You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Görüntülü Reklamlar ile Alışveriş Yapma Amacı Yüksek Yeni Müşterilere Nasıl Ulaşılır?

Görüntülü Reklamlar ile Alışveriş Yapma Amacı Yüksek Yeni Müşterilere Nasıl Ulaşılır?

Görüntülü Reklamlar ile Alışveriş Yapma Amacı Yüksek Yeni Müşterilere Nasıl Ulaşılır?

Yaşamdaki Önemli Olaylar, Özel Amaç ve Pazardaki Kitleler gibi stratejilerle üzerinde düşünme sürecini etkilemek için Google Görüntülü reklamları ayarlamayı öğrenin. En iyi uygulamalardan nasıl yararlanabileceğinizi ve kampanyanızı başlattıktan sonra nasıl optimize edeceğinizi keşfedin.

Farklı seçenekler üzerinde düşünebilecek ve işletmenizden alışveriş yapma amacı yüksek olabilecek yeni müşterilere ulaşmak için kitle stratejinizi nasıl genişletebilirsiniz?

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızda Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlelerini, Özel Amaç kitlelerini ve Pazardaki kitleleri oluşturma
 • En iyi uygulamalardan yararlanma
 • Kampanyanızı yayındayken optimize etme

Müşteriler, satın alma üzerinde düşünürken genellikle mevcut seçeneklerin tümünü araştırıp her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirir. Bu yaklaşımı benimseyenler, satın alma niyeti yüksek olan müşterilerdir. Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlesi, Özel Amaç kitlesi ve Pazardaki kitle olmak üzere üç türü bulunan Google kitleleri sayesinde, müşterilere hangi işletmeyle iletişim kuracakları üzerinde düşündükleri sırada ulaşabilirsiniz.

Yaşamdaki Önemli Olaylar ve Özel Amaç kitleleri ile Pazardaki kitleleri neden oluşturmalısınız?

Pazardaki kullanıcılardan hangilerinin ürün veya hizmetlerinizi satın almak istediğini belirleyebilmek, ilgili kullanıcılara alışveriş yapmayı düşündükleri sırada doğru mesajla ulaşmanıza olanak sağlar. Örneğin, “Otomobil satın alabilirim.” şeklinde düşünen kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Yaşamdaki Önemli Olaylar kitleleri, Özel Amaç kitleleri ve Pazardaki kitleler sayesinde, internette gezinmeyi veya bilgi edinmeyi amaçlayan kullanıcılar yerine, satın alma amacı yüksek olan ve belirli bir araştırma sürecinin ardından karar verme aşamasına gelen kullanıcılara ulaşırsınız.

Pazardaki kitle nedir?

Pazardaki kitleler, Pazardaki kitleler, bebek ve çocuk giysileri gibi önceden oluşturulmuş segmentlerdir. Bu seçeneği kullandığınızda, seçilen segmentteki satın alma amacı yüksek kullanıcılara ulaşırsınız.

Özel amaç kitlesi nedir?

Özel Amaç kitleleri, Aradığınız segmenti, önceden oluşturulmuş Pazardaki kitlelerde bulamıyorsanız Özel Amaç kitlelerini kullanabilirsiniz. Özel Amaç kitlelerini kullanarak işletmenizle ilgili anahtar kelimeler, URL’ler veya uygulamalar girip ideal kitlenizi tanımlayabilirsiniz. Ardından bu kitleye ulaşmak için kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Yaşamdaki Önemli Olaylar nedir?

Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlesini kullanarak müşterilere yaşamlarındaki dönüm noktalarında, yani satın alma alışkanlıklarını değiştirme olasılıklarının en yüksek olduğu zamanlarda (mezuniyet, evlilik ve taşınma gibi) ulaşın.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları ile kitleler birlikte nasıl çalışır?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları; Pazardaki kitlelerin ve Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlelerinin dahil olduğu otomatik potansiyel pazarlama stratejisini otomatik Yeniden Pazarlama stratejisiyle birleştirerek reklamlarınızı iş getirisi en fazla olacak yerlerde gösterir. Hem daha fazla özelleştirme yapabilmek hem de bütçenizi, teklifinizi ve mesajınızı belirli bir Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlesine, Pazardaki kitleye veya Özel Amaç kitlesine göre uyarlayabilmek istiyorsanız standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturmanız gerekir.

Temel kurulum adımları

Not: Ekran görüntülerinde açıklama amaçlı örnek veriler kullanılmıştır.

Yeni bir kampanyada Pazardaki kitleleri ayarlama

1. Adım

Yeni bir kampanya oluştururken Kullanıcılar‘a, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı, ardından Etkin şekilde araştırdıkları veya planladıkları konular‘ı seçin.

2. Adım

Bu özelliği kullanmak için Pazardaki kitleler‘i, ardından kampanya hedeflerinize en uygun kategorileri seçin. Ayrıntılı alt kategorileri görmek için ilgili kategoriyi genişletin.

Yeni bir kampanyada Özel Amaç kitlelerini ayarlama

1. Adım

Yeni bir kampanya oluştururken Kullanıcılar‘a, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı, ardından Etkin şekilde araştırdıkları veya planladıkları konular‘ı seçin.

2. Adım

Özel bir kitle listesi oluşturmak için YENİ ÖZEL AMAÇ KİTLESİ‘ni seçin. Ardından, oluşturduğunuz kitleyi Özel Amaç kitleleri kategorisinden seçin.

Yeni bir kampanyada Yaşamdaki Önemli Olaylar kitlelerini ayarlama

1. Adım

Yeni bir kampanya oluştururken Kullanıcılar‘a, ardından Kitleler bölümüne gidin.

Göz at‘ı, ardından Etkin şekilde araştırdıkları veya planladıkları konular‘ı seçin.

2. Adım

Yaşamdaki Önemli Olaylar‘ı, ardından ilgili dönüm noktalarını seçin. Ayrıntılı seçenekleri görmek için ilgili dönüm noktasını genişletin.

İpucu: Otomatik olarak oluşturulan Özel Amaç kitlelerini kullanın

Google, mevcut kampanyalarınızı analiz etmek için makine öğrenimi teknolojisini kullanır ve özel amaç kitleleriyle ilgili önerileri otomatik olarak oluşturur.

Şu anda İngilizce, Almanca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Portekizce, Fransızca ve İtalyanca dillerinde sunulmaktadır.

Bu özelliği kullanmak için Göz at ‘a gidip Etkin şekilde araştırdıkları veya planladıkları konular‘ı seçin, ardından Özel amaç kitleleri otomatik oluşturma kategorisinden bir liste belirleyin.

İpucu: Kitle listelerinizi görüntüleyin

Kampanyalarınız oluşturulduktan sonra, kitle listelerinizi görüntülemek için Kitleler’i tıklayın. Hesabınızdaki farklı kampanyalarda, önceden oluşturulmuş özel amaç listeleri kullanabilirsiniz.

Alışveriş Yapma Amacı Yüksek Reklamlar için En İyi Uygulamalar

Her kitle için ayrı bir kampanya veya reklam grubu oluşturun: Ulaşmaya çalıştığınız her kitle için ayrı bir kampanya veya reklam grubu oluşturun. Kitleler belirli hedefleri ele alacak şekilde tasarlandığından, ayrı kampanyalar oluşturmak çoğu durumda bütçelerinizi, tekliflerinizi ve diğer ayarlarınızı birbirinden bağımsız olarak denetlemenizi ve iletilen mesajı her kitleye uyarlamanızı sağlar.

Özel amaç kitleleri için en iyi performans gösteren anahtar kelimelerden yararlanın: Özel Amaç kitlelerinizi oluştururken Arama Ağı kampanyalarınızda en iyi performans gösteren anahtar kelimeleri kullanın. Varyasyonlarla veya ayrıntılı terimlerle zaman harcamayın. Görüntülü Reklam Ağı’nda tüm anahtar kelimeler geniş eşlemeli olduğundan bu varyasyonlar ek erişime yol açmaz.

Daha yüksek bir EBM belirleyin: Özel Amaç kitleleri ve Pazardaki kitleler genellikle, mevcut müşterilere ulaştığınız Yeniden Pazarlama ve Müşteri Eşleştirme kampanyalarınızdan daha yüksek bir EBM tutarı gerektirir. Bu yeni kitleleri oluştururken daha yüksek EBM teklifleri belirlediğinizden emin olun.

Yeni müşteri edinmek için mevcut kitleleri hariç tutun: Hedefiniz tamamen yeni müşteri edinme ise, Yeniden Pazarlama ve Müşteri Eşleştirme listelerinizdeki mevcut kullanıcıları hariç tutmayı düşünün. Google reklamları bunu otomatik olarak yapmaz.

Google Ads’den:

 1. Kitleler‘i seçin
 2. Hariç Tutulanlar‘ı ve KİTLE HARİÇ TUTMALARI‘nı seçin
 3. Kitleleri hariç tutmak istediğiniz kampanyayı veya reklam grubunu seçin

Harekete geçirici mesajınızın kitlelerinizde etki oluşturduğundan emin olun: Yeni müşteri edinimi için, reklamlarınızdaki harekete geçirici mesajın ve teklifin markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmayan bir kitlede etki oluşturduğundan emin olun.

Optimizasyonla ilgili ipuçları

Bütünsel kitle stratejisi oluşturma: Yukarıdaki Google destekli kitlelerin yanı sıra kendi kitle listelerinizi (Yeniden Pazarlama, varsa Müşteri Eşleştirme ve Benzer Kitleler) kullanarak Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarıyla sağlam bir kitle stratejisi oluşturun. Görüntülü Reklam Ağı Benzer Kitle Hedeflemesi için oluşturduğumuz makaleye de göz atmanızda fayda var.

Erişiminizi genişletmeyi düşünün: Mevcut bir kampanyanın erişimini genişletmek ve ek müşteriler bulmak için kitle genişletme kaydırma çubuğunu kullanın.

 1. Google Ads’de Kitleler‘i, kalem simgesini, ardından Reklam grubu seçin‘i tıklayın.
 2. Kampanyayı ve reklam grubunu seçin.
 3. Ayarlar‘a gidip, performans hedeflerinizi koruyarak daha fazla müşteriye erişmek için kaydırma çubuğunu sağ tarafa çekin.

Temel çıkarımlar

 • Özel Amaç kitlelerini ve Pazardaki kitleleri kullanarak belirli bir araştırma döneminden sonra satın alma kararı vermek üzere olan kişilere ulaşın.
 • Pazardaki kitlelerde bulunan 500 alakalı kategori arasından birini seçin veya alakalı anahtar kelimeler ve URL’ler ekleyerek kendi Özel Amaç kitlenizi oluşturun.
 • Otomatik olarak oluşturulan Özel Amaç kitlelerini kullanmayı düşünün.
 • Yaşamdaki Önemli Olaylar özelliğini kullanarak müşterilere mezuniyet, evlilik ve taşınma gibi yaşamlarındaki dönüm noktalarında yani satın alma alışkanlıklarını değiştirme olasılıklarının en yüksek olduğu zamanlarda ulaşın.

Bir cevap yazın

Top