You are here
Home > Google Ürünleri > Google Benim İşletmem Nedir? My Business Ekleme Ücretsiz Mi?

Google Benim İşletmem Nedir? My Business Ekleme Ücretsiz Mi?

Google Benim İşletmem Nedir? Yakından Tanıyın – My Business Ekleme Ücretsiz Mi? Müşteri Etkileşiminizi Artırın!

Hiçbir ücret ödemek zorunda kalmadan Google’da müşteri etkileşiminizi artırabileceğiniz Google benim işletmem nedir, biliyor musunuz? Peki ücretsiz işletme profili nasıl oluşturulur, My Business nasıl eklenir? İşletme profilinizle ücretsiz bir şekilde Google’da öne çıkabileceğiniz, Google arama ve haritalarda potansiyel müşterilerinizle kolay bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak sağlayan Google Benim İşletmem (My Business) ücretsiz mi, işletme profili ekleme gibi sorular ve merak edilenler hakkında bilinmesi gerekenler.

Google benim işletmem (My Business) nedir? Ne işe yarar?

Google Benim İşletmem sayesinde hem işletme bilgilerinizin hızlı ve basit bir şekilde Google Arama ve Haritalar’da öne çıkıp tüm dünyada bilinmesini sağlayabilir hem de potansiyel müşterilerle bağlantı kurabilirsiniz. Google Benim İşletmem’in size ne şekilde yardımcı olabileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bu modülde işletmenizin, internette arama yapan kullanıcıların dikkatini çekmesi için Google Benim İşletmem’i kullanmanın faydalarını öğreneceksiniz.

Kübra ile tanışın

Kübra ile tanışın

Kübra küçük kahve dükkanını üç şubeye çıkardı. İşletmesi büyüdüğü için çok heyecanlı ama bir yandan da bu kadar çok konumun müşterilerinin kafasını karıştırabileceğinden endişe ediyor. Neyse ki Google Benim İşletmem ona yardımcı olabilir. Kübra, Google Benim İşletmem ile şunları yapabilir:

  • Müşterilerle bilgi paylaşma
  • Birkaç girişi bir arada yönetme
  • Müşterilerle etkileşim kurma
  • Müşteri davranışı hakkında analizler elde etme

Müşterilerle bilgi paylaşın

Müşterilerle bilgi paylaşın

Google Benim İşletmem, işletmenizin Google Arama ve Haritalar’da öne çıkmasını sağlar. Kullanıcılar internette arama yaparken işletmenizi öne çıkarmak için resimler, iletişim bilgileri ve daha fazlasını kullanabilirsiniz.

Kübra, mevcut müşterileriyle bağlantı kurmak ve yeni müşteriler çekmek için işletme girişlerini kullanmak istiyor. Google Benim İşletmem ile ikisini birden yapabilir! Sadece girişini oluştururken tüm bilgilerini girdiğinden emin olması gerekiyor.

Başlamak için Kübra’nın önce Google Benim İşletmem hesabı oluşturması gerekiyor. Bir hesap oluşturduktan sonra giriş oluşturmak için işletme bilgilerini ekleyebilir. Buna her bir konumun adresi, ilişkili telefon numaraları, çalışma saatleri ve web sitesi ile internetteki menünün bağlantısı dahildir. Kübra, girişinin hem mevcut hem de yeni müşterilerin dikkatini çekebilmesi için özel kahvelerinin fotoğraflarını ekler.

Kübra’nın zaten güzel bir web sitesi var. Ancak web sitesi olmasaydı Google Benim İşletmem’i kullanarak bir web sitesi oluşturabilirdi.

Artık kahve dükkanının birkaç farklı konumda şubeleri olduğundan Kübra, mağazalarından birinin yakınındaki müşterilerin onu bulabilmesini istiyor. Kübra işletme girişlerini, yakındaki müşteriler Google Haritalar ve Arama’yı kullandığında gösterilme olasılıkları yükselecek şekilde ayarlayabilir.

Birkaç girişi bir arada yönetin

Kübra kısa sürede girişini oluşturdu ve işletmesi artık internette yerel kahve dükkanlarını arayan müşterilerin karşısına çıkacak. Google Benim İşletmem tüm işletme konumlarını tek hesapla yönetebildiği için Kübra, birden fazla hesabı yönetmek zorunda olmadan girişlerini güncel tutabilir. Bu sayede eğlenceli yeni kahve tarifleri bulmaya daha çok zaman ayırabilir.

Müşterilerle etkileşime geçin

Kübra, internette işletmesini arayan müşterilerle bağlantı kurabilmek istiyor. Bunun, dükkanlarına gelmelerini sağlamanın en iyi yollarından biri olduğunu biliyor. Kübra, Google Benim İşletmem ile işletme bilgilerini listelemekten fazlasını yapabilir. Bu araç, müşterileriyle etkileşim kurması için de mükemmel bir çözümdür.

Yorumları yanıtlayın

Harika içecekler ve sıcak bir atmosfer sunmak isteyen Kübra, kahve dükkanları hakkında müşterilerinin ne düşündüğünü öğrenmek istiyor. Müşterilerinin bundan bahseden yorumlar bırakması, işletmesinin daha da dikkat çekmesine yardımcı oluyor. Ayrıca Google Benim İşletmem ile Kübra, müşterilerinin bıraktığı yorumları yanıtlayabiliyor. Güzel yorumlar için teşekkür edebiliyor veya müşterilerin endişelerini giderebiliyor.

Müşterilerle etkileşime geçin

Müşterilerle etkileşime geçin

Bazı müşteriler bilgi edinmek için işletmeyi aramak yerine mesaj göndermek ister. Google Benim İşletmem ile müşteriler doğrudan giriş üzerinden soru sorup mesaj gönderebilir. Kübra da sayfadan ayrılmadan müşterilere yanıt verebilir. Artık müşterileriyle iletişim kurmak için bir yolu daha olacak.

Ayrıca gerçekleştirdiği aylık kahve promosyonları hakkında gönderiler ekliyor. Bu gönderiler, Haritalar ve Arama’da görülebiliyor. Müşteriler aylık promosyonları yayınlanır yayınlanmaz görmek ister. Dolayısıyla bu gönderiler, ilgiyi canlı tutuyor.

Müşterilerden arama ve yol tarifi istekleri alın

Google Benim İşletmem girişini gören müşterilerden arama ve yol tarifi istekleri alabilmek, Kübra’nın çok hoşuna gidiyor. Biri onu aradığında görünen faydalı bir telefonla arama düğmesi var. Müşterilerinin çoğu cep telefonu kullanarak arama yaptığından, bu yöntemle Kübra’yla kolayca iletişime geçebiliyorlar. Ayrıca doğrudan girişten yol tarifi isteyebiliyorlar. Bu özellik, arabadayken veya etrafta dolaşırken işletmeyi bulmalarına yardımcı oluyor.

Müşterilerin doğrudan girişlerden rezervasyon yapmasını sağlayın

Kübra, promosyon ürünlerinin ışık hızında satıldığını fark etti. Ama bazı müşteriler, bu hızlı ve basit siparişler için sıra beklemek istemediklerini söyleyerek şikayette bulundu. Sorunlara yaratıcı çözümler getiren Kübra, bu sorunun çözümünü de Google Benim İşletmem’de buldu! Kübra, müşterilerin Google’da bir işletme buldukları zaman doğrudan İşletme Profili’nden rezervasyon yapabildiklerini biliyor. Randevu ayarlamak işletmesi için doğrudan geçerli bir uygulama olmasa da, bu özelliği kullanarak müşterilerin promosyon ürünlerini internette “rezerve” edip belirlenen zamanda hızla ve kolayca teslim almalarını sağlamak istiyor.

Tek yapması gereken, işletme girişine bir rezervasyon düğmesi eklemek. Rezervasyon düğmesini etkinleştirmek için Google Benim İşletmem hesabınızda oturum açın ve planlayıcı iş ortaklarımızdan birini seçin. Daha sonra Google’de İşletme Profilinizden gelen tüm rezervasyonları kolayca takip edebilirsiniz.

Müşterilerin girişlerinizle nasıl etkileşim kurduğunu görün

Kübra, Google Benim İşletmem’i birkaç aydır kullanıyor ve müşterilerinin girişiyle nasıl etkileşim kurduğunu görmek istiyor. Bu etkileşimleri takip etmek için Google Benim İşletmem’in analiz özelliğinden yararlanabiliyor.

Kübra, analizleri kullanarak müşterilerinin girişiyle nasıl etkileşim kurduğunu inceleyebilir ve bu bilgileri değişiklik veya iyileştirme yapmak için kullanabilir. Önce işletmesini internette kaç kullanıcının gördüğünü ve bu kullanıcıların neler aradığını görmek için analizlerden yararlanır.

Kübra, yeni şubelerini açtığı bölgeler için müşterilerinden kaçının yol tarifi sorduğunu görmek istiyor. Bu nedenle arabayla yol tarifi isteklerini görüntülemek için arama raporuna göz atıyor ve şubelerinden ikisinin, diğer şubelerinden daha az arandığını fark ediyor.

Google benim işletmem (My Business) ücretli mi?

İşletme girişleri oluşturarak ve Google Benim İşletmem’in web sitesi tasarım aracı, gönderiler ile mesajlaşma özellikleri yardımıyla müşterilerle etkileşime geçerek işletmenizin internette daha fazla varlık göstermesini ücretsiz olarak nasıl sağlayabileceğinizi öğrenin.

Bu modülde ücretsiz hesap oluşturmak için gerekli adımları, oluşturulmuş bir işletme için hak talebinde bulunmayı ve aynı gün içinde müşterilerle etkileşim kurmaya başlamayı öğreneceksiniz.

Hilal ile tanışın

Hilal ile tanışın

Hilal fitness’ı çok seviyor ve spor kıyafetleri tasarlıyor. Kendi eliyle ürettiği tasarımları özel etkinliklerde başarıyla sattıktan sonra Hilal, artık hobisini gerçek bir işe dönüştürebileceğine karar veriyor.

Haftalar süren arayışın sonunda Hilal, yeni giyim mağazası Formda ve Güzel için uygun bir konum buldu. Ancak Hilal, sürekli olarak yoğun bir müşteri akışı sağlamanın düşündüğünden daha zor olacağını çok geçmeden fark etti.

“İnternetteki müşteri tabanımı genişletebiliyorum ancak nasıl web sitesi oluşturacağımı ve özellikle mobil cihazlarda müşterilerle nasıl etkileşim kuracağımı bilmiyorum. Yardım almak için para harcamadan, işletmemi internete taşıyıp kendi başıma yönetebilir miyim?”

Elbette! Google Benim İşletmem sayesinde, Hilal’in yeni spor giyim mağazası dikkat çekmek ve yoğun trafik almak üzere!

Daha yakından inceleyelim.

Google benim işletmem (My Business) giriş nasıl yapılır?

Google benim işletmem hesabı oluşturun

Hilal, Google Benim İşletmem’e kaydolmak için google.com/business adresini ziyaret eder ve işletmesinin bilgilerini girer.

İki tür Google Benim İşletmem hesabı bulunur: bireysel kullanıcı ve konum grubu. Konum grubu, kullanıcı hesabınızda oluşturduğunuz konumları içeren bir klasördür.

Google Benim İşletmem hesabı oluşturun

Hesaba konum girişleri ekleyin

Hilal daha sonra girişini hesabına ekler. Konum sayısı az olan işletmeler, girişlerini teker teker ekleyebilir. 10 veya daha fazla konuma sahip işletmeler, bir toplu yükleme e-tablosu oluşturarak konumlarını toplu olarak içe aktarabilir.

Google Benim İşletmem hesabı oluşturun

Konum bilgilerini güncel tutun

Hilal, işletme konumunun yayınlanıp yayınlanmadığını durum sütunundan görebilir. İşletmeler, Google Benim İşletmem hesaplarını hatalara karşı düzenli olarak incelemeli ve konum bilgilerinin (ör. açılış saatleri ve telefon numarası) güncel olduğundan emin olmalıdır.

Google Benim İşletmem hesabı oluşturun

Mevcut bir giriş için hak talebinde bulunun

Her işletme Hilal’in Formda ve Güzel’i gibi sıfırdan giriş oluşturmak zorunda değildir. Mevcut bir giriş için hak talebinde bulunmak istiyorsanız, birden fazla işletme konumunuz varsa veya hesabınıza yetkili kullanıcı eklemek istiyorsanız ne yapacaksınız? Google Benim İşletmem hesabınızın oluşturulması ve yönetilmesi hakkında sık sorulan bazı sorulara göz atın.

Girişinizi doğrulayın

Hilal ilk konumunu Google Benim İşletmem’e girdikten sonra işletme konumunu nasıl doğrulayacağını seçebilir: telefon, e-posta veya posta kartı (Bu seçenekle işlemin tamamlanması iki hafta sürebilir).

Hilal’in daha fazla konumu varsa işlemi konumlarının her biri için tekrarlar. 10’dan fazla konumu olsaydı toplu doğrulama isteğine bulunabilirdi. Bir sonraki modülde bunun hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Postayı seçtiği için listelenmiş işletme adresine birkaç gün ila iki hafta içinde (konuma bağlı olarak) bir posta kartı gelecek. Doğrulama işleminde gecikmeleri önlemek için, Hilal’in bu süre zarfında işletme bilgilerini düzenlemekten kaçınması gerekir.

Posta kartında beş basamaklı bir doğrulama kodu bulunur. İşlemi tamamlamak için Hilal, Google Benim İşletmem’de yeniden oturum açıp posta kartının gönderildiği konumu seçer. Ardından sayfanın üst kısmından Kodu Girin düğmesini tıklar.

Hilal’in girişini doğrulaması, işletmesi için sayısız fırsatın kapısını araladı. Örneğin, iyi durumdaki ortalama bir Google Benim İşletmem girişi, sahipleri tarafından talepte bulunulmamış girişlere göre 5 kat daha fazla görüntüleniyor. Hilal ayrıca müşterileriyle etkileşim kurabilir ve işletmesinin performansına dair analizleri görebilir.

Daha fazlasını öğrenelim.

Web sitesi oluşturun

Hilal, Google Benim İşletmem web sitesi oluşturma aracıyla web sitesini dakikalar içinde kullanıma sunabilir. En iyisi de, yeni site tüm cihazlarda harika görünecek şekilde kendi kendine biçimlendirilir. Hilal’in site oluşturma sürecini izleyelim.

Hilal önce Google Benim İşletmem’de oturum açar ve Ana Sayfa menüsünden Web Sitesi‘ni seçer.

Web sitesi oluşturun

Hilal daha sonra Formda ve Güzel ile ilgili işletme bilgilerinin (ör. adres, telefon numarası ve çalışma saatleri) güncel olup olmadığını kontrol eder. Bu bilgileri güncellemek kolaydır ve bir işletmenin birden fazla girişi varsa değişiklikler Google’ın işletme girişlerinin hepsinde gösterilir.

Web sitesi oluşturun

Hilal müşterilerin resim görmeyi tercih ettiğini biliyor ve bu onun için sorun değil. Tasarımları cesur ve fotoğraflarda güzel görünüyor. Ayrıca mağazasının içini gezdiren kısa bir sanal tur ve müşterilerin mağazayı sokaktan tanıyabilmesi için binanın dışının kapak fotoğrafını eklemeye karar veriyor. Bir dizi farklı şablon arasından seçim yaparak web sitelerini kişiselleştirebilmesi de Hilal’i mutlu ediyor.

Web sitesi oluşturun

Hilal son adımda benzersiz bir alan adı seçer ve bunu yeni web sitesine yönlendirir. Birkaç dakika sonra, yayınlanan web sitesini akıllı telefonundan görüntüleyebilir.

Web sitesi oluşturun

Gönderilerle müşterilerin karşısına çıkın

Yeni web sitesi Hilal’i heyecanlandırıyor. Ancak şimdi yeni ürünler, promosyonlar ve yaklaşan etkinlikler hakkındaki duyuruları nasıl zamanında yapabileceğini merak ediyor. Google Benim İşletmem gönderilerinin ona nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Hilal yeni ilkbahar koleksiyonu için etkileyici bir giysi tasarladı ve bunu müşterileriyle paylaşmak için sabırsızlanıyor. Yeni giysinin fotoğrafını web sitesinde sergileyebilir. Ancak bu sezonluk bir ürün olduğu için özel bir yayın oluşturup bunu Google Arama ve Haritalar’da öne çıkarmayı tercih ediyor. Gönderilerin süresi yedi gündür. Yani Hilal, yeni tasarımını bir hafta boyunca öne çıkarabilir.

Hilal, Google Benim İşletmem’den gönderi oluşturmak için bir fotoğraf yükler, yeni sezonluk ürünü hakkında kısa bir özet yazar ve giysinin doğrudan web sitesinden satın alınması için bir Satın Al düğmesi ekler. Hilal çok kısa sürede ilk gönderisini oluşturmuştur.

Gönderi analizleri, Hilal’in gelecekte daha etkili gönderiler tasarlayabilmesi için görüntüleme sayılarını ve müşteri etkileşimini takip etmesine de yardımcı olacaktır.

Mesajlaşmayı kullanarak müşterilerle doğrudan etkileşim kurun

Google Benim İşletmem web siteleri ve gönderileri harika olsa da Hilal şimdi müşteri hizmetlerine odaklanmak istiyor. Bir küçük ölçekli işletme sahibi olarak Hilal, destek ekibinin tek üyesi ve ürünleri hakkındaki soruları yanıtlamak için müsait olması gerekiyor. Neyse ki Google Benim İşletmem, bu iş için doğru aracı sunuyor.

Hilal tüm müşterilerinin onu telefonla aramayacağını biliyor. Bu nedenle, online müşterileriyle kısa mesaj üzerinden doğrudan etkileşime geçebilmek istiyor. Google Benim İşletmem’in mesajlaşma özelliği, bu durum için mükemmel çözüm olabilir.

Mesajlaşmayı ayarlamak hızlı ve kolaydır. Hilal, Google Benim İşletmem Ana Sayfa menüsünden Mesajlaşma kartını seçer ve cep telefonu numarasını yazar.

Müşteriler açısından Hilal’le mesajlaşmak kolaydır. Tek yapmaları gereken, işletme girişinin altındaki Mesaj düğmesini tıklamak ve normal bir kısa mesaj yazarmış gibi akıllı telefonlarından mesajlarını yazmaktır.

Not: Müşterilerle mesajlaşma, Google Benim İşletmem’in yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilen bir özelliğidir.

Birden fazla işletme girişini kolayca yönetme

Her büyüklükten işletme Google Benim İşletmem’den yararlanabilir. Peki, büyük ölçekli işletmeleri nasıl yöneteceksiniz? Girişleri toplu olarak doğrulamanıza ve sık karşılaşılan toplu doğrulama sorunlarını çözmenize yardımcı olacağız.

Bu modülde, birkaç konumu doğrulamak için toplu doğrulamayı kullanmayı ve toplu doğrulama sorunlarını çözmeyi öğreneceksiniz.

Cemal ile tanışın

Cemal, şimdiden 37 şubeye yayılan Taze Gıda’nın sahibi. Tüm şubeleri için giriş oluşturdu ama her şubeyi tek tek doğrulama işi gözünü korkuttuğu için şubelerin çoğunu doğrulamadı.

Yakın zaman önce şubelerini birer birer doğrulamak yerine tek bir kolay işlemle doğrulayabileceğini öğrendi. Cemal’in şubelerini toplu olarak nasıl doğrulayabileceğine bakalım.

Google benim işletmem hesabınızda oturum açın

Cemal, tüm şubelerini tek yerden yönetmesini sağlayan Google Benim İşletmem hesabıyla oturum açıyor.

Toplu yükleme e-tablonuzu oluşturun

Daha sonra Taze Gıda’nın tüm şubelerinin yer aldığı bir toplu yükleme e-tablosu oluşturur. Doğrulamada gecikmeler yaşamamak için bilgileri doğru girmeniz çok önemlidir. Bu yüzden her şube için alanları bir kez daha kontrol edelim.

Mağaza kodu Mağaza kodu, şubelerinden her birine atadığınız özel bir kimliktir. Değişikliklerin hesaplara doğru uygulanmasını sağlar. Her şube kendi özel koduna sahip olmalıdır ancak bu kod Google’ın hiçbir yerinde herkese açık olarak görünmez.

Bu kod müşterinizin gerçek bilgilerini yansıtmak zorunda değildir, o yüzden bu kodu başka bir alana (işletme adı gibi) eklemediğinizden emin olun.

İşletme adı Bu, Google’da görünecek addır. Bu adın işletmeyi internet dışında göründüğü şekliyle temsil etmesi gerektiğini unutmayın. Yazım, boşluk ve büyük harf kullanımının doğru olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Müşterinizin şubesi başka bir yerin içindeyse (ör. AVM restoranı) bu bilgiyi ada eklemeniz gerekmez. Yalnızca asıl işletme adını kullanın.

İşletmenin bulunduğu konum İşletmenin bulunduğu konumu tanımlayan birkaç alan vardır. Adresler son derece basittir ama yazım yanlışı yapmadığınızdan ve bilgilerin eksiksiz olduğundan emin olun. E-tablo yazılımı bazen baştaki sıfırları silebildiği için posta kodunu tekrar kontrol edin.

Enlem ve boylam bilgileri zorunlu olmasa da bir sorun yaşandığında faydalı olur. Bu bilgiler yalnızca adresi haritada bulmada sorun yaşandığında kullanılır.

Telefon ve web sitesi Telefon numarasının doğru olduğundan ve rakamlarla girildiğinden emin olun. Çağrı merkezi numarası yerine yerel bir telefon numarası kullanın ve müşteriyi yönlendirmeyen, doğrudan iletişime geçilebilen telefon numaraları ve URL’ler kullandığınızdan emin olun.
Kategoriler Birincil kategori olarak müşterinizin işletmesini en iyi şekilde temsil eden kategoriyi seçin. Bu kategorinin tüm konumlarda tutarlı olması gerekir.

Gerekiyorsa dokuz ek kategori daha ekleyebilirsiniz.

Toplu doğrulama isteğinde bulunun

E-tablo toplu şekilde yüklendiğinde, otomatik olarak doğrulama isteği gönderilmez. Bu yüzden Cemal, işletmesi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir doğrulama istek formu dolduruyor.

İsteğin işlenmesi bir hafta kadar sürebilir. Olası gecikmeleri önlemek için Cemal aşağıdakilerden emin oluyor:

  • E-tablosunda aynı işletmenin 10 veya daha fazla sayıda konumu ve yönettiği tüm konumlar bulunuyor
  • Hesabı hata içermiyor ve kalite yönergelerine uyuyor
  • Hesabında daha fazla bilgi, düzeltme ve optimizasyon isteklerini yanıtlıyor

Toplu yükleme sorunları

E-tablonuzu yüklerken sorun çıkarabilecek şu noktalara dikkat edin:

Zorunlu alanlar

Feed’inizdeki tüm zorunlu alanlarda veri olduğundan emin olun. Arayüz, bilgilerinde eksiklik olan tüm zorunlu alanları tespit edecektir.

Şube sayısı

Feed’inize en az 10 şube eklediğinizden emin olun. 10’dan az şubeniz varsa Google Benim İşletmem kontrol panelini kullanarak şubelerinizi birer birer ekleyip doğrulayabilirsiniz.

Doğrulama sorunları

Cemal e-tablosunu başarıyla yükledi ve doğrulama isteğinde bulundu. Ancak birtakım sorunlar var ve konumlarından bazıları onaylanmadı. Cemal’in konumlarının onaylanmamasının nedenlerinden bazıları ne olabilir?

Şubeler açık değil: Google Benim İşletmem’de inşaat halinde olan veya henüz halka açılmamış şubelere bilgi eklenemez. Bu konumların açılışlarının yapılmasını beklemeniz gerekir.

Yanlış işletme adı: İşletmenin adı kapınızın dışındaki tabelada yazanla aynı olmalı ve gerçekteki büyük harf kullanımını yansıtmalıdır. Ayrıca gerçekteki adını yansıtmayan ek bilgiler (ör. mağaza kodu) eklemekten kaçınmalısınız.

Tek yerde birden fazla  şube var: Aynı fiziksel konumda birden fazla şubeye izin verilmez. Müşterinizin şubesinde hem bar hem masalı restoran varsa bunları tek bir başlık altında toplamanız gerekir.

Google My Business API

Çok sayıda şubesi olan ya da şubelerinin sık sık güncellenmesi gereken bir müşteriyle çalışıyorsanız veri yönetimini basitleştirmek için bir geliştiriciyle bağlantı kurabilirsiniz. Geliştirici, Google Benim İşletmem (GMB) uygulama programlama arayüzünü (API) kullanarak Google Benim İşletmem hesabını ve konum verilerini yöneten uygulamalar yazabilir.

İşletmenizi ölçeklendirmek için Google Benim İşletmem’den yararlanma

Yer Uzantılarının sizi işletmenizi ölçeklendirmeye nasıl hazırlayabileceğini keşfedin.

Bu modülde Yer Uzantılarını kullanarak Google Benim İşletmem’i Google Ads‘e entegre etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, bir mobil kampanya stratejisiyle mağaza trafiğini nasıl artıracağınızı ve dijitalden fiziksele geçiş stratejisiyle geri dönüşleri nasıl optimize edeceğinizi göreceksiniz.

Google Benim İşletmem’i Google Ads Yer uzantılarıyla kullanın

Daha önce bahsettiğimiz, Hilal’in işletmesini hatırlıyor musunuz? Google Benim İşletmem’deki Formda ve Güzel girişinin Google’da yayınlanmasının üzerinden üç ay geçti ve müşteriler mağazasına akın ediyor. Şimdi Akıllı kampanyalarda bazı hedeflenen reklamlarla daha da geniş bir kitleye ulaşmaya hazır olduğunu hissediyor. Girişinin hedeflenen reklam kampanyasıyla bir araya gelmesi, Hilal’in işletmesinin hangi sıklıkta ve nerede gözükeceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlıyor.

Yer Uzantılarının ona nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Google Benim İşletmem'i Google Ads Yer uzantılarıyla kullanın

Yer Uzantıları, reklamlarınızla birlikte adresinizi, konumunuzu gösteren bir haritayı veya işletmenize olan uzaklık bilgisini sağlayarak kullanıcıların işletmenizi bulmasına yardımcı olur. Bu uzantılar, reklamlarınızın içine ekstra bir satır ekler ve müşterilerin işletmenin yön tarifini anında almasını ve/veya doğrudan reklamdan telefon araması yapmasını sağlar.

Bunun için Hilal’in yalnızca Google Benim İşletmem hesabını Google Ads hesabına bağlaması gerekiyor.

Google Ads’de Hilal, Uzantılar sekmesinin Yer Uzantıları bölümünde bulunan +Uzantılar sekmesini seçer. Daha sonra Google Benim İşletmem Konum Gruplarını bağlamak için ilişkilendirilmiş e-posta adresini girmesi istenir.

Yer Uzantılarını kullanmak için işletme veya kişisel hesaplarınızı Google Ads’e bağlayabilirsiniz:

  • Kişisel hesabı bağlamak, tüm işletme hesaplarındaki konumların Google Ads’de kullanılabilmesini sağlar.
  • Tek bir işletme hesabını bağlamak, yalnızca o hesaptaki şubelerin kullanılmasını sağlar.

Mobil kampanya stratejisiyle mağaza trafiğini artırın

Mobil kampanya stratejisiyle mağaza trafiğini artırın

Perakende satışların %90’ı fiziksel mağazalarda gerçekleşse de, kullanıcılar aradıkları ürünü satan mağazaları bulmak, stok durumunu doğrulamak, çalışma saatlerini kontrol etmek ve çok daha fazlası için akıllı telefonlarından yararlanıyor. Bu yüzden cep telefonlarında kullanıcıların karşısına çıkmaya öncelik vermek, fiziksel mağazası olan işletmeler açısından çok önemli.

Dijitalden fiziksele geçiş (O2O) stratejisiyle geri dönüşleri optimize edin

İş yerinize gelmeden önce, müşterinizin nasıl bir yolculuk yaptığını düşünün. Bu yolculuk boyunca birkaç temas noktası mutlaka vardır ve yolculuk nadiren doğrudan gerçekleşir. Kullanabilecekleri birçok teknolojiye sahip olan müşteriler, işlerini size vermeden önce farklı kanallarda araştırma yapar. Teknoloji olanaklarıyla dolu dünyamızda potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak ve yolculukları boyunca onlara yardımcı olmak istemez misiniz? Google En İyi Uygulamaları: Online Reklamlarla internet dışı satışları artırma sayfasını ziyaret edip bu stratejiden iş hedefinizin önemli bir parçası olarak nasıl yararlanabileceğinizi öğrenin.

Bir cevap yazın

Top