You are here
Home > Google Ürünleri > Display & Video 360’ta Reklam Tuvali Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Display & Video 360’ta Reklam Tuvali Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Reklam öğesi yöneticisi

Verilere dayalı reklam öğesi, medya ekiplerinin her reklam öğesi mesajı için benzersiz bir reklam öğesi yerine verilere dayalı tek bir reklam öğesine trafik sağlamasına olanak tanır. Display & Video 360‘ta Reklam Tuvali’nde birden fazla reklam öğesi varyantı oluşturabilir ve doğru kullanıcılara doğru mesajı göstermek için dinamik kuralları kullanabilirsiniz.

Bu makalede Display & Video 360’ta verilere dayalı reklam öğeleri ve varyantlar oluşturmayı öğreneceksiniz.

Ekip ile tanışın

Fresh Kickers adlı küçük bir ayakkabı şirketinin ekibiyle tanışalım. Fresh Kickers markasının yeni kampanyası ile ilgili reklam öğelerini tasarlamak için ortak çalışırken çeşitli ekip üyelerinin yaptıklarını takip edelim.

Marka yöneticisi Cansel ile tanışın

Cansel, kampanya ekibi için reklam öğesi ve sosyal yardım stratejisine öncülük ediyor. Mesajları çeşitli dijital içerik biçimlerine uyarlamak için şirket içi ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, şirket içi etkileşim unsurlarının ve infografiklerin geliştirilip sunulmasını da yönetiyor.

Reklam öğesi tasarımcısı Arya ile tanışın

Arya, reklam ekibinin bir üyesi. Ekibin odak noktası reklamverenin özelliklerine ve RFP’ye göre reklam öğesi oluşturmaktır.

Arya, müşterileri için yenilikçi, akıllı ve geleceğe yönelik reklam öğesi konseptleri oluşturuyor. Reklam öğesi konseptleri ile taktiklerinin marka ve strateji açısından güçlü olduğundan emin olmak için markanın yöneticileriyle birlikte çalışıyor.

Medya planlayıcısı Bertan ile tanışın

Bertan, diğer üyelerle birlikte medya stratejileri ve kampanyalar geliştirme görevi üzerinde çalışıyor. Belirli bir kampanyanın kitlelerine ulaşmak için kullanılacak doğru medya biçimini tespit ediyor.

Kampanyayı başlatma

Marka yöneticimiz Cansel yaklaşan yılbaşı sezonu için mağaza içi satışları artırmak istiyor. Bu artışı başlatmak için bir kampanya oluşturuyor ve hedefini seçiyor.

Cansel, reklam öğesi tasarımcısı Arya’yı reklam öğesi yöneticisi olarak hesaba ekliyor.

Not: Reklam öğesi yöneticisi ana iletişim kişinizdir. Yani tüm reklam öğesi kullanıcılarının erişimini (bu örnekte Arya) yönetmekten sorumlu kişidir.

Cansel’in bu görevi nasıl yerine getirdiğini görelim.

Reklam öğesi yöneticisi

Arya, reklam öğesi yöneticisi olarak hesaba ekip üyelerinden herhangi birini ekleyebilir. Bu sayede Cansel’in, reklam öğesi ekibinin geri kalanını ekleme konusunda endişelenmesi gerekmez. Yapması gerekenler tamamlanmıştır!

Reklam öğesi yöneticisi

Reklam Öğesi modülünde ortak çalışma

Reklam Öğesi modülü; marka, medya ve reklam öğesi ekiplerinin daha iyi dijital reklamlar oluşturmak için birlikte çalışabileceği ortak bir çalışma alanıdır.

Reklam öğesi kullanıcı erişimini aldıktan sonra Arya oturum açıyor, Reklam Öğesi modülüne erişiyor ve kişiselleştirilmiş açılış ana sayfasına giriyor.

Reklam öğesi kullanıcısı olarak Arya şunları yapabilir:

 • Biçim Galerisi’ndeki tüm kullanılabilir biçimleri görme
 • Doğrudan Display & Video 360’ta rich media biçimleri oluşturma
 • Doğrudan Reklam Tuvali’nde verilere dayalı reklam öğeleri oluşturma
 • HTML5 reklam öğeleri yükleme
 • Google Web Designer’dan özel reklam öğeleri yükleme
 • Hikaye Anlatma satır öğeleri oluşturma

Reklam Öğesi modülünde ortak çalışma

Biçim Galerisi

Arya, Reklam Öğesi modülü içinde Biçim Galerisi’ni seçerek Panorama gibi kullanıma hazır biçimleri keşfetmeye başlıyor.

Biçim Galerisi

Reklam Tuvali

Reklam Tuvali, Display & Video 360’ta dinamik reklam oluşturma için görsel ve verilere dayalı bir iş akışı sağlar. Reklam öğesi ve medya ekipleri, belirli reklam öğesi ve içerik stratejilerine göre bir reklamın görünüşünü ve hissiyatını kişiselleştiren, karmaşık ve verilere dayalı reklam öğeleri oluşturmak için gerçek zamanlı olarak birlikte çalışabilir.

Arya, Google Web Designer’dan özel biçim yüklemek veya HTML5 ya da resim dosyası yüklemek için Reklam Öğesi modülü içinde Reklam Tuvali’ni kullanabilir. Kendi öğelerini yüklemek ve bunları denemek için sürükle ve bırak işlevini kullanabilir.

Reklam Tuvali, Arya’nın oluşturduğu özel reklam öğelerini canlı bir şekilde önizleyebilmesini ve yalnızca bir kez tıklayarak reklamın birden fazla reklam öğesi varyasyonunu karşılaştırmasını sağlar.

Reklam Öğesi modülünde ortak çalışma

Dinamik kuralları kullanarak Arya’nın oluşturduğu her varyasyon, marka yöneticisi Cansel’in daha önce oluşturduğu kitleyle eşleştirilebilir. Bunun nasıl yapılacağını görelim.

İçerik stratejileri

Süreci başlatmak için ekip, Dinamik Kuralları seçiyor. Bu kurallarda eklemek istedikleri sinyal türünü seçebiliyorlar.

Ekip burada şunları yapabilir:

 • Belirli müşteri segmentlerini hedeflemek için çeşitli sinyaller seçme
 • Reklamverenden birinci taraf kitleler seçme
 • Google Yakın İlgi Alanı Kitleleri ve Pazardaki Kitleler gibi başka bir yerde bulunmayan sinyalleri ekleme

Verilere dayalı reklam öğeleri ve varyantlar oluşturma

Ekibin Reklam Tuvali’ni kullanarak yeni reklam öğesi oluşturmanın yanı sıra reklam öğelerinin varyantını nasıl hazırlayabileceği ile ilgili bilgiler elde edin.

Kurala varyantlar atama

Ekip, doğru reklam öğesini belirli içerik stratejilerine atayabilir. Ayrıca, belirli müşteri segmentlerine ulaşmak için çeşitli sinyaller seçebilir. Yerinde düzenleme özelliği, reklam öğesi değişikliklerinin hızla yapılmasını sağlar.

Kampanyayı baştan sona tamamlama

Arya reklam öğelerinden memnun kaldıktan sonra bunları medya planlayıcısı olan Bertan’a iletiyor.

Bertan, mağaza içi satışları artırmaya yardımcı olacak envanteri keşfetmek istiyor. Cansel’in kampanya hedeflerine göre otomatik olarak filtrelenen kullanılabilir envantere göz atabileceği Marketplace’e gidiyor. Burada pazarlık ve anlaşma yapabilir.

BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Reklam öğesi kullanıcısı erişimi, reklam öğelerinin doğrudan Display & Video 360’ta öğe oluşturmasına olanak sağlar.
 • Display & Video 360’ın önceden oluşturulmuş verilere dayalı biçimlerinden birini (boş seçenek listesi, işaret kartları veya panorama) kullanabilir veya özel biçim oluşturup Display & Video 360’a göndermek için Google Web Designer’ı kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Top