You are here
Home > Görüntülü Reklam Ağı > Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası Türleri Nelerdir?

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası Türleri Nelerdir?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası nedir?

İlk Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızı oluşturmadan önce seçebileceğiniz iki kampanya türü (Akıllı ve Standart) olduğunu unutmayın.

Bu modülde, bu iki kampanya türü arasındaki farkların neler olduğunu açıklamayı öğreneceksiniz.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası nedir?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları tam otomasyon kullanan bir kampanya türüdür. Başarılı Görüntülü Reklam kampanyalarının tüm önemli unsurlarını bir araya getirerek ve Google’ın en iyi makine öğrenimi özelliklerine erişerek Görüntülü Reklam kampanyalarınızın neredeyse tüm özelliklerini optimize eder ve otomatikleştirirler. Siz sadece birkaç girdi sağlarsınız: reklamlarınızın vereceği mesaj, kullanmak istediğiniz görseller, günlük bütçe ve edinme başına maliyet (EBM) performans hedefleri. Google reklamlarınızı geniş ölçekte karıştırıp eşleştirir.
Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası nedir?
Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları teklifleri doğru zamanda ayarlamak için mevcut EBM modelini kullanır. Bu kampanyalar dönüşüm hunisinin orta ve alt kısımlarının tamamında Görüntülü Reklam Ağı hedeflemesini en etkili şekilde sunmak için yeni bir otomatik hedefleme altyapısı da kullanmaktadır. Bunun yanı sıra, ham reklam öğelerini (logolar ve görseller) birleştirip her bir açık artırma için özelleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla yeni bir otomatik optimize edilen reklam teknolojisinden de yararlanırlar.

Not: Akıllı Görüntülü Reklam kampanyası oluşturabilmek için son 30 günde Görüntülü Reklam Ağı’nda en az 50 dönüşüm veya Arama Ağı’nda en az 100 dönüşüm almış olmanız gerekir.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarının temel avantajları

Basitlik

Sadece üç girdi sağlayarak birkaç dakika içinde kampanyanızı oluşturun: bütçe, teklif ve reklam öğeleri. Ardından sürekli optimizasyon yapmaları ve size mümkün olduğunca çok müşteri bulmaları için birçok Google makine öğrenimi teknolojisinden yararlanın.

Analizler

Tüm standart Google Ads raporlarının yanı sıra, her gün küçük ayrıntılarla uğraşmak yerine yerine geniş kapsamlı, stratejik yönetime olanak tanıyan analizlerin yer aldığı yeni ve tamamlayıcı raporlar da alırsınız.

Ölçek

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları, Google Görüntülü Reklamların kullanılabildiği üç milyon web sitesi ve uygulamada (AdMob ve Google’ın sahibi olup işlettiği YouTube gibi mülkler dahil) yayınlanır.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarının bileşenleri

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarında kullanılan üç temel otomasyon modeli vardır: otomatik teklif, otomatik hedefleme ve otomatik reklam öğeleri.

Otomatik teklif

Manuel olarak teklif vermek yerine ulaşmak istediğiniz bir Hedef EBM ya da Hedef ROAS belirtirsiniz ve Google, açık artırmanın dönüşüm sağlama olasılığına göre TBM tekliflerini her açık artırma için ayrı olarak yönetir.

Otomatik hedefleme

Hedefleme kampanyanın yürütüldüğü yeri optimize eder. Yani, reklamlar size iş hacminizi artıracakları yerlerde daha fazla gösterilir. Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları hem yeniden pazarlamayı hem de potansiyel hedeflemeyi destekler.

Otomatik reklam öğeleri

Reklamlar, sizin sağladığınız yapı taşlarından (ör. başlık, açıklama, logo ve resim) otomatik olarak üretilir. Google Görüntülü Reklamlardaki neredeyse tüm reklam alanlarıyla uyumludurlar.

Not: Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları feed’inizdeki öğelere göre dinamik reklamlar oluşturmak için veri feed’inizi de kullanabilir.

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarını kimler kullanmalıdır?

Akıllı Görüntülü Reklam kampanyalarını kimler kullanmalıdır?

Şu kriteri karşılıyorsanız Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları sizin için iyi bir tercih olabilir:

Görüntülü reklamcılığı kullanmaya yeni başlıyor ve hem hızlı hem de yüksek performanslı bir kampanya istiyorsunuz.

Senaryo

 • Performansa odaklanıyor ve şu an yalnızca Arama Ağı’nda reklam yayınlıyorsunuz
 • Yeni potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsunuz

Değer teklifi

Yüksek performansı, basitliği ve çok uğraş gerektirmemesiyle Görüntülü Reklam Ağı’nda hem yeniden pazarlama hem de yeniden etkileşim/potansiyel hedefleme sunar.

Yeniden pazarlama için görüntülü reklamcılıktan kısıtlı şekilde yararlanıyor ancak artık satın alma sürecinin daha başındaki kullanıcılara ulaşmak istiyorsunuz

Senaryo

 • Şu anda yalnızca yeniden pazarlama kampanyaları yayınlanmaktadır
 • Sitenize yalnızca satın alma amacıyla gelmemiş kullanıcılara ulaşmak için dönüşüm hunisinin ortasına ulaşmaya açıksınız

Değer Teklifi

Bir kampanya türü aracılığıyla ek dönüşümleri artırın

Not: Veri feed’leri bağlanabilirse Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları, dinamik yeniden pazarlama yapabilir. Böylece, Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları hâlâ feed’inizi kullanırken yalnızca yeniden pazarlamayla hedeflenen müşterileri dönüşüm hunisinin üst kısmına taşımakla yetinmeyip aynısını dinamik yeniden pazarlama müşterileri için de yapar.

Manuel hedefleme yapılan kampanyalarınızın dışında ek müşterilerin ilgisini çekmek veya mevcut kampanya yapınızı basitleştirmek istiyorsunuz

Senaryo

 • Dönüşüm hunisinin ortasını hedefleyen birden çok kampanya yayınlanmaktadır
 • Ek dönüşümler bulmak için, dönüşüm hunisinin ortasını hedefleyen kampanyaların ayrıntılarını yönetmeye gereğinden fazla zaman harcanmaktadır

Değer Teklifi

Ciddi zaman tasarrufu sağlayarak, dönüşüm hunisinin orta kısmına yönelik kampanyalardan daha iyi bir performans ve erişim sağlar

Standart Görüntülü Reklam kampanyası nedir?

Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızın tüm özellikleri üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız Standart Görüntülü Reklam Ağı kampanyası sizin için doğru tercih. Hedefleme, teklif ve reklam biçimlerinizi manuel olarak seçebilirsiniz.

 • Hedefleme

İlk Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızı oluştururken üç pazarlama hedefinden birini seçebilirsiniz:

 • Bilinirlik oluşturma: Kullanıcıların markanızı daha yakından tanımasını sağlar.
 • Kararları etkileme: Kullanıcıları ürün veya hizmetlerinizi keşfetmeye teşvik eder.
 • Harekete geçirme: Kullanıcıları harekete geçmeleri için motive ederek satış veya potansiyel müşteri kazandırır.

Teklif verme

Pazarlama hedeflerinizi yansıtan bir teklif stratejisi seçmeniz önemlidir. Akıllı Teklif’i kullanırken dört ana teklif stratejisi arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Geliştirilmiş TBM: Her bir tıklamanın dönüşümle sonuçlanma olasılığına göre manuel teklifinizi otomatik olarak artırır veya azaltır
 • Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma: Bütçeniz dahilinde mümkün olduğunca yüksek bir dönüşüm hacmi elde etmenizi sağlar
 • Hedef EBM: Teklifler, ortalama edinme başına maliyet hedefinize ulaşılırken otomatik olarak dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak şekilde ayarlar
 • Hedef ROAS: Reklam harcamalarından elde edilen gelir için belirlediğiniz hedef dahilinde mümkün olduğunca fazla dönüşüm değeri elde etmeniz için teklifleri otomatik olarak ayarlar

Reklam Biçimleri

Görüntülü Reklam Ağı kampanyanızda kullanabileceğiniz iki ana reklam biçimi türü vardır:

 • Duyarlı görüntülü reklamlar: Daha yüksek verimlilik ve daha geniş ölçek
 • Yüklenen reklamlar (Görsel ve AMPHTML): Daha fazla kontrol

Özet: Google Görüntülü Reklam kampanyaları, dünyanın dört bir yanından reklamverenlerin her gün istedikleri sonuçları elde etmelerini sağlar. İki kampanya türü olan Akıllı ve Standart ile ilgili her şeyi öğrendiniz. Akıllı Görüntülü Reklam kampanyaları tam otomasyon sunarken, Standart Görüntülü Reklam kampanyaları daha fazla kontrol sunar.

Bir cevap yazın

Top