You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Google Görüntülü Reklam Modeli ile Kullanıcılara Doğru Mesajı İletin

Google Görüntülü Reklam Modeli ile Kullanıcılara Doğru Mesajı İletin

Google Görüntülü Reklam Modeli ile Kullanıcılara Doğru Mesajı İletin

Kişilere doğru mesajları iletmenize yardımcı olan Google Görüntülü Reklam kampanyaları oluşturmak için farklı reklam biçimlerini keşfedin.

1. Görüntülü reklam biçimleri

Reklam öğeleri, reklamcılık aracılığıyla markanızın görünen yüzünü tanıtır. Bu nedenle reklam öğelerinin markanızı en iyi şekilde temsil ettiğinden emin olmalısınız. Reklam biçimleri sayesinde, işletmenizi kitlenizle hangi yöntemi kullanarak buluşturacağınızı seçebilirsiniz.

Bu modülü tamamladığınızda, Google Görüntülü Reklam kampanyanızda reklam biçimlerinin önemi hakkında özet niteliğinde bilgiler sunabileceksiniz.
Görüntülü reklam biçimleri
Neden Görüntülü reklam biçimleri?

Görüntülü reklamlar, kullanıcılar internette gezinirken, YouTube videolarını izlerken, Gmail’i kontrol ederken veya mobil cihazları ve uygulamaları kullanırken işletmenizi tanıtmanıza yardımcı olabilir.

Google Görüntülü Reklamlar ile verimliliği veya reklam öğeleri üzerindeki denetiminizi zirveye çıkaran yaklaşımlar benimseyebilirsiniz.

  • Hilal ile tanışın

Hilal, hem online olarak hem de dünyanın dört bir yanındaki gerçek mağazalarda bisiklet ve bisiklet donanımı satan Maceracı’nın dijital pazarlama müdürü. Görüntülü reklamcılıkla ilgilenmeye yeni başladı ve kullanabileceği reklam biçimi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor.

Önünde iki seçenek var: Verimlilik ve denetim.

Verimlilik

Hilal’in en değer verdiği unsur performanstır. Performans hedeflerine erişebilmek için uygun reklam alanını otomatik olarak ayarlayan Duyarlı Görüntülü Reklamlardan yararlanmalıdır. Bu reklamlar hem yerel hem yerel olmayan envanterlerde yayınlanabilir.

Denetim

Hilal, marka bilinci oluşturmayı ciddiye alır. Reklamlarının nerede ve nasıl gösterileceğiyle ilgili yönlendirici bir fikri olduğundan kendi reklamlarını oluşturup yüklemesi en iyi seçenek olabilir. Yüklenen reklamlar Duyarlı Görüntülü Reklamlarla aynı envantere erişemediğinden bu seçenek büyük olasılıkla erişim kapsamını daraltacaktır.

Duyarlı Görüntülü Reklamları doğrudan Google Ads’de oluşturabilirsiniz. Dilerseniz Görüntülü reklamları Google Ads dışında oluşturup yükleyebilirsiniz.

İki seçeneği de inceleyelim.

Duyarlı Görüntülü Reklamlar

2. Duyarlı Görüntülü Reklamlar

Duyarlı Görüntülü Reklamlar, Google’ın önde gelen Görüntülü reklam biçimlerinden biridir ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluştururken kullanılan varsayılan reklam türüdür. Öğe tabanlı dijital reklamcılığın geleceğini temsil eder. Google Partner firmaların görüntülü reklam ağında en çok kullandığı modellerin başında gelir.

Bu modülü tamamladığınızda, Duyarlı Görüntülü Reklamların neler olduğunu açıklayabileceksiniz.

Duyarlı Görüntülü Reklamlar nelerdir?

Duyarlı Görüntülü Reklamlar, kendi öğelerinizi yükleme ve hem yerel hem yerel olmayan envanterler için tüm boyutlarda reklam alanlarına uygun reklamlar oluşturma olanakları sunar. Öğelerinizi (resimler, videolar, başlıklar, logolar ve açıklamalar) yüklediğinizde Google, reklamları otomatik olarak oluşturur. Reklamlar performans, erişim ve ölçek göz önünde bulundurularak oluşturulur.

Önemli avantajlar

Duyarlı Görüntülü Reklamlar hem şık görünür, hem üstün performans sunar. Reklamverenler Duyarlı Görüntülü reklamları resim reklam kampanyalarına eklediğinde, aynı edinme başına maliyet (EBM) ile ortalama %50 daha fazla dönüşüm elde edildiğini görürüz.

Otomasyon

Google Ads’e farklı öğeler yükleyerek Duyarlı Görüntülü Reklam oluşturduğunuzda Google, bir makine öğrenimi modelinden yararlanarak her bir reklam alanı için ideal öğe kombinasyonunu belirler. Reklam alanları, performans geçmişinize dayalı olarak oluşturulan tahminleri temel alır.

Erişim

Başlık, logo, resim ve video gibi birçok türde öğe yüklenebilir. Google’ın oluşturduğu reklamların boyut, görünüm ve biçimleri, neredeyse her yerel ve yerel olmayan reklam alanına sığacak şekilde otomatik olarak ayarlanır.

Sadelik

Duyarlı Görüntülü Reklamları kullanarak reklam grupları ve kampanyalardaki portföyleri yönetmek için harcadığınız süreyi azaltabilir ve performans iyileştirmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Reklam öğesi testi

Google, işletmeniz için milyarlarca reklam öğesi A/B testi yapar. Buna ek olarak Google, birden fazla makine öğrenimi modülünden (öğe seçimi, renk ayıklama, otomatik sığdırma ve daha birçok modül) yararlanarak masaüstü, mobil ve uygulama ortamlarında doğru kullanıcıya doğru mesajı ulaştırır.

Duyarlı Görüntülü Reklamlar hakkında bilgi edindiniz. Şimdi yüklenen reklamlara geçelim.

Yüklenen reklamlar

3. Yüklenen reklamlar

Yüklenen reklamlar, reklamlarınızın görünümü ve yarattığı izlenim üzerinde daha fazla denetim olanağı sunar. Kendi reklamlarınızı Google Ads dışında oluşturup Görüntülü Reklam Ağı kampanyanıza yüklemeniz yeterlidir.

Bu modülde, yüklenen reklamların neler olduğunu ve iki farklı reklam türünü ayırt etmeyi öğreneceksiniz.

Resim reklamlar nelerdir?

Google Ads dışında (ör. Google Web Designer’da) oluşturulan resim reklamlar, .zip dosyası biçiminde Google Ads’e yüklenebilir. Resim reklamlar yalnızca banner’lar için uygun olan alanlarda kullanılır. Bu alanlar, Duyarlı Görüntülü Reklamlara kıyasla kısıtlı ölçeğe sahiptir.

Not: Mümkün olduğunca fazla açık artırmaya katılabilmeniz için Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızda hem Duyarlı Görüntülü Reklamlar hem de resim reklamlar bulundurmanız önerilir.

-Önemli Avantaj:

Reklam öğeleri üzerinde eksiksiz denetim: Farklı resim, metin ve logolarınızı en iyi şekilde nasıl birleştireceğinize karar vermenizi sağlayan şablonları kullanarak bu reklamları kendiniz hazırlayabilirsiniz.

AMPHTML reklamları nelerdir?

AMPHTML reklamları, reklam oluşturma ve yayınlama süreçlerinde AMP ilkelerini benimseyerek tüm platformlarda pazarlamacılara, yayıncılara ve teknoloji hizmeti sağlayıcılara daha hızlı ve daha güvenli reklam deneyimleri sunma olanağı tanır.

-Önemli Avantajları

Daha hızlı reklamlar daha üstün performans sağlar: AMPHTML reklamları, AMP sayfalarındaki sıradan reklamlardan 6 kat daha hızlıdır. Bu sayede göze daha fazla hitap ederler ve daha fazla etki yaratırlar. Ayrıca bu reklamların iyi performans gösterme ihtimalleri daha yüksektir.

Sade reklamlar daha iyi reklam deneyimleri sunabilir: AMPHTML reklamları, sıradan reklamlara göre 3 kat daha hızlı yüklenir ve oluşturulur. Bu sayede kullanıcılar, markanızla ilgili daha olumlu sonuçlar elde edebilir.

Daha güvenli reklamlarla markanız güven aşılar: AMPHTML reklamları yayınlanmadan önce doğrulanır. Böylece kötü amaçlı yazılım riski azaltılır, kullanıcıların etkileşime geçtiği markalarla ilgili güven ortamı yaratılır.

Özet: Reklam öğeleri, markanızın görünen yüzüdür. Duyarlı Görüntülü Reklamlar ve yüklenen reklamlar sayesinde, Google Görüntülü Reklamlar kampanyanızda işletmenizi kitlenizle buluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Top