You are here
Home > Arama Ağı > Arama Ağı Kampanyası Nasıl Oluşturulur

Arama Ağı Kampanyası Nasıl Oluşturulur

Arama Ağı Kampanyası Nasıl Oluşturulur

AdWords hesabınızdaki kampanyaları nasıl oluşturacağınız ve kampanya ayarlarını nasıl seçeceğinizden bahsedeceğiz. AdWords hesabınızda oturum açtıktan sonra Kampanyalar sekmesini tıklayın. Kampanyalar sekmesindeki +Kampanya düğmesini tıklayarak açılır menüden Yalnızca Arama Ağı kampanya türünü seçiniz.

Kampanya ayarları sayfasında öncelikle kampanyanız için bir ad girmelisiniz. AdWords sizin adınıza varsayılan bir kampanya adı girse de hesabınızda kolayca bulabilmek ve yönetebilmek için kampanyanızın temasını net bir şekilde yansıtan bir ad seçmenizi öneririz.

Arama Ağı Kampanyası Nasıl Oluşturulur

Kampanya türü kısmında kampanya alt türü, hangi ayarları ve seçenekleri kullanabileceğinizi belirler. Böylece hedeflerinizle en alakalı özelliklere odaklanabilirsiniz. Kampanyanızın ve özellik seçeneklerinin daha basit bir özetini tercih ediyorsanız Standart kampanya alt türünü kullanabilirsiniz. Kampanyanız ve özellik seçenekleriyle ilgili tüm bilgileri ve gelişmiş ayarları görmek isterseniz Tüm Özellikler’i kullanmanızı öneririz.

Daha önce benzer bir kampanya oluşturduysanız ve aynı ayarları kullanmak istiyorsanız mevcut kampanyanın ayarlarını yeni kampanyanıza yükleyerek zaman kazanabilirsiniz. Kampanya türünün hemen altında veya ayarları şu kampanyadan yükleyin seçeneğini ve açılır menüyü görürsünüz.

Ağ ayarı seçtiğiniz kampanya türüne göre reklamınızın nerede gösterilmek istediğini belirler. Örneğin Google Arama Ağı ile reklamınız, Google arama sitelerinde ve arama ağı reklamları göstermek için Google ile iş birliği yapan Arama ağı iş ortakları adı verilen Google dışı arama sitelerinde gösterilebilir.

Kampanya ayarlarınızda yer ve diller bölümün gelirsek kampanyanızdaki reklamlar hedeflediğiniz coğrafi konumlarda bulunan veya hedeflediğiniz dili arayüz dili olarak seçmiş müşterilere gösterilir. Bu nedenle yer ve dil hedeflemelerinizi en doğru şekilde yapmak önemlidir.

Reklamlarınıza yapılan tıklamalar için tekliflerinizi manuel olarak belirleyebilir veya AdWords’un teklifleri sizin yerinize belirlemesini tercih edebilirsiniz. Kampanyanızın türüne bağlı olarak teklif verme seçeneklerinin sayısında bir artış görebilirsiniz. Ekranınızda gördüğünüz teklif stratejiniz kullanıcıların reklamlarınızla etkileşimi karşılığında nasıl ödeme yapacağınızı kontrol öder. Varsayılan teklif bir reklam grubundaki reklamların aldığı her bir tıklama için ödeyeceğiniz en yüksek tutardır. Bütçeniz kampanyanız için her gün harcamaya hazır olduğu ortalama tutarı gösterir. Belirlediğiniz bütçe tamamen size bağlıdır ve bütçenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Kampanya ayarları bölümündeki son kısım reklam uzantıları bölümüdür. Burada reklamlarınıza yer bilgisi, web sitenizdeki sayfalara yönlendirilen site bağlantıları ve telefon numaranız gibi daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz. Gelişmiş ayarlara bakacak olursak AdWords’un en temel ayarlarını kullanmaya alıştıktan sonra reklam kampanyanızın müşterimizin internette vakit geçirdiği zamanlarda yayınlanmasını sağlamak için buradaki isteğe bağlı özelliklerden birini veya daha fazlasını kullanabilirsiniz. Örneğin zaman planlaması kullanarak kampanyanız için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirleyebilir, reklamlarınızın haftanın hangi günleri veya günün hangi saatlerinde gösterilebileceğini seçebilirsiniz.

Bu işlemleri düzenledikten sonra yeni kampanyanız kaydetmeye hazır hale gelecektir. Kampanya ayarlarınızı kaydettikten sonra Reklam ve Anahtar kelimeler oluşturma sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top