You are here
Home > Google Ads > Dönüşüm Raporları Nasıl Analiz Edilmeli?

Dönüşüm Raporları Nasıl Analiz Edilmeli?

Anıl neler öğrendi?

Dönüşüm verilerinin zenginliği ve belirgin tutarsızlıklar nedeniyle kolayca kafanız karışabilir. Bu nedenle, verileri doğru şekilde öğrenip yorumlamak önemlidir.

Bu makalede, Minmo Gaming’in dönüşüm raporlarını Anıl ile birlikte inceleyerek diğer veri tutarsızlıklarını ve bunların nedenlerini nasıl tespit edeceğinizi öğreneceksiniz.

Anıl’ın karşılaştığı zorluk

Anıl, Minmo Gaming’in dönüşüm verilerini incelemektedir. Hedeflerinize Ulaşmak İçin Dönüşüm İzleme Özelliğini Ayarlama kursundan hatırlayacağınız gibi, temel hedefleri uygulama yüklemelerini ve ilk açılışları yakalamaktı. Ancak Anıl, ürün sürümü bültenleri için yapılan kayıtları yakalamak gibi başka dönüşüm işlemleri de ekledi. Dönüşümler sütununa baktığında ise yalnızca dönüşüm sayısının bulunduğunu fark etti.

Bu dönüşümlerden kaçının uygulamalarının ilk açılışını, kaçının bülten kaydını temsil ettiğini nasıl belirleyebilir?

Verileri dönüşüm işlemine göre segmentlere ayırma

Sütunlar, varsayılan olarak bir hesap genelindeki tüm dönüşümlerin toplamını gösterir. Anıl’ın görmek istediği dönüşümleri ayrı ayrı görüntüleyebilmesi için verileri dönüşüm işlemine göre segmentlere ayırması gerekir.

Anıl’ın bu görünüme nasıl ulaşabileceğini öğrenmek için bu adım adım açıklamalı kılavuzu izleyin. Segment > Dönüşümler > Dönüşüm işlemi öğesini tıklar.

Tutarsızlık: geçmiş performansa kıyasla daha düşük son dönüşüm hacmi

Anıl, dönüşüm raporlarını incelediğinde dönüşüm hacminin önceki çeyrekten daha düşük olduğunu fark eder. Bu duruma neler neden olabilir?

Dönüşüm süresi

Son performansı geçmiş performansla karşılaştırdığınızda, son performans güçlü görünmezse bunun nedeni genellikle reklamınızı görüntüleyen veya tıklayan kullanıcıların henüz dönüşüm gerçekleştirmemiş olmasıdır.

Bazı durumlarda dönüşüm tıklamadan sonraki bir gün içinde hızla gerçekleşebilir. Ancak seçtiğiniz dönüşüm aralığına bağlı olarak, tıklamadan sonraki 90 gün öncesine kadar gerçekleşen dönüşümler raporlanabilir.

Daha sonra gerçekleşmesi beklenen bu dönüşümler henüz bulunmadığı halde harcamanız tamamen raporlandığından, dönüşümleriniz daha az, dönüşüm başına maliyetiniz daha yüksek görünebilir.

İlişkilendirme sekmesindeki Gecikme Süresi raporundan dönüşüm süresiyle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dönüşüm hacmini etkileyen diğer faktörler

Dönüşüm süresinin yanı sıra, zaman içinde dönüşüm hacmini etkileyebilecek birçok faktör bulunur.

Müşteriler üzerindeki sezon etkisi ve rekabet

Google Ads hesabınızda belirli bir süre içinde tıklamalarda dalgalanmalar görürseniz bu durum web sitenize gelen trafik miktarını ve dolayısıyla dönüşüm hacmini doğrudan etkileyebilir.

Google Ads hesabınızda yaptığınız değişiklikler veya sezon etkisi ya da rekabetteki değişim gibi dış etkenler, tıklama ve dönüşüm hacmini etkilemiş olabilir.

Reklamlarda yapılan değişiklikler

Reklamlarınızda herhangi bir değişiklik yaptıysanız reklam hedef kitleniz de değişmiş olabilir. Ayrıca bu hedef kitlenin dönüşüm gerçekleştirme olasılığı daha düşük veya yüksek olabilir. Reklamlarınızda yapılan ve dönüşüm hacminizi etkileyebilecek yaygın değişikliklerin bazıları şunlardır:

  • Anahtar kelime ekleme veya duraklatma
  • Hedefleme
  • Reklam öğeleri
  • Maks. TBM

Bütçe ve teklif stratejisinde yapılan değişiklikler de dönüşüm hacmini etkileyebilir.

Dönüşümlerde fark görmeye başladığınız sıralarda herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığınızı görmek için menü çubuğunuzdaki Değişiklik Geçmişi sekmesini kullanabilirsiniz.

İlişkilendirme modelinde yapılan değişiklikler

Son tıklama ilişkilendirmesi modelinden geçiş yaptığınızda, dönüşümlerin bildirilmesi daha uzun sürebilir (15 saate kadar). Ayrıca kısmi veya tam dönüşüm kredisi geçmişte daha gerideki bir zamanla ilişkilendirilebilir. Bu durum, son dönüşüm hacminin daha düşük görünmesine neden olabilir.

Anıl neler öğrendi?

Şimdi, bu çeyrekte Minmo Gaming’in dönüşümlerindeki düşüşe nelerin neden olabileceğini inceleyelim. Bunun için Değişiklik Geçmişi aracını kullanacağız.

Anıl, seçtiği tarihlerde hesabındaki değişikliklerin tüm geçmişini buradan görebilir. Kampanyalarında dalgalanma olan tarihi seçer ve kampanyalarında yapılan tüm değişiklikleri görüntüler.

Anıl neler öğrendi?

Daha sonra sekmeler yardımıyla reklam metninde, tekliflerinde ve bütçesinde yapılan değişiklikleri görüntüler. Anıl, Dönüşüm değişiklikleri sekmesini seçerek dönüşüm işleminin etkinleştirildiği veya değiştirildiği zamanı görebilir. Anıl artık yapılan değişikliklerin dönüşüm performansını değiştirip değiştirmediğini belirleyebilir.

Anıl neler öğrendi?

Bir cevap yazın

Top