You are here
Home > Youtube > Reklamverenler Neden YouTube Reklamlarını Tercih Ediyor?

Reklamverenler Neden YouTube Reklamlarını Tercih Ediyor?

Reklamverenler Neden YouTube'u Tercih Ediyor?

Kullanıcıların ve içerik üreticilerin neden YouTube’u tercih ettiğini gördük.

Bu modülde, reklamverenlerin markalarını geliştirmek için YouTube’u tercih etmesinin üç temel nedenini öğreneceksiniz.

Reklamverenlerin YouTube Reklamlarını tercih etme nedeni

YouTube’un muhteşem bir platform olmasının nedenleri

Google verilerinin ve araçlarının desteğiyle birlikte, en dikkatli ve ilgili kitleler kesin sonuçlar elde etmenizi sağlar. YouTube’un markalar için etkili bir platform olmasını sağlayan üç ana unsur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kitlenin dikkati/etkileşimi: Kitlenizin içerikleri izlediği ve dinlediği ortamda onlarla iletişime geçin.

Google verileri ve araçları: Google, etkili ve verimli kampanyalar yürütmenizi sağlayacak kitle analizleri ve gelişmiş araçlar sunar.

Kesin sonuçlar: Ölçülebilir sonuçlarla gerçek bir etki sağlayın.

Kitlenin dikkati/etkileşimi

Seçim yapabilme imkanı ve içeriklerin alakalı olması, kullanıcıların aktif olarak ilgi göstermesini sağlıyor.

Prime Time Kişiye Özeldir

Reklamverenler, kitleleriyle “Kişisel Prime Time”larında etkileşime geçebilir. “Kişisel Prime Time“, kullanıcıların en sevdiği içerikleri izlemek için YouTube’a geldiği ve etkileşim seviyesinin en yüksek olduğu anlardır.

Geçtiğimiz on yılda, geleneksel TV programlarının reytingleri gitgide düşerken dijital videoya olan rağbet hızla arttı ve artmaya devam ediyor. Tüketiciler, günün saati veya kullanılan cihaz fark etmeksizin ihtiyaçlarına ve tutkularına doğrudan hitap eden içeriklere gün geçtikçe daha fazla değer veriyor.

Tüm dünyanın öğrenmeye geldiği yer

YouTube’da eğitici videolardan TED konuşmalarına kadar çok çeşitli kaynaklardan bilgi edinebilirsiniz.

YouTube Learning, bildiklerini tüm dünyayla paylaşmak için YouTube’u kullananları ve bilgi edinmek için platformumuza gelen milyonlarca kullanıcıyı destekler. (Eğlenceli bir gerçek: X kuşağının %71’i, bir şeyin nasıl yapılacağını öğrenip yeni bir beceri edinmek istediklerinde YouTube’a geliyor!)

Temmuz 2018 itibarıyla, YouTube’u eğitimciler ve öğrenciler için daha iyi bir platform haline getirmek amacıyla YouTube Learning’e 20 milyon ABD doları yatırım yaptık.

Tüm dünyanın spor içerikleri izlemek için geldiği yer

YouTube’da spor dünyasından çok çeşitli içeriklere ulaşabilirsiniz.

Yalnızca maçların öne çıkan anlarını veya maç stratejilerine ve becerilere dair eğitici videoları izlemekle kalmazsınız. Aynı zamanda tuttuğunuz takımları ve sporcuları yakından tanıma fırsatı bulursunuz.

En sevdiğiniz sporcuların saha dışındaki hayatlarına tanık olabilirsiniz. Örneğin, Cristiano Ronaldo ile spor ayakkabısı alışverişine çıkabilirsiniz. Dilerseniz Dude Perfect adlı YouTube içerik üreticileri gibi yeni seslere kulak verebilirsiniz. Spor karşılaşmalarının ve efsanevi atış videolarının bir araya getirildiği bu kanal, 35 milyondan fazla aboneye sahip.

Tüm dünyanın Hollywood’un yeni yüzlerini keşfetmek için geldiği yer

Hollywood, YouTube’da kendine yeni bir hareket alanı buldu.

Özel YouTube kanalları bulunan TV programları, ortalama %30 daha fazla izleyiciye erişiyor ve reytinglerde %25’e varan artış elde ediyor.

Bu başarılı programlar açısından, dijital ve geleneksel içeriği birbirinden ayıran sınırlar tamamen ortadan kalktı. Bugünlerde, arkanıza yaslanıp, sevdiğiniz ünlü vlogger’ların (aktör Will Smith veya süpermodel Karlie Kloss gibi) hikayelerini takip edebilir, James Corden’ın sunduğu talk show programının TV’de kaçırdığınız bölümlerini izleyebilir veya son çıkan YouTube Originals içeriklerinin (örneğin, hâlihazırda 23 milyon kez izlenen, Demi Lovato’nun “Simply Complicated” adlı müzik videosu) keyfini çıkarabilirsiniz!

Google verileri ve araçları

Google Verileri ve Araçları, işletmeme nasıl yardımcı olabilir?

Daha fazla sayıda değerli müşteriye erişin

Her biri bir milyardan fazla kullanıcıya sahip sekiz farklı platformu var.

Daha fazla sayıda değerli müşteriye erişin

Gelişmiş Kitleler

Geçtiğimiz yıl, Gelişmiş Kitleler adlı özellik grubunu kullanıma sunduk. Artık Google Arama, Haritalar’daki aramalar ve uygulama indirmelerinden elde edilen sinyaller yardımıyla, hangi kullanıcıların markanızla etkileşime geçme ve sonuç elde etmenizi sağlama olasılığının yüksek olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bu yöntem kesinlikle işe yarıyor!

Mobil platformda amaca dayalı hedeflemenin kullanıldığı kampanyalarda elde edilen sonuçlar (yalnızca demografik hedeflemenin kullanıldığı kampanyalara kıyasla):

  • %50 – marka bilinirliği artışı

  • %30 – üzerinde düşünme oranı artışı

  • %40 – satın alma amacı artışı

İlgiyi yakalayıp dönüşüm elde edin


Reklamverenler açısından, tüketicilerin ilgisini çekmeyi başarmanın yolu videodan geçiyor. Onlarca yıldır çeşitli yöntemler deneyen pazarlamacılar, hikaye anlatmak için en etkili yöntemin video olduğunu gördü. Reklamınız görülmezse ve duyulmazsa marka algısını etkileme, satın alma amacını tetikleme veya tüketicileri harekete geçirme şansı olmaz.

Bu nedenle, internette en yüksek izlenme ve dinlenme oranına sahip reklamların YouTube reklamları olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz.

Kesin sonuçlar ve en önemli verileri ölçme esnekliği

Pazarlama hedefiniz ne olursa olsun, YouTube’un işletmenizi büyütmenize yardımcı olabileceğinden ve sizin için en önemli verileri ölçme esnekliği sunabileceğinden eminiz.

Marka sonuçları: Brand Lift gibi ölçüm çözümlerimizi her zamankinden daha akıllı ve hızlı olacak şekilde geliştirdik. Bu sayede, elde ettiğiniz sonuçları bilinirlik ve reklam hatırlanabilirliği gibi marka metriklerine göre karşılaştırabilirsiniz.

Çevrimiçi sonuçlar: Google Ads, Google Marketing Platform, Google Analytics ve YouTube Analytics gibi analiz araçlarımızı daha da geliştirdik. Böylece online kanallar genelinde verilere dayalı kapsamlı bilgiler edinmenizi sağlıyoruz.

Çevrimdışı sonuçlar: Satış hedeflerine ulaşma konusunda YouTube’un sağladığı katkıyı doğrulamaları için markalara, üçüncü taraf çevrimdışı satış çözümlerini bağlama olanağı sunduk. Satış ölçümü çözümlerimizin kapsamını genişletmeye devam ediyoruz.

YouTube ve Google Video çözümleri, pazarlama hedeflerinize göre şekillendirilir

Google verileri ve araçları, işletmenizin istediği sonuçları (ör. bilinirlik, üzerinde düşünme ve işlem oranında artış) elde edebilmesi için doğru reklam biçimleri, envanter, hedefleme ve ölçüm sonuçlarını bir araya getirebilir.

Bilinirlik

Bir ürün tanıtarak veya bir mesaj göndererek ve markanızın akılda kalmasını sağlayın.

Örnekler: Fazladan Erişim, Tekil Erişim ve Reklam Hatırlanabilirliği

Üzerinde Düşünme

Müşterilerinizi, satın almak için harekete geçmeye ve görüşleri şekillendirmeye uygun anlarda mesajlarınızla etkileşime geçirin.

Örnekler: Satın Alma Amacı

İşlem

Ölçebileceğiniz, anlamlı işlemler elde edin.

Örnekler: Online Dönüşüm, Mağaza Ziyaretleri ve Satış Artışı

Temel çıkarımlar ve özet

En dikkatli ve ilgili kitlelere sahip olan YouTube, Google verilerinin ve araçlarının desteğiyle birlikte kesin sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Bu içeriği tamamladığınıza göre artık kullanıcıların, içerik üreticilerin ve reklamverenlerin neden YouTube’u tercih ettiğini biliyorsunuz. Kullanıcılar çeşitli içeriklere ulaşmak ister. İçerik üreticiler, çalışmalarını dünyayla paylaşabilecekleri ve topluluklarıyla bağlantı kurabilecekleri bir platform arar. Reklamverenler de kesin sonuçlar elde etmeyi amaçlar. YouTube, tüm tarafların hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

Top