You are here
Home > Google Ürünleri > Programatik Reklamlar ile Veriye Dayalı Kampanyalar Oluşturun

Programatik Reklamlar ile Veriye Dayalı Kampanyalar Oluşturun

Programatik Reklamlar ile Veriye Dayalı Kampanyalar Oluşturun

Daha etkili kampanyalar oluşturmak için pazarlamacıların, medya ajanslarının, reklam öğesi ajanslarının ve üretim ekiplerinin, veriler ile reklam öğesi arasında nasıl bağlantı kurulacağını bilmesi gerekir. Akıcı bir reklam öğesi süreci, bunu başarmalarına yardımcı olabilir.

Bu makalede verilere dayalı reklam öğesi başlatmak için verilere dayalı reklam öğesi iş akışı hakkında bilgi edineceksiniz.

Verilere dayalı reklam öğesi iş akışı

Verilere dayalı reklam öğesi iş akışı beş adımdan oluşur.

Tüm mevcut veri kaynaklarından alınan analizleri toplama

Veriler; pazarlama, ürün, veri analistleri, ajans iş ortakları, raporlama, ilişkilendirme araçları (Display & Video 360) ve analiz araçları (Analytics 360) gibi birçok farklı ekipten alınır.

 1. Kitlelerinizi toplayıp segmentlere ayırın. Segmentasyon stratejisi oluşturmak için doğru kanallardan bilgi toplayın.
 2. Önemli olan anları tespit edin. Müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle ne zaman etkileşime geçmek istediğinizi seçin.
 3. Müşterilerinizin bu anlarda sergilediği sinyalleri değerlendirin.

Dijital özet üzerinde ortak çalışma

Dijital özet üzerinde ortak çalışmak için tüm paydaşları bir araya getirin.

Özette şunları yapmalısınız:

 1. 1. adımda toplanan verilerden analizler hazırlayın ve kampanyanızda hangilerini kullanmak istediğinize karar verin.
 2. Veri sinyallerinizi iş hedeflerinize uygun hale getirin.
 3. Kampanya TPG’lerinizi ve bunların nasıl ölçüleceğini belirleyin.
 4. Zaman çizelgesi geliştirin.

Reklam Tuvali için biçimi tasarlama

Display & Video 360’ın önceden oluşturulmuş verilere dayalı biçimlerinden birini (boş seçenek listesi, işaret kartları veya panorama) kullanın veya özel biçim oluşturmak için Google Web Designer’ı kullanın.

Google Web Designer’da boş seçenek listesi, işaret kartları veya panorama bileşenlerini de kullanabilir ve bunları baz alarak bileşenleri daha fazla özelleştirebilirsiniz.

Biçiminizi seçerken veya tasarlarken, veri sinyallerine göre reklam öğesinin hangi unsurlarının değişeceğine karar vermek önemlidir. Böylece reklam ekibiniz, bu öğeleri medya ekibinizle birlikte oluşturabilir. Bu sayede, tüm reklam öğesi içeriğiniz Reklam Tuvali’nde kullanılmaya hazır hale gelir.

Dinamik kurallarla varyantlarınızı oluşturma

Reklam ekibi Reklam Tuvali’nde reklam öğesi varyantları oluştururken medya veya üretim ekibinin dinamik kurallar bölümünde müşteri segmentlerini tanımlıyor olması gerekir. Bu adım, verilere dayalı sürecin en fazla ortak çalışma gerektiren kısımlarından biridir.

Verilere dayalı reklam öğesinin önizlemesi tamamlandıktan ve reklam öğesi son haline getirildikten sonra Yayınla’yı seçin. Böylece ekibiniz reklam öğesini satır öğesine ekleyebilir.

Kampanyayı başlatma

Verilere dayalı reklam öğesi, her reklam öğesi mesajı için benzersiz bir reklam öğesi yerine, verilere dayalı tek bir reklam öğesine trafik sağlamanıza olanak tanır.

Trafik işlemleri için verilere dayalı reklam öğelerinizi satır öğelerine atayın. Yapabiliyorsanız reklam öğesini sınırlı kullanıma sunarak şunlardan emin olun:

 • Her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan
 • Medya hedeflerinizin dinamik kurallarınızla çalıştığından (en iyi uygulamalara göz atın)
 • Doğru raporlama metriklerini topladığınızdan

Hazır olduğunuzda hızınızı artırın ve kampanyanızı başlatın.

Akıcı bir reklam öğesi süreci

Markaların ortak çalışmasına ve kampanyaları reklam öğesi odaklı bir yaklaşımla yürütmesine yardımcı olabilecek üç temel algı değişikliği vardır:

Verileri okuyabilme yeteneğini ve eğitim düzeyini artırmak: Tüm kaynaklardan alınan analizleri toplamak, mevcut verileri anlamak ve doğru sinyalleri seçmek

Reklam öğesi ekiplerinin verilere erişmesini sağlamak: Verilerle desteklenen güçlü reklam öğesi stratejileri geliştirmek ve reklam öğesi ekiplerinin sürecin başından itibaren bu verilere erişmesini sağlamak

İş birliğini artırmak: Medya, reklam öğesi, ajans ve üretim ekipleri arasında geri bildirim döngüsünü teşvik etmek ve bu reklam öğesi stratejilerini başlatacak tüm taraflar arasında bir diyalog ortamı başlatmak

Veriye Dayalı Reklam Kampanyaları Ne İşe Yarar?

 • Reklam ekibi, üretim ekibi ve medya ekibinin fikirleri paylaşması ve iş akışlarını paralel hale getirmesi gerekir.
 • Display & Video 360, ekiplerin Reklam Tuvali üzerinde reklam öğesi oluşturmasını, bunları yönetmesini ve bunlarla ilgili değişiklik yapmasını sağlayarak ekiplerin ortak çalışmasını kolaylaştırır.
 • Verilere dayalı reklam öğesi, medya ekiplerinin her mesaj için benzersiz bir reklam öğesi yerine verilere dayalı tek bir reklam öğesine trafik sağlamasına olanak tanır.

Bir cevap yazın

Top