You are here
Home > Google Ads > Google Reklamları ile Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Oluşturma

Google Reklamları ile Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Oluşturma

Google Reklamları ile Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Oluşturma

Sunduğunuz ürün ve hizmetlerden daha fazla kişiyi haberdar etmek, işletmenizi büyütmenin yollarından biridir. Müşteriler, sizden haberdar olduklarında ürün veya hizmetlerinizi satın alma üzerinde düşünürler. Google reklamları ile bilinirliği artırmaya yönelik kitle oluştururken nelere dikkat etmek gerekir, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin daha bilinir hale gelmesini mi istiyorsunuz?

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • Bilinirliği hedefli kitleler oluşturma: Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızda Özel Yakın İlgi Alanı, Yakın İlgi Alanı, Demografi ve Ayrıntılı Demografi kitleleri
 • En iyi uygulamalardan yararlanma
 • Kampanyanızı yayındayken optimize etme

Bilinirlik neden önemlidir?

Yeni çıkan ürününüz hakkında müşterilerinizi bilgilendirmek ya da markanızın adını mümkün olduğunca çok kişiye duyurmak istiyorsanız bilinirlik kampanyaları, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bilinirlik hedefli kitle seçeneklerine göz atın:

Demografi / Ayrıntılı Demografi

Yaş aralığı, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane geliriyle ilgili belirli ölçütlere uyan potansiyel müşterilere erişmek için Demografi‘yi kullanın.

Kullanıcılara medeni durum, eğitim, ebeveynlik aşaması ve ev sahipliği durumu gibi ölçütlere göre erişmek için Ayrıntılı Demografi‘yi kullanın.

Yakın İlgi Alanı / Özel Yakın İlgi Alanı

Kullanıcılara yaşam tarzları, tutkuları ve alışkanlıklarından oluşan bütüncül bir yaklaşımla erişmek için önceden oluşturulmuş Yakın İlgi Alanı kitle kategorilerini kullanın.

Kendi Yakın İlgi Alanı kitlelerinizi oluşturmak için Özel Yakın İlgi Alanı‘nı kullanın.

Bilinirlik hedefli kitleler Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarında kullanılabilir mi?

Belirli bir yakın ilgi alanı kitlesine erişmek istiyorsanız Standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmanız gerekir.

Bilinirliği Artırmak için Kitle Oluşturma

Demografi Kitleleri Oluşturma: Yeni bir kampanyada Kişiler bölümüne, ardından Demografi bölümüne gidin. Yaş aralığı, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane gelirine göre erişmek istediğiniz demografik grupların yanındaki kutuları işaretleyin.

Ayrıntılı Demografi Kitleleri Oluşturma: Yeni bir kampanyada Kişiler bölümüne, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı seçip Kimden söz ediyoruz‘un altındaki çeşitli Ayrıntılı Demografi seçenekleri arasından tercih yapın.

Yakın İlgi Alanı veya Özel Yakın İlgi Alanı Kitleleri Oluşturma: Yeni bir kampanyada Kişiler bölümüne, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı, ardından İlgi alanları ve alışkanlıkları‘nı seçin.

 1. Yakın İlgi Alanı için kampanya hedeflerinizle alakalı bir veya daha fazla grup seçin.
 2. Aradığınız Yakın ilgi alanı segmentini bulamıyorsanız kendi segmentinizi oluşturun. Özel Yakın İlgi Alanı için, mavi renkli artı işaretini seçip alakalı anahtar kelimeler, URL’ler, yerler veya uygulamalar ekleyerek kendi Özel Yakın İlgi Alanı kitlenizi oluşturun. İpucu: 10 – 20 arasında sinyal ekleyerek başlayabilirsiniz.

Bir kampanyada veya reklam grubunda bilinirlik hedefli kaç kitle kullanabilirim?

Kampanyalarınızda erişimin kısıtlanmasını önlemek açısından, kitleleri katmanlamamanız önerilir. Ayrıca, kitlelerimiz belirli hedeflere göre tasarlanmış olduğundan farklı kitle türleri için ayrı kampanyalar veya reklam grupları kullanmanızı öneririz. Böylece bütçeleri, teklifleri ve diğer ayarları birbirinden bağımsız olarak denetleyebilirsiniz.

Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Oluşturma için En İyi Uygulamalar

Kampanya başarısını ölçmek için dönüşüm hunisinin üst kısmındaki metriklere bakın: Bilinirlik hedefli kitlelerin kullanıldığı kampanyaların başarısını ölçmek için, dönüşüm sayısı gibi performansa yönelik metrikler yerine gösterim sayıları ve web siteleri gibi daha yüksek dönüşüm hunisinin üst kısmındaki metriklere bakın.

Yüksek EBM’ler veya düşük Hedef ROAS ayarlayın: Dönüşüm hunisinin orta ve alt kısımlarındaki kitleleri kullanarak kampanyalarınızdakilerden daha yüksek EBM veya daha düşük Hedef ROAS hedefleri belirlediğinizden emin olun (ör. Yeniden pazarlama, Müşteri Eşleştirme, Özel Amaç, ve Pazardaki Kitleler).

Daha fazla kontrol için ayrı kampanyalar veya reklam grupları oluşturun: Ulaşmaya çalıştığınız her kitle için ayrı bir kampanya veya reklam grubu oluşturun. Kitleler belirli hedeflere göre tasarlandığından, ayrı kampanyalar oluşturmak çoğu durumda bütçelerinizi, tekliflerinizi ve diğer ayarlarınızı birbirinden bağımsız olarak kontrol etmenize ve iletilen mesajı her kitleye uyarlamanıza olanak sağlar.

Kitleleri katmanlandırmayın: Kısıtlı erişime neden olacağından, kitleleri katmanlandırmayın.

Yeniden Pazarlama ve Müşteri Eşleştirme listelerinde mevcut kullanıcıları hariç tutun: Ana hedefiniz yeni müşteri edinme ise Yeniden Pazarlama ve Müşteri Eşleştirme listelerinizdeki mevcut kullanıcıları hariç tutmayı düşünün. Google bunu otomatik olarak yapmaz.

Google Ads’de:

 1. Kitleler‘i seçin.
 2. Hariç Tutulanlar‘ı ve KİTLE HARİÇ TUTMALARI‘nı seçin.
 3. Kitleleri hariç tutmak istediğiniz kampanyayı veya reklam grubunu seçin.

Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Listeleri için Optimizasyon İpuçları

Reklamlarınızın gösterildiği yerler üzerinde daha fazla kontrolünüz olmasını ister misiniz?: Reklamlarınızın gösterildiği yerler konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız Anahtar Kelimeler, Yerleşimler ve Konular gibi içerik araçlarını kullanarak ek kampanyalar oluşturmayı düşünün. Bu ek kampanyalar, reklamlarınızın hangi içeriklerde gösterileceğini seçmenize olanak tanır. Örneğin, yerleşimlerin altında, reklamlarınızın görünmesini istediğiniz web sayfalarının URL’lerini tanımlayabilirsiniz.

Not: Kitle listelerinizde Anahtar Kelimeleri, Yerleşimleri ve Konuları katmanlandırmaktan kaçının. Katmanlandırma, kampanyanızda erişimin ve genel performansın kısıtlanmasına neden olabilir.

Reklamları belirli web sitelerinden hariç tutma: İşletmenizle alakalı olmayan web sitelerini hariç tutarak reklamlarınızın bu sitelerde gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Not: Çok fazla web sitesini hariç tutmak kitle erişiminizi etkileyebilir.

Web sitelerini hariç tutma: Mevcut bir kampanya için soldaki araç çubuğundan Yerleşimler‘e, ardından Hariç Tutulanlar sekmesine gidip hariç tutmak istediğiniz web sitesi yerleşiminin URL’sini girin.

Belirli konu içeriklerinde reklamları hariç tutma: İşletmenizle alakalı olmayan web sitelerini hariç tutarak reklamlarınızın bu sitelerde gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Not: Çok fazla web sitesini hariç tutulanlar listesine eklemek kitle erişiminizi etkileyebilir.

Belirli konu veya içerik alanlarıyla ilgili web sayfalarını, uygulamaları ve videoları hariç tutmak için:

Mevcut bir kampanya için Konular‘a, ardından Hariç Tutulanlar sekmesine gidip hariç tutmak istediğiniz konu kategorilerini seçin.

Bilinirliği Artırmaya Yönelik Kitle Listeleri Ne İşe Yarar?

Standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız için bilinirlik hedefli kitleler tanımladığınızda, yeni müşterilerin markanız hakkında bilgi edinmesini sağlarsınız.

Ayarlama:

 • Potansiyel müşterilere yaş aralığı, cinsiyet, ebeveynlik durumu veya hane gelirine (belirli bölgelerle sınırlı) göre ulaşmak için Demografi
 • Kullanıcılara medeni durum, ev sahipliği durumu, ebeveynlik aşamaları ve eğitim durumuna göre ulaşmak için Ayrıntılı Demografi
 • Kullanıcılara yaşam tarzları, tutkuları ve alışkanlıklarından oluşan bütüncül bir yaklaşımla erişmek için önceden oluşturulmuş Yakın İlgi Alanı kitle kategorileri.
 • Kendi Yakın İlgi Alanı kitlenizi oluşturmak için Özel Yakın İlgi Alanı

Bir cevap yazın

Top