You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Hedeflemesi

Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Hedeflemesi

Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Hedeflemesi

Yeniden pazarlama ve Müşteri Eşleştirme, mevcut kullanıcılar ve müşterilerle tekrar etkileşim kurup web sitenizde işlem yapmalarını sağlamak için harika yöntemlerdir. Benzer Kitleler aracılığıyla ayrıca, yeniden etkileşim kurma stratejinizi genişleterek mevcut müşteri tabanınızla aynı özellikleri paylaşan yeni müşteriler bulabilirsiniz. Görüntülü reklam ağında benzer kitle hedeflemesi ne işe yarar, nasıl yapılır sorularının cevaplarını bulabileceğimiz makalemize göz atalım.

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • Kampanyanızda Benzer Kitleleri ayarlama
 • En iyi uygulamalardan yararlanma
 • Kampanyanızı yayındayken optimize etme

Benzer Kitleleri neden ayarlamalısınız?

Benzer Kitleler, mevcut müşterilerinizle benzer satın alma işlemler yapmış, benzer web sitelerinde gezinmiş veya benzer ilgi alanlarına sahip yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur.

İşleyiş şekli

Benzer Kitleler listeleriniz, yeniden pazarlama ve müşteri eşleştirme listelerinize göre otomatik olarak oluşturulur. Benzer Kitleler listeleri, orijinal listelerinizdeki kullanıcıları otomatik olarak hariç tutar. Böylece sadece yeni potansiyel müşterilere ulaşırsınız.

Benzer Kitleler, Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarıyla nasıl çalışır?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları; Benzer Kitlelerin dahil olduğu otomatik potansiyel pazarlama stratejisini otomatik yeniden pazarlama stratejisiyle birleştirerek reklamlarınızı iş getirisi en fazla olacak yerlerde gösterir. Teklif ve mesajlarınızı Benzer Kitlelere göre özelleştirmek istiyorsanız standart bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmanız gerekir.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları için Benzer Kitle Listeleri Hedefleme

Not: Ekran görüntülerinde örnek amaçlı veriler kullanılmıştır.

1. Adım

Yeni bir kampanya oluştururken Kullanıcılar‘a, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı seçtikten sonra İşletmenizle etkileşimde bulunma biçimleri seçeneğini belirleyin.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları için Benzer Kitle Listeleri Hedefleme

2. Adım

Benzer Kitleler‘i, ardından otomatik olarak oluşturulan kitle listelerinden birini seçin.

İpucu: Listede kaç kullanıcının bulunduğunu görmek için listenin üzerine gelin.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları için Benzer Kitle Listeleri Hedefleme

Aynı reklam grubunda farklı kitle türlerini bir arada kullanmalı mıyım?

Aynı reklam grubunda farklı kitle türlerini (ör. Benzer Kitleler ile Pazardaki Kitleler) bir arada kullanmayın. Kitlelerimiz belirli hedefleri ele alacak şekilde tasarlanmış olduğundan her kitle türü için ayrı bir kampanya veya reklam grubu hazırlamanızı öneririz. Böylece bütçeleri ve diğer ayarları ayrı ayrı kontrol edebilir ve reklam öğesi mesajlarınızı her kitle için özelleştirebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı’nda Benzer Kitle Hedeflemeleri için En İyi Uygulamalar Nelerdir?

 • Akıllı Teklifi Kullanın: Teklif stratejinizi belirlerken, Benzer Kitleler listelerinizin hesaba katılması ve tüm açık artırmalarınızda uygun teklifin otomatik olarak belirlenmesi için Akıllı Teklif’i kullanın.
 • Erişiminizi tüm dilleri ve cihazları kapsayacak şekilde genişletin: Kampanya düzeyindeki ayarlarınızda tüm dilleri ve cihazları hedefleyin. Böylece reklamlarınız, belirli bir dili konuşan ya da belirli bir cihazı kullanan kitlelerle sınırlandırılmaz.
 • Şuna benzer: Dönüşüm sağlayanların tümü listesiyle başlayın: Şuna benzer: dönüşüm sağlayan tüm kullanıcılar adlı Benzer Kitleler listesiyle veya kapsamı en geniş olan listeyle başlayın.
 • Orijinal yeniden pazarlama listelerinizdeki kullanıcıları hariç tutmayın: Google Ads‘in Kitle yöneticisi bölümünde, orijinal yeniden pazarlama listelerinizde bulunan kullanıcıları hariç tutmanıza gerek yoktur. Benzer Kitleler listeleriniz bu kullanıcıları otomatik olarak hariç tutar. Böylece yalnızca yeni potansiyel müşterilere ulaşırsınız.

Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Optimizasyonu

 • Yeni reklam öğeleriyle deneme yapın: Benzer Kitlelerinizin özelliklerinin neler olabileceğini düşünüp onlarla alakalı yeni reklam öğelerini (reklamlar, görseller ve/veya mesajlar) test edin.
 • Erişiminizin kapsamını genişletmeyi düşünün: Mevcut bir kampanyanın erişim kapsamını genişleterek daha fazla müşteriye ulaşmak için kitle genişletme kaydırma çubuğunu kullanın:
 1. Google Ads’de Kitleler‘e gidin, ardından kalem simgesini seçip Reklam grubu seçin‘i tıklayın.
 2. Kampanyayı ve reklam grubunu seçin.
 3. Ayarlar‘a gidip, performans hedeflerinizi koruyarak daha fazla müşteriye erişmek için kaydırma çubuğunu sağ tarafa çekin.

Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Listeleri Ne İşe Yarar?

Benzer Kitleler, mevcut müşterilerinizle benzer satın alma işlemler yapmış, benzer web sitelerinde gezinmiş veya benzer ilgi alanlarına sahip yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur

 • Benzer Kitleler listeleri, yeniden pazarlama ve Müşteri Eşleştirme listelerinize göre otomatik olarak oluşturulur.
 • Adları, Şuna benzer: ile başlayıp yeniden pazarlama ve Müşteri Eşleştirme listelerinizin adıyla devam eder.
 • Farklı kitle türleri için ayrı kampanyalar veya reklam grupları oluşturun. Böylece bütçeleri, teklifleri ve diğer ayarları ayrı ayrı kontrol edebilir, her kitle için özel mesajlar ayarlayabilirsiniz.
 • Kampanya düzeyindeki ayarlarınızda tüm dilleri ve cihazları seçerek erişiminizin kapsamını genişletin.

Bir cevap yazın

Top