You are here
Home > Google Adwords > Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Reklam sıralamanızı nasıl artırabileceğiniz konusunda bilgi aktaracağız. Konumuz ise kalite puanı ve kalite puanının önemi. Başlayacak olursak kalite puanı nedir ve neden önemlidir?

Kalite puanı; anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini belirleyen ve bu ölçüde reklam sıralamanızı belirleyen temel faktörlerden biridir. Reklam sıralamanız Kalite Puanı x anahtar kelimelerinize vermiş olduğunuz teklifler sonucunda belirlendiği için aslında kalite puanınız ne kadar yüksek olursa tıklama başı maliyetleriniz de aynı şekilde azalıyor.

Peki kalite puanını etkileyen faktörlerden bahsedecek olursak bunlar nelerdir? Ve kalite puanını artırmak için neler yapılabilir?

Kalite puanını etkileyen aslında 3 temel faktör vardır.

  • Tıklama oranı
  • Reklam alaka düzeyi
  • Açılış sayfası deneyimi

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Tıklama oranı; adından da anlaşılacağı üzere ne kadar gösterim aldığınızla ne kadar tıklama aldığınızın oranıdır. Bunu artırmak için anahtar kelimelerinize anahtar kelimelerinize doğru eşleme türlerinin kullanılması, sunduğunuz hizmetlerle bağlantılı olarak doğru anahtar kelimelerin seçilmesi kalite puanınızı artırmak için önemlidir.

Reklam alaka düzeyi; anahtar kelimeleriniz ile reklam metninizin uyumu ile alakalıdır. Reklam alaka düzeyini artırmak için anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca reklam başlığında ve açıklama metni bölümünde kullanabilirsiniz.

Açılış sayfası deneyimi ise birçok alt kategoriden oluşmaktadır. Genel olarak bahsetmek gerekirse açılış sayfanızda anahtar kelimeleriniz bulunuyor mu, web sitenizde kullanıcılar kolayca sayfalar arası gezebiliyor mu, yeterli içerik var mı, güvenli bir site mi gibi birçok faktörü bulunmaktadır. Bu konuda iyileştirmeler yapmak istiyorsanız AdWords Yardım Merkezi’nden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu 3 faktör ile ilgili iyileştirmeleri yaptınız. Peki kalite puanının değişmesi ne kadar süre alır?

Aslında anlık olarak bir etki göremeyebilirsiniz. Varsayalım ki anahtar kelimelerde değişiklik yaptınız ve tıklama oranını artırmak istiyorsunuz. Bu durumda eski veriler sıfırlandığı için tekrar tıklama oranlarının hesaplanması gerekir ve bu da zaman gerektirecektir. Reklam metinlerinde değişiklik yapıldıysa, açılış sayfasını iyileştirmek için web sitesinde düzenlemeler yapıldıysa bunların sistem tarafından tespit edilmesi biraz zaman alacağından, birkaç gün beklemekte fayda var.

Kampanya ya da reklam gruplarını duraklatılıp, başlatılmasının kalite puanına etkisi olur mu?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi kalite puanını belirleyen faktörler tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimidir. Bu 3 faktörde herhangi bir değişiklik olmadığı sürece reklamları duraklatmanın ya da başlatmanın kalite puanına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Merak edilen konulardan biri de organik arama sonuçlarının reklam performansına bir etkisinin olup olmadığı. Google AdWords Reklamları ile Organik arama sonuçları tamamen birbirinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Organik arama sonuçlarının alt sayfalarında çıkan bir web sitesi, Google AdWords Reklamları ile en tepede çıkabilir. Genel olarak web sitenizin kaliteli içeriklerden oluşması her 2 kanalda da size avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

Top