You are here
Home > Google Adwords > Cihaza Dayalı Teklif Ayarlamaları

Cihaza Dayalı Teklif Ayarlamaları

Cihaza Dayalı Teklif Ayarlamaları

AdWords‘de reklam yayınlayıp sonuç elde etmeye başladığınızda, cihaza dayalı teklif ayarlamalarıyla kampanyanızın başarısını daha da artırabilirsiniz.

Teklif ayarlamaları sayesinde reklam tekliflerinizi konum, cihaz ve kitle gibi farklı segmentlere göre değiştirebilirsiniz. Böylece, performansınızı daha çok değer sağlayan segmentlere göre optimize edip kârınızı artırabilirsiniz.

Altın kural

Uygun teklif ayarlamaları yapabilmek için önce işletme hedeflerinize göre performansınızı değerlendirip her reklam tıklamasından elde ettiğiniz geliri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Cihaza Dayalı Teklif Ayarlamaları

Cihaza dayalı teklif ayarlamalarıyla optimizasyon

Reklamınızın performansı cihazdan cihaza çok farklılık gösteriyorsa cihaza dayalı teklif ayarlamalarını kullanabilirsiniz. Cihaza dayalı teklif ayarlamaları sayesinde, reklamlarınızın gösterilme sıklığını kullanıcıların nerede, ne zaman ve nasıl arama yaptığına göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.

  • Reklam grubu veya kampanya düzeyinde cihaza dayalı teklif ayarlamaları yapın
  • -%90’dan +%900’e kadar esnek ayarlamalar yapın
  • Hedef EBM ve Hedef ROAS’nin, belirlenmiş tüm teklifleri ve teklif ayarlamalarını geçersiz kılıp sizin belirlediğiniz hedeflere göre optimizasyon gerçekleştireceğini unutmayın.

Örnek durum:

Mobil cihazlarda iyi performans gösterip masaüstünde yetersiz olan bir kampanyanız olduğunu varsayalım.

Yalnızca mobil cihazlardan yapılan aramalar için %20 daha yüksek teklif verecek şekilde bir teklif ayarlaması yapabilirsiniz.

Böylece, mobil cihaz kullanan daha fazla kişi reklamınızı göreceği için değerli kitlenize daha çok reklam göstermiş olursunuz. Üstelik daha az değer sağlayan masaüstü kitleniz için de ekstra ücret ödemezsiniz.

Teklif ayarlamalarını kullanarak dört adımda kârı en üst düzeye çıkarın

AdWords’den elde ettiğiniz toplam kârı hesaplayın

AdWords aracılığıyla kazanılmış her bir müşteriden elde ettiğiniz toplam kârı hesaplayacak bir formül oluşturun.

Geniş kapsamlı bir test gerçekleştirin

Hesap veya kampanya düzeyinde, bir segment için verdiğiniz teklifi artırarak test yapmaya başlayın. İpucu: Elde edilen verilere göre, %20-30 oranında bir teklif artışı daha güvenilir sonuçlar sağlar.

Testinizi izleyin

Güvenilir sonuçlar elde etmeye ihtiyacınız olduğu sürece teste devam edin. Aynı anda farklı değişkenler üzerinde değişiklik yapılmadığından emin olun.

Sonuçlarınızı inceleyin

Test süresi boyunca elde ettiğiniz kârı ölçün. Kârın artış göstermediği segmentlerde teklifi başlangıçtaki tutara düşürün. Kâr oranının arttığı segmentlerde ise daha yüksek teklifler vermeyi deneyin.

Teklif yönetimi (ve zaman kazanma) için önemli ipuçları

  • Otomatik teklifi kullanın

Teklifleri manuel olarak yönetmek karmaşık bir iş haline gelebilir. Otomatik teklif sayesinde işin zor kısmını AdWords halleder.

  • Sınırlı sayıda kampanyanız olsun

Ayrı kampanyalar oluşturmak yerine mümkün olduğunca mevcut kampanyalarda optimizasyon gerçekleştirin

  • Kampanya düzeyinde ayarlamalar yapın

Aynı kampanyaya dahil reklam grupları genelde aynı düzeyde performans gösterir

  • Bir teklif verme sistemi oluşturun

Farklı teklif ayarlamalarının örtüşmesini sağlayacak bir strateji geliştirin.

Bir cevap yazın

Top