu özellikler, yeniden pazarlama hacmini artırabilir ve doğru maliyetle yeni müşteriler edinmenizi sağlayabilir.

  1. Dönüşüm hunisinin ortasına kadar gelmiş yeni müşteriler edinmek için Pazardaki Kitleler özelliğini kullanın.

Neden mi? Sunduğunuz ürünü veya hizmeti aktif bir şekilde araştıran ya da satın alma niyeti olan kullanıcılara ulaşarak sitenize daha nitelikli trafik çekebilirsiniz. Yeniden pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Görüntülü reklam ağı kampanyanız ile web sitenizi ziyaret eden ya da farklı bir kitleye yönelik bir strateji mi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bunun için Google Ads Reklamları Görüntülü Reklam Ağı Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nasıl Yapılır? başlıklı makaleyi incelemenizi öneriyoruz.

One thought on “Yeniden Pazarlama (Remarketing) Oluşturma

Bir cevap yazın

Top