You are here
Home > Google Analytics > Google Analytics Akıllı Hedefler

Google Analytics Akıllı Hedefler

Google Analytics Akıllı Hedefler

Akıllı Hedefler, Google Analytics‘teki (GA) yeni bir hedef türüdür. Bu hedef türü, web sitenizde en çok etkileşimde bulunan kullanıcıları tespit etmenizi sağlar ve bunların ziyaretlerini dönüşüm olarak sayar.

Başlıca avantajları

Akıllı Hedefler, 30’dan fazla metrik (ör: oturum süresi, oturum başına sayfa sayısı, cihaz, tarayıcı vb.) kullanarak web sitenizle en çok etkileşimin gerçekleştiği ziyaretleri ölçmenizi sağlar.

Akıllı Hedefler, AdWords’e aktarılan kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olur.

Akıllı Hedefler’den kimler yararlanabilir?

Dönüşümleri izlemeyen reklamverenler

Akıllı Hedefler, gösterim sayısı ve tıklama sayısının ötesinde ölçüm yapmanızı sağlar ve sadece gerçek dönüşümler (satışlar, potansiyel müşteriler, telefonla aramalar) izlenemediğinde kullanılmalıdır.

AdWords’de düşük dönüşüm hacmi olan reklamverenler

Akıllı Hedefler sayesinde hesapla ilgili daha iyi kararlar vererek ve otomatik teklif gibi araçları kullanarak daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz.

Yalnızca Süre veya Oturum başına sayfa/ekran sayısı gibi “etkileşim hedeflerini” izleyen reklamverenler

Akıllı Hedefler, Etkileşim Hedefleri’nden en iyi şekilde faydalanır ve bunu ek analizlerle birleştirip size daha kaliteli dönüşüm sunarak kampanyalarınızı etkili şekilde optimize etmenize yardımcı olur.

Google Analytics Akıllı Hedefler

Akıllı Hedefler oluşturun, AdWords’e aktarın ve optimize etmeye başlayın!

Nasıl başlanır?

 1. Adım: Google Analytics’te Akıllı Hedefler’i etkinleştirin

Hesabınızın uygun olup olmadığını belirleyin

 • Google Analytics ve AdWords hesaplarınızı birbirine bağlayın.
 • Akıllı Hedefler’i kurabilmeniz için önce bağlı AdWords hesabının, seçilen Google Analytics görünümüne son 30 gün içinde en az 500 tıklama göndermiş olması gerekir.
 • Raporlama görünümünün, günlük 10 milyondan fazla oturum sayısına ulaşmaması gerekir.

Google Analytics görünümünüz uygunsa her zamanki kurulum akışını izlerken Akıllı Hedef hedef türünü seçerek Akıllı Hedefler’i etkinleştirebilirsiniz:

 • Yönetici sekmesini seçin ve istenen görünüme gidin
 • Görünüm sütununda Hedefler’i tıklayın
 • + Yeni Hedef’i tıklayın
 • Akıllı Hedef’i seçin (varsa)
 • Akıllı Hedefinize bir ad verin ve Kaydet’i tıklayın.

Bunun ötesinde yapılandırma veya özelleştirme yapmaya gerek yoktur. (Bu özelliğe “Akıllı Hedefler” adını vermemizin bir sebebi de budur).

 1. Adım: Akıllı Hedefleri AdWords’e aktarın

Akıllı Hedefler’i kullanmak için önce AdWords’e aktarmanız gerekir. Bunu şu temel adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 • Google Analytics’te Akıllı Hedefler’i etkinleştirdikten sonra AdWords hesabınızda oturum açın, Araçlar sekmesini tıklayın ve Dönüşümler’i seçin
 • Sol taraftaki menüden Analytics’i tıklayın
 • İçe aktarmak istediğiniz hedeflerin veya işlemlerin yanındaki kutucukları işaretleyin. Devam et’i tıklayın
 • Sonraki sayfada, seçtiğiniz tüm hedefler veya işlemler için geçerli olacak ayarları görürsünüz. Tercihlerinizi yapın ve Hedefleri içe aktar’ı tıklayın.

AdWords, Akıllı Hedefleri Analytics hesabınızdan aktarmaya başlar. İçe aktarma tarihinden önceki veriler dahil edilmez.

 1. Adım: Akıllı Hedefler’i kullanarak AdWords performansını optimize edin

Akıllı Hedefler’i kullanarak AdWords performansınızı optimize etmek için manuel TBM teklifi verme (teklifleri kendiniz yönetmek için) veya Hedef EBM teklifi (esnek bir otomatik teklif stratejisi) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Akıllı Hedefleri AdWords’e aktardıktan sonra yeteri kadar veri biriktirmesi için Akıllı Hedefler’in çalışmasına izin verin (50-100 dönüşüm).

Akıllı Hedefler ile Hedef EBM’yi birlikte kullanıyorsanız reklamlarınızın maliyetini, tamamlanan Akıllı Hedef sayısına bölün. Ortaya çıkan sonuç edinme başına maliyetiniz (EBM) olur. Bu değeri daha sonra AdWords’de Hedef EBM’nizi ayarlarken kullanabilirsiniz. Akıllı Hedefleri “Dönüşümler” sütununda tek dönüşüm olarak ayarlamayı lütfen unutmayın

Örnek:

Son iki haftada 2000 TL harcadınız ve 80 Akıllı Hedef dönüşümünüz var. Böylece, bu süre içindeki bir Akıllı Hedef oturumu için ortalama EBM 25 TL (2000 TL / 80 = 25 TL) olur. Akıllı Hedefler modeline göre bu, dönüşüm sağlama ihtimali yüksek bir oturum elde etmeniz için gerekli ortalama maliyettir. Bu örnekte, AdWords’deki hedef EBM’nizi 25 TL olarak ayarlamalısınız.

Bir cevap yazın

Top