You are here
Home > Google Ads > AdWords ve Analytics

AdWords ve Analytics

AdWords ve Analytics

Sizi tanıştıralım. AdWords, bu Analytics; Analytics, bu da AdWords. Her ikisi de kampanyalarınızın performansı hakkında analizler sunar. Bu analizler, Google Analytics (GA) ve AdWords’ü birlikte kullandığınızda daha iyi sonuçlar verir. Tekliflerinizi, mesajlaşmayı ve performansınızı geliştirmek için bu hesapları birbirine bağlayın. Sizleri tanıştırdığımıza göre artık el sıkışıp işe koyulabiliriz.

AdWords ve Analytics

Google Analytics’teki temel ölçümler

Hesaplar birbirine bağlandıktan sonra, AdWords kampanyalarından gelen veriler otomatik olarak Google Analytics‘in Reklamcılık bölümüne aktarılır. Artık müşterilerinizin reklamlarını tıklayan kullanıcıların müşterinin web sitesinde nasıl davrandığını görebilirsiniz.

Bu davranış biçimine bağlı olarak, daha iyi sonuçlar elde etmeniz için kampanyaları aşağıdaki şekilde hassaslaştırabilirsiniz:

Yeni ziyaretler: Bu, yeni ziyaretlerin yüzdesidir. Site trafiğinin ne kadarının AdWords kampanyalarından geldiğini gösterir.

Ziyaret başına sayfa ve ortalama ziyaret süresi: Bu metrikler, web sitesi üzerindeki etkileşim düzeyi hakkında size bilgi verir. Ziyaret başına sayfa sayısı düşük ve sitede geçirilen süre kısaysa, kullanıcılar aradıkları bilgileri bulamamış veya sitede nasıl gezineceğini anlamamış olabilir.

Hemen çıkma oranı: AdWords kampanyalarında yüksek bir hemen çıkma oranı da kullanıcıların müşterinizin sitesinden başka herhangi bir sayfayı ziyaret etmeden hızla ayrıldığı anlamına geliyor olabilir. Bu durum açılış sayfasının reklamla alakalı olmadığına işaret eder.

AdWords ve Analytics

E-ticaret ölçümleri

Google Analytics, İnternet üzerinden satış yapan mağazalar için e-ticaret rakamlarından veya bir satıştan elde edilen ek veriler sağlar. Diğer ürünlerle veri paylaşımı etkin olduğunda Dönüşüm İzleme bağlanabilir.

Kullanıcılar bu işlemi tamamlayamayabileceği için AdWords’de veya bir alışveriş sepetinde otomatik etiketleme de etkinleştirilmelidir.

E-ticaret ve Tıklamalar sekmeleri kampanya istatistikleri hakkında farklı bir perspektif sunar. Ayrıca, müşterinizin kampanyalarını en iyi getiriyi sağlayacak şekilde hassaslaştırmak için yeni fırsatlarınız olur.

AdWords ve Analytics

Trafik Kaynakları grafiği, size site trafiğinin kaynağa dayalı dökümünü sunar.

Hem trafik hem de e-ticaret verilerinin kaynağa göre dökümü çıkarılabilir. Böylece, bu raporları kullanarak en kârlı kaynakları belirleyebilirsiniz.

Google/Tıklama başına maliyet (TBM): Google AdWords Kampanyalarından gelen trafik.

Google/Organik: Google’daki organik arama sonuçlarından gelen trafik.

Doğrudan/hiçbiri: Bir web adresini doğrudan adres çubuğuna yazan kullanıcıdan gelen trafik.

AdWords ve Analytics

Daha Derinlemesine Analizler İçin Google Analytics Metriklerini AdWords’e Aktarma

  1. Özelleştirilmiş analiz hedefleri üzerinde daha yoğun analizler yapmak için hedef tamamlamaları ve e-ticaret işlemlerini içe aktarın.
  2. Müşterinizin tekliflerine ilgi gösteren kullanıcıların karşısına devamlı olarak çıkmak için özel yeniden pazarlama listeleri oluşturun.
  3. Dönüşüm sağlama ihtimali en yüksek site kullanıcılarını otomatik olarak gruplandırmak için Akıllı Listeleri kullanın.
  4. Site etkileşimini hangi AdWords kampanyaları, reklamlar ya da anahtar kelimelerin sağladığını anlayın.
  5. Hangi anahtar kelimelerin yeni kullanıcılar çektiğini öğrenip nereye yoğunlaşmanız gerektiğine karar vermek için “yeni oturumların yüzdesi”sini takip edin.

Google Analytics’te AdWords Performansını Analiz Etme

  1. Daha ayrıntılı GA raporları oluşturmak için reklamları otomatik olarak etiketleyin.
  2. AdWords hedef kitlenizi anlamak için davranışı segmentlere ayırın.
  3. Hangi cihazlar, anahtar kelimeler, yerleşimler ve diğer unsurların nitelikli kullanıcılar sağladığını görmeniz için AdWords’e özel raporlarınıza GA’nın ikincil boyutlarını üst katman olarak ekleyin.
  4. Hesabınızın performansını artırmak için GA Raporlarında AdWords İkincil Boyutlarını kullanın.
  5. Müşterinizin sitesinin rekabet gücünü anlamak için karşılaştırma özelliğini kullanın.

Bir cevap yazın

Top