You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları Nasıl Olmalı? Bütçe Ne Kadar Olmalı?

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları Nasıl Olmalı? Bütçe Ne Kadar Olmalı?

Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları ve Bütçe

Standart ya da Akıllı Görüntülü reklam ağı kampanyaları mı oluşturacaksınız? Görüntülü reklam ağı yeni kampanya nasıl oluşturulur, kampanya ayarlarında nelere dikkat edilmeli ve Görüntülü reklam ağı kampanyasının bütçesi ne kadar olmalı? Tüm önemli soruların cevabını bulabileceğiniz bu içeriğe mutlaka göz atın.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyasıyla reklamları otomatikleştirmeyi ya da standart bir Görüntülü Reklam Ağı kampanyasıyla daha fazla kontrol sahibi olmayı tercih etmeniz fark etmeksizin, reklamların ne zaman ve nerede görüntüleneceğini etkileyecek bazı faktörleri (konum, dil, bütçe vb.) ayarlamanız gerekir.

Bu modülde hem Akıllı hem de standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için temel kampanya ayarlarını nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanya ayarları neden önemlidir?

Kampanya ayarları doğru olmadığında, en ilgi çekici reklamlar bile uygun açık artırmalara giremeyebilir ve müşterilerinizin görebileceği şekilde doğru yer ve zamanda gösterilmeyebilir.

Ayırmak istediğiniz bütçe ve reklamlarınızla ulaşmak istediğiniz coğrafi konumlar gibi çeşitli kampanya ayarları, kampanyayı dilediğiniz gibi özelleştirmenizi sağlar. Bu seçenekler, daha ayrıntılı (reklam grubu düzeyinde) ayarlamalar yapılmadığı sürece aynı kampanya kapsamındaki tüm reklamlara ve reklam gruplarına uygulanır.

Not: Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları, standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarına kıyasla daha az ayar gerektiğinden çok daha kolay bir şekilde oluşturulabilir.

Hem Akıllı Görüntülü Reklam hem de standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında bulunan ayarlar

 • Yer ve diller: Kampanyalardaki reklamlar, hem hedeflenen coğrafi konumlarda sunulmaya hem de tarayıcısının dil ayarlarında hedeflenen dil seçmiş müşterilere gösterilmeye uygundur. Müşterilere hizmet verdiğiniz dili seçin.
 • Teklif ve bütçe: Teklif stratejisi, reklamlarla etkileşim kuran kullanıcılar için nasıl ödeme yapacağınızı kontrol eder. Teklif sınırı, bir reklam grubundaki reklamlar için tıklama başına ödeyeceğiniz en yüksek miktardır. Bütçe, bir kampanya için her gün harcamaya hazır olduğunuz ortalama tutardır. Belirlediğiniz bütçe tamamen size bağlıdır; istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
 • Hariç tutulan içerikler: Reklamlarınızı markanızla uyumlu olmayan içeriklerin kapsamı dışında bırakabilirsiniz. Örneğin, aile eğlencesine yönelik bir işletmeyseniz reklamların yalnızca ailelere uygun içeriklerde gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihi: Kampanyanızın uzunluğunu kontrol edebilirsiniz.

Yalnızca standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında bulunan ayarlar

Standart kampanyalar, seçebileceğiniz ek ayarlarla daha fazla kontrol olanağı sunar:

 • Cihaz türü: Reklamların gösterileceği cihazı (bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi) seçebilirsiniz.
 • Reklam rotasyonu: Bu ayar, Google’ın reklam grubunuzdaki hangi reklamı seçip göstereceğini belirler. “Optimize et” ayarı varsayılan olarak seçilidir. Birden fazla reklamın yer aldığı reklam gruplarında bu ayar, Google’ın reklamları optimize ederek tıklama/dönüşüm sayısı en fazla olan reklamları göstermesini sağlar.
 • Sıklık sınırı: Görüntülü reklamınızın belirli bir süre içinde aynı kullanıcıya kaç kez gösterileceğini sınırlar.

Günlük harcama tutarınızın günden güne değişebilmesinin nedeni nedir?

Günlük bütçeniz, ay boyunca günlük olarak harcamak istediğiniz ortalama tutardır. Harcama tutarınız günden güne değişse de aylık ücretlendirme sınırınızdan daha fazlasını ödemezsiniz. Aylık ücretlendirme sınırı, belirlediğiniz günlük bütçenin bir aydaki ortalama gün sayısı ile çarpılmasıyla elde edilir.

Örneğin, .günlük bütçenizi 5 TL olarak belirlediğinizi ve faturalandırma döneminizin 30 gün olduğunu varsayalım. Ay boyunca alınan ücretlerin günlere göre değişiklik gösterdiğini fark edersiniz. Bazı günler 2 TL, bazı günler 10 TL ücret alınır. Ancak ay sonunda, ücretlendirmelerin toplam tutarı 152 TL’yi (5 TL’lik bütçenizin 30,4 ile çarpılmasıyla elde edilen tutar) geçmez ve günlük harcamanız, günlük bütçenizin iki katını aşmaz.

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Kurulumu ve Ayarları

Temel kurulum adımları

Kampanya ayarlarını yapmak için aşağıdaki temel adımlara göz atın.

Not: Ekran görüntülerinde açıklama amaçlı örnek veriler kullanılmıştır.

1. Adım
Kampanya adı bölümüne kampanyanızın adını girin.
Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları ve Bütçe
2. Adım
Yer bölümünden yer hedeflemeyi ayarlayın. Not: Varsayılan olarak, kampanyanız hedeflediğiniz yerde bulunan ya da bu yere ilgi gösteren kullanıcılara ulaştır. Belirli bir yerdeki kullanıcılara ulaşmak için Hedeflediğiniz yerlerdeki veya bu yerlere düzenli olarak giden kullanıcılar seçeneğini belirleyin.
Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları ve Bütçe
3. Adım
Diller bölümünde, müşterilerinize hizmet sunmak için kullanılan tüm dilleri seçin. Not: Kullanıcılar, yalnızca kampanya oluşturulurken kullanılan dildeki reklamları görecektir.
Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları ve Bütçe
4. Adım
Bütçe bölümünde, her gün harcamak istediğiniz ortalama tutarı bütçeniz olarak girin.
Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Ayarları ve Bütçe
Not: Teklif stratejisi belirleme işlemi de kampanya ayarlarından yapılır. Daha fazla bilgi için Görüntülü Reklam Ağı Kampanyanızın Teklif Stratejisini Ayarlama modülüne bakın.

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Kampanyalarından Maksimum Performans Alabilmek İçin En İyi Uygulamalar

 • Gerekmediği sürece yer ve dil ayarlarını sınırlamayın.
 • Edinme başı maliyetinizin en az 10 katı tutarında günlük bütçe belirleyin.
 • Ayrı bütçelerin gerektiği durumlarda ayrı kampanyalar oluşturun.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kampanya ayarları, kampanyanızın gireceği açık artırmaları etkilemenize olanak sağlayan ek faktörlerdir.

 2. Günlük bütçe, bir ay boyunca günlük olarak harcamak istediğiniz ortalama tutardır. Harcama tutarı günden güne değişiklik gösterebilir.

 3. Bir aylık süre boyunca, günlük bütçenizin bir aydaki ortalama gün sayısı (30,4) ile çarpılmasıyla elde edilen tutardan daha fazlasını ödemezsiniz.

 4. Maksimum günlük harcama, günlük bütçenizin iki katı olarak hesaplanır.

Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında reklam oluştururken nelere dikkat etmeli, duyarlı reklam ya da standart görüntülü reklam kullanmadan önce nelere dikkat etmeli ya da nasıl optimize etmelisiniz bilmiyorsanız Görüntülü Reklam Kampanyalarını Ayarlama ve Optimize Etme isimli makaleyi mutlaka inceleyin.

Bir cevap yazın

Top