You are here
Home > Google Analytics > Google Analytics’e Gelen Yeni Özellikler – Google Analytics 4 Mülk Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics’e Gelen Yeni Özellikler – Google Analytics 4 Mülk Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics'e Gelen Yeni Özellikler

Yeni nesil Google Analytics, ölçüm gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmaya hazır. Yeni Google Analytics deneyimini kullanmaya hemen başlayarak işletmenizi başarıya taşımanın yollarını keşfedin.

Bu modülde şunları öğreneceksiniz:

  • En yeni Google Analytics deneyiminin avantajları ve özellikleri
  • Zaman içinde değişen ürünleri yakından takip etme

Google Analytics’teki yenilikler nelerdir?

Google Analytics’in sunduğu en yeni deneyim olan Google Analytics 4 mülküyle tanışın. Yenilikçi özellikleri ve iyileştirilmiş esnekliğiyle bu yeni deneyim, Analytics’in geleceğine ışık tutuyor. Analytics’i ne kadar süredir kullandığınız fark etmeksizin bu altyapı ile hem web siteniz hem de uygulamanız için değerli analizlere ulaşabilirsiniz.

Not

Google Analytics 4 mülkleri daha önce “Uygulama + Web mülkleri” adıyla biliniyordu. Bu mülk türünün yalnızca hem uygulama hem de web sitesi sahibi olan işletmelere değil, tüm işletmelere yönelik olduğunu vurgulamak için isim değişikliği yapıldı.

Google Analytics mülkü nedir?

Mülk, şirketinizin online verilerinin Google Analytics’te işlendiği yerdir.

Daha önce yalnızca iki mülk türü vardı. Universal Analytics, web sitelerinin ölçümlerinde kullanılırken Firebase için Google Analytics, mobil uygulama etkinliklerini ölçmek için kullanılıyordu. Şimdiyse her iki veri türünü toplamak için Google Analytics 4 mülkü kullanılabiliyor. Bu mülk, Analytics kullanıcılarının tümü için tasarlandı. Yalnızca web sitesine veya uygulamaya sahip olan kullanıcıların yanı sıra her ikisine de sahip olup tüm verilerini tek bir yerde toplamak isteyenler de GA4 mülkünden faydalanabilir.

Google Analytics 4 mülklerinin avantajları

Yeni nesil Google Analytics, işletmenize uyum sağlamanın yanı sıra farklı cihaz ve platformlardaki ölçümleri gerçekleştirmek için tasarlandı. Bu sayede ölçüm stratejiniz, sürekli değişim içinde olan dijital ortama uyum sağlayabilir. Makine öğreniminin gücünden faydalanan Analytics, pazarlama çalışmalarınızı iyileştirmeye yönelik tahminler de sağlar.

Gizliliği ön planda tutan, geleceği ise merkezinde barından bu platformun sunduğu deneyim, işletmenizin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. GA4 mülk türünün bazı özelliklerine göz atın:

  • İşletmenizle uyumludur: Kullanıcıların, farklı cihaz ve platformlardaki tüm etkileşimlerini ölçebilir, birleştirebilir ve tekilleştirebilir. Bu sayede, müşteri yolculuğuyla ilgili eksiksiz, alaka düzeyi yüksek ve güncel bilgiler edinirsiniz.
  • Değişime uyum sağlar: Sağladığı güvenilir ve sağlıklı ölçümlerle işletmelerin uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olurken kullanıcıların gizlilik beklentisini karşılar.
  • İşletmelere yönelik akıllı analizler sağlar: Google’ın makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak veri keşfini otomatik ve kolay hâle getirir. Bu sayede, verilerinizden en iyi şekilde faydalanırken sorun yaşamazsınız.
  • Pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur: Veri ve analizlerinizle ilgili daha hızlı işlem yapmanıza olanak tanıyarak ölçülebilir pazarlama hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Entegre raporlama

Kullanıcılar, işletmelerle etkileşim kurarken kendileri için en pratik yöntemleri tercih eder. Örneğin bir kullanıcı, belirli bir ürün hakkında araştırma yaparken cep telefonunu kullanıp aynı ürünü bilgisayar üzerinden satın alabilir. Bu kullanıcı deneyimleriyle ilgili bilgi almak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını tahmin edip mükemmel deneyimler sunmanız için son derece önemlidir. Tam da bu nedenle en yeni Analytics deneyimi, çeşitli veri akışlarınızı yönetecek şekilde tasarlanmıştır.

Tüm cihazlarda eksiksiz raporlama

Kullanıcılar web sitenizle etkileşim kurdukları profil veya cihazlarını sık sık değiştirebilir. En yeni Analytics deneyimi, farklı cihazlardan gelen verilerde yer alan aynı kullanıcıları tekilleştirebilir. Yani Analytics, tek bir kullanıcının farklı cihazlardaki yolculuğunu mevcut olan en iyi tanımlayıcılara göre ölçebilir. İster Google’a ait oturum açma verilerini ister oturum açan kullanıcılar için tanımlayıcılarınızı ister her ikisini kullanın, Analytics her durum için daima en iyi seçeneği belirler.

Web’de tek bir varlık barındırma ve uygulama raporlama

En yeni Analytics deneyimi, yalnızca web sitesi veya uygulamaya sahip olan işletmenize değer katabilir. Ancak işletmeniz hem web sitesi hem de uygulamaya sahipse bu yeni deneyim ile farklı platformlardaki müşteri yolculuklarına yönelik analizler elde edebilirsiniz.

Analytics’te bir ilk olan bu deneyim ile tüm raporlarda, web siteleri ve uygulamalara ait verileri bir arada ölçebilirsiniz.

Entegre raporlama ve analiz

Kullanıcıların, işletmenizle etkileşim kurarken izlediği çeşitli yöntemler göz önüne alındığında, veri akışlarını anlamak için esnek araçlara ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır. En yeni Google Analytics deneyimi, işletmenize özel olan önemli bilgileri raporlamak için tüm veri akışlarınızı sorunsuz bir şekilde ve akıllıca birleştirir.

Verilerinizi incelemeniz için yeni ve daha esnek yöntemler sunan Analysis aracıyla ön tanımlı raporların ötesine geçebilirsiniz.

Google Analytics 4 mülklerini nasıl kullanmaya başlayacağınızı öğrenin

Analytics yolculuğundaki durağınız neresi olursa olsun, işletmenizi ölçümün geleceğine hazırlamak için en yeni mülk türünü kullanmaya başlayın. Yeni mülkünüzü oluşturup yapılandırmak:

  • Geçmiş verileri yeni mülke taşır. Bu sayede, daha geniş bir zaman aralığına ait trend ve bilgiler sunan yeni analiz ve raporları daha anlamlı kılar.
  • Analytics’in kullanıma sunulan en yeni özelliklerine anında erişim imkanı tanır. Bu sayede verilerinizden, yeni ve güçlü analizler alabilirsiniz.

Aşağıda, Analytics yolculuğunun farklı aşamalarında olan üç reklamveren yer alıyor. Bu reklamverenler, ilk GA4 mülklerini ayarlamaya nereden başlamalıdır?

Google Analytics 4 mülklerini nasıl kullanmaya başlayacağınızı öğrenin

Merve: En yeni mülk türünü kullanmaya hiç düşünmeden başlayabilir. Yeni özelliklerin tümü, Analytics’in geleceği olan GA4’te mevcut.

Can: Can, zaten kullandığı Analytics mülklerine ek olarak GA4 mülkünü ayarlamalıdır. Bu sayede, veri toplamaya ve yeni mülkün tüm işlevlerinden yararlanmaya başlarken mevcut Analytics uygulamalarını koruyabilir.

Can, yeni mülkü hemen kurup yapılandırırsa en yeni Analytics özelliklerinden ve gelecekte kendisini bekleyen yeniliklerden faydalanmaya hazır olabilir.

Gamze: Gamze, Analytics’in yeni özelliklerini kullanmaya hazır. Uygulamasında kullandığı “Firebase için Google Analytics” projesi artık GA4 kapsamında olduğundan Gamze’nin, hesabında değişiklik yapması gerekmez.

Temel çıkarımlar

  • Yeni nesil Google Analytics kapsamındaki GA4 mülk türü, işletmenize uyum sağlamanın yanı sıra farklı cihaz ve platformlardaki ölçümleri gerçekleştirmek için tasarlandı.

  • GA4 mülkleri, hem web sitelerinden hem de uygulamalardan gelen verileri işleyecek şekilde oluşturuldu.En yeni Analytics deneyiminden faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz. Yenilikler ve farklı özellikler eklenmeye devam ediyor.

Google Analytics nedir içeriğinden basic bir seviyede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top