You are here
Home > Google Ads > Google Ads Uygulama Kampanyası Nasıl Oluşturulur? Kampanya Ayarları Nasıl Olmalı?

Google Ads Uygulama Kampanyası Nasıl Oluşturulur? Kampanya Ayarları Nasıl Olmalı?

Google Ads Uygulama Kampanyası Nasıl Oluşturulur? Kampanya Ayarları Nasıl Olmalı?

Kampanya hedeflerinizi tanımlayıp dönüşüm izlemeyi uyguladıktan sonra tamamlamanız gereken diğer adım Google Ads‘e girmek ve bir Uygulama kampanyası oluşturmaktır. Daha önce tanımlamış olduğunuz hedefleri kullanmak, kampanyanızın odak noktasını ve hedef kullanıcı ayarını belirlemeye yardımcı olacaktır. Burada yapacağınız seçimlere göre kampanyanızın teklif stratejisi belirlenir.

Bu modülde şunları öğreneceksiniz:

  • Yükleme hacmi ve uygulama içi işlemler odak noktasıyla yüklemeleri artırmayı sağlayan kampanya ayarları
  • Uygulama kampanyası için teklif ve bütçe belirleme

Nergis, işe koyuluyor.

Nergis, Firebase için Google Analytics SDK’sını uygulayıp bunu Google Ads’e bağlayarak kampanyalarını desteklemek için dönüşüm verilerini içe aktarmak amacıyla YourAdventure adlı seyahat startup’ındaki geliştiricilerle çalışıyor. Artık ilk Google Uygulama kampanyasını oluşturmaya hazır.

Yeni kampanya başlatma

İlk adımları kolayca tamamlıyor. Şimdi bu adımları daha yakından inceleyelim.

1. Adım

Google Ads’de oturum açın.

2. Adım

Soldaki dikey menüye gidip Kampanyalar‘ı seçin.

3. Adım

Artı düğmesini seçin, ardından açılır menüden Yeni kampanya‘yı seçin.

4. Adım

Kampanya hedefinizi seçin. Nergis, Uygulama tanıtımı‘nı seçiyor.

5. Adım

Kampanya alt türünü seçin. Nergis, kampanya alt türü için üç seçeneği olduğunu görüyor: Uygulama yüklemeleri, Uygulama etkileşimi ve Uygulama ön kayıt. Nergis, YourAdventure adlı işletme için yüklemeleri artırmaya odaklandığından Uygulama yüklemeleri‘ni seçiyor.

6. Adım

Mobil uygulama platformunu seçin.

7. Adım

Uygulama arama alanında uygulamanızı arayın ve sonuçların yer aldığı açılır menüden uygulamanızı seçin.

8. Adım

Devam‘ı seçin.

Diğer kampanya alt türleri

Nergis, kampanya alt türü olarak uygulama yüklemelerini belirlese de iki farklı seçenek daha var:

  • Uygulama etkileşimi, Google mülklerindeki alakalı reklamlardan yararlanarak kullanıcıların uygulamanızla etkileşim kurmasına ve onu yeniden keşfetmesine yardımcı olur. Etkin kullanıcı sayısını artırarak, satış sağlayarak ve uygulamayı kullanmayı bırakan kullanıcı sayısını azaltarak müşteri elde tutma oranını ve uzun vadeli gelir imkanını iyileştirir. Uygulama kullanıcılarıyla yeniden etkileşim kurma hakkında ipuçları için bu Think with Google makalesini okuyun. Etkileşime yönelik uygulama kampanyası (ACe) hakkında daha fazla bilgi için bu Google Ads Yardım makalesini inceleyebilirsiniz.
  • Uygulama ön kayıt, farkındalığı artırmaya ve kullanıma sunulmasından önce uygulamalar ve oyunlarla ilgili beklentiyi artırmaya yardımcı olur. Kullanıma sunma performansının daha hızlı artması için başlangıçtan itibaren tüketicilerin ilgisini çekin. Daha fazla bilgi edinmek için bu Google Ads Yardım makalesine göz atın.

Not: Bu kampanya alt türleri, tüm reklamverenler için uygun olmayabilir. Daha fazla bilgi için Google hesap temsilcinizle görüşün.

Kampanya ayarlarını seçme

Nergis ilk kurulum sayfasından sonra, diğer Google Ads kampanyalarında yaptıklarına benzeyen kampanya düzeyindeki ayarlara (konum, diller, bütçe) yönlendiriliyor.

1. Adım

Kampanyanızı adlandırın.

2. Adım

Yer hedeflemeyi ayarlayın. Nergis, yer hedefleme için Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada seçeneğini belirliyor.

Not: Sistem mümkün olan en büyük veri kümesiyle daha iyi çalıştığından, yer hedeflerken ülke düzeyinden daha ayrıntılı hedefleme yapmanız önerilmez.

3. Adım

Uygulamanızın desteklediği tüm dilleri hedefleyin.

Not: Kullanıcılar, reklamlarınızı yalnızca kampanyanızın oluşturulduğu dilde görür.

4. Adım

Para birimini seçip bütçenizi girin.

Uygulama Kampanyası teklif ayarlarınızı anlama

Nergis, kampanya ayarları sayfasındaki tüm işlemleri tamamlamak üzere. Şu ana kadar her şey yolunda! Geriye yalnızca teklif verme bölümü kaldı.

Nergis, bu kampanyanın hedefini (diğer bir deyişle kampanya alt türünü) uygulama yüklemeleri olarak belirlemişti. Ancak bu uygulama yükleme sayısına ulaşmak için kampanyanın nasıl optimize edileceğiyle ilgili ayrıntıları belirlemek amacıyla teklif verme bölümünde yapması gereken birkaç seçim daha var.

Nergis’in teklif verme bölümünde yapması gereken ilk seçim, odak noktası olarak Yükleme hacmi ve Uygulama içi işlemler seçeneklerinden birini tercih etmek. Nergis’in elindeki seçeneklere göre iki olası senaryoyu inceleyelim.

1. Senaryo: Uygulama Kampanyası yükleme hacmine odaklanma

Bu senaryoda yükleme hacmine odaklanılması, kampanyanın mümkün olan en yüksek sayıda yüklemeye ulaşmak için optimize edileceği anlamına gelir.

Bu odak noktasında hedef alınabilecek iki kullanıcı grubu mevcuttur: tüm kullanıcılar veya uygulama içi işlem gerçekleştirme olasılığı yüksek kullanıcılar. Şimdi her iki seçeneği daha yakından inceleyelim.

Tüm Kullanıcılar

Bu nedir?: Tüm kullanıcılar seçildiğinde bu kampanyadaki teklif, uygulamanızın mümkün olan en yüksek yükleme sayısına ulaşması için optimize edilir.

Teklif stratejisi: Bu seçimle birlikte kampanya, hedef yükleme başına maliyete (hedef YBM) göre optimize edilir. Sistem, yükleme olasılığını tahmin etmek ve teklifleri buna göre ayarlamak için geçmişteki açık artırmaların sonucundan yararlanır. Buradaki amaç belirlediğiniz hedef YBM’ye göre kullanıcı edinmektir.

Örnek: Bir arkadaşlık uygulaması için mümkün olduğunca fazla sayıda kullanıcıya ihtiyaç duyuluyor. Bu uygulama için hedef YBM 8 TL olarak belirleniyor.

Uygulama içi işlem gerçekleştirme olasılığı yüksek olan kullanıcılar

Bu nedir?: Uygulama içi işlem gerçekleştirme olasılığı yüksek olan kullanıcılar‘ı seçmek, belirli bir uygulama içi işlemi gerçekleştirme ihtimali yüksek olan kullanıcılar arasında en yüksek yükleme hacmini elde edecek şekilde optimizasyon yapılmasını sağlar. Bu seçenekte yüklemelerin toplam hacmi, diğer teklif stratejilerine kıyasla daha düşük olabilir. Bu kullanıcılar için, dönüşüm izlemeyi uygularken tanımladığınız uygulama içi işlemler listesinden en önemli işlemi seçmelisiniz.

Teklif stratejisi: Kampanya, seçili uygulama içi etkinliği sağlama olasılığının daha yüksek olduğu yüklemelere odaklanır ve kampanyayı hedef YBM’ye göre optimize eder.

Örnek: Kullanıcı edinme aşamasındaki bir sigorta uygulaması için, uygulamadaki bir kayıt işlemini tamamlayan daha fazla sayıda yeni kullanıcıya ulaşılmak isteniyor. Hedef YBM 4 TL olarak belirlenmiş. Bunun için Uygulama içi işlem gerçekleştirme olasılığı yüksek olan kullanıcılar seçeneğinin belirlenmesi, ardından kayıt etkinliğinin seçilmesi ve hedef YBM’nin (4 TL) girilmesi gerekir.
Uygulama içi işlemlere odaklanma

2. Senaryo: Uygulama içi işlemlere odaklanma

Bu senaryoda uygulama içi işlemlere odaklanılıyor. Yani kampanya, uygulamada belirli bir işlemi gerçekleştirme ihtimali yüksek olan kullanıcılara göre optimize ediliyor ve söz konusu işlemler, işlem başına maliyet hedefinize (ibm hedefi) uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Bu nedir?: Uygulama içi işlemleri kampanyanızın odak noktası olarak belirlediğinizde, uygulamayı yükleyen ve istediğiniz uygulama içi işlemleri gerçekleştirme ihtimali yüksek olan kullanıcılara ulaşmayı amaçlarsınız. Uygulama içi işlemleri seçmenizin ardından, “Hangi işlemler sizin için en önemli?” sorusu size otomatik olarak yöneltilir. Bu aşamada, Analytics izleme aracınızda tanımlamış olduğunuz dönüşüm etkinlikleri listesinden bir etkinlik seçebilirsiniz.

Teklif stratejisi: Kampanya, ibm hedefine ulaşacak şekilde optimize edilir. Sistem, gerçekleşecek uygulama içi etkinlik sayısını tahmin edip teklifleri buna göre ayarlamak için geçmiş açık artırmalardaki belirli uygulama içi etkinlik sonuçlarından yararlanır. Burada, ibm hedefinize uygun olarak söz konusu etkinliği tamamlayan kullanıcılara ulaşılması amaçlanır.

Örnek: Bir haber yayıncısı, işletmesini büyütmek için yüklemelerin yeterli olmadığının farkındadır. Bu yayıncı, özellikle her biri 35 TL değerinde olan aboneliklerinden para kazanmak istiyor. Bu nedenle her abonelik dönüşümü için 35 TL ibm hedefi belirliyor.

Teklif ayarlarınıza son halini verme

Kampanya odak noktası ve hedef kullanıcılar ile ilgili çeşitli kombinasyonları öğrenen Nergis’in hangi seçimleri yaptığına bakalım.

1. Adım

Kampanyanızın odak noktasını seçin. Nergis, uygulamasının mümkün olan en yüksek yükleme sayısına ulaşmasını istiyor. Bu nedenle kampanyasının odak noktasını Yükleme hacmi, hedefini Tüm kullanıcılar olarak belirliyor.

2. Adım

Teklif stratejiniz, kampanyanızın odak noktasına ve hedef kullanıcılarınıza göre otomatik olarak belirlenir.

Teklifiniz için bir tutar girin. Hedef YBM’si veya ibm hedefi belirlenmiş olan başka bir kampanyayı zaten yayınlıyorsanız başlangıç teklifi için bunları kullanın. Böyle bir kampanyanız yoksa söz konusu dönüşüm etkinliğinin işletmeniz açısından ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurun.

3. Adım

Teklifinizi belirledikten sonra, bütçenizin yeterince yüksek olduğundan emin olmak için geri dönüp kontrol edin.

Faydalı İpuçları:

  • Günlük bütçe, hedef YBM’nin en az 50 katı olmalıdır. Hedef YBM’niz 2 TL ise en az 100 TL’lik bir bütçe belirleyin.
  • Günlük bütçe, hedef EBM’nin en az 10 katı olmalıdır. Hedef EBM’niz 20 TL ise en az 200 TL’lik bir bütçe belirleyin.

4. Adım

Kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirleyin, ardından Kaydet ve Devam Et‘i seçin.

Özet

Nergis, seçtiği kampanya ayarlarının YourAdventure uygulamasının yükleme sayısını artıracağından emin.

Peki birden fazla kampanya hedefi olsaydı ne yapması gerekirdi? Birden fazla hedefi olan bir uygulamada her hedef için ayrı bir kampanya oluşturmak en iyi yöntemdir. Bu sayede sistem, teklifi ve reklamları söz konusu hedefe göre optimize edebilir.

Temel çıkarımlar

  • Google Uygulama kampanyaları, yükleme ya da etkileşim sağlayabilir.
  • Yüklemelere yönelik uygulama kampanyası oluştururken yükleme hacmine veya uygulama içi işleme göre optimizasyonu tercih edebilirsiniz.
  • Hedef YBM’niz veya EBM’niz varsa kampanyanız için başlangıç teklifi olarak bunu kullanın.
  • Hedef YBM’nizin 50 katı veya ibm hedefinizin 10 katı tutarında günlük kampanya bütçesi belirleyin.

Google Ads Uygulamaları Sertifika Sınav Soruları ve Cevapları için BU SAYFAYI ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top