You are here
Home > Google Analytics > Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics hesabınızda izleme kodu nasıl bulunur ve izleme kodunuzu sitenize yerleştirdikten sonra kodu doğru yerleştirip yerleştirmediğinizi nasıl kontrol edebileceğinizi anlatacağız.

www.google.com/analytics sayfasından oturum açtıktan sonra üst bantta bulunan “Yönetici” butonunu tıklayın. Açılan ekrandaki “Mülk” başlığı altında yer alan “İzleme Bilgileri” seçeneğine tıklayıp, açılan seçeneklerden “İzleme Kodu” tıklıyoruz. Burada aşağıda işaretlediğimiz alandaki bölüm izleme kodunuzdur.

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Bu izleme kodunu kopyalayıp sitenizde “Head” kapanış etiketinin hemen öncesine yerleştirmeniz gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta sitenizde izlemek istediğiniz tüm sayfalara bu kodu eklemeniz gerekiyor.

Kodu sitenize ekledikten sonra üst alanda yazan “Durum: İzleme Yüklenmedi” bölümü “Durum: Başarılı” ya da “Durum: Son 48 saattir trafik alıyor” gibi güncellenecektir. Bu uyarı kodu doğru bir şekilde uyguladığınızı ve trafik saymaya başladığının göstergesi anlamına gelecek.

Kodu doğru bir şekilde yerleştirip yerleştirmediğinizi test edebileceğiniz diğer bir yöntem “Tag Assistant” eklentisini Google Chrome tarayıcınıza  eklemeniz. Google arama motorunda “Tag Assistant” şeklinde arama yaptığınızda ilk sırada gerekli olan bu eklentiyi göreceksiniz. Google Chrome tarayıcınıza eklentiyi ekledikten sonra herhangi bir web sayfasına girdiğinizde sağ üst bölümde mavi bir kutucuk göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra web sayfasında bulunan Google Analytics kodunu görebilirsiniz.

Alanın yeşil olarak gözükmesi kodun sorunsuz bir şekilde çalıştığı anlamına geliyor. Kırmızı uyarı vermesi yada Google Analytics ibaresinin olmaması kodun olmadığı yada çalışmadığı anlamına gelir.

Bir cevap yazın

Top