You are here
Home > Youtube > Youtube Reklamları Nedir? Video Reklam Türleri ve Modelleri Hakkında Bilgi

Youtube Reklamları Nedir? Video Reklam Türleri ve Modelleri Hakkında Bilgi

Youtube Reklamcılığı Nedir? Reklam Türleri ve Modelleri Hakkında Bilgi

YouTube ve Google olarak, reklam ürünlerini pazarlama hedefleriniz doğrultusunda uyarlamak için önemli değişiklikler yapmakta. Video biçimleri hakkında sunulan bilgiler sayesinde, bu biçimlerin marka bilinirliği ile marka üzerinde düşünmeyi artırmak ve kullanıcıları harekete geçirmek için nasıl benzersiz bir şekilde tasarlandığını göreceksiniz.

YouTube ve Google’ın sunduğu farklı reklam biçimleri çeşitli pazarlama hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bu modülde kampanyanızı başarıya ulaştıracak reklam biçimleri, video çözümleri ve teklif yöntemleri hakkında bilgi edinecek ve bunları pazarlama hedeflerinizle nasıl uyumlu hâle getireceğinizi öğreneceksiniz.

YouTube ve Google Video İş Ortakları’nın sunduğu çözümler, ulaşmak istediğiniz pazarlama hedefleri olan Bilinirlik, Üzerinde Düşünme ve İşlem ile uyumludur.

 • YouTube ve Google, ürünlerimizin müşterilerinize yönelik pazarlama hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlayan farklı reklam biçimleri sunar.
 • Pazarlama hedefine odaklanan video çözümü ve teklif yöntemi, kampanyanızın başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için kolaylaştırıldı.

Bilinirlik: Bir ürün tanıtmak veya bir mesaj iletmek için tüketicilere ulaşın ve markanızın akılda kalmasını sağlayın.

Biçim

Teklif Yaklaşımı Envanter

Bumper reklamlar

BGBM YouTube ve
Google Video İş Ortakları

Erişim İçin TrueView

BGBM YouTube ve
Google Video İş Ortakları

Atlanamayan yayın içi reklamlar

BGBM

YouTube ve
Google Video İş Ortakları

Yayın dışı video reklamlar gBGBM

YouTube ve
Google Video İş Ortakları

Masthead GM veya BGBM

YouTube

Üzerinde düşünme: Harekete geçme olasılığının yüksek olduğu, görüşleri şekillendirmeye uygun anlarda, müşterilerinizi mesajlarınızla etkileşimde bulunmaya davet edin.

Biçim

Teklif Yaklaşımı Envanter

Yayın içi (in-stream) TrueView

GBM ve Artışı en üst düzeye çıkarma

YouTube ve
Google Video İş Ortakları

TrueView Discovery GBM

YouTube

İşlem: Ölçebileceğiniz anlamlı işlemler elde edin.

Biçim Teklif Yaklaşımı Envanter
TrueView for Action EBM ve Dönüşümleri artırma YouTube ve
Google Video İş Ortakları (beta)

Bumper reklamlarla altı saniyede etki yaratın

YouTube ve Google’ın video reklam biçimleri, temel pazarlama hedeflerinizle (daha fazla bilinirlik elde etme, üzerinde düşünme oranını artırma ve kullanıcıları harekete geçirme) uyumludur.

Bu modülde, bumper’ların nasıl altı saniyelik bir reklam öğesini kullanarak bilinirliği artırdığı ve etki yarattığı konusunda bilgi edineceksiniz.

Bilinirlik: Bumper reklamlar (CPM)

Bumper reklamlar altı saniyelik, atlanamayan yayın içi reklamlardır. Bu reklamların amacı erişim, sıklık ve marka bilinirliği elde etmektir.

Bu reklamlar, her başarılı YouTube reklam kampanyasının yapı taşlarıdır. Hem yayın içi (in-stream) TrueView ve Google Preferred için tamamlayıcı olabilir hem de başlı başına bir video çözümü olarak etki yaratabilirler. Mobil cihaz kullanıcı deneyiminin öncelik kazandığı bir dünya için tasarlanan bumper’lar, diğer tüm reklam biçimlerinden daha fazla erişim elde edilmesini sağlar.

 • Bumper’lar; Google Ads (açık artırmayla veya ön ödemeyle satın alma), Display & Video 360 veya Google Preferred üzerinden hedef bin gösterim başına maliyet (BGBM) hesabına göre satın alınır.
 • Bu reklamlar, yayın içi (in-stream) video biçimleri arasında en düşük BGBM’ye sahiptir ve çoğunlukla mobil cihazlarda yayınlanır.
 • YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda kullanılabilir

Bumper reklamların önemli avantajları

Maksimum Erişim

Bumper reklamlar, aşağıdaki iki etkinin birleşmesi sonucunda tüm YouTube biçimleri arasında en iyi erişimi elde eder:

1. Bumper reklamlar, genellikle hareket halinde olan ancak uzun TrueView reklamınızı izlemeye hazır olmayan kullanıcılara ulaşmayı başarır.

2. Yayın içi (in-stream) TrueView reklamı GBM’sine göre %25 ila %40 daha ucuz olan bumper reklam BGBM’si, diğer YouTube biçimlerine kıyasla daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar.

Google Preferred veya yayın içi (in-stream) TrueView gibi uzun reklam biçimleriyle birlikte kullanıldığında bumper’ların erişim ve marka etkisinde artış sağladığını biliyoruz.

Marka Etkisi

Bumper’lar, reklam hatırlanabilirliği ve bilinirlik gibi dönüşüm hunisinin üst kısmındaki metrikler açısından yayın içi (in-stream) TrueView reklamlarıyla benzer düzeyde marka etkisi sağlar.

Yayın içi (in-stream) TrueView ya da Google Preferred gibi uzun reklam biçimleriyle birlikte kullanıldığında bumper’ların erişim ve marka etkisinde artış sağladığını da unutmayın.

Bumper’larla etkiyi en üst düzeye çıkarma

İki araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlara göre:

 • Bumper kampanyalarının %87’si, reklam hatırlanabilirliği açısından kayda değer bir artış (tüm kampanyalar genelinde ortalama %20’nin üzerinde bir artış) sağladı.

Kaynak: Google Brand Lift Meta Analizi, Global, 2017

 • Her 10 bumper kampanyasının altısı, marka bilinirliği açısından kayda değer bir artış (tüm kampanyalar genelinde ortalama %10 artış) elde etti.

Kaynak: Google Brand Lift Meta Analizi, Global, 2017

Temel çıkarımlar

 • Bumper’lar, erişim ve marka etkisi elde etmeyi sağlayan altı saniyelik reklamlardır.
 • Bumper’lar, yayın içi (in-stream) video biçimleri arasında en düşük BGBM’ye sahiptir ve çoğunlukla mobil cihazlarda yayınlanır.
 • Bu reklam biçimi daha fazla erişim, düşük BGBM’ler ve videonun tamamının izlenmesini isteyen reklamverenler için idealdir.
 • Bumper’lar, uzun reklam öğeleriyle birlikte kullanıldığında Brand Lift ve erişim artışı sağlar.

TrueView ile pazarlama hedeflerine ulaşın

TrueView reklam biçimleri sizi farklı pazarlama hedeflerine ulaştıracak seçenekler sunarak çok daha fazla esneklik sağlar.

Bu modülde Erişim için TrueView, yayın içi (in-stream) TrueView ve TrueView Discovery’ye odaklanarak tüm TrueView reklam biçimleri hakkında bilgiler edineceksiniz.

TrueView nedir?

TrueView, kullanıcılara videoyla etkileşime geçme seçeneği sunan atlanabilir yayın içi reklam biçimidir.

Bir videonun öncesinde, video oynatılırken veya sonrasında görüntülenen video reklamdır. İzleyiciye beş saniye sonra reklamı atlama seçeneği sunulur.

TrueView reklam biçimleri, teklif yöntemine ve uygun oldukları pazarlama hedefine göre farklılık gösterir.

TrueView kapsamında dört temel reklam biçimi bulunur. Bunlara göz atalım.

Pazarlama Hedefi

Biçim/Teklif Yaklaşımı
 

Bilinirlik

 

Erişim İçin TrueView (BGBM)

 

 

Üzerinde Düşünme

Yayın içi (in-stream) TrueView

(GBM ve Artışı En Üst Düzeye Çıkarma)

TrueView Discovery (GBM)

 

İşlem

TrueView for Action
(hedef EBM ve Dönüşümleri artırma)

Bilinirlik: Erişim İçin TrueView (BGBM)

Erişim için TrueView, bilinirliği artırır ve kullanıcılara verimli bir şekilde erişmek için optimizasyon yapar. Atlanabilir yayın içi reklam biçimi kullanılarak hedef BGBM hesabına göre satın alınır.

Tıpkı yayın içi (in-stream) TrueView gibi, görüntülenme yerine gösterim sayısı için optimizasyon yapar. Açık artırma kampanyanızı alışık olduğunuz bir para birimiyle kolayca planlamanıza, ayarlamanıza ve satın almanıza olanak sağlar. Bu reklamlar, YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda da yayınlanabilir.

Erişim için TrueView reklamlarının önemli avantajları

Kullanıcılara son derece verimli bir şekilde erişme: Her uzunluktaki reklamla en düşük BGBM’lerin bazıları üzerinden erişim elde edecek şekilde optimize edilmiştir.

BGBM üzerinden kolay satın alma: Kampanyaları kolayca planlayacak ve ölçebilecek şekilde sektör standartlarında BGBM üzerinden satın alma seçeneğini kullanır.

Etkili erişimle başarılı sonuçlara ulaşma: YouTube’un sektör lideri görüntülenebilirlik ve duyulabilirlik oranlarıyla ilgi çekme olanağı sağlar.

Erişim için TrueView reklamları ile marka etkisi

84 kampanya için yaptığımız ilk testlerin sonuçlarına göre:

Her 10 Erişim için TrueView kampanyasının dokuzu, reklam hatırlanabilirliği açısından ortalama olarak yaklaşık %20 oranında önemli bir artış elde etti.

Kaynak: YouTube şirket içi verileri, Global, Temmuz 2017

Bir ipucu

Erişim İçin TrueView reklamı, görüntüleme üzerinden faturalandırılmaz. Görüntülemeleri artırmak istiyorsanız yayın içi (in-stream) TrueView (GBM) reklam tercih edin.

Teklif türünün (BGBM, GBM, EBM) her zaman kampanyanın genel pazarlama hedefine uygun olmasını sağlayın.

Üzerinde Düşünme: Yayın içi (In-stream) TrueView (GBM ve Artışı en üst düzeye çıkarma)

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamları, reklamverenin görüntüleme sayısına dahil edilen, atlanabilir (video 11 saniyeden daha uzunsa) reklamlardır. Bu reklamlar, YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda yayınlanabilir. Bu reklamların ücretlendirilmesi için kullanıcıların aşağıdakileri gerçekleştirmesi gerekir:

1. Reklamın 30 saniyesini veya reklam 30 saniyeden kısaysa tamamını izlemesi

2. Video sonucunda harekete geçmesi (örneğin, reklamverenin sitesini ziyaret etmek için tıklama veya mobil uygulamayı indirme)

Bu reklamlar, görüntüleme başına maliyet (GBM) hesabına göre satın alınabilir veya Artışı en üst düzeye çıkarma teklifiyle kullanılabilir.

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamlarının önemli avantajları

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamları, tüketicilerle bağlantı kurar. Bu reklamlar, doğru kitleye ulaşır ve kullanıcıları müşterinizin markasını seçmeye teşvik eder.

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamlarının önemli avantajları

Yayın içi (in-stream) TrueView reklamları ile marka etkisi

Reklam hatırlanabilirliği oluşturma

Her 10 TrueView kampanyasının sekizi, marka bilinirliği açısından tüm kampanyalar genelinde ortalama %20 oranında kayda değer bir artış elde etti.

Kaynak: Google Brand Lift Meta Analizi, Global, 2017

Üzerinde Düşünme: TrueView Discovery (GBM)

Bu reklam biçimi, YouTube ana sayfa özet akışında, izleme akışında ve arama sonuçlarında tanıtılan video olarak yayınlanır. Bu reklamlar, görüntüleme başına maliyet (GBM) hesabına göre satın alınır. Reklam, kitlelerin arama yaptığı veya YouTube’da içerik izlediği bu önemli anlarda onlara ulaşır.

TrueView Discovery reklamlarının işleyiş şekli, yayın içi (in-stream) TrueView reklamlardan biraz farklıdır. İlkinde kullanıcıların izlemek için reklamı tıklaması gerekirken diğeri ilk beş saniyeden sonra atlanabilir.

YouTube genelinde daha fazla kullanıcıya erişme: YouTube ana sayfa özet akışı, izleme akışı ve arama sonuçları dahil (soldan sağa doğru gösterilmiştir), YouTube genelinde önemli keşif araması yerleştirmelerinde yer alarak, izleme sayfasında videodan önce gösterilen reklamların ötesine geçin.

YouTube Ana Sayfa Özet Akışı: Kullanıcılar ana sayfa özet akışında giderek daha fazla geziniyor. Hatta YouTube ana sayfasında keşfedilen içeriklerin izlenme süresi, son üç yılda 10 kat artış gösterdi.

Bu ek reklam alanı, reklamverenlerin ana sayfa özet akışında görünme fırsatını da artırıyor.

İşlem: TrueView for action (EBM ve Dönüşümleri artırma)

TrueView for Action reklamları, web sitesine yönelik işlemler yapmaya yönlendiren atlanabilir yayın içi reklamlardır. Hedef EBM veya Dönüşümleri Artırma hesabına göre satın alınırlar.

 • TrueView in-stream format includes the companion, customized call-to-action overlay (CTA), and end screen
 • YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda kullanılabilir (beta)

Temel çıkarımlar

 • Yayın içi (in-stream) TrueView, üzerinde düşünme oranını artırmak ve kullanıcıları işlem yapmaya teşvik etmek için idealdir.

 • Erişim İçin TrueView, en düşük BGBM üzerinden bilinirliği artıracak şekilde kullanıcılara son derece verimli bir şekilde erişmenizi sağlar.

 • TrueView Discovery, önemli keşfetme anlarından yararlanmanıza yardımcı olabilir.

 • TrueView for Action, reklamverenlere YouTube kullanıcılarının ilgi ve amacını işleme dönüştürme olanağı sunar.

Masthead ve atlanamayan yayın içi reklamlarla bilinirliği artırın

Bumper’lar ile TrueView reklamlarının güçlü yönlerini değerlendirdik. Şimdi masthead ve atlanamayan yayın içi reklam biçimlerini ele alalım.

Bu modülde, söz konusu reklam biçimleri hakkında bilgi edinmenin yanı sıra bu biçimlerin özellikle erişim ve bilinirlik elde etme açısından büyük hedefleri olan, geçmişte televizyona çok fazla yatırım yapmış reklamverenlere nasıl uygun olduğunu da göreceksiniz.

Bilinirlik: Masthead (GM veya BGBM)

Masthead, YouTube ana sayfasında ve ana sayfa özet akışında (kayan yerleşim) yayınlanır.

GM: eklamverenler en önem verdikleri günlerde, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda muazzam bir YouTube kitlesine çok ciddi bir günlük erişimle ulaşabilir.

BGBM: Reklamverenler ayrıca ana sayfa özet akışında BGBM üzerinden masthead zaman aralığı satın alabilir. Bu sayede kitle çözümlerini kullanabilirler. Aynı etki gücüne sahip reklam öğesi birimi olmakla beraber reklamverenler bu premium satın alımı, kitlelerinin en önem verdikleri üyelerine ayırabilir.

Bilinirlik: Atlanamayan yayın içi reklamlar (BGBM)

Atlanamayan yayın içi reklamlar bilinirliği artırır ve hedef kitlenize ulaşır.

 • Açık artırmayla veya rezervasyonla satın alınarak kullanılır
 • Sektör standardında en fazla 15 saniyelik atlanamayan video reklam (belli pazarlarda en fazla 20 saniyelik kullanılabilir)
 • Televizyon reklamlarına en çok benzeyen reklamdır
 • YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda (Google Ads and Display & Video 360) kullanılabilir

Atlanamayan yayın içi reklamlarda rezervasyon ve açık artırma arasındaki fark nedir?

Açık artırmayla satın alma olanağı; daha düşük BGBM’ler, ileri düzey kitle özellikleri ve Display & Video 360 veya Google Ads’deki kendi kendini yöneten kampanyalarda daha fazla esneklik sağlar. Bu reklamlar, YouTube ve Google Video İş Ortakları’nda da yayınlanabilir.

Rezervasyonla satın alma olanağı, garantili gösterim sayısı sunar fakat daha yüksek BGBM’ler ile daha sınırlı kitle seçeneklerine sahiptir.

Atlanamayan 30 saniyelik reklamlara dair

YouTube’da elde ettiğimiz verilere göre, izleyicilerin pek de hoşlanmadığı reklamlar atlanamayan 30 saniyelik olanlar. Uzun reklamlar izlemek zorunda kalmak kullanıcılar için genellikle rahatsız edici bir deneyim oluyor ve bu durum markalar için zarar verici etkilere yol açabiliyor. Uzun reklamlar işe yarasa bile reklamverenlerin izleyicinin ilgisini çekmesi gerekiyor. Dolayısıyla daha kullanıcı dostu reklam biçimlerine odaklanabilmek için, rezervasyon esaslı standart atlanamayan 30 saniyelik reklamları 2017’de kullanımdan kaldırmaya karar verdik.

Temel çıkarımlar

 • Masthead, kısa bir zaman dilimi içinde, genellikle çok popüler bir etkinlik veya ürün lansmanı kapsamında büyük bir kitleye erişmenizi sağlar.
 • Mesajınızın tamamını kitleyle paylaşabilme olanağı sunan atlanamayan yayın içi reklamlar, açık artırma ve rezervasyon yöntemiyle yayınlanabilir.

Google Video İş Ortakları ile YouTube’un ötesine geçerek erişimde artış elde edin

Ayda iki milyardan fazla aktif kullanıcı video izlemek için YouTube’u ziyaret ediyor. Ancak kullanıcılar sadece YouTube’da değil web genelinde, oyunlarda ve uygulamalarda da video izliyor. Kullanıcılar, YouTube dışındaki içeriklerle etkileşime girdiğinde daha fazla potansiyel müşteri edinmenize yardımcı olmak için Google Video İş Ortakları’nı (GVP) kullanıma sunuyoruz.

Bu modülde, video reklamları YouTube dışında da izleyicilerle buluşturabileceğiniz, yüksek kaliteliye sahip yayıncı web siteleri ve mobil uygulamalardan oluşan GVP hakkından bilgiler edineceksiniz. Ayrıca mevcut video reklamlarınızı kullanarak mobil siteler ve uygulamalarda daha fazla erişim elde etmenin uygun maliyetli yöntemi olan Yayın Dışı reklamı da tanıtacağız.

Google Video İş Ortakları

Google; Google Ad Manager, Google AdMob ve Google AdSense üzerinden önde gelen yayıncılarla iş ortaklığı kurarak video erişimini YouTube’un ötesine taşıdı.

Display & Video 360 (DV360) ile Google Ads’de satın alınan ve YouTube’da yayınlanan aşağıdaki video biçimleri Google Video İş Ortakları’nda da kullanılabilir:

 • Yayın içi (in-stream) TrueView
 • Erişim İçin TrueView
 • TrueView for Action (beta)
 • Bumper’lar
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar (Google Ads ve DV360)

Video reklamlar, Google Video İş Ortakları’nda nasıl görünecek?

Google Video İş Ortakları, mobil cihazlarda %75’in üzerinde envanterle mobil cihaz kullanıcı deneyiminin öncelik kazandığı bir platform.

Kaynak: Google Şirket İçi Verileri, Global, Haziran 2018
Video reklamlar, Google Video İş Ortakları'nda nasıl görünecek?

Google Video İş Ortakları’nın önemli avantajları

Verimliliği iki kat artırma: YouTube’un yanına Google Video İş Ortakları’nın eklenmesi sonucunda erişim aynı bütçeyle %50’nin üzerinde artar.

Kaynak: Google Şirket İçi Verileri, Global, Haziran 2018

Google Video İş Ortakları’nda video reklamlar, YouTube’daki video reklamlarla benzer düzeyde artış sağlar: TrueView reklamlarının etkisini ölçmek için birbirinin aynısı 41 reklam için reklam hatırlanabilirliği Brand Lift araştırması gerçekleştirdik.

Kitle Çözümleri: Sorunsuz uzantı kullanımı için YouTube and Google Video İş Ortakları genelinde mevcut en fazla kitle segmentine sahibiz.

Marka Kontrolleri: Marka kontrol ayarları (envanter türleri ve içerik hariç tutma dahil) aynı olduğu için reklamlarınızın nerede gösterileceğini daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Telefonda sesi kapatıp içerikleri yalnızca okuyan kullanıcılara dair

Kullanıcılar içeriği genellikle sesi kapalı şekilde görür ve sesli olarak başlayan bir reklam almayı tercih etmeyebilir. Bu anlardaki reklam deneyiminin kontrolünü kullanıcıya veren bir reklam biçimi sunuyoruz.

Bilinirlik: Yayın dışı reklamlar (gBGBM)

Yayın dışı video reklamlar, video akışının dışında yayınlanır. Bu reklam biçimi, mevcut video reklamlarınızı kullanarak mobil siteler ve uygulamalarda daha fazla erişim elde etmek için uygun maliyetli bir yöntemdir. Bu reklamlar yalnızca Google Video İş Ortakları’nda kullanılabilir.

Yayın dışı reklamlar sayesinde reklamverenler:

 • Günün daha fazla anında kullanıcılara ulaşın
 • Reklamları mobil cihazların kaydırma özelliğine göre tasarlayabilir
 • MRC’nin video görüntülenebilirliği tanımını kullanarak sadece görüntüleme kapsamındaki reklamlar için ödeme yapar.
 • Reklamverenler, MRC’nin (Medya Derecelendirme Konseyi) görüntülenebilir video BGBM’si standardına göre faturalandırılır. Yani reklamın %50’sinden fazlası, videonun oynatıldığı süre içinde en az iki saniyeliğine izlenmelidir.

Youtube reklamlarında tek öğeyle birden fazla yayın dışı reklam biçimi

Yayın dışı reklamlar için kampanya oluşturmak oldukça kolaydır. Tek bir video öğesini alıp mobil sitelerde ve uygulamalarda sorunsuz bir şekilde yayınlayabiliyoruz. Dikey video, Yatay video, Mobil web büyük banner ve Mobil uygulama yayın içi video (soldan sağa) örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.
Tek öğeyle birden fazla yayın dışı reklam biçimi

Temel çıkarımlar

 • Google Video İş Ortakları (GVP), yayıncı iş ortaklarımızın sitelerinden ve mobil uygulamalarından oluşur.
 • GVP, YouTube’u mükemmel bir şekilde tamamlar ve markaların, YouTube dışındaki içeriklerle etkileşime giren potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olur.
 • Yayın dışı video reklamlar, video akışının dışında (örneğin, bir haber makalesi içinde veya bir mobil oyun öncesinde) yayınlanır ve GVP’de uygun maliyetli bir şekilde daha fazla erişim elde etmenizi sağlar.

Özet

YouTube ve Google olarak, reklam ürünlerimizi pazarlama hedefleriniz doğrultusunda uyarlamak için önemli değişiklikler yaptık. Bu kursu tamamladığınıza göre artık marka bilinirliği ile marka üzerinde düşünmeyi artırmaya ve harekete geçirmeye hazırsınız.

Bir cevap yazın

Top