You are here
Home > Google Ads > Dönüşüm Verilerini Görüntüleme ve Analiz Etme

Dönüşüm Verilerini Görüntüleme ve Analiz Etme

Pazarlama stratejinizin etkili olduğundan veya beklediğiniz sonuçları verdiğinden nasıl emin oluyorsunuz? Doğru veriler olmadan, kampanyalarınızın performansını artırmak ve işletmenizde fark yaratmak için doğru kararları veremezsiniz.

Bu makalede, Hilal ile Healthy Life HQ10’un raporlarını inceleyerek dönüşüm verilerini görüntülemeyi ve analiz etmeyi öğreneceksiniz.

Veriler nerede?

Birçok yeni işletme sahibi gibi Hilal de Healthy Life HQ10 kampanyalarının dönüşüm verilerini ilk kez görüntülemeye çalıştığında hiçbir dönüşümün kaydedilmediğini fark etti. Daha sonra Google Tag Assistant’ı keşfetti ve sorunu hızla çözebildi. Google Tag Assistant’ın nasıl çalıştığını görmek için kısa eğiticiyi inceleyelim. Endişelenmeyin, genellikle bu sorun kolayca çözülür!

Google Tag Assistant iki şekilde yardımcı olur. Baktığınız sayfada hangi etiketlerin bulunduğunu ve bu etiketlerin doğru çalışıp çalışmadığını bildirir.

Hilal, dönüşüm izleme etiketi bulunduğunu bildiği bir sayfaya bakarak işe başlar. Tag Assistant düğmesini tıklayarak bulunan tüm etiketlerin listesini görür.

Düğmelerin rengine dikkat eder. Kırmızı, etiketlerde kritik uygulama sorunları olduğu anlamına gelir. Sarı, küçük uygulama sorunları olduğunu ifade eder. Mavi, uygulamanın sorunsuz olduğunu fakat geliştirilebileceğini belirtir. Yeşil ise etiketin doğru şekilde çalıştığı anlamına gelir.

Daha fazla ayrıntıya ulaşmak için etiketi tıklar. Listelenen uyarı veya hata varsa her öğeyi tıklayarak etiketleri düzeltmek ya da geliştirmek için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgiyi görüntüler.

Bu veri nedir?

Hilal dönüşümleri başarıyla kaydettikten sonra Kampanyalar raporunda gezinebiliyor ve aşağıdaki verileri görüntüleyebiliyor. İlk başta her şey ona karmaşık görünüyordu. Sütunlardaki veriler arasındaki farkı anlayamıyordu. Vurgulanan sütunların neleri ifade ettiğini ayırt edebilir misiniz?

Görüntüleme dönüşümleri

Görüntüleme dönüşümleri, kullanıcılar bir reklamı görüntülediğinde (ancak reklamla etkileşime girmediğinde) ve daha sonra dönüşüm gerçekleştirdiğinde kaydedilen dönüşümlerdir.

Hilal, işlerinin ikinci aşamasında son fitness video kampanyasının web sitelerine daha fazla trafik çekmek ve daha fazla kullanıcının fitness derslerine katılmalarını sağlamak açısından ne kadar etkili olduğunu izlemek ister. Ancak görüntüleme dönüşümlerini (GD’ler) incelerken Hilal’in kafası karışır.

Cansel GD’leri görmez.

GD’ler Dönüşümler sütununda değil yalnızca Görüntüleme Dönüşümleri ve Tüm Dönüşümler sütunlarında gösterilir.

GD’lerinizi görüntülemek için Sütunlar sekmesi > Sütunları Değiştir > Dönüşümler > Görüntüleme Dönş. seçeneğini ve ardından Uygula’yı tıklayarak, GD sütununun dönüşüm raporunuzda yer almasını sağlayın.

Not: Reklamın 30 saniyeye kadar olan bölümü izlendiğinde veya reklamın bir bölümü tıklandığında, bu işlem görüntüleme olarak sayılır.

Cansel, GD’lerin düşük olduğunu düşünür.

Bunun nedeni, GD’lerin reklamı veya diğer reklamlarınızdan herhangi birini tıklayanları otomatik olarak dönüşümlerden hariç tutması olabilir.

Örneğin, video kampanyalarında görüntüleme dönüşümleri, video reklamınızın bir gösteriminin ne zaman sitenizde dönüşümle sonuçlandığını belirtir. Görüntüleme dönüşümü, video reklamın son gösterimiyle ilişkilendirilir.

Bu sayının düşük olmasının başka bir nedeni de, siteler arası çerezlere izin vermeyen tarayıcılardan GD’lerin alınamaması olabilir.

Bir cevap yazın

Top