You are here
Home > Arama Ağı > AdWords Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Eklenmeli

AdWords Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Eklenmeli

AdWords Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Eklenmeli

Negatif anahtar kelimeleri kullanmak sunduğunuz ürün ve hizmetlerle en çok ilgilenen müşterilere daha kolay ulaşmalarını sağlarken, kampanya maliyetlerinizi potansiyel olarak azaltmaya ve yatırım getirinizi artırmaya yardımcı olur. Bu makalede kampanyanıza veya reklam grubunuza negatif anahtar kelimeleri nasıl ekleyeceğinizi açıklayacağız.

Hesabınızda oturum açtıktan sonra negatif anahtar kelime eklemek istediğiniz kampanyayı seçin. Özellikle “kedi ve köpekler” için internet üzerinden “oyuncak ve mama” satışı yaptığınız evcil hayvan mağazaları tanıtan bir reklamınız olduğunu varsayalım. Anahtar kelimeler sekmesine tıkladığımızda bu kampanyada “köpek maması” gibi çok sayıda özel anahtar kelime bulunduğunu görürsünüz. Ayrıca “evcil hayvan mağazası” gibi birkaç genel anahtar kelime de görebilirsiniz.

AdWords Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Eklenmeli

Mağazanızın kuşlar ve balıklar için yem veya oyuncak satmadığını varsayalım. Kullanıcılar “balık yemi” veya “muhabbet kuşu oyuncakları” araması yaptıklarında reklamlarınızın bu kullanıcılara gösterilmesini muhtemelen istemezsiniz. Bu terimleri içeren aramaları hariç tutmak için söz konusu terimleri negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime olarak eklemek isterseniz, ana anahtar kelimeler tablosunun üst kısmında bulunan “Negatif Anahtar Kelimeler” butonuna tıklayın. Mevcut iki tabloyu kullanarak anahtar kelimeleri reklam grubu veya kampanya düzeyinde ekleyebilirsiniz.

Bir reklam grubuna negatif anahtar kelime eklemek için “Reklam Grubu Düzeyi” tablosunda +Anahtar Kelimeler düğmesine tıklayın. Negatif anahtar kelimeyi eklemek istediğiniz reklam grubunu seçin. Daha sonra her satıra bir tane gelecek şekilde negatif anahtar kelimelerinizi girin ve “Kaydet” tıklayın. Bir kampanyadaki tüm reklam gruplarına negatif anahtar kelime eklemek için Kampanya düzeyi tablosunda +Anahtar Kelimeler düğmesine tıklayın ve negatif anahtar kelimeleri eklemek istediğiniz kampanyayı seçin, “Kaydet” tıklayın.

Artık kampanyalarınıza ve reklam gruplarınıza negatif anahtar kelimelerin nasıl ekleneceğini öğrendiğinize göre web sitenize daha kaliteli tıklamaların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri ve diğer AdWords özelliklerini nasıl kullanacağınıza ilişkin öneriler ve sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top