You are here
Home > Arama Ağı > Reklam Grubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam Grubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam Grubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam Grubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda farklı reklam grubu oluşturmanın faydaları nelerdir buna değineceğiz. Öncelikle reklam grubu nedir ve ne işe yarar bunu açıklayalım.

Reklam grubu paylaşılan bir anahtar kelime kümesini hedefleyen bir ya da birden fazla reklam içerir. Bir reklam grubunun anahtar kelimelerini belirledikten sonra bu anahtar kelimelerin hepsi için geçerli olan bir tıklama başına maliyet oluşturabilirsiniz ya da dilerseniz tek tek anahtar kelimeler için tıklama başına maliyet verebilirsiniz. Bunun haricinde reklam grupları düzenlerken iş modelinizi belirli temalar halinde bölmek ve her bir tema için farklı reklam grubu oluşturmak doğru tercih olacaktır.

Peki ortak bir tema oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Tema derken neyden  bahsediyoruz bunu bir örnek ile açıklayalım. İnternet üzerinden online olarak çiçek sattığınızı varsayalım. Sattığınız çok sayıda farklı çiçek türü olabilir. Burada yapmanız gereken seçeneklerden biri genel bir reklam grubu oluşturmak olacak. Reklam grubunun altına gül, zambak, sümbül gibi anahtar kelimeler ve hepsini genel olarak kapsayan bir reklam oluşturmak. “Aradığınız Çiçek Burada”, “Kapınıza Çiçek Gelsin” gibi. Fakat bu tercih çok genel olacaktır.

Tema derken bahsettiğimiz burada daha açık bir şekilde anlaşılacak. Örneğin güller için bir reklam grubu oluşturabilir, anahtar kelimelerini kırmızı gül siparişi, beyaz gül gibi seçip buna özel bir reklam oluşturabilirsiniz. Reklamınızda da “Kapınıza Kırmızı Gül” gelsin gibi başlık ve açıklama metinleri kullanabilirsiniz.

Peki temalarımızı ayırdık ve farklı reklam grupları kullanmaya başladık. Bu yapılanlar AdWords performansını nasıl etkiler?

Farklı reklam grupları kullanmanın performans yönünden çok önemli etkileri bulunuyor. Bildiğiniz üzere AdWords Reklamlarının en önemli noktalarından biri Kalite Puanı. Ve kalite puanı 3 faktöre bağlıdır.

İlk olarak Reklam Alaka Düzeyi’nden bahsedecek olursak sizin anahtar kelimeleriniz özelleştikçe yani daha spesifik bir hale geldikçe reklam metninizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Bu daralma ile birlikte sizin reklam alaka düzeyiniz artacaktır. Yani anahtar kelimelerinizde gül, zambak, sümbül yazarken reklam metniniz sadece “Online Çiçek Siparişi” değil de “Kırmızı Gül Siparişi” olduğu zaman reklam alaka düzeyi artar.

Diğer bir seçenek bu reklamın hedef URL adresinin yani açılış sayfasının bu tema ile alakalı web sayfasına yönlendirilmesidir. Yani kırmızı güller ile ilgili bir sayfanız var ise reklamı bu sayfaya yönlendirebilirsiniz.

seçenek ise kullanıcı tarafından düşünerek açıklayacak olursak; kullanıcının arama sorgusunda “Kırmızı gül arıyorum” gibi arama gerçekleştirdiğinde karşısına “Kapınıza Çiçek Gelsin” şeklinde reklam çıkması çok ilgisini çekmeyebilir. Ancak “Kapıya Kırmızı Gül Teslim” ve benzeri şeklinde reklam ile karşılaşması önemli derecede ilgisini çekecek ve rakiplerinizden ayrışmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde tıklanma oranınız da yükselecek ve kalite puanının gereklerini yerine getirerek yüksek skor elde etmiş olacaksınız.

One thought on “Reklam Grubu Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. Google adwords tarafında optimizasyon için mutlaka farklı farklı reklam grubları açmalıyız. Yazı için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Top